B&W 604 s3 η μεγάλη αναβάθμιση/αξιολόγηση (B&W 604 s3 the big upgrade Crossover/review)

From your perspective is this upgrade worth it or we are better off just buying new speakers


  • Total voters
    12

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μανώλη είναι πολύ μικρό το L1. Πρέπει να είναι 0,3 mH ή 0,2 αν δεν κάνω λάθος.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
15
Αν βοηθάει κάπου, το σχέδιο του crossover με τις τιμές των υλικών που δίνει η B&W στο Service Manual των DM604-S3.
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω και το πλήρες Service Manual.

Να με συγχωρείς προκαταβολικά για το σχόλιο μου.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πρέπει να γνωρίζεις και την αλήθεια.
Αν μιλάμε μόνο για αναβάθμιση των υλικών, και όχι για μετατροπή του σχεδίου, τότε υπάρχει σοβαρό λάθος στις τιμές των πυκνωτών που αλλάχτηκαν.

Το αποτέλεσμα σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν "μεγάλη αναβάθμιση", ακόμα και σωστές να ήταν οι τιμές των αλλαγμένων πυκνωτών.
Ούτε καν αλλάχτηκαν οι δύο πυκνωτές πολυεστέρα (MKT) στο tweeter, που είναι και εν σειρά με το σήμα.
Θα μπορoύσαν τουλάχιστον να έχουν αντικατασταθεί με απλούς πυκνωτές πολυπροπυλενίου (MKP), αν όχι με κάτι ακόμα καλύτερο.

604d.jpg
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ενδιαφέρον.. απλός τώρα καθώς έγινε η επένδυση δεν ξέρω καν άμα αξίζει να ξανά κάνω τέτοια μεγάλη δουλειά και κατά πόσο θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα ταυτόχρονα δεν έχω κάποιο παράπονο αυτήν την στιγμή.. βέβαια με ενδιαφέρει να ακούσω λεπτομέριες
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.558
Το αποτέλεσμα σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν "μεγάλη αναβάθμιση"
Αν δεν υπάρχει επιβεβαίωση με μετρητικά δεδομένα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν δεν υπάρχει επιβεβαίωση με μετρητικά δεδομένα.
Αυτομάτως, από τη στιγμή που στο μεσαίο αφαιρέθηκαν δυο μέτριοι ηλεκτρολυτικοί, εν σειρά με το σήμα, και στη θέση τους μπήκαν δυο αρκετά καλύτεροι ΜΚΡ, έχει αυξηθεί η στάθμη της περιοχής.
Σίγουρα η εν σειρά αντίσταση των 3,9 Ωμ θα έπρεπε να έχει μεγαλώσει.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι, σωστά. Λάθος το έγραψε αυτός που το βρήκα και με τη βιασύνη μου δεν το είδα.
Όπως και στην R στο τέλος...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.724
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top