B&W club

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
προσφατα μου εκαναν δωρο το sub της σειρας, το ηθελα για το home cinema, δε λεω βοηθησε αλλα δεν εριξα και τζαμια δυστυχως..
Καταρχήν, το ένα σαμπ, είναι εκ των πραγμάτων δύσκολο (έως αδύνατο) να παίξει σωστά.

Η τοποθέτηση του ενός σαμπ στο σετάπ 2.1 είναι υποχρεωτικά μόνο μια, ανάμεσα στα δυο ηχεία, με ίση απόσταση ακρόασης με τα ηχεία, και κολλητά στον πίσω τοίχο. Οποιαδήποτε άλλη τοποθέτηση είναι εντελώς λάθος, και ακόμα και αυτή η μία η σωστή, είναι πολύ δύσκολο να παίξει εντελώς απροβλημάτιστα, κι αν τα καταφέρεις, με χρήση σοβαρής ισοστάθμισης, θα είναι μόνο για μια θέση στο χώρο, για τη θέση ακρόασης.

Αποτελεί πολύ πιο εύκολη διαδικασία για σωστό και απροβλημάτιστο μπάσο η χρήση 2 σαμπ, κι ακόμα πιο εύκολη η χρήση 4 σαμπ, καθώς τα πολλαπλά σαμπ λύνουν τα προβλήματα ιδιοσυντονισμών του χώρου, δηλαδή ακυρώνουν τις τονώσεις (στάσιμα) και τις βυθίσεις (ακυρώσεις) λόγω boundaries.

Η σωστή ενσωμάτωση σαμπ, θα δώσει άρτια απόκριση συχνότητας και επαρκές δυναμικό εύρος στις χαμηλές συχνότητες, και αυτό δεν έχει διαβαθμίσεις "σωστού" για κινηματογράφο ή μουσική, είναι ένα το "σωστό" και είναι σωστό για κάθε χρήση.

Να σημειωθεί εδώ, πως η στάθμη του σαμπ στο χομ σίνεμα, όσον αφορά το .1 κανάλι, βρίσκεται στα +10 ντεσιμπέλ σε σχέση με τη στάθμη των ηχείων, ενώ το μπας μάνατζμεντ καθενός ηχείου, βρίσκεται στην ίδια στάθμη με κάθε ηχείο. Η σωστή ενσωμάτωση του σαμπ, θέλει προσοχή σε όλα.

Όσο για το ζητούμενο του να "ρίχνεις τα τζάμια", δηλαδή για πολύ υψηλά max SPL στις πρώτες οκτάβες, αυτό εξαρτάται αφενός από τον όγκο του χώρου ακρόασης, και βέβαια από τις max SPL δυνατότητες καθενός σαμπ που χρησιμοποιείται. Δηλαδή, χρειάζεται όχι απλώς πολλαπλά σαμπ, αλλά και όλα να είναι πολύ υψηλών προδιαγραφών SPL.
η καλυτερη συνδεση ειναι με καλωδια ηχειων απο τους τελικους στις εισοδους του sub λογικα? η αλλη επιλογη ειναι απο το preout του προενιχυτη rca l+r, λογικα ομως δεν ειναι το ιδιο. ideas
Η σωστή ενσωμάτωση των σαμπ, σημαίνει πως διαθέτεις σοβαρό προενισχυτή, ο οποίος διαθέτει bass management (πολλαπλά κρος), εξόδους για σαμπ, σύστημα ισοσταθμισης και δυνατότητα αποκωδικοποίησης των σύγχρονων υψηλής ποιότητας φορμά ήχου.

Δηλαδή, χρειάζεται ένας εξελιγμένος σύγχρονος av processor.

Όλα τα υπόλοιπα προϊόντα που πωλούνται ως "προενισχυτες", είναι ανεπαρκή για αυτή τη χρήση.
 
Last edited:

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Κατ αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αλλα πρεπει να διευκρινισω οτι εχω εναν a/v amp που λειτουργει ως προ μονο για τα 2 κυρια ηχεια και το σημα περναει με ht bypass στον προενισχυτη του δικαναλου και μετα στους μονοφωνικους τελικους, ενω για τη μουσικη εχω τον προενισχυτη του δικαναλου. Δεν ακουω μουσικη απο a/v ενισχυτες, απλα το δοκιμασα να δω πως δενει το sub με το ηχειο στη μουσικη. Η ερωτηση αφορουσε το δικαναλο στερεοφωνικο setup οπου ο προενισχυτης εχει κλασσικες εξοδους preout . Επισης στην παρουσα φαση ειναι τοποθετημενο στη μεση μεταξυ των 2 ηχειων οποτε ισως γι αυτο ηταν καλο το αποτελεσμα. Δυστυχως ο χωρος δεν σηκωνει πολλα sub και μαλλον πρεπει να φυγει απο τη μεση και να παει σε αλλη θεση (οποτε μαλλον θα μεινει συνδεδεμενο με τον a/v για Ηome cinema χρηση). Θα μπορουσαμε να πουμε κι αλλα , αλλα δεν θελω να ξεφυγουμε αρκετα απο το θεμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Έχεις (εκτός από τους περιορισμούς του χώρου) και απανωτά λάθη στη χρήση των μηχανημάτων που διαθέτεις:

το σημα περναει με ht bypass στον προενισχυτη του δικαναλου
για τη μουσικη εχω τον προενισχυτη του δικαναλου.
Δεν ακουω μουσικη απο a/v ενισχυτες
Όλα είναι λάθος. Τες πα, άμα θες άνοιξε δικό σου θρεντ να τα παρουσιάσεις όλα αναλυτικά με σχεδιαγράμματα χώρου κλπ, να σου εξηγήσουν πώς πρέπει να γίνει το ποίημα της ενσωμάτωσης σαμπ, πλέον η γνώση είναι διαθέσιμη σε πολλά μέλη αυτού του φόρουμ.
Επισης στην παρουσα φαση ειναι τοποθετημενο στη μεση μεταξυ των 2 ηχειων οποτε ισως γι αυτο ηταν καλο το αποτελεσμα.
Προφανώς, η "τύχη" του πρωτάρη, αλλά το πόσο επιτυχημένη είναι η απόκριση του σαμπ στη θέση ακρόασης, δε το λένε τα αυτιά, αλλά οι μετρήσεις.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλη χρονια Κωνσταντινε...ευχομαι να τα παρεις φετος ;)
......καλη χρονια σε ολους της φιρμας :)

με οθονη...

bw.jpg


χωρις οθονη

bw1.jpg


Κατ αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αλλα πρεπει να διευκρινισω οτι εχω εναν a/v amp που λειτουργει ως προ μονο για τα 2 κυρια ηχεια και το σημα περναει με ht bypass στον προενισχυτη του δικαναλου και μετα στους μονοφωνικους τελικους, ενω για τη μουσικη εχω τον προενισχυτη του δικαναλου. Δεν ακουω μουσικη απο a/v ενισχυτες, απλα το δοκιμασα να δω πως δενει το sub με το ηχειο στη μουσικη. Η ερωτηση αφορουσε το δικαναλο στερεοφωνικο setup οπου ο προενισχυτης εχει κλασσικες εξοδους preout . Επισης στην παρουσα φαση ειναι τοποθετημενο στη μεση μεταξυ των 2 ηχειων οποτε ισως γι αυτο ηταν καλο το αποτελεσμα. Δυστυχως ο χωρος δεν σηκωνει πολλα sub και μαλλον πρεπει να φυγει απο τη μεση και να παει σε αλλη θεση (οποτε μαλλον θα μεινει συνδεδεμενο με τον a/v για Ηome cinema χρηση). Θα μπορουσαμε να πουμε κι αλλα , αλλα δεν θελω να ξεφυγουμε αρκετα απο το θεμα.
κοιτα για προ με loudness και εισαι οκ.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλή χρονιά και σε σένα συνονόματε, που θα πάνε, κάποτε σε κάποια ζωή θα τ αποκτήσω κι αυτά.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν και δεν είμαι Μπιενταμπλγιουάς, έχει ωραίο set up










Left & Right: Bowers Wilkins 802 Diamond Center: B&W htm2 diamond Subs: B&W asw 825 & Velodyne DD15 Surrounds: B&W cdm NT

AV: Denon x4700H Front left right amp: Bryston 14B SST Center Amp: Bryston 7B SST Surrounds Amp: Parasound A52 5 channel Brains of the room: Control 4

Projector: Sony HW45ES Screen: Stewart Filmscreen from 2004 (cant remember which model and size sorry)

Adding 2 atmos speakers top front for a 7.2.2 setup
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αν και δεν είμαι Μπιενταμπλγιουάς, έχει ωραίο set up










Left & Right: Bowers Wilkins 802 Diamond Center: B&W htm2 diamond Subs: B&W asw 825 & Velodyne DD15 Surrounds: B&W cdm NT

AV: Denon x4700H Front left right amp: Bryston 14B SST Center Amp: Bryston 7B SST Surrounds Amp: Parasound A52 5 channel Brains of the room: Control 4

Projector: Sony HW45ES Screen: Stewart Filmscreen from 2004 (cant remember which model and size sorry)

Adding 2 atmos speakers top front for a 7.2.2 setup
εξαιρετικός χώρος...αλλά φουλ λάθος τοποθέτηση....
από τη θέση ακρόασης ακόμα

πως τα καταφέρνουν σε ντεντικειτιντ δεν μπορώ να το καταλάβω:idk:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχουμε δει και χειρότερα, πάλι καλά να λες.
Παρατήρηση:
Οι απαράδεκτες πρακτικές τοποθέτησης πηγαίνουν πάντα μαζί με χαϊεντάδικες επιλογές μηχανημάτων.
 





ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819


:errwhat:
Πιάνονται και αυτά;
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλησπέρα.
Μιας και ψάχνομαι για αναβάθμιση των ηχείων μου έχει πέσει το μάτι μου στα 603 της b&w.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, τι διαφορά έχουν τα 603 από τα 603 anniversary edition ;
Πως δικαιολογείται η διαφορά των σχεδόν 200 ευρώ, τα πρωτα έχουν 1600 και τα δευτερα 1800;
Στα σπεκ είναι ολόιδια αλλά δεν συμβαδίζει αυτό με την τιμή.
Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top