Bad sound kills good music

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
τι ειναι αυτα που γραφεις περι Dictee kai διαφορες μεταξυ συμφωνων και διαφωνων διαστηματων. οι χαιενταδες ειναι στο νηπιαγωγειο, και αυτα που γραφεις ειναι ντοκτορα στο χαρβαρτ :party::drinks:απο οτι αντιλαμβανωμαι ασιλβερ μου, μονο εσεις, εγω ο DIMIS, kai o edidor ακουμε ΜΟΥΣΙΚΗ στο αβσαιτ
Αυτό μπορεί και να έχει μία δόση αλήθειας. Προσωπικά εγώ δεν ακούω μουσική αλλά ένα σύνολο ήχων που πραγματικά δε με ενδιαφέρει καθόλου από που προέρχονται αρκεί να με ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Στο εδώ φόρουμ έχουν δοθεί (από πολλούς μας) αναλυτικές οδηγίες μετρήσεων και μετακινήσεων ηχείων και ισοστάθμισης σε μέλη............
Είναι απλό πράγμα ο ήχος
Στο φόρουμ συμμετεχουν 34399 μέλη.
Αμφιβάλλω αν υπάρχουν δύο μέλη με το ίδιο ακριβώς συστημα από το ένα άκρο ως το άλλο.
Αν βάλουμε και τον χώρο για τον οποίον σφάζονται παλληκάρια
Το συμπέρασμα είναι οτι παρα την αυστηρότητα, τις συγκλισεις και την ομαδοποίηση
Κανένας δεν ακούει ακριβώς τον ίδιο ήχο με κάποιον αλλον.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Να δηλώσω ότι δε υπήρχε πρόθεση να θίξω κανέναν μα κανέναν. Προφανώς αν και έκανε τον κόπο ο cristos77 να εξηγήσει λίγοι κατάλαβαν τί ακριβώς έγραψε και αντίστοιχα τί έγραψα εγώ πατώντας στα λεγομενά του. Προφανώς τμήμα αυτού του μπερδέματος έχει να κάνει με την "ιδιαιετερότητα" που εκφράστηκα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
βρε ποιά υψηλή ποιότητα στα 150€ πανάθεμα σε???:roflmao::roflmao::roflmao:
Για να ψιλοακούσει υψηλή πιστότητα κι απ τα δύο θέλει από 3k min και πάνω για τη πηγή μόνο!
Δεν είναι προσωπικές προτιμήσεις μάναμ, δυστυχώς..αλήθειες είναι..
Το θέμα χώρου στο είπα για να καταλαβαινόμαστε, ότι ότι και να πάρει απ τα δύο, η διαφορά θα είναι ανάλογη είτε σε καλό χώρο, είτε σε στούντιο, απλά όσο καλύτερος ο χώρος τόσο μεγαλύτερες οι πιθανές διαφορές!
mini-ML (Music Lover)...Θέτεις τον πήχυ στα 3 χιλιάρικα. :sneaky:
Στο φόρουμ συμμετεχουν 34399 μέλη.
Αμφιβάλλω αν υπάρχουν δύο μέλη με το ίδιο ακριβώς συστημα από το ένα άκρο ως το άλλο.
Αν βάλουμε και τον χώρο για τον οποίον σφάζονται παλληκάρια
Το συμπέρασμα είναι οτι παρα την αυστηρότητα, τις συγκλισεις και την ομαδοποίηση
Κανένας δεν ακούει ακριβώς τον ίδιο ήχο με κάποιον αλλον.
Αυτό δεν αποτελεί περιοριστικό στοιχείο για τη χορηγία εποικοδομητικών συμβουλών.

Το νήμα αποκτά πλέον ιστορική αξία...Όλοι θα πρέπει από εδώ και στο εξής να θυμόμαστε πού βρισκόμαστε και τί κάναμε την ώρα που γράφονταν κοσμοϊστορικές τοποθετήσεις...

Ο ίδιος πάντως χαλάρωνα ξαπλωμένος σ'έναν χώρο που δεν μένω τακτικά,ακούγοντας μουσική μ'ένα ζεύγος ενεργών Yamaha HS-8 υπό συνθήκες εγγύς πεδίου...
τελικα σε ψησανε,
εδειξες συστημα;)
Οφείλεις να διαβάσεις προσεκτικά την προηγούμενη πρόταση...Η ακροαματικοφιλία έρχεται μαζί μου οπουδήποτε και να βρεθώ, ;)
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λαμβάνοντας υπ 'όψη πως το σύνηθες μήκος ενός κρεβατιού είναι τα 200cm και το σύνηθες πλάτος ενός διπλού ή και υπερδιπλου τα 160-180cm, είναι προφανές από τη φωτογραφία φίλτατε μπουτχια πως δεν τηρησες τον χρυσό κανόνα του ισοπλευρου τριγώνου, όπως επιμελώς φροντισες για τον χρυσής απόχρωσης σκελετό του κρεβατιού. :tongue:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν ήταν ξαπλωμένος, καθόταν ανακούρκουδα στο κέντρο του κρεβατιού.
Ο ίδιος πάντως χαλάρωνα ξαπλωμένος σ'έναν χώρο που δεν μένω τακτικά,ακούγοντας μουσική μ'ένα ζεύγος ενεργών Yamaha HS-8 υπό συνθήκες εγγύς πεδίου...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Λαμβάνοντας υπ 'όψη πως το σύνηθες μήκος ενός κρεβατιού είναι τα 200cm και το σύνηθες πλάτος ενός διπλού ή και υπερδιπλου τα 160-180cm, είναι προφανές από τη φωτογραφία φίλτατε μπουτχια πως δεν τηρησες τον χρυσό κανόνα του ισοπλευρου τριγώνου, όπως επιμελώς φροντισες για τον χρυσής απόχρωσης σκελετό του κρεβατιού. :tongue:
Δεν παραμένω στην κεφαλή του κρεβατιού γι απαιτητικές ακροάσεις.Επίσης η διαρρύθμιση των κύριων ηχείων σε σχέση με τα τοιχώματα συνεπάγεται ακυρώσεις SBIR σε ύψη κατώτερα από τη δική τους απόκριση.Μοναδική εξαίρεση το πάτωμα,Το δε στρώμα έχει ενισχυμένη και ανατομική γέμιση.
Και οι διαδρομές πρώτων ανακλάσεων από οποιοδήποτε όριο έχουν κατώτερη καθυστέρηση τουλάχιστον 7 χιλιοστών δευτερολέπτου σε σχέση με την άφιξη του άμεσου ήχου.
Δεν ήταν ξαπλωμένος, καθόταν ανακούρκουδα στο κέντρο του κρεβατιού.
Κάθομαι και οκλαδόν στη γνωστή...βουδιστική στάση συνήθως όταν γράφω στο laptop.Ο υποτυπώδης κυματοδηγός γύρω από το tweeter βοηθά να εισπράττω και τότε στερεοφωνική απεικόνιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Προφανώς και δεν ταυτίζεται ο σεβασμός στη δουλειά του καλλιτέχνη με τα λεφτά που "χώνει" ο καθένας "στα στέρεα". Και δε νομίζω να ισχυρίστηκαν και πολλοί κάτι τέτοιο.
Στο μυαλό και το σκεπτικό ορισμένων συνδέθηκε ευθέως ο υποτιθέμενος σεβασμός στον καλλιτέχνη με την δυνατότητα που έχει το ηχοσύστημα του καθενός να αναπαράγει την ηχογράφηση κατά το δυνατόν πιστότερα. Προφανώς το πιστότερα δεν σημαίνει απαραιτήτως και ακριβότερα (έχει βουίξει ο τόπος με τα πανάκριβα χαϊεντοχρέπια που παίζουν όπως να' ναι, όπου να' ναι). Ο συλλογισμός όμως πίσω από τον, ατυχέστατο κατά την γνώμη μου, τίτλο βασίζεται ακριβώς σε μία υπόρρητη, αλλά σαφέστατη, εξίσωση του ακριβού σετάπ με το πιστό στην ηχογράφηση τέτοιο, και από εκεί με την σειρά του απορρέει τάχα μου ο σεβασμός.

Δεν αφορά τον πολύ κόσμο το κυνήγι της υψηλής πιστότητας και το γνωρίζετε καλά και οι ίδιοι. Ούτε αποτελούν οι, παγιωμένες εδώ και δεκαετίες, εσφαλμένες αντιλήψεις περί audio τον μοναδικό ανασταλτικό παράγοντα. Ακόμα και το κόστος κτήσης των μηχανημάτων δεν είναι το κύριο ζητούμενο. Γιατί πρωτίστως απαιτείται dedicated προς τούτο χώρος ή, το λιγότερο, σαλόνι με δυνατότητα μετατροπής σε οιονεί αφιερωμένο χώρο, όπως είναι η περίπτωση του νηματοθέτη (ελάχιστοι δύνανται να προβούν σε τόσο εκτεταμένη ακουστική φροντίδα και με τέτοια γομάρια ηχεία, σε ένα τυπικό σαλόνι). Δεν έχουμε δε καν ξεκινήσει με καλιμπραρίσματα/ισοσταθμίσεις, σαμπ, σωστή ενσωμάτωση αυτών κ.λπ. κ.λπ.

Καλό είναι να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις σε νεοεισερχόμενους, ότι με τα 1500 ευρώ συνολικά που είναι διατεθειμένος να δαπανήσει ο μέσος χρήστης θα αγγίξει το ταβάνι του high fidelity, ενώ δεν του φτάνουν ούτε για στοιχειώδη ακουστική φροντίδα και έναν πολυκάναλο επεξεργαστή. Θα ακούσει καλά; Ναι. Θα χαίρεται την μουσική του; Σίγουρα. Με απόλυτα κριτήρια όμως, ούτε που ξεκίνησε καλά-καλά.

Τώρα, για τα υπόλοιπα, δεν ξέρω γιατί το πήρατε προσωπικά· ούτε ισχυρίστηκα κάτι περί χαϊεντάδων με ford focus, ούτε μπορεί να συναχθεί από τα λεγόμενα μου κάτι τέτοιο. Επισήμανα απλούστατα ότι παραδοσιακά το "καλό στέρεο", το "καλό αυτοκίνητο" κ.ο.κ. τείνουν να εξυπηρετούν αμφότερα το κοινωνικό στάτους των κατόχων τους (ανεξαρτήτως βαθμού συνειδητοποίησης εκ μέρους των ιδίων), συνδεόμενα με μία αίσθηση καλού γούστου, έστω και αν αυτή συχνά είναι εντελώς φαντασιακή. Υπ' αυτό το πρίσμα, φωτίζονται καλύτερα τα όσα παρενθετικά σχολίασα περί έκλειψης της παραδοσιακής αστικής τάξης και κουλτούρας. Κατά κανόνα, το χόμπι αυτό την μεσαία (ή ανώτερη μεσαία) κοινωνική τάξη αφορά και ξέρουμε όλοι (ή θα οφείλαμε να γνωρίζουμε) ότι τα στρώματα αυτά το μόνο που δύνανται να παράξουν είναι ψευδαισθήσεις κοινωνικής ανόδου, επιδεικτική κατανάλωση και μία κάποια ρηχότητα πνεύματος που είναι όλη δική τους. Ιδού: προκαταρκτικές ασκήσεις για μια κοινωνιολογία του audio!
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Υπαρχει ο εξης κινδυνος με τη δημοσιευση του συστηματος του Bhutia.
Μετα απο πολλες σελιδες και απο κεκτημενη ταχυτητα
ν' αρχισει να δινει στον κατοχο σοφες συμβουλες και υποδειξεις για τη βελτιωση του σεταπ....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υπαρχει ο εξης κινδυνος με τη δημοσιευση του συστηματος του Bhutia.
Μετα απο πολλες σελιδες και απο κεκτημενη ταχυτητα
ν' αρχισει να δινει στον κατοχο σοφες συμβουλες και υποδειξεις για τη βελτιωση του σεταπ....
Ιδίως άμα αυτό δεν είναι το μοναδικό setup.
Και μην ανησυχείς...Σοφές συμβουλές,μόνο όπου θα έπιαναν εκείνες τόπο.:)
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Στο φόρουμ συμμετεχουν 34399 μέλη.
Αμφιβάλλω αν υπάρχουν δύο μέλη με το ίδιο ακριβώς συστημα από το ένα άκρο ως το άλλο.
Αν βάλουμε και τον χώρο για τον οποίον σφάζονται παλληκάρια
Το συμπέρασμα είναι οτι παρα την αυστηρότητα, τις συγκλισεις και την ομαδοποίηση
Κανένας δεν ακούει ακριβώς τον ίδιο ήχο με κάποιον αλλον.
Βασικά κάποιοι που έχουν trinnov λένε ότι ακούνε το ίδιο σε όποιο σύστημα και να άκουσαν.
Υπερβολές;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Υπάρχουν χώροι με ζωντανή μουσική που υποτίθεται είναι το ιδανικό, και το αποτέλεσμα είναι μέτριο. Θεωρώ ότι πρώτο λόγο παίζει η μουσική και μετά το ηχητικό αποτέλεσμα, αναλόγως την οικονομική δυνατότητα και την τρέλα του καθενός από εμάς.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Απορω με την αποψη που λεει οτι
"οσο πιο καλο το ηχειο τοσο καλυτερα θα ακουγεται η μετρια ηχογραφηση"
οταν διατυπωνεται απο θαυμαστες αποκλειστικα μονιτορ ηχειων με τις γνωστες ιδιοτητες
οσον αφορα την αποκριση, και τα ενισχυτικα που τα συνοδευουν.
Εισαστε σιγουροι;
Κι όμως, έτσι είναι. Για περισσότερα καλό είναι να διαβάσεις τον Τουλ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κι όμως, έτσι είναι. Για περισσότερα καλό είναι να διαβάσεις τον Τουλ.
Εγω παντως με καθε βημα που βελτιωνα το συστημα μου,τοσο πιο θεικες ακουγονταν οι καλες ηχογραφησεις και τοσο πιο χαλια οι χειροτερες.

Πως ειναι δυνατον ενα συστημα να μη σου αναδειξει τα τονισμενα πριμα πχ;Ή το smiley EQ σε ενα κακο remaster?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγω παντως με καθε βημα που βελτιωνα το συστημα μου,τοσο πιο θεικες ακουγονταν οι καλες ηχογραφησεις και τοσο πιο χαλια οι χειροτερες.

Πως ειναι δυνατον ενα συστημα να μη σου αναδειξει τα τονισμενα πριμα πχ;Ή το smiley EQ σε ενα κακο remaster?
Γιάννη καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε.
Είχα την ίδια αντίληψη μέχρι πριν μερικές μέρες αφού μου συνέβαινε αυτό που είπες και εσύ.
Με κάποιες μικροπαρεμβάσεις που έγιναν σε κάποιους πειραματισμούς μάλλον κατά λάθος έκανα κάποιου είδους ισοστάθμιση στον χώρο ( φαντάζομαι ) και για δύο μέρες μπορούσα να ακούω σε 90db κορυφές για πάρααα πολλές ώρες αβίαστα και ξεκούραστα οποιοδήποτε κομμάτι έπαιζε στο tidal streaming. όλα τα κομμάτια ανεξαιρέτως μπορούσα να τα ακούσω σε ατελείωτες στάθμες χωρίς να ταλαιπωρούν ούτε ελάχιστα το κεφάλι μου.
Ήταν φοβερό το συναίσθημα αυτό!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάννη καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε.
Είχα την ίδια αντίληψη μέχρι πριν μερικές μέρες αφού μου συνέβαινε αυτό που είπες και εσύ.
Με κάποιες μικροπαρεμβάσεις που έγιναν σε κάποιους πειραματισμούς μάλλον κατά λάθος έκανα κάποιου είδους ισοστάθμιση στον χώρο ( φαντάζομαι ) και για δύο μέρες μπορούσα να ακούω σε 90db κορυφές για πάρααα πολλές ώρες αβίαστα και ξεκούραστα οποιοδήποτε κομμάτι έπαιζε στο tidal streaming. όλα τα κομμάτια ανεξαιρέτως μπορούσα να τα ακούσω σε ατελείωτες στάθμες χωρίς να ταλαιπωρούν ούτε ελάχιστα το κεφάλι μου.
Ήταν φοβερό το συναίσθημα αυτό!
Χρονια πολλα φιλε μου!

Δηλαδη τι ακριβως εκανες ή τι αλλαγη επεφερες;

Οι δικες μου αλλαγες αφορουν τα μηχανηματα και οχι τον χωρο ή το στησιμο των ηχειων.

Τα καλυτερα μηχανηματα μου αναδεικνυουν καλυτερα τις αρετες του καθε κομματιου αλλα ξεμπροστιαζουν και τα μειονεκτηματα αυτων.

Μηπως εκανες κατι που χαλασε την αντηχηση ή την ικανοτητα αναλυσης του χωρου σου;Η μηπως κατα τυχη επεσες σε καλη μουσικη;Η εποχη της jazz που ακουω πιο πολυ,εχει πολλα ακουστικα προβληματα-κατα κανονα.Γενικα ομως η πιο συγχρονη μουσικη παιζει ως συνηθως καλυτερα...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top