Bad sound kills good music

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τί είναι ο κακός δημιουργός; Και τί κακό κοινό;
Εδώ υπεισέρχεται η σχετικότητα της ζωής, για τον καθένα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό. Για παράδειγμα είδα χθες 5-10 λεπτά το μουσικό "τάλεντ" σόου του σκάι, άκουσα μία κοπέλα που τραγούδησε άσχημα, ένα δύσκολο τραγούδι αλλά το εκτέλεσε κυριολεκτικά, και κατόπιν ο ρουβάς της είπε "τι φωνάρα είσαι εσύ".
Δυστυχώς όποιος έχει σύστημα και ακριβό και σωστό καλύτερα να μην μιλάει, γιατί προκαλεί. Εκεί καταντήσαμε στο Ελλαδιστάν.
Και κατευθείαν επιστρατεύεται το επιχείρημα με το ραδιοφωνάκι. Απαράδεκτο επιχείρημα για φόρουμ τεχνολογίας.
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο απλά λέω πως δεν μπορεί να χρειάζεσαι ένα τέτοιο σύστημα για να ευχαριστηθείς τη μουσική. Δεν το καταδικάζω ως προκλητικό, το αρνούμαι ως ανόητο. Ούτε φυσικά να πιάνουμε τα άκρα τρινόφ ή ραδιοφωνάκι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.544
Reaction score
30.789
Δυστυχώς όποιος έχει σύστημα και ακριβό και σωστό καλύτερα να μην μιλάει, γιατί προκαλεί. Εκεί καταντήσαμε στο Ελλαδιστάν.
Και κατευθείαν επιστρατεύεται το επιχείρημα με το ραδιοφωνάκι. Απαράδεκτο επιχείρημα για φόρουμ τεχνολογίας.

Ναι. Βέβαια για να λέμε και του στραβού -ή του κουφού, ίσως πιο ταιριαστό- το δίκιο, κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με την προτροπή "πάρε ηχομπάρα";
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Εδώ υπεισέρχεται η σχετικότητα της ζωής, για τον καθένα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό. Για παράδειγμα είδα χθες 5-10 λεπτά το μουσικό "τάλεντ" σόου του σκάι, άκουσα μία κοπέλα που τραγούδησε άσχημα, ένα δύσκολο τραγούδι αλλά το εκτέλεσε κυριολεκτικά, και κατόπιν ο ρουβάς της είπε "τι φωνάρα είσαι εσύ".
Καλά, κουκουρούκου! Τους ακούω κι εγώ και αναλύω στη σύντροφο και παντοφλοκρατούσα γιατί "δεν τα λένε". Δυο τρεις οι καλές φωνές ανάμεσα σε όλα αυτά τα τάλεντ σόους.
 

P

PMC

Guest
Δυστυχώς όποιος έχει σύστημα και ακριβό και σωστό καλύτερα να μην μιλάει, γιατί προκαλεί. Εκεί καταντήσαμε στο Ελλαδιστάν.
:idk:

Προσωπικά πιστεύω πως όλοι όσοι είμαστε σε ένα τέτοιου είδους διαδικτυακό τόπο έχουμε ένα κοινο στόχο.
Την βελτίωση του τρόπου που ακούμε μουσική ....
Αν κάποιοι είναι ικανοποιημένοι με τον ήχο που βγάζει το ραδιοφωνάκι τους ,το κινητό τους και μια χαρά ακούνε τις μουσικές τους από αυτό .....τι κάνουν εδώ μέσα?


Ναι. Βέβαια για να λέμε και του στραβού -ή του κουφού, ίσως πιο ταιριαστό- το δίκιο, κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με την προτροπή "πάρε ηχομπάρα";
Μέση λύση δεν υπάρχει ?
Δηλαδή η ηχομπαρα η συστηματαρα?
Η πρέπει να ακούς από κάτι που καταστρέφει την μουσική η από το απόλυτο ?

Έχουν προσδιοριστεί οι προδιαγραφές που πρέπει να πληρούν τα συστήματά ώστε να παίζουν σωστά πολλές φορές. .....μη το τραβάμε από τα μαλλιά χωρίς λόγο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.544
Reaction score
30.789
Μέση λύση δεν υπάρχει ?
Δηλαδή η ηχομπαρα η συστηματαρα?
Η πρέπει να ακούς από κάτι που καταστρέφει την μουσική η από το απόλυτο ?

Εμένα ρωτάς;
Εγώ απλώς αναπαρήγαγα γραπτά άλλων.
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
είναι άτοπον να κάνουμε τους διαδικτυακούς...κεχαγιάδες για τους τρόπους που θα εκπλήρωνε η Μουσική την αποστολή που θα της είχε ανατεθεί από καθέναν χαρακτήρα.
...για τους τροπους και τα μεσα θα συμπληρωνα μπας και βρουμε την ησυχια μας.

Καταλαβαινω την αληθεια που εμπεριεχει το κατα Τζιοβανι ευαγγελιο
αλλα το θεμα ειναι τοσο γενικο και πολυπλοκο
ωστε ολοι οσοι εγραψαν να εχουν το δικιο τους.

η πρόοδος των τεχνολογικών μέσων όσο και να βελτιώνει τους όρους επικοινωνίας με δεδομένο έργο δεν έχει κανένα ουσιαστικό αντίκρυσμα στην κατανόηση είτε αυτού,είτε σ'εκείνη αναμεταξύ μας
Να παρατηρησω παντως οτι ουτε η κατανοηση, ουτε η επιστημη-τεχνολογια, ουτε η τεχνη
καταφερε να φερει τον ανθρωπο στα ισα του.
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Ο jio έφτασε στο τέλος του δρόμου. Αφού πήρε αυτά τα ηχεία, ήταν "υποχρεωμένος" να βάλει και Trinnov και να φτιάξει το χώρο. Αφού δηλ. μπήκε στο χορό έπρεπε να χορέψει.

Ο καθένας μας βάζει τον πήχη όσο ψηλά μπορεί και θέλει. Είναι πασιφανές ότι ο άνθρωπος είναι μουρλαμένος με το χόμπι της πιστής αναπαραγωγής και προσωπικά δεν πιστεύω ότι έπραξε οτιδήποτε με σκοπό να (επι)δείξει κάτι παραπάνω από την αγάπη του για το χόμπι αυτό και φυσικά για τη μουσική. Θα έλεγα ότι σκοπό είχε να μοιραστεί το υπέροχο ταξίδι μαζί μας και όλοι μας λίγο πολύ συν-ταξιδέψαμε.

Καλοάκουστο το σύστημά σου Γιάννη! Να 'σαι γερός να το χαίρεσαι εσύ και η οικογένειά σου.

Φυσικά μουσική ακούς καλά και με τα ear momentum in ear του πενηντάρικου κατευθείαν πάνω στο κινητό.

Επίσης ακούς αξιοπρεπώς κατ' εμέ με ένα καλοστημένο σύστημα του χιλιάρικου με μεταχειρισμένα ή διχίλιαρου-τριχίλιαρου σε καινούρια, εφαρμόζοντας τα βασικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Ναι. Βέβαια για να λέμε και του στραβού -ή του κουφού, ίσως πιο ταιριαστό- το δίκιο, κάτι αντίστοιχο δεν γίνεται και με την προτροπή "πάρε ηχομπάρα";
Όχι.
Είναι "τεχνικής φύσεως" προτροπή το "πάρε ηχομπαρα", κι όχι υποτιμητική όπως νομίζεις.

Πάντως για να μη σου αφήσω περιθώριο, άλλη φορά ίσως θα πρέπει να λέω πάρε αυτή την ηχομπαρα, στα 35.000€.

Για να μη νομίζετε ότι προτείνω κάτι φτηνό, και θιγεστε.

Προσωπικά πιστεύω πως όλοι όσοι είμαστε σε ένα τέτοιου είδους διαδικτυακό τόπο έχουμε ένα κοινο στόχο.
Την βελτίωση του τρόπου που ακούμε μουσική ....
Αν κάποιοι είναι ικανοποιημένοι με τον ήχο που βγάζει το ραδιοφωνάκι τους ,το κινητό τους και μια χαρά ακούνε τις μουσικές τους από αυτό .....τι κάνουν εδώ μέσα?
Σωστά.

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για μηχανήματα, κακώς μπαίνει μέσα σε ένα τεχνικής φύσεως φόρουμ.

Στο καλό και να μη μας γράφει.

Ας ακούει όπως θέλει.

Εδώ είναι φόρουμ τεχνολογίας av. Για μηχανήματα και μετρήσεις και τέτοια.

Στα εκτός θέματος πάτε να τα πείτε.

Ακόμα κι αυτό το θρεντ, εκτός θέματος είναι.
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μηπως νομιζει κανεις οτι αυτος που ακουει απο ενα φορητο των 50 ευρω, απολαμβανει λιγοτερο τη μουσικη του απο καποιον με το συστημα του Τζιο; Πραγματικα, υπαρχει καποιος; Αν ναι, κανει τεραστιο...τεραστιο λαθος


Η μουσικη εχει 100αδες χιλιαδες χρονια Ιστοριας και η αναπαραγωγη της μολις εναν αιωνα..
Μεχρι και πριν εναν αιωνα, η μουσικη παιζοταν μονο λαιβ αφου δεν υπηρχε αλλος τροπος και ελαχιστοι ειχαν το προνομιο να βρισκονται εκει., οπως πλουσιοι και ευγενεις Οι χοροί των φτωχων και των κατατρεγμενων ειναι αλλο θεμα. Το μονο που εκανε η τεχνολογια, ειναι να κανει τη μουσικη προσιτη για ολους, οπως ακριβως εκανε και με χιλιαδες άλλα πραγματα. Η επιστημη εφερε τη μουσικη στο σπιτι ολων, πλουσιων και φτωχων. Απο εκει και περα, το παιχνιδι της τελειοτητας αναπαραγωγης δεν εχει καμια σχεση με τη μουσικη αλλά ειναι καθαρα ψυχολογικος παραγοντας, οπως ειπαμε.

Ή με Φιατ ή με Ρολλς, θα φτασεις στον προορισμο σου. Το κριτηριο επιλογης του μεσου, ειναι καθαρα κοινωνικο-προσωπικο- ψυχολογικο και δεν εχει καμια σχεση με την Ιδεα της μετακινησης.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.544
Reaction score
30.789
Όχι.
Είναι "τεχνικής φύσεως" προτροπή το "πάρε ηχομπαρα", κι όχι υποτιμητική όπως νομίζεις.
Δεν χαρακτήρισα εγώ τα σχόλια.

Απλώς επεσήμανα μια αναλογία μεταξύ των δύο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Δεν χαρακτήρισα εγώ τα σχόλια.

Απλώς επεσήμανα μια αναλογία μεταξύ των δύο.
Δεν υπάρχει αναλογία. Αυτό λέω.

Πάρε τρινοβ ή ηχομπαρα των 60.000€.
Διάλεξε αναλογία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν μετράται με χρήματα, αλλά με τεχνικές προδιαγραφές, τις γνωστές ;) που εκνευρίζουν τους περισσότερους.
Εχω ακούσει συστήματα εξαψήφια που δεν παίζαν, και τετραψήφια που ήταν καταπληκτικά.

Δυστυχώς όποιος έχει σύστημα και ακριβό και σωστό καλύτερα να μην μιλάει, γιατί προκαλεί. Εκεί καταντήσαμε στο Ελλαδιστάν.
Και κατευθείαν επιστρατεύεται το επιχείρημα με το ραδιοφωνάκι. Απαράδεκτο επιχείρημα για φόρουμ τεχνολογίας.

Πρέπει να έχουμε κάτι για να του την πούμε. Να, βρήκα: Τζιοβάνι δεν έχεις καλό phono stage :tongue:
Post automatically merged:

Εγώ πάντως μουσική απο κακό σύστημα δεν ακούω, όσο ακριβό κι αν είναι αυτό :tongue: . Αρνούμαι.
Η΄το κλείνω, ή το χαμηλώνω, ή φεύγω.
Ή βάζω ωτοασπίδες, έχω πάντα στο μπρελόκ μου. Το θεωρώ βιασμό της τέχνης, κακοποίηση.

Ευχαρίστως ακούω απο τις JBL μικροηχομπάρες των παιδιών μου, ευχαρίστως ακούω και απο ένα σωστό φτηνό nearfield συστηματάκι.
Αν μπορούμε να διδαχθούμε όλοι ανεξαιρέτως χαρακτήρα κάτι από την καθημερινότητά μας,είναι ότι δεν έχει τόση σημασία πόσο δίκιο μπορεί να έχουμε,όσο πώς το διεκδικούμε και τη λεπτή γραμμή ανάμεσα στο δίκιο και το πόσο εύκολα μπορεί να χάνεται αυτό.

Σ'ένα διαδικτυακό πλαίσιο αντιπαράθεσης επιχειρημάτων αντί χαρακτήρων,σημειώνεται ότι όσο δίκιο και να είχαμε επισημαίνοντας τα λάθη σε κάποιον που στήνει setup υπό δικούς του όρους αντί των τεκμηριωμένων,όσο και ν'απορρίπταμε οι ίδιοι την έλλειψη μικροφώνων κατά το στήσιμο δεδομένου setup,όσο άδικη ή σκανδαλιστική και να είναι η προσκόλληση σε πεπαλαιωμένες αντιλήψεις...Χάνεται κάθε μέτρο εξ ορισμού από τη στιγμή που δαιμονοποιείται το δικαίωμα να ψυχαγωγείται κάποιος από τις δικές του ακροάσεις με τον τρόπο που προτιμά εκείνος - εφόσον το ευχαριστιέται δεόντως και δεν θ'αναρωτιόταν τι του φταίει ή να προπαγάνδιζε ασυστόλως εσφαλμένες πρακτικές.

Οι δε έπαινοι για τα αξιόλογα setup χορηγούνται στον κατάλληλο τόπο και χρόνο και δεν αποτελούν ΄΄παράσημα΄΄ για κανέναν.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.133
Πάρε τρινοβ ή ηχομπαρα των 60.000€.
Υπομονή αδέλφια! :p
Όπου να' ναι θα βγει ο ... "τετρανόβ" (ας πούμε) και μετά ο τρινόβ θα πάει δίπλα στο οντισι και τα λοιπά...
Μετά θα ακούμε: Πάρε τετρανοβ ή ηχομπαρα !! :roflmao::roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Δαιμονισμένοι αδελφοί μου, ενωθείτε.


Υπομονή αδέλφια! :p
Όπου να' ναι θα βγει ο ... "τετρανόβ" (ας πούμε) και μετά ο τρινόβ θα πάει δίπλα στο οντισι και τα λοιπά...
Μετά θα ακούμε: Πάρε τετρανοβ ή ηχομπαρα !! :roflmao::roflmao::roflmao:
Τώρα τα λες σωστά.

Όσοι είστε φτωχοί, και δεν έχετε τα φράγκα για σοβαρή ηχομπαρα, πάρτε τρινοβ, να τη βγάλετε στο τζαμπανταν.

Και μη στεναχωριέστε, υπάρχουν και χειρότερα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.567
Reaction score
37.867
Οι χοροί των φτωχων και των κατατρεγμενων ειναι αλλο θεμα
.. ετσι, τα μπλουζ και τα ρουτς στην απεξω <3
στο παρασυνθημα, το (εξ ορισμου, κακο,ψυχρο και αναποδο) Ντισεμπερντ δε γιορταζε και δε νομιζω να εορτασει και ποτε, σε ευχαριστω παντως για τη σκεψη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υπομονή αδέλφια! :p
Όπου να' ναι θα βγει ο ... "τετρανόβ" (ας πούμε) και μετά ο τρινόβ θα πάει δίπλα στο οντισι και τα λοιπά...
Μετά θα ακούμε: Πάρε τετρανοβ ή ηχομπαρα !! :roflmao::roflmao::roflmao:
Ε,φαντάζομαι να κυκλοφορήσει στο μεταξύ και...Τρινομπάρα. :roflmao:
Δαιμονισμένοι αδελφοί μου, ενωθείτε.
Τώρα τα λες σωστά.
Όσοι είστε φτωχοί, και δεν έχετε τα φράγκα για σοβαρή ηχομπαρα, πάρτε τρινοβ, να τη βγάλετε στο τζαμπανταν.
Και μη στεναχωριέστε, υπάρχουν και χειρότερα.
Από το να διαβάζουμε προσέχοντάς σε διαρκώς,οπως και δήποτε. :lolsign:

Ο κακός ήχος δεν γίνεται να έχει επιπτώσεις πέρα από τη δική του υστέρηση,η οποία υπόκειται σε αντικειμενικά κριτήρια.
Η καλή Μουσική μπορεί να έχει ποικίλες επιπτώσεις πέραν της δικής της ποιότητας,ιδίως εφόσον η δεύτερη ορίζεται και με υποκειμενικά κριτήρια.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Μηπως νομιζει κανεις οτι αυτος που ακουει απο ενα φορητο των 50 ευρω, απολαμβανει λιγοτερο τη μουσικη του απο καποιον με το συστημα του Τζιο; Πραγματικα, υπαρχει καποιος; Αν ναι, κανει τεραστιο...τεραστιο λαθος

Αν είναι λάθος τότε γιατί όλοι θελουμε να βελτιώσουμε τον ήχο μας?
Να πάρουμε ΟΛΟΙ ένα( κάτι δεν ξέρω ...) με 50 ευρώ και να απολαμβάνουμε στο ίδιο επίπεδο την μουσική !

Αναρωτιέμαι γιατί τόση κουβέντα για σωστό τρίγωνο ακροασης? Για ισοσταθμιση? Για χαμηλό ? Για φροντίδα οικιακού χώρου? Γιατί κάποιοι να έχουν ντετικειτιτ? Γιατί τριννοβ? Γιατί θελουμε δυναμικό ευρος? Γιατί στάθμες αναφοράς ?Γιατί τουλάχιστον 8 ιντζες για ικανές στάθμες? Γιατί ενεργά? Γιατί?γιατι?γιατι?........

Νομίζω ότι κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας .....

Και επαναλαμβάνω .....δεν είναι ιδέες που απέκτησα πρόσφατα αυτές...


Και κάτι ακόμα ...
Για μένα είναι πολύ σημαντικο να ακούω αυτό που έχει στο μυαλό του ο δημιουργός .
Το ονομάζω σεβασμό .
Δεν γίνεται να ακούω ένα συμφωνικό έργο που οι μουσικοί έχουν κάνει άπειρες ώρες πρόβα ,να έχουν ετοιμάσει τα πάντα τέλεια και γω να υποστηρίζω ότι μπορώ να καταλάβω τι ακούω όταν το ακούω από ένα κακο σύστημα.
Κλασική μουσική από κακό σύστημα .....δεν ακούγεται . Πως να το κάνουμε ?

Κάποιοι μιλάτε για έννοιες όπως αληθοφάνεια, συναίσθημα , εικόνα , πως τα καταλαβαινεται αυτά ? Από που?
Από κάπου που δεν παίζει σωστά?

Γιαυτο πήρα μόνιτορ ηχεια( αν ήθελα να το παίξω μούρη θα είχα τα ουτοπία )
Γιαυτο τριννοβ , γιαυτο ΟΛΑ. ( ότι μου είπατε δηλ εδώ μέσα. Hi end μηχανάκια υπάρχουν πολλά ,παρά πολλά)

ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ....πανω απ όλα .
Post automatically merged:

Και το λέω για τελευταία φορά.
Δεν έχω πει πουθενά Ότι πρέπει να δωσεις μια περιουσία για να ακούς μουσική.
Τα βασικά είναι αρκετά!
Post automatically merged:

Όσοι είστε φτωχοί, και δεν έχετε τα φράγκα για σοβαρή ηχομπαρα.....
.....δεν τρέχει τίποτα....
.....Από σήμερα και με πορδες θα μπορείς να βάψεις αυγά !;)
Post automatically merged:

Αν είναι λάθος τότε γιατί όλοι θελουμε να βελτιώσουμε τον ήχο μας?
Να πάρουμε ΟΛΟΙ ένα( κάτι δεν ξέρω ...) με 50 ευρώ και να απολαμβάνουμε στο ίδιο επίπεδο την μουσική !

Αναρωτιέμαι γιατί τόση κουβέντα για σωστό τρίγωνο ακροασης? Για ισοσταθμιση? Για χαμηλό ? Για φροντίδα οικιακού χώρου? Γιατί κάποιοι να έχουν ντετικειτιτ? Γιατί τριννοβ? Γιατί θελουμε δυναμικό ευρος? Γιατί στάθμες αναφοράς ?Γιατί τουλάχιστον 8 ιντζες για ικανές στάθμες? Γιατί ενεργά? Γιατί?γιατι?γιατι?........


Εκτός και αν όλα αυτά τα κάνετε για επίδειξη ;)
Εγώ τα έκανα για την μουσική και δεν μου αρέσει καθολου να με παρεξηγούν :(
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Για μένα η "καλύτερη" μουσική ακούγεται στις live συναυλίες και concerts και όχι στα οικιακά συστήματα αναπαραγωγής ήχου και ας είναι εκατομμυρίου.
Στα οικιακά ηχοσυστήματα ακούμε μουσική για το μεράκι μας και την ευχαρίστησή μας άλλες φορές έχοντας την ψευδαίσθηση ότι ακούμε τον τέλειο ήχο..αλλά και η ψευδαίσθηση έχει την ομορφιά της.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Γιαυτο πήρα μόνιτορ ηχεια( αν ήθελα να το παίξω μούρη θα είχα τα ουτοπία )
Γιαυτο τριννοβ , γιαυτο ΟΛΑ. ( ότι μου είπατε δηλ εδώ μέσα. Hi end μηχανάκια υπάρχουν πολλά ,παρά πολλά)
Το λογαριασμό παρακαλώ.... στους dimis&costas :biggrin: πως λέμε b&w, b&o, tso&lo :biggrin:

Σήμερα έκανα ένα πείραμα, άκουσα το παρακάτω άλμπουμ στο αμάξι, με ακουστικά και τέλος από το σύστημα που έχω στο σπίτι.
Ε λοιπόν, εντάξει μπορεί στο αμάξι ή με τα ακουστικά να μην άκουσα και την πορδή του τζαρετ αλλά από συναίσθημα καμία διαφορά. Μια μουσική είναι αδιάφορη για μένα ή και το αντίστροφο ασχέτως του μέσου αναπαραγωγής.
Υπάρχουν έργα που παλιά μου λέγαν κάτι και τώρα δεν μου λένε τίποτα και το αντίστροφο. Υπάρχουν μέρες που αυτά που λένε κάτι.... μένουν βουβα ή ξυπνάνε και ζωντανεύουν τα παλιά.
Με το χομπυ της υψηλής πιστοτητας ασχολούμαι γιατί μ αρέσει, αν βέβαια δεν υπήρχαν οι περσονες τύπου σκαλουμπακα μπορεί να μην ασχολιομουν και καθόλου και να έπαιζα.... σουντοκου. :sneaky:

R-8735978-1505419200-7895.jpeg.jpg
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top