B&W club

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δογματισμο θεωρω την προσκολληση σε συγκεκριμενα κριτηρια με την παραλληλη απορριψη καθε αλλου κριτηριου.
Αυτό ισχύει και αντιστρόφως. ;)

Δηλαδή, δεν γίνεται να θεωρηθεί αλλιώς η επιμονή ας πούμε στα μπιενταμπλεγιου, διότι "αυτά είναι τα ομορφότερα"; Δεν είναι.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για όμορφα ηχεία, έχει εξαιρετικές προτάσεις η ιταλική sonus faber, με δέρμα και ξύλο, πραγματικά υψηλής αισθητικής.

Όμορφα πέραν συζήτησης είναι και τα φοκαλ, δες τα σοπρα δες και μετρήσεις αν θες...

Πολλά τα όμορφα έως πολύ όμορφα ηχεία. Υπ'οψιν όμως, πως η ομορφιά είναι ως ένα σημείο αντικειμενική, μετά από αυτό, γίνεται πολύ υποκειμενική.

Ωστόσο, υπάρχουν πραγματικά πολλές φίρμες που έχουν εστιάσει την προσοχή τους στο αισθητικό κομμάτι.
Επιτυχώς μερικές.

Γιατί λοιπόν να επιμένουμε μόνο στην αισθητική μιας φίρμας, που έχει αποδειχθεί πως "μπάζει" σε πολλές τεχνικές παραμέτρους;

Θαρρώ πως είναι πολύ πιο λογικό να επιλέξουμε ένα όμορφο ηχείο, που να μη μπάζει ιδιαίτερα. Τα ρεβελ ας πούμε, δε τα λες κι άσχημα, ε; ;)

Παραδειγμα 1: Εγω τρωω ξυλο απο τη γυναικα κι ετσι το κριτηριο μου μεταξυ αλλων ειναι να εχω ομορφο ηχειο στο σαλονι γιατι δε μ'αφηνει να βαλω τα ATC που μοιαζουν με φωλιες για σπουργιτια.
Βεβαίως τα επαγγελματικά ATC δε τα λες και όμορφα, μα η οικιακή σειρά τους, δεν έχει τίποτα σπουδαίο να ζηλέψει από τα υπόλοιπα οικιακά ηχεία, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν και ιδιαίτερα προσεγμένες και πρωτοποριακής εμφάνισης ATC για οικιακή χρήση.

Ομοίως από την pmc, την dynaudio, την focal, την Genelec, την me Geithain, την Westlake, την Adam, την JBL, κι ένα σωρό τόσες άλλες φίρμες που βγάζουν και επαγγελματικές και οικιακές σειρές στα ηχεία τους.

Γιατί κολλάς μόνο στην επαγγελματική σειρά και λες ας πούμε αχ τι άσχημο είναι το Μ2 που πήγε και πήρε ο τερματογκαζι, σε σχέση με το δικό μου το γυαλιστερό μπιενταμπλεγιου;
Δε καταλαβαίνεις ότι φέρεσαι εσύ "δογματικά", διότι δε συγκρίνεις το οικιακό μπιενταμπλεγιου που έχεις με το καλογυαλισμένο κουκλάκι από τη σειρά της JBL για σπίτι;


Άσε που υπάρχουν φίρμες που δε βγάζουν "άσχημες επαγγελματικές" εκδόσεις για τα ηχεία τους, όπως η kii και τα εξαιρετικά ηχεία τα Grimm του geomiat, όλα ενεργά, κι όλα όμορφα, κουκλάκια.

Παραδειγμα 2 λίγο πιο σοβαρο: Υποκειμενικα μ'αρεσει παραπανω ο ηχος του. Θες επειδη ετσι εμαθα να ακουω, θες επειδη το αυτι μου εχει τετοια κατασκευη που ακουει καλυτερα το ταδε απο το δεινα ηχειο, το προτιμω με υποκειμενικα κριτηρια.
Υποκειμενικά τι σ'αρέσει στον ήχο, να μου επιτρέπεις να το γνωρίζω καλύτερα από σένα, διότι έχω μελετήσει τα συμπεράσματα της ψυχοακουστικής επιστήμης, η οποία έχει πραγματικά τερματίσει το θέμα του "τι αρέσει".

Λυπάμαι, αλλά δεν γίνονται αποδεκτά τέτοια επιχειρήματα.. τουλάχιστον σε μένα, που έχω γράψει κυριολεκτικά σεντόνια και έχω ξεκινήσει αρκετά θρεντς επί του θέματος της "άποψης".

Παραδειγμα 3 σοβαροτερο απο τα παραπανω: Μπορει να μην εχω λεφτα ή να μην με ενδιαφερει να αλλαξω το ηχοσυστημα μου.
Οκ, δεκτό.
Κάτσε στ'αβγα σου.
Υπάρχουν πολύ σοβαρότερες προτεραιότητες από τα μηχανάκια, εννοείται.
Ωστόσο, υπάρχει ενδεχόμενο να μπορείς αναίμακτα να τα δώσεις όλα, και με τα λεφτά που θα εισπράξεις, να πάρεις κάτι αντικειμενικά καλύτερο.
Καλό είναι να το γνωρίζεις, κι ας μην αλλάξεις ποτέ στέρεο.
Η γνώση δε βλάπτει.

Δογματισμος ειναι επισης η επιμονη μονο σε 1 συγκεκριμενο κριτηριο και η απορριψη ολων των αλλων που μπορει να υπαρχουν στην επιλογη ηχειου.
Συμφωνώ.
Το 1 κριτήριο της μάρκας, είναι το χειρότερο.

Τα αντικειμενικά κριτήρια, είναι πραγματικά πολλά.

Σωστή απόσταση ακρόασης.
Τρίγωνο ακρόασης.
Επάρκεια στάθμης για αναφορά.
Χαμηλές παραμορφώσεις.
Ομαλή απόκριση ον αξις και οφ αξις.
Απόκριση στις 2 πρώτες οκτάβες.
Συμπεριφορά του χώρου.
Επάρκεια ισχύος.
Πολυενίσχυση.
Ενεργό κρος.
Ισοστάθμιση.
Ταργκετ κερβ.
Πολυκάναλο.
Ιμερσιβ.
Κλπ.

Δεν είναι ένα κριτήριο ποτέ σημαντικό.

Ιδίως της μάρκας του κάθε μηχανήματος, αυτό κι αν είναι αδιάφορο...

Τελος, ειναι δογματισμος η φανατιλα που αναδυεται γυρω απο αυτες τις συζητησεις, ανεξαρτητως του ποια μερια εχει δικαιο ή αδικο.
Συμφωνώ.
Ιδίως ο φανατισμός περί μιας μάρκας.
Οι οπαδοί μιας μάρκας, πάντα οδηγούνται σε πολύ περιορισμένες επιλογές και τυπικά λάθος επιλογές για τις ανάγκες τους, απλώς ικανοποιούν την εμμονή τους με αυτή τη μάρκα.
 
Last edited:

H

HuxFlux

Guest
Ήρεμος και πάντα ανοικτός σε συζητήσεις με λογικά επιχειρήματα είμαι.
Όλα έχουν ένα ΟΡΙΟ.
Για ποια ορια μιλας; Ηρθες κι εγραψες κατι τελειως ατεκμηριωτο το οποιο σε περιπτωση που ακομα δεν εχεις καταλαβει, θιγει νομικη οντοτητα-εταιρεια, δεν αναλαμβανεις την ευθυνη αυτου που εγραψες, ενω παραλληλα δεν εχεις μιλησει συγκεκριμενα στις πολυ ευγενικες διευκρινησεις που σου ζητησα (πχ σε ποια ηχεια αναφερεται η ιστορια που αρχικα διηγηθηκες ή για ποια σχεδιαστικα προβληματα μιλας).
Αντ'αυτου ελαβα σειρα χαρακτηρισμων απο την μερια σου, caps κλπ. Στα οποια δεν εχω δωσει συνεχεια και για καποιο λογο αυτο το βλεπεις ως αδυναμια κι επανερχεσαι με περαιτερω προσβλητικα σχολια σαν τα σημερινα.
Παραλληλα εσυ εμφανιζεσαι ενοχλημενος επειδη σαρκαζω την αρχικη σου ραδιο-αρβυλα τοποθετηση με τη φραση "μπατζανακης". Μηπως η αντιληψη σου περι οριων ειναι εκτος πραγματικοτητας; Τα ορια να τα επικαλεστεις για αλλους οταν φροντισεις πρωτα να τα εφαρμοσεις στον εαυτο σου. Δεν το εχεις κανει, ακομη. Τι τα επικαλεισαι ακριβως; Επειδη σε ειπα μπατζανακη θιχτηκες; Η επειδη σου υπενθυμισα οτι με εμενα δεν εχεις την οικειοτητα που εχεις με αλλους του περιβαλλοντος σου, για να μου απευθυνεσαι με τον τροπο που το κανεις;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Κανένα δεν έχει πρόβλημα...

Ο wizzy δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι τα "φιλαράκια του" εκμεταλλευονται το πρόβλημα του χώρου του για να δείξουν ότι δεν παίζουν τα ηχεία του μουσική χωρίς sub, ενώ τα ηχεία του δεν έχουν πρόβλημα... είναι όμορφα εμφανισιακά και ακουστικά..
Κώστα, όπως κανένα ηχείο δεν είναι τέλειο, ούτε και τα 802D2 είναι. Έχουν αδυναμίες και προβλήματα, τα οποία φαίνονται στις μετρήσεις τους, δεν τα φαντάστηκα. Στον προηγούμενο χώρο (σαλόνι) ήταν εντόνως εμφανέστατα και τα διόρθωσε - όσο μπορούσε - το Lyngdorf RP-1.

Στο νέο χώρο, ακριβώς επειδή κανείς χώρος δεν είναι τέλειος επίσης, εμφανίστηκε ένα πρόβλημα, το οποίο λύθηκε με την προσθήκη subwoofers. Μόνο έτσι λυνόταν, τι συζητάμε τώρα; Όταν έχεις "έλλειμα" σε ένα εύρος συχνοτήτων, δεν μπορείς να το "γεμίσεις" με "κόλπα" (time delays, crossing, PEQ, ισοστάθμιση κτλ). Όταν έχεις "περίσσευμα", τότε μπορείς να το "κόψεις". Τόσο απλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ρε σεις, είστε σοβαροί; Το τοπικ ονομάζεται "B&W club", γαμώ το φελέκι μου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ απευθύνεται σε ανθρώπους που γουστάρουν τη συγκεκριμένη φίρμα. ΔΕΝ ζητήθηκε η γνώμη σας αν τα B&W είναι καλά ή μάπα. Δηλαδή, έλεος, όλα πρέπει να τα σκίζετε; Τόσο μεγάλο πρόβλημα έχετε με το διαφορετικό γούστο/άποψη/καύλα από τη δική σας;
Ένα δίκιο το έχεις.

Ωστόσο οι προβληματισμοί μας για αυτή τη μάρκα, θα πρέπει να γίνονται αποδεκτοί στα πλαίσια συζήτησης ανάμεσα σε νυν και τέως κατόχους αυτών των ηχείων.

Και γω είχα μπιενταμπλεγιου, κι ο ντιμιφουτ ακόμα έχει και τα δουλεύει όσο ξέρω στο δεύτερο σεταπ του, κι άλλοι τα πέρασαν από το σπίτι τους.

Δεν είναι επιθυμητά αρνητικά σχόλια; Μόνο θετικά γίνονται αποδεκτά;

Νομίζω πως μπορεί να γίνεται διάλογος και πολλές φορές η σύγκριση με άλλα προϊόντα είναι αναπόφευκτη (πολλοί από μας το ζήσαμε σε σειρά ετών στα πλαίσια της αναβάθμισης του καθενός μας), ιδίως όταν ξεκινάει από "εσάς" (ας μου επιτραπεί) με υποτιμητικές αναφορές σε άλλες επιλογές..

Όταν υποτιμάς τα "ενεργά" κι "άσχημα" atc για να υπερασπιστείς μια επιλογή, είναι φυσικό και επόμενο να υπάρχει αντίλογος προάσπισης της επιλογής που αδίκως υποτίμησες. ;)
 


H

HuxFlux

Guest
Ένα δίκιο το έχεις.

Ωστόσο οι προβληματισμοί μας για αυτή τη μάρκα, θα πρέπει να γίνονται αποδεκτοί στα πλαίσια συζήτησης ανάμεσα σε νυν και τέως κατόχους αυτών των ηχείων.

Και γω είχα μπιενταμπλεγιου, κι ο ντιμιφουτ ακόμα έχει και τα δουλεύει όσο ξέρω στο δεύτερο σεταπ του, κι άλλοι τα πέρασαν από το σπίτι τους.

Δεν είναι επιθυμητά αρνητικά σχόλια; Μόνο θετικά γίνονται αποδεκτά;

Νομίζω πως μπορεί να γίνεται διάλογος και πολλές φορές η σύγκριση με άλλα προϊόντα είναι αναπόφευκτη (πολλοί από μας το ζήσαμε σε σειρά ετών στα πλαίσια της αναβάθμισης του καθενός μας), ιδίως όταν ξεκινάει από "εσάς" (ας μου επιτραπεί) με υποτιμητικές αναφορές σε άλλες επιλογές..

Όταν υποτιμάς τα "ενεργά" κι "άσχημα" atc για να υπερασπιστείς μια επιλογή, είναι φυσικό και επόμενο να υπάρχει αντίλογος προάσπισης της επιλογής που αδίκως υποτίμησες. ;)
Καλα τα ύποτιμητικα σχολια για ενεργα ηρθαν πολυ μετα. Για την ακριβεια κανα πενταρι σελιδες μετα απο εν χωρω κραξιμο τεκμηριωμενο η μη. Οσον αφορα τα ATC η ομορφια η η ασχημια ειναι υποκειμενικη. Και τα b&w αν τα βλεπει ασχημα καποιος , γουστο του, σιγα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Κώστα, όπως κανένα ηχείο δεν είναι τέλειο, ούτε και τα 802D2 είναι. Έχουν αδυναμίες και προβλήματα, τα οποία φαίνονται στις μετρήσεις τους, δεν τα φαντάστηκα. Στον προηγούμενο χώρο (σαλόνι) ήταν εντόνως εμφανέστατα και τα διόρθωσε - όσο μπορούσε - το Lyngdorf RP-1.

Στο νέο χώρο, ακριβώς επειδή κανείς χώρος δεν είναι τέλειος επίσης, εμφανίστηκε ένα πρόβλημα, το οποίο λύθηκε με την προσθήκη subwoofers. Μόνο έτσι λυνόταν, τι συζητάμε τώρα; Όταν έχεις "έλλειμα" σε ένα εύρος συχνοτήτων, δεν μπορείς να το "γεμίσεις" με "κόλπα" (time delays, crossing, PEQ, ισοστάθμιση κτλ). Όταν έχεις "περίσσευμα", τότε μπορείς να το "κόψεις". Τόσο απλά.
Πέραν τούτου, υπάρχουν και 2 σημεία εξόχως σημαντικά.

1. Ασχέτως χώρου, είναι αδιανόητο το να μη πιστεύεις ότι θα ακούσεις καλύτερα με σαμπ, επειδή έχεις τα 802. Πραγματικά είναι αδιανόητο.
Τα δικά σου σχόλια, στο θρεντ σου, είναι αρκετά.
Πάντα είχες πολύ σοβαρή οδήγηση (με τα κιλοβάτ) και υψηλής ποιότητας ισοστάθμιση, και έδειξες απερίφραστα πόσο καλύτερα τα άκουσες για πρώτη φορά στη ζωή σου...
Δεν χρειάζεται κανένα περαιτέρω επιχείρημα.

2. Ενώ μένω Θεσσαλονίκη κι εσύ Κύπρο, έχεις έρθει σπίτι μου κι έχω έρθει σπίτι σου, και διατηρούμε προσωπική επαφή όποτε είναι αυτό εφικτό, κι όχι από "υποχρέωση" ή για δηθενιές, αλλά στα πλαίσια φιλίας προφανώς. Άσε το αν ζητάς βοήθεια και σε βοηθάμε, λόγω γνώσεων, αυτό είναι άσχετο. Ωστόσο, στα πλαίσια της κακομοιριάς και πολύ βαθιά μετά τα όρια της διαβολής, γράφτηκε από το μέλος ... πως μάλλον έπεσες θύμα εκμετάλλευσης και προμηθεύτηκες σαμπ, εκμετάλλευσης από τα δήθεν "φιλαράκια" σου. Κατάλαβες τι κουράδες διαβάζουν τα ματάκια μου; Κατάλαβα να λες.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Και γω είχα μπιενταμπλεγιου, κι ο ντιμιφουτ ακόμα έχει και τα δουλεύει όσο ξέρω στο δεύτερο σεταπ του, κι άλλοι τα πέρασαν από το σπίτι τους.

Δεν είναι επιθυμητά αρνητικά σχόλια; Μόνο θετικά γίνονται αποδεκτά;
Κι εγώ είχα B&W, και πιστεύω ότι μεγάλη μερίδα των μελών αυτού του φόρουμ είχε/έχει. Στην πορεία άκουσα και άλλα πράγματα, προχώρησα, τα άλλαξα. Παρακολουθώ το παρόν νήμα, όμως, με ενδιαφέρον και σεβασμό στις επιλογές των άλλων. Μία φίρμα με την ιστορία της Β&W δεν βασίζεται αποκλειστικά στο μάρκετινγκ.

Τα αρνητικά σχόλια για ένα προϊόν είναι θεμιτά - ειδικά δε όταν συνοδεύονται από μετρήσεις, είναι και εξόχως χρήσιμα. Αυτό που δεν είναι θεμιτό είναι τα επιστημονικά δεδομένα να μπλέκονται με προσωπικούς χαρακτηρισμούς για τους κατόχους.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η μπιεντάμπλιγιου είναι σαν την χλωρίνη κλινέξ...Εμείς αυτήν ξέρουμε ,αυτήν εμπιστεύόμαστε!

Και οι αφτιάδες και οι χρυσαφτιάδες ναπανα.......
Αμάν πχια..λυσσσάξατε!
Σιγά μην πετάξω τώρα εγώ τα κουκλιά μου επειδή το λέει ο γιατρός...
Σαν κόρη οφθαλμού θα τα προσέχω μέχρι να ξεπεράσουν το σοκ που τους προκάλεσε ο σαγρέ καλωδιολάγνος που ασέλγησε πάνω τους...

1594030807596.jpeg
 

C

chrispo

Guest
..για όλα τα ηχεία της B&w...ΟΛΑ μα ΟΛΑ έχουν το ίδιο κούρδισμα..
Στο είπα εγώ με τρόπο, (δε το κατάλαβες), στο είπε ο Dimifoot δε το κατάλαβες, στο είπε το ΑΥΤΙ δε το κατάλαβες..

Σου δείξαμε ΟΛΟΙ μας μετρήσεις του stereophile και soundstage και σου έβαλα το συμπέρασμα του JA, ότι ΟΛΑ τα B&w παρουσιάζουν μια ιδιότυπη συμπεριφορά στις μετρήσεις..που αντανακλάται άμεσα στον ήχο τους, λέγοντας ότι χρειάζεται προσεκτική επιλογή συσκευών για να παίξουνε ικανοποιητικά ( .very satisfying....λόγω ευγένειας ).

ΟΛΑ αυτά φαίνονται και αποδεικνύονται στις μετρήσεις που βάλαμε από πάμπολλα ηχεία B&w.
Αυτές οι μετρήσεις ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ, δείχνουν ηχεία με ¨προβληματική ¨ συμπεριφορά , υποδεικνύοντας αδυναμίες στη σχεδίαση- αναμφισβήτητα οι αριθμοί ΜΙΛΑΝΕ-αλλά μια εταιρεία σαν την B&w δε πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δε μπορεί να το ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ και να βγάλει ¨Σωστά ¨ ηχεία.

Απλά πράγματα, αυτός είναι ο ΗΧΟΣ των B&w ...και αρέσει σε πάρα πολλούς ( όπως εσένα και τους φίλους σου..και καλά κάνετε και σας αρέσει), γίαυτό και συνεχίζει η εταιρεία και βγάζει τα ηχεία της με τέτοιο κούρδισμα.

Πιστεύεις δηλ. ότι η B&w ..τυχαία βγάζει τέτοιες μετρήσεις?....
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ...αφουγκράζεται τη μουσική κοινότητα , έχει φτιάξει αγοραστικό κοινό γύρω από αυτό και το συντηρεί και το αυξάνει μέσω μιας πολιτικής προώθησης , τέτοιων κουρδισμένων ηχείων.
( όλοι το κάνουν με τον τρόπο τους...)

Αυτό ακριβώς και εγώ επισήμανα στην αρχή ...με τον ¨μπατζανάκη ¨...ο οποίος διαπίστωσε αυτό το ειδικό κούρδισμα των ηχείων ..και ο υπεύθυνος της B&w απλά το επιβεβαίωσε λέγοντάς του, ότι έτσι θέλουν να ακούνε και έτσι τους αρέσει...και έτσι πουλάνε στο φινάλε.
( δεν αναφέρθηκε ποιό μοντέλο άκουσε, παρά ότι ήταν μεγάλο δαπέδου...αλλά δε μας νοιάζει, καθότι όπως είπα..ΟΛΑ τα ηχεία τους φέρουν αυτό το χαρακτήρα, όπως είπε και ο JA και φαίνεται και στις μετρήσεις)

Σαφώς και έχουν αδυναμίες, φαίνεται από τα γραφήματα που σου έβαλαν όλοι εδώ μέσα( για αυτό είπα ότι είσαι ¨τυφλός ¨...υπονοώντας ότι εθελο τυφλείς ...όπως ότι είσαι και ¨κουφός ¨ καθότι δεν ακούς αυτά που έλεγαν οι προλαλήσαντες για το θέμα)

Τώρα αν είσαι πραγματικά κουφός και δεν μπορείς να ακούσεις αυτή την ιδιαίτερη συμπεριφορά των ηχείων ( που βγάζει μάτια στις μετρήσεις), δε με ενδιαφέρει ούτε με απασχολεί.

Αλλά να ξέρεις ότι σε αυτή την περίπτωση , ο δογματικός είσαι εσύ και ΟΧΙ οι άλλοι, καθώς εμμένεις σε μία στάση που δε δικαιώνεται στα χαρτιά( μετρήσεις) και προσπαθείς με άγαρμπο τρόπο να την επιβάλλεις.

Καλά κάνετε και σας αρέσουν τα B&w, άλλοστε όπως είπε και το ΑΥΤΙ, υπάρχουν ηχεία με χειρότερες μετρήσεις..όπως και πολλά άλλα ηχεία με idiosyncratic behavior.

Πραγματικά δε καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και εφηύρες μπατζανάκηδες και αμφισβητείς λεγόμενα και μετρήσεις τρίτων έγκριτων προσώπων..(reviewers) που στο φινάλε η ίδια η B&w εμπιστεύεται και τους στέλνει συχνά τα ηχεία της , για test και reviews.

Αυτό και αν είναι δογματικό και αντιδραστικό από μέρους σου...
Όλα αυτά , με τον τρόπο έκφρασης και συμπεριφοράς σου , με οδήγησαν τελικά να καταλήξω στο ότι υπάρχει ¨πρόβλημα ¨ εδώ .

Θές να καταλάβεις κάποια πράγματα?...καλώς
Δε θές πάλι ? πάλι καλώς...

Αλλά πρόσεχε τη συμπεριφορά σου και τις ¨φωτοβολίδες ¨ σου γενικότερα , γιατί ΟΛΑ έχουν τα ΟΡΙΑ τους...και η υπομονή το ίδιο.

(μη με ξανά ρωτήσεις πάλι, γιατί δε σου απάντησα...)
 





Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μετα απο παρακληση του αβγδ, δεν θα γινω κακος(θα χρωσταει βεβαια :biggrin: )

παρτε τα κουτακια σας...τα πανελακια σας και καλτσονακια σας και σε αλλη παραλια σε οποιον δεν αρεσουν τα B&W
.....ακομα και στον JA .....:p

Aς πανε σε αυτους και αλλους πολλους να κανουν τα παραπονα τους....:lolsign:



......αυτα και καποια ακομα ηχεια μπορουν να παιξουν μουσικα αριστουργηματα ......:dance:
 
Last edited:



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Aς πανε σε αυτους και αλλους πολλους να κανουν τα παραπονα τους....:lolsign:
αμα σου αρεσουν εσενα κωστα δεν υπαρχει προβλημα
προβλημα υπαρχει εαν εισαι πολυκαναλος σαν το μεγιστο αυτι :drinks: :);)
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top