B&W club

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Παρακαλώ πριν απαντήσω σημειώστε εδώ εκτιμώ την BW. Είναι από τις εταιρείες που σχεδιάζει παράγει και υλοποιεί ηχεία σε όλες τις καταναλωτικές κατηγορίες και για κάθε τσέπη. Αυτό από μόνο του είναι ολίγον άθλος.
Μπορεί να μην έχω ξετρελαθεί ποτέ με κανένα αλλά δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ σε σχέση με άλλα θηρία πολλαπλάσιου κόστους.

Ενημερώνω ότι ακολουθεί Οφ τοπικ από εδώ και κάτω.

Θεωρώ ότι αν αρχίσουμε να αναλύουμε το πως τι και γιατί όσο αφορά τα studio θα βγούμε τελείως εκτός θέματος.
Σημειώστε επίσης ότι δεν έχω καμία επαγγελματική ενασχόληση με τον χώρο τα τελευταία 18 χρόνια και όταν είχα καμία σχέση με ότι αφορά το τεχνικό κομμάτι. Aν θέλετε να ανοίξουμε νέο θέμα επί χώρων παραγωγής ευχαρίστως.

Συνοπτικά τα nearfield δεν υπάρχουν για να ακούσουν οι πελάτες, ναι, γίνεται και αυτό αλλά δεν υπάρχουν μόνο γι' αυτό. Ή για να τσεκάρει αποκλειστικά ο κάθε τεχνικός αν θα παίζει σωστά στο ΥοuTube ή στις ψείρες ακουστικά των τηλεφώνων κλπ. Πρέπει να θυμάστε (επαναλαμβάνομαι) ότι ο κάθε χώρος παραγωγής το κάθε control room είναι μοναδικό. Ναι υλοποιούνται με περίσσια ευλάβεια των νόμων ακουστικής αλλά.... οι παράμετροι είναι στην κυριολεξία δεκάδες που διαφοροποιούν τον ένα χώρο από έναν άλλο.

Δεν είναι τυχαίο ότι ανάλογα των ιδιαιτεροτήτων των δίσκων τους μεγάλοι μουσικοί (που δεν είχαν την ανάγκη της δισκογραφικής και έθεταν δικούς τους όρους) επέλεγαν σε ποιο χώρο θα γράψουν.

Σημείωστε και αυτό, η αναπαραγωγή των χαμηλών στους περισσότερους top level χώρους γίνεται από εντοιχιζόμενες μονάδες πλέον και όχι από σκόρπια ηχεία στο χώρο, αυτό παίζει και να είναι 30 χρόνια πίσω μπορεί να παραπάνω ως αντιμετώπιση.

Έτσι για το χάζι μιας και αναρτήθηκε φωτογραφία από ένα από τα αγαπημένα μου studio και να καταλάβουμε και πόσο διαφορετικοί είναι αυτοί οι χώροι μεταξύ τους Παραθέτω 3 links με τους εξοπλισμούς από 3 διαφορετικά studio από τα μεγάλα ονόματα

Hansa
Ένα γερμανικό studio που το Μain Monitoring System έχει.... Quested!

Αir Studio
Ένα αγγλικό όπου το Μain Monitoring System είναι στημένο με.... Dynaudio!
Eδώ θα δείτε ότι στο λεγόμενο Toy Cupboard τα 801 δίνονται ως επιλογή για.... nearfield

Μetropolis
Προσωπικά το θεωρώ το top αγγλικό studio.
Eδώ το layout έχει PMC QB1 και εννοείτε σωρεία επιλογών σε άλλα monitor με έμφαση σε Genelec.

Τελευταία σημείωση τα μεγάλα μαγαζιά δεν έχουν μόνο ένα χώρο ή μόνο ένα control room τουναντίον και το layout στο κάθε control room είναι διαφορετικό ακόμα και στο ίδιο μαγαζί.

Καλό απόγευμα
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Μα είναι δυνατόν να αγοράζουν ηχεία με καρούμπαλα;;;
Τόσα άλλα ωραία σχέδια υπάρχουν.. Το φαλλικό σχήμα των Αυλών πχ!
View attachment 172351
Αν μάλιστα ενσωματώσεις και δύο σαμπγουφα μπιενταμπλεγιου πιβιουάν, εκατέρωθεν της βάσης του Αυλου..
View attachment 172352

εκεί να δεις γούστα και γλέντια!!!
Που το πάς που το φέρνεις πάλι σε φαλλούς καταλήγεις. Τόσο πολύ σου αρέσουν . ?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
jio μου κεντρισες το ενδιαφερον και εβαλα βινυλιο να ακουσω τα ιδια μουσικα τεμαχια
καμμια σχεση μα καμμια με το βινυλιο
υπ οψιν δεν εχω κανα σουπερ ντουπερ φονο greek obh 9
Αν ειχα το φονο της μανλει ορε γλεντια :)
Δεν συστηνω να παρουν οι νεοι πικ απ γιατι τα βινυλια ειναι της πλακας ψηφιακη επεξεργασια γαρ
καλυτερα δυστυχως ψηφιακα τα ψηφιακα μετα απο καμμια 50αρια χρονια ισως φτασουν το βινυλιο
η επιστημη το ηχου προχωραει αλλα δεν θα ζω τοτε ναδω τα επιτευγματα της:drinks:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Ακουστε αυτό.
Μια χαρά,ακούγεται .....



Κι αυτο παραγωγη του Giles Martin ειναι, για την παρασταση του Cirque de Soleil στο Βεγκας. Σε αυτο ειχε μεγαλυτερη ελευθερια, ενωνει αποσπασματα μεταξυ τους, κολλαει τραγουδια back-to-back, σε αλλα κραταει μονο τα φωνητικα (Because) ή τα βαζει και να παιζουν αναποδα (Gnik Nus=Sun King, απο την πισω πλευρά του Αμπι Ροουντ) και πρεπει να εχει συμπληρωσει ορισμενα σημεια με νεες ηχογραφησεις λχ εγχορδων. Ουσιαστικα ειναι προδρομος της τρεχουσας σειρας των επετειακων νεων μιξεων 50ετηριδας καθε δισκου. Ο πρωτος βεβαια δισκος που ειχε τετοιου επιπεδου "πειραγμα" πρεπει να ειναι το Yellow Submarine songtrack.

Περιέργως, αν και ο πατηρ Μαρτιν ηταν ο ιδρυτης των Air Studios που αναφερθηκαν παραπανω, η δουλεια για τις επανεκδοσεις των Beatles εγινε στα Abbey Road... προφανως επαιξε η παραδοση και η σημειολογια.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οτι πείς.
Πάντως ο Αυλός δεν έχει ανάγκη από sub , μιάς και το κάτω μέρος του είναι ήδη sub από μόνο του.
Οπότε τα pv1 δεν χρειάζονται.
 


Μηνύματα
42
Reaction score
57
Αυτό:





Είναι για μένα το μεγαλύτερο κατόρθωμα της φίρμας.

Είναι απλά, εξαιρετικό.

Ήταν το πρώτο ζευγάρι σαμπ που άκουσα και μου άρεσαν πραγματικά πολύ τα σαμπ...

Με τις μαμά ρυθμίσεις παρακαλώ, όλα έτοιμα.

Εξαιρετικά σαμπ, τρομερός ήχος, εκπληκτική κατασκευή καμπίνας, τι να πω, μπράβο μπιενταμπλεγιου. (Σημειώστε το, δε θα το ξαναπώ, κάντε σκρινσοτ)
Τέτοια λες εσύ και ανεβαίνουν οι τιμές στα μεταχειρισμένα...Και εμείς που θέλουμε να πάρουμε 2ο για να είμαστε και νόμιμοι να μην πάρουμε ποτές :p
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Εαν ειναι στα + - 10 db, γιατι οχι;
Στα -6 είναι, όπως όλοι.
Δηλαδή κάπου στα 45 θα αρχίζει η χρήσιμη απόκριση (την πρώτη οκταβα ούτε κατά φαντασίαν), και λόγω διαμέτρου, μιλάμε για νιαρφιλντ, μη φανταστείτε στα 3μ να μπορεί να κλάσει..
Και το σώζει η γραμμή μεταφοράς.
Έχει τεράστια δύναμη η γραμμή μεταφοράς, δεν συγκρίνεται με ένα απλό μπας ριφλεξ..
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.210
"μιλα μου βρωμικα για μουσικη, γιατρε" :king:
... παντως αν ειναι τα χαλια-μου-τα-μαβρα οι ηχογραφησεις αυτων των 2 μπαντων... δηλωνω επισημα οτι δεν το γνωριζα, και σφαλμα μου που δεν εχω ακουσει τοσα χρονια και τρεχω να καλυπσω το κενο μου!
-
" μιλα μου βρωμικα για μουσικη, γιατρε "
.......δε μας τα λες καλά ,
-

-
:party:
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
μιλάμε για νιαρφιλντ, μη φανταστείτε στα 3μ να μπορεί να κλάσει..

Αυτό είναι όντως ένα θέμα. Κατεβαίνει κάτι χαμηλά, αλλά για τι απόσταση και για τι εντάσεις μιλάμε.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό είναι όντως ένα θέμα. Κατεβαίνει κάτι χαμηλά, αλλά για τι απόσταση και για τι εντάσεις μιλάμε.
90db αβίαστα για πολλές ώρες από 2,50 έως 3,00 μέτρα. Μιλάω για το τρίδρομο.
Το πιο μικρό τα ίδια έως 2,30.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Αυτό είναι όντως ένα θέμα. Κατεβαίνει κάτι χαμηλά, αλλά για τι απόσταση και για τι εντάσεις μιλάμε.
Η φαρφιλντ και τα Μαξ εσπιελ παν πακέτο, εκεί είναι τα μεγάλα μεγάφωνα κι εκεί είναι τα λεφτά στα ηχεία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top