AZbox HD Elite ... under hard test...

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

μηπως εχει βαλει κανενας το fw KGD 4890 να μας πει εντυπωσης
υποστηριζη ελληνικο μενου?
εχει ελληνικο epg?
στην αναπαραγωγη ταινιων πως τα παει?
γενικα αξιζει κανεις να το βαλει.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
2
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Ασχετο, αλλα θελω να κανω μια επισημανση:
Σχεδον δυο μηνες (παρα μια εβδομαδα) εχουν να βγαλουν καινουργιο firmware για τους AzBox. Αυτο πρακτικα σημαινει 3 πραγματα:
1) Ή οτι τα εχουν παρατησει.
2) Ή οτι ειναι υπερ-σουπερ-ευχαριστημενοι με την τελευταια 0.5020 εκδοση και θεωρουν οτι λυθηκαν ολα τα bugs του δεκτη.
3) Ή οτι ετοιμαζεται επιτελους το τελικο firmware 1.x.x
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

απ,οτι διαβαζω στα φόρα καποιος gorski φτιαχνει το fw για λογαριασμο της opensat.(απο την αρχη, οχι το ραβε ξηλωνε που υπηρχε)

αλλο team προσαρμοζει το enigma2 και βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο,

αντε να δουμε τι θα γινει
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Όχι ο Γκόρσκι. Αυτός είναι ένας που κάνει betta testing και γράφει οδηγούς. Δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό και κατά τη γνώμη μου είναι βλάκας και κλάψας, απλά είναι πολυγραφότατος, έχει γνώμη επί παντός επιστητού και οι αρχάριοι νομίζουν ότι έχει και γνώσεις.
Ο programmer της opensat είναι ο geeko και απ' ότι ακούγεται γράφει από την αρχή καινούριο firmware, κάτι που θα πάρει καιρό.
Το Enigma προχωράει κανονικά, απόψε βγήκε beta έκδοση στην οποία δουλεύουν τα free-to-air κανάλια και έπεται ζουμερή συνέχεια...
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Όχι ο Γκόρσκι. Αυτός είναι ένας που κάνει betta testing και γράφει οδηγούς. Δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό και κατά τη γνώμη μου είναι βλάκας και κλάψας, απλά είναι πολυγραφότατος, έχει γνώμη επί παντός επιστητού και οι αρχάριοι νομίζουν ότι έχει και γνώσεις.
Ο programmer της opensat είναι ο geeko και απ' ότι ακούγεται γράφει από την αρχή καινούριο firmware, κάτι που θα πάρει καιρό.
Το Enigma προχωράει κανονικά, απόψε βγήκε beta έκδοση στην οποία δουλεύουν τα free-to-air κανάλια και έπεται ζουμερή συνέχεια...
ok τέλος πάντων υπάρχει κάποιο σοβαρό ενδιαφέρον για να βγει ένα αξιόλογο fw για τον azbox από μεριάς εταιρίας
 

Μηνύματα
151
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Όχι ο Γκόρσκι. Αυτός είναι ένας που κάνει betta testing και γράφει οδηγούς. Δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό και κατά τη γνώμη μου είναι βλάκας και κλάψας, απλά είναι πολυγραφότατος, έχει γνώμη επί παντός επιστητού και οι αρχάριοι νομίζουν ότι έχει και γνώσεις.
Ο programmer της opensat είναι ο geeko και απ' ότι ακούγεται γράφει από την αρχή καινούριο firmware, κάτι που θα πάρει καιρό.
Έτσι είναι , το έχεις πιάσει ακριβώς.

Όσο για τους οδηγούς που αναφέρεις για να το καταλάβουν όλοι , εννοείς tutorials - οδηγίες , όχι οδηγούς με την έννοια του driver.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
0
Απ' ότι βλέπω το κατέχετε παιδιά.
Πέστε κανένα (ξένο φαντάζομαι άρα no problem να αναφερθεί το όνομα) forum που μπορούμε και εμείς να βλέπουμε τις εξελίξεις.

Ευχαριστώ
Σίμος
 




Μηνύματα
346
Reaction score
1
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

παιδες δε μπορω να δω τις φωτο 1η σελιδα... παιζει κατι?
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

τιποτα σπουδαίο, απλώς το pict.com μας το γύρισε συνδρομητική υπηρεσία και το παίζει λίγο... κρίμα γιατί ήταν πολύ ωραίο και γρήγορο.
Θα μεταφερθούν οι φώτο σε άλλο site...:109:
 


Μηνύματα
67
Reaction score
0
Μετά από πολύ καιρό..και επειδή είχα λεφτά να κάθονται, παρά τους ενδοιασμούς μου αποφάσισα να αγοράσω τον AZBox HD..Έχω να πω το εξής: Οχι μόνο πολλοί από αυτό το φόρουμ, αλλά γενικά σε πολλά φόρουμ, χρήστες έκαναν τα χειρότερα σχόλια για το software του AZBox ακόμα και για τα τελευταία versions...Ρε παιδιά, γιατί αδικείτε τόσο πολύ ένα μηχάνημα, που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι κλάσης ανώτερο από τον Dreambox? Tην NDS κάρτα μου του Sky UK την έπαιξε απροβλημάτιστα με το τελευταίο MultiCAS, με γρήγορες εναλλαγές καναλιών, με κατα πολύ καλύτερη ευκρίνεια εικόνας από κάθε Dreambox (τουλάχιστον στα HD κανάλια ή στα SD υψηλού Bitrate)..Με το όλο περιβάλλον και με το τηλεκοντρόλ του εξοικειώθηκα μέσα σε 5-10 λεπτά...Και πραγματικά, μετανιώνω που το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν το είχα αγοράσει τόσο καιρό που άκουγα τον καταιγισμό αρνητικών σχολίων γι αυτό..Ας είμαστε λοιπόν λογικοί και ας κατανοήσουμε τα εξής:

1. Μην απαιτούμε λογισμικό 1.x μανιωδώς! Από τη στιγμή που έχει βγεί firmware που μας επιτρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας, ακόμη κι άν είναι σε beta stage, ας δώσουμε λίγο χρόνο στους προγραμματιστές. Το ξέρω έλεγαν μεγάλα λόγια, αλλά όντας ο ίδιος προγραμματιστής ξέρω πολύ καλά πόσο έξω μπορείς να πέσεις όταν κάνεις scheduling και resource planning για ένα προγραμματιστικό project..

2. Μήν ζητάμε από τον δέκτη μας να ψήνει και καφέ..(Με κάθε φιλική διάθεση το λέω) υπάρχουν πολλοί που λένε: ο τάδε δέκτης δεν κάνει αυτό, δεν κάνει εκείνο..για τη συγκεκριμένη χρήση που αυτοί το θέλουν υπάρχουν συκεκριμένοι δέκτες που τους ταιριάζουν..Δεν είναι όλοι οι δέκτες για όλους..

3. Ας είμαστε λίγο αντικειμενικοί..δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να μου πεί οτι υπάρχει δέκτης ανώτερου Hardware από τον AZBox, εξαιρώντας το πλήθος των tuners και των CI και/ή slots..Μην ξεγελιώμαστε από τους Dreambox..Έχουν απίστευτη υποστήριξη και τρομερά firmware, αλλά κάνουν κυρίως μόνο για τον σκοπό που όλοι ξέρουμε και στον οποίο δεν χρειάζεται να αναφερθώ..Ένας που δέν τον ενδιαφέρουν τέτοιες δραστηριότητες, νομίζω μπορεί να δει πιο καθαρά την υπόθεση...

4. Σίγουρα δεν είναι για έναν αρχάριο χρήστη. Όντας ένα μηχάνημα με πολλές δυνατότητες είναι φυσιολογικό για τον μή εξοικειωμένο χρήστη να προκύψουν προβλήματα.. Μήν κατηγορούμε λοιπόν το μηχάνημα οτι είναι δύσχρηστο..Ας είμαστε υπομονετικοί, ας κάτσουμε να διαβάσουμε και να ψαχτούμε λίγο και μετά τίποτα δεν είναι δύσχρηστο..Μην ζητάμε μασημένη τροφή..

Αυτά είχα να πώ..Πάντα φιλικά και με καμία κακία ή υπόνοια..Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν..απλά ας σκεφτούμε όλοι λίγο πιο λογικά και ας δώσουμε μία ευκαιρία στο μηχάνημα να ανθίσει!!



PS: Και μήν ξεχνάμε σύντομα έρχονται και πιο σταθερές εκδόσεις του Enigma 2... :)
 

Μηνύματα
57
Reaction score
0
Όλα αυτά που είπες θα τα έκανα +1 αν δεν είχες γράψει το ΥΓ. Με το ΥΓ αυτοαναιρείσαι (ειδικά το smiley είναι ο ορισμός της αυτοαναίρεσης) Δεν έχει σημασία εαν πεις εκ των υστέρων "...εγώ δεν το εννοούσα έτσι...μην μου βάζετε λόγια στο στόμα..." Σημασία έχει οτι ΕΤΣΙ όπως το έγραψες, κάποιοι (εξαρτάται βέβαια και πόσο καταλαβαίνει ο καθένας μας) θα το πάρουν όπως το περιγράφω.

Δεν έγραψα τα παραπάνω για ...φιλοσοφική κουβέντα. Έχουν εξάλλου και στοιχεία ...αυτο-κάθαρσης.

Σίμος
 


Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Φίλτατε nakata το δοκίμασες το Ε2?
Εγώ λέω να μην το κάνω ακόμη έως ότου γίνει πλήρως χρηστικό και καλύτερο από το μαμά.
Τα εικονίδια του project valerie μαύρο (ή μάλλον γκρι) χάλι...
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

και εγω περιμενω μια εκδοση πιο σταθερη και συμμαζεμενη, μαλλον καποια που θα εγκαθισταται σε usb για να δοκιμασω εγκατασταση.

δεν ξερω αλλα στη παρουσα φαση υποστηριζει παραπανω απo ενα lnb(δορυφορους)?

δεν εχω διαβασει τωρα καπου, η ταχυτητα του ενσυρματου δικτυου ποια ειναι? (throughput)
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
4.704
Re: Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

και εγω περιμενω μια εκδοση πιο σταθερη και συμμαζεμενη, μαλλον καποια που θα εγκαθισταται σε usb για να δοκιμασω εγκατασταση.

δεν ξερω αλλα στη παρουσα φαση υποστηριζει παραπανω απo ενα lnb(δορυφορους)?

δεν εχω διαβασει τωρα καπου, η ταχυτητα του ενσυρματου δικτυου ποια ειναι? (throughput)
και πολυ καλα κανεις γιατι ναι μεν εγω το εχω δοκιμασει και εξακολουθω να το δοκιμαζω αλλα εγω εχω δυο δεκτες οποτε στον ενα απο αυτους μπορω να κανω πειραματα
 

Μηνύματα
366
Reaction score
2
Απάντηση: AZbox HD Elite ... under hard test...

Υπαρχει καποιος που να εχει φορτωσει το Ε2 (1.0.25) και να βλεπει απο HDMI; Εγω δεν βγαζω εικονα, παροτι εχω επιλεξει DVI στο A/V Settings.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.295
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top