B&W club


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Θα μας κράξουν την βλέπω την δουλειά... Θα αρχίσουν να μας λένε πως είμαστε θύματα του mainstream, φοράμε μόνο "trendy" επώνυμα ρούχα και συχνάζουμε για ποτάκι στην Ερυθραία και οδηγούμε μόνο B&W :)

Στο θέμα μας βέβαια, τι ωραία που είναι η συνέργεια των Rotel με τα Β&W :)

Γνωστός μου είχε αγοράσει χωρίς καν να δει / ακούσει (καλό θύμα) CM8 με Yamaha A/S1000 . Όταν άκουσα το setup έψαχνα να βρω τι διάολο δικαιολογία να του πω γιατί το αποτέλεσμα για αυτόν ήταν απίστευτο (κλασσικός τύπος αγοράζω B&W για να το γράφει και να το φωνάζω) ενώ εμένα ταυτόχρονα μάτωναν τα αυτιά μου.

Αφού άκουσε το δικό μου setup με 683 / RB-1080 & Audiolab 8200DQ την επόμενη ημέρα έβαλε παραγγελία έναν RB-1552 & RC-1570. Ακόμα και η παντόφλα η γυναίκα του με πήρε τηλ να με ευχαριστήσει γιατί από την ώρα που τα είχε φέρει στο σπίτι "αυτά" , όπως τα αποκαλούσε, την έπιανε πονοκέφαλος :)
 



Μηνύματα
930
Reaction score
65
τωρα τι να βαλουμε εμεις..?τα 603 που οσο εχει το καλωδιο εσωτερικων συνδεσεων του cm-1 εχουν τα δικα μου..?:headbang:
αυτο που λεει ο Boufis σχετικα με τους rotel,ισχυει στο απολυτο.
οταν αγορασα τα 603,ακουσα πανω απο δεκα ενισχυτες.
αυτος που μου εκατσε καλυτερα(μετα απο πολλες ωρες ακροασης),ηταν ο rotel RA-980
http://www.hifiengine.com/library/rotel/ra-980.shtml
να πω γι`αυτο το μηχανακι..?ποιοτητα,γκαζια,κατασκευη..
τον εδωσα με μιση καρδια...αντικατσταθηκε βεβαια απο τον-επισης εξαιρετικο-denon 2807,
ο οποιος δινει πολυ καλη 2καναλη αποδοση,αλλα ο rotel,ηταν ο πρωτος σοβαρος ενισχυτης μου και μου εχει μεινει αξεχαστος..
τωρα βεβαια αλλα τα κυβικα των b&w που ανοιξες το θεμα,αλλα δεν βαριεσαι,b&w εχουμε κι`εμεις και μαλιστα ολο το πακετο μας..(front,back,center,sub).....:drinks:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ο Denon είναι AV ενισχυτής και ο Rotel που είχες καθαρόαιμος Hi-Fi.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους..

Τώρα... τι να σου πω?
Όλοι μας χαλβαδιάζουμε την 800 σειρά.
Αμα είχαμε τα μπικικί (ή αν έκαναν φθηνότερα) να είσαι βέβαιος ότι πολλοί από εδώ μέσα, θα έφευγαν με ταχύτητα τύπου "Galactica" για να τα αποκτήσουν!:prankster:

Ας ονειρευτούμε όμως... κακό δεν κάνει εε?:p

 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Ωραία πάντως και η νέα σειρά 600 σε πιο γήινες τιμές, δε νομίζετε?:D

http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/600_Series/explore.html


The 600 Series uses tweeter technology taken from Bowers & Wilkins award-winning CM10 speaker.
Double Dome tweeters feature a thin aluminium dome for lightness, surrounded by a thicker aluminium ring for rigidity.
600 Series tweeters are also 'Decoupled' from the cabinet for acoustic independence.
The result is treble performance so pure and precise it will take your breath away.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
σαφως,αλλα-ευτυχως-ο denon παιζει πολυ καλα 2 καναλο ηχο.πριν 8 χρονια που τον πηρα,ξεχωριζε κατα πολυ σε συγκριση με αλλους av της εποχης για την αποδοση του σε στερεο ακροαση.
τωρα για την b&w τι να πουμε?οσα b&w και να εχω ακουσει,μου αρεσουν ολα...!!.και επειδη εγω δεν προκειται να αλλαξω τα δικα μου(οχι αμεσα τουλαχιστον)οποιος φιλος η γνωστος,ζηταει την γνωμη μου για ηχεια,του λεω "αβλεπη b&w..."
καψουρα αδερφε...
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Οι παλαιότερες σειρές 8χχ πάντως σε μτχ είναι πια κελεπούρια και vfm.
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
ειναι απο τα βιντεο που σε βαζουν σε σκεψη και αναθεωρεις καποια πραγματα.
"20000 χιλιαρικα ηχειο...!? απο τι ειναι φτιαγμενο ρε παιδι μου...?"
μολις δεις το βιντεο,καταλαβαινεις γιατι κοστιζουν τοσο πολυ...
ποιοτικα/ακριβα υλικα,μεγαλη προσοχη σε ολη την διαδικασια(που εδω βεβαια την βλεπουμε περιληπτικα..)
απιστευτες λεπτομερειες σε ολο το ηχειο(εσωτερικα/εξωτερικα).να μην ριχνουν και καποιες ωρες ακροασης για τα τεστ στο συνολο και τις τελικες ρυθμισεις του ηχειου..?
εαν εχεις λοιπον δεις το βιντεο,τα εχεις ακουσει και-το βασικοτερο-εχεις και τα 20 χιλιαρικα,ειναι δυνατον να μην τα αγορασεις....?:dance2:
 




Μηνύματα
930
Reaction score
65
μπαα...θα πεσω σε λιγο χωρις ταινια γιατι οντως εχουμε νωρις εγερτηριο αυριο.
εκπληκτικο το σετακι σου παντως.μπραβο Βλασση..!
 



Μηνύματα
236
Reaction score
246
Ωραία πάντως και η νέα σειρά 600 σε πιο γήινες τιμές, δε νομίζετε?:D

http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/600_Series/explore.html


The 600 Series uses tweeter technology taken from Bowers & Wilkins award-winning CM10 speaker.
Double Dome tweeters feature a thin aluminium dome for lightness, surrounded by a thicker aluminium ring for rigidity.
600 Series tweeters are also 'Decoupled' from the cabinet for acoustic independence.
The result is treble performance so pure and precise it will take your breath away.

Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το νέο HTM61 το οποίο φαίνεται να είναι ένα "tuned down" CM Center 2. Πολύ ποιό σωστό το configuration των Drivers. Ως κάτοχος του του HTM61 μπαίνω σε πειρασμό, αλλά από την άλλη, σκέφτομαι να κάνω λίγο κράτη και να αλλάξω ολόκληρο το "μπροστινό" σύστημα σε CM-10 & CM C2.

Περιμένω να φέρουν τα παιδιά στην Audio Veterans έναν Class-D Rotel 2 X 250 να τα ακούσω για να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
μιας και ειμαι κατοχος και σαφως fun αυτης της εταιριας...........ναμαι και γω .........

Πανέμορφο οπτικά το setup. Ακουστικά δεν έχω τόσο καλή άποψη.

Καταρχάς θεωρώ ότι πρέπει να "εκπαιδεύσω" το αυτί μου πολύ ακόμα, αλλά σε μια πρώτη ακρόαση τα βρήκα πολύ αναλυτικά για τα γούστα μου. Προτιμώ τον "χρωματισμό" που κάνουν οι ποιό "θνητές" σειρές :)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top