B&W Matrix 2 S2 + amplifier questions + πάτωμα

Μηνύματα
10
Reaction score
7
εγώ να ξεκαθαρίσω τη κατάσταση εγώ έχω τωρα έναν kenwood 1500
αν παω στον marantz θα δω καμια διαφορά; η να κατσω εδώ που είμαι
βρηκα έναν με 80€ και αυτη τη στιγμή τόσα εχω (τι να κανουμε λευτά για παραπάνω και 1000αρικα watts δεν έχω).

να κάνω τη κινηση θα δω καμια διαφορά η να κάτσω στα αυγά μου. δεν μου περισεύουν τα 80€.

παρακαλώ πολύ απαντήστε μου κάποιος ειλικρινα και χωρις χαβαλέ.
 



gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
εγώ να ξεκαθαρίσω τη κατάσταση εγώ έχω τωρα έναν kenwood 1500
αν παω στον marantz θα δω καμια διαφορά; η να κατσω εδώ που είμαι
βρηκα έναν με 80€ και αυτη τη στιγμή τόσα εχω (τι να κανουμε λευτά για παραπάνω και 1000αρικα watts δεν έχω).

να κάνω τη κινηση θα δω καμια διαφορά η να κάτσω στα αυγά μου. δεν μου περισεύουν τα 80€.

παρακαλώ πολύ απαντήστε μου κάποιος ειλικρινα και χωρις χαβαλέ.
Με βάση τα παραπάνω ναι οπωσδήποτε αξίζει να προχωρήσεις. Και να βάλεις βάσεις το συντομότερο, είναι απολύτως απαραίτητο αν έχεις ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ απαιτήσεις για σωστή ακρόαση.
 



P

PMC

Guest
Εγω είχα (και έχω ) τα Jbl ti2k. Ολα αυτά τα χρονια έπαιζαν με οτι ενισχυτή περίσσευε ....
Έναν rotel 2x90... έναν μαραντζ. Τον 6012...

Ποτε δεν τα είχα δοκιμάσει με έναν πιο καλο ενισχυτή . Κάποια στιγμή τα σύνδεσα στον Bryston 14bsst2 ( 2x 600 στα 8 και 2x900στα 2)
Ηταν σαν να είχε διπλασιαστεί ο όγκος του ηχείου ,λεπτομέρεια , οι στάθμες του στα ύψη , δεν χορταίναμε να το ακούμε ....

Όσο πιο καλο ενισχυτή μπορείς να βρεις θα βάλεις !!!
Post automatically merged:

εγώ να ξεκαθαρίσω τη κατάσταση εγώ έχω τωρα έναν kenwood 1500
αν παω στον marantz θα δω καμια διαφορά; η να κατσω εδώ που είμαι
βρηκα έναν με 80€ και αυτη τη στιγμή τόσα εχω (τι να κανουμε λευτά για παραπάνω και 1000αρικα watts δεν έχω).

να κάνω τη κινηση θα δω καμια διαφορά η να κάτσω στα αυγά μου. δεν μου περισεύουν τα 80€.

παρακαλώ πολύ απαντήστε μου κάποιος ειλικρινα και χωρις χαβαλέ.

Δεν θα υπάρχει βελτίωση με τόση μικρή διαφορα ενισχυτών.....
Post automatically merged:

@jiovani75 ...πέστο.
Post automatically merged:

Οι βάσεις είναι σημαντικο αξεσουάρ....
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.555
Reaction score
30.810
Αυτό που φαντάζομαι θέλουν να πουν οι παραπάνω, είναι ότι προέχει η επαρκής οδήγηση του ηχείου και έπονται οι ... χροιές, το τσάι και η συμπάθεια.
Ο λόγος που παλιά πολλοί είχαν δει το φως με τον ταπεινό behringer 1500, και σήμερα έχουν καταφύγει στο ψηφιακό του αντίστοιχο.
Τα παραπάνω ισχύουν δίπλα για τα παλαιάς σχολής b&w. Το θέλουν το ρεύμα τους τα ατιμα.
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Εγω είχα τα Jbl ti2k. Ολα αυτά τα χρονια έπαιζαν με οτι ενισχυτή περίσσευε ....

Ποτε δεν τα είχα δοκιμάσει με έναν πιο καλο ενισχυτή . Κάποια στιγμή τα σύνδεσα στον Bryston 14bsst2 ( 2x 600 στα 8 και 2x900στα 2)
Ηταν σαν να είχε διπλασιαστεί ο όγκος του ηχείου ,λεπτομέρεια , οι στάθμες του στα ύψη , δεν χορταίναμε να το ακούμε ....
Ελα ρε Jio, σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας τέτοια... εμπειρία !!!!
Εγω δηλαδή που ακούω με τελικούς Boulder να τους προτείνω στον φίλο μας ?

Υ.Γ. Την έννοια της ενσυναίσθησης την ξέρεις ?

(..... Καμιά άλλη εναλλακτική πρόταση σε μεταχειρισμένο στα 80-100€ ΜΑΞ ......)
.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Ελα ρε Jio, σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας τέτοια... εμπειρία !!!!
Εγω δηλαδή που ακούω με τελικούς Boulder να τους προτείνω στον φίλο μας ?

Υ.Γ. Την έννοια ενσυναίσθηση την ξέρεις ?

(..... Καμιά άλλη εναλλακτική πρόταση σε μεταχειρισμένο στα 80-100€ ΜΑΞ ......)
.
Συνήθως όταν ένα ηχείο πηγαίνει για δοκιμή σε κάποιο περιοδικό το δοκιμάζουν με ενισχυτή πολύ μεγαλύτερο από των χαρακτηριστικών του ηχείου. Αυτό γίνεται για να δουν τις πραγματικές αποδόσεις των ηχείων όταν οδηγούνται πλήρως . Μόνο έτσι μπορεί να βγουν σωστά ηχητικά αποτελέσματα για το κάθε ηχείο.
Στην αγορά υπάρχουν κάποια Ηχεια που δεν χρειάζονται ισχυρή ενίσχυση . Αυτό που εξετάζουμε εδώ δεν είναι από αυτά. Το να πούμε στον ενδιαφερόμενο ότι μπορεί να βρει ενισχυτή με 80 ευρώ που θα βελτιώσει την ακουστική συμπεριφορά του ηχείου του θα ήταν ψέμα. Από αυτά που ξέρω εγώ .....δεν γίνεται.
Του ανέφερα ένα υπερβολικό σενάριο αλλά αληθινό σε ολη την υπερβολή του , για να καταλάβει ποσό Συμπαντική είναι η σωστή ενίσχυση . Στο τέλος του μυνηματος μου ( το οποίο μαεστρικά απέφυγες να συμπεριλάβεις ) κατέληγα στην προτροπή να βρει όσο καλύτερο ενισχυτή μπορεί να βρει.....
Post automatically merged:

Εγω δηλαδή που ακούω με τελικούς Boulder να τους προτείνω στον φίλο μας ?
Κάνε μια παρουσίαση .....
Έχεις τέτοια διαμάντια και μας τα κρύβεις ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Εφόσον δεν μπορείς να κινηθείς υψηλά σε κοστολογιο, η μόνη διαθέσιμη επιλογή επαρκούς οδήγησης αυτού του ηχείου, είναι ένας Κράουν.

Αν τυχόν δεν προτίθεσαι να πάρεις ένα Κράουν, τότε μη παίρνεις ούτε βάσεις, καλύτερα να τα ξεφορτωθεις τα ηχεία αυτά, και θα βρεθεί εύκολα μια επιλογή ηχείου με ικανή οδήγηση στα χρήματα που διαθέτεις.

Να σημειωθεί ότι σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστείς σαμπ.
Δύο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
O Haris έκανε κακώς πλάκα, ενώ έχουμε πει πως καλό ειναι να αποφεύγεται αυτό με τα νέα μέλη.

Εγώ δεν κάνω καθόλου πλάκα.
Μωρή ψηφιακιά προβοκατόρισσα, εσύ ήσουν η πρώτη που αντέδρασες με haha.....!!

Το λάθος μου είναι πάντως πως με αυτό που έγραψα, δεν έκανα πλάκα στον νέο μας φίλο, αλλά στον Γιανννη μας... Απλά το παλικαρι εδώ, δεν θα μπορούσε να το ήξερε αυτό..
Οπότε απολογούμαι... Μι φάουλ!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.526
εχεις να πρωτείνεις καμιά βάση σε νορμαλ budget?
Μου εχει φτιάξει ειδική κατασκευή ο @Μελίδης Μιχάλης . Σούπερ και οικονομικές.
Πιθανόν θα εχει κρατημένο και το σχέδιο. Στειλτου πμ.

Αυτό που σου έγραψε ο Ear σκέψου το. Τα συγκεκριμένα ηχεία ζητούν επένδυση χρημάτων για να παίξουν. Μηπως να τα έδινες για κατι πιο εύκολο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.360
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top