Bad sound kills good music

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι βέβαια!
Με το ίδιο σκεπτικό δε θα πρέπει να ομιλείς σα γνώστης σχετικά με το σχεδιασμό και την υλοποίηση ηλεκτρονικών συσκευών, αν δεν κατέχεις γνώσεις Ηλεκτρονικής (όπως κάνεις εσύ κατά κόρον, και αν σε ρωτήσει κανείς τι είναι π.χ. το ripple ή κάτι ανάλογο και τόσο απλό θα πέσει κάτω το φόρουμ από τα γέλια).
Με το ίδιο σκεπτικό δε θα πρέπει να ομιλείς σα γνώστης σχετικά με το σχεδιασμό και την υλοποίηση Μηχανών Εσωτερικής Καύσεως, αν δεν κατέχεις γνώσεις Μηχανολογίας.
Πρόσεξε, ότι δε μιλώ για πτυχία και "τυπικά προσόντα" αλλά για την ουσία. Π.χ. και το leandros δηλώνει "Μηχανολόγος Μηχανικός"



αλλά δε θα του εμπιστευόμουνα ούτε matchbox.

Έχω δει πολλές φορές στη ζωή μου προικισμένους / διαβασμένους ερασιτέχνες να ξεφτιλίζουν τύπους που υποτίθεται είχαν σπουδάσει το αντικείμενο με το οποίο υποτίθεται ασχολούνταν και επαγγελματικά.
http://https://www.google.com/search?q=matchbox&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjd-bqPuqXmAhUB-6QKHWmvDi0Q_AUoAnoECA8QBA&biw=1280&bih=870


Όχι.
Προφανώς οι σπουδές σου και η εμπειρία σου πάνω σε όλους τους τομείς είναι ανώτερες από τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς φίλε μου!
Πώς λοιπόν να συγκριθω μαζί σου??
Υποκλίνομαι στο έμφυτο ταλέντο σου!!:hi: :hi: :hi:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...
απο οτι αντιλαμβανωμαι ασιλβερ μου, μονο εσεις, εγω ο DIMIS, kai o edidor ακουμε ΜΟΥΣΙΚΗ στο αβσαιτ
Ώπα ρε μεγάλε... :roflmao:
Ξεκαβάλα.

ΥΓ.
Τον όρο "μουσική" τον έγραφε κατά κόρον με κεφαλαία ο γνωστός παφαπούφας ωσάν να δώσει κύρος στα γραπτά του.
Με καλή διάθεση τα παραπάνω, και ειδικά το τελευταίο.
Post automatically merged:

Προφανώς οι σπουδές σου και η εμπειρία σου πάνω σε όλους τους τομείς είναι ανώτερες από τους κοινούς θνητούς φίλε μου!
Πώς λοιπόν να συγκριθω μαζί σου?
Υποκλίνομαι στο έμφυτο ταλέντο σου!!:hi: :hi: :hi:
leandros, στο σχολείο σε καρπαζώνανε πολύ; :roflmao::fuckyou::fuckyou::fuckyou:

ΥΓ.
Δεν είμαι φίλος σου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ώπα ρε μεγάλε... :roflmao:
Ξεκαβάλα.

ΥΓ.
Τον όρο "μουσική" τον έγραφε κατά κόρον με κεφαλαία ο γνωστός παφαπούφας ωσάν να δώσει κύρος στα γραπτά του.
Με καλή διάθεση τα παραπάνω, και ειδικά το τελευταίο.
Post automatically merged:



leandros, στο σχολείο σε καρπαζώνανε πολύ; :roflmao::fuckyou::fuckyou::fuckyou:

ΥΓ.
Δεν είμαι φίλος σου.
Όχι Άλεξ!
Οσοι με ξέρουν με έβλεπαν και με βλέπουν πάντα με σεβασμό:smile:
ΥΓ..κι ούτε θα μπορούσες... γιατί ο κώδικας συμπεριφοράς μου είναι εντελώς διαφορετικός από το δικό σου..

.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Κατάλαβα...
Σε κάθε διάλειμμα ε; :roflmao:
Από τότε άρχισαν οι παραισθήσεις... :fuckyou:
Εδώ ένα ολόκληρο φόρουμ γελάει μαζί σου και μιλάς για σεβασμό. :fuckyou:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κατάλαβα...
Σε κάθε διάλειμμα ε; :roflmao:
Από τότε άρχισαν οι παραισθήσεις... :fuckyou:
Εδώ ένα ολόκληρο φόρουμ γελάει μαζί σου και μιλάς για σεβασμό. :fuckyou:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!! :laugh: :laugh:

Μήπως να ψαχνοσουν καλύτερα με ποιον γελάει??:wink:
..θα εκπλαγείς δυσάρεστα...
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Όχι βέβαια!
Με το ίδιο σκεπτικό δε θα πρέπει να ομιλείς σα γνώστης σχετικά με το σχεδιασμό και την υλοποίηση ηλεκτρονικών συσκευών, αν δεν κατέχεις γνώσεις Ηλεκτρονικής (όπως κάνεις εσύ κατά κόρον, και αν σε ρωτήσει κανείς τι είναι π.χ. το ripple ή κάτι ανάλογο και τόσο απλό θα πέσει κάτω το φόρουμ από τα γέλια).
Με το ίδιο σκεπτικό δε θα πρέπει να ομιλείς σα γνώστης σχετικά με το σχεδιασμό και την υλοποίηση Μηχανών Εσωτερικής Καύσεως, αν δεν κατέχεις γνώσεις Μηχανολογίας.
Πρόσεξε, ότι δε μιλώ για πτυχία και "τυπικά προσόντα" αλλά για την ουσία. Π.χ. και το leandros δηλώνει "Μηχανολόγος Μηχανικός"
Αγαπητέ, δεν μιλάω σαν γνώστης σχετικά με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση ηλεκτρονικών συσκευών, αν και όταν με ενδιαφέρει κάτι, θα κάτσω και θα το μάθω. Οι γνώσεις μου όμως ( ή έστω και η απουσία αυτών, για χάρη της συζήτησης ) στα μουσικά όργανα και τη μουσική γενικότερα, δεν με καθιστούν και κουφό Αν μη τι άλλο, είμαι σε θέση να διακρίνω και στερεοφωνική εικόνα, τις διαστάσεις αυτής, όπως επίσης και τη "σιγή" ανάμεσα στα δρώμενα. Χομπίστας είμαι και τολμω να πω, λάτρης της μουσικής που διαπίστωσε ότι είχε στρεβλές απόψεις και γνώσεις ( περισσότερο ημιμάθεια ) και τώρα προσπαθώ να τα μάθω όλα απο την αρχή. Τουλάχιστον έχω το σθένος να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω τίποτα. Αλλά πακέτο με αυτό μου το γνώρισμα, πάει και η μετροφροσύνη. Δεν θα χλευάσω αυτόν που δε γνωρίζει ( ή εν πάση περιπτώσει γνωρίζει κάτι λιγότερο απο εμένα ), θα προσπαθήσω να του μεταδώσω τις όποιες γνώσεις μου κάνοντάς του σαφές ότι δεν είμαι ειδικός. Και αυτό το κάνω ακόμα και σε ζητήματα που είμαι ειδικός. Αν με πιάνεις.
Εν ολίγοις, κρίνω ότι δεν έχεις δικαίωμα να κατακρίνεις τον οποιοδήποτε δεν έχει σπουδάσει μουσική. Μου αρέσει να ακούω μουσική, μας αρέσει να οδηγάμε, μας αρέσει να τρώμε.
Υ.Γ. Με το σκεπτικό σου, έχω να παρατηρήσω τα εξής δύο πράγματα αν είσαι μουσικός επαγγελματίας:
α) Αν τηρήσουμε κατά γράμμα αυτό που λες, είσαι καταδικασμένος να παίζεις μπροστά σε γνώστες της μουσικής, σπουδαγμένους. Με άλλα λόγια, ούτε το σουβλατζιδικο του Μήτσου δεν γεμίζεις.
β) Να μου λες που παίζεις μουσική κάθε φορά, για να αποφεύγω τυχόν επισκέψεις. Θεωρώ ότι ένας καλλιτέχνης δεν δικαιούται να είναι υπερόπτης.
Post automatically merged:

Ώπα, γράψε λάθος. Νόμιζα ότι απάντησε άλλος. Και πάλι, πιάνει και τον όποιο καλλιτέχνη έχει υπεροπτικές τάσεις. Ζαπ, πες μου τί πουλάς, να μη σε προτιμήσω αδερφέ.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Εχεις δίκιο να παρεξηγείς τον τίτλο ( ειδικά στις γενικά δύσκολες εποχές που ζούμε ) σκοπός μου δεν ήταν αυτός αλλά η εξήγηση της ολοένα και πιο έντονης ενασχόλησης μας με την βελτίωση των συστημάτων ηχου που διαθέτουμε και το κυνήγι του καλύτερου ηχου.
Όσοι δεν διαθέτουν η βιώνουν την δύσκολη πραγματικότητα μάλλον απέχουν από αυτή την λογική και λογικά ενοχλούνται από το θέμα και τον τίτλο .
Δεν ήταν αυτός ο σκοπός επαναλαμβάνω , ούτε να πω πως αυτό το χόμπι ( έτσι το βλέπουμε πολλοί εδώ μέσα ) είναι για ολίγους. Είναι για όσους αγαπάνε να βελτιώνουν το σύστημα τους και προσπαθούν να βρουν τρόπους έστω και με μικρές η και λάθος προσθηκες για αυτό......
Εξάλλου σε σάιτ τεχνολογίας και στα μέλη του απευθύνθηκα.
Το σχόλιο σου βέβαια δείχνει πως σαν σάιτ είναι πολύ πιθανό να φιλοξενεί και άλλες κοινωνικές ομάδες άσχετες με το συγκεκριμένο αντικείμενο οι οποίες λογικό είναι να προκαλούνται η να θίγονται ακόμα και από τον τίτλο ....

Θέλω να ζητήσω συγνώμη για την οποία λάθος διατύπωση μπορεί να έχει προκαλέσει ερμηνείες πολύ μακριά από τον αρχικό σκοπό .

Δεν θίγομαι ούτε ενοχλούμαι προσωπικώς από τον τίτλο, σίγουρα όχι στον βαθμό στον οποίο συνέβη με (αυτό)διαγραφέντα πλέον μέλη. Αν το χόμπι αυτό δεν είναι για λίγους πάντως, ...

Δεν είναι.
Το έχει αναλύσει πολύ καλύτερα από εμένα παλιότερα ο sterkon (και μάλιστα, ω τι ειρωνεία, απευθυνόμενος όπως κι εσύ στο jiovani75):

Δηλαδή φίλε Ιάσονα, κι εσύ κατάλαβες ότι όλοι αυτοί
που προσέτρεξαν να χαλάσουν χρόνο και φαιά ουσία,
γράφοντας στο νήμα του Τζιοβάνι,
το έκαναν από φθόνο και κακία;;;

Ο ένας είπε, ότι σέβεται τα σκληρά κερδισμένα χρήματα
του καθενός. Θα βοηθήσει να μην πάνε χαμένα.

Ο άλλος είπε, ότι όσα και να ξοδέψεις για στέρεα,
εντυπωσιάζεις μόνο τα μέλη της φυλής,
που δεν έχουν ξαναδεί καθρεφτάκια...

Κι εγώ λέω ότι τα στέρεα δεν είναι μέσο επίδειξης, γιατί

τελικά, δεν είναι και τόσο ακριβά.

ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΣΤΕΡΕΑ,
ΔΕ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΤΩ,
ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΕΦΑΛΙ.

Δε χωράει περαιτέρω κουβέντα επ' αυτού,
αν και θα επανέλθω πιο κάτω...



Ξαναδιάβασα όλο το νήμα δυό φορές,
και δεν βρήκα κάποιο πόστ που να χαρακτήρισε κάποιος εσένα αγενώς, καθ' οιονδήποτε τρόπο.
Παραδείγματα του πως αντιμετωπίζονται γενικά κάποιοι
πυροβολημένοι πλην άσχετοι μηχανάκηδες εδόθησαν.
Πυροβολημένοι μηχανάκηδες και μουσικάκηδες είμαστε ΟΛΟΙ!
Άσχετοι και δύσμοιροι όμως,
όσον αφορά το που ξοδεύουμε πόσα,
με πολύ μελέτη, κόπο και χρήμα κάποιοι,
κατάφεραν να μην είναι...
Και συμπονάνε τα όποια λεφτά του καθενός,
είτε είναι 15.000€ είτε είναι 500€...

Για αυτό έγραψαν και στο νήμα σου.
Γιατί συμπόνεσαν "τον κόπο, την υπομονή, την πολλή αγάπη
και το όνειρο" που αναφέρεις...
Δεν χρειαζόταν, το έχουν νιώσει όλοι εδώ, όπως κι εσύ.
Δεν χλεύασαν, δεν κορόιδεψαν.

Όσον αφορά το "πείτε την γνώμη σας, μην είστε απόλυτοι".
Τη γνώμη τους είπαν όλοι εδώ μέσα.
Το αν έχει κάποιος το δικαίωμα να είναι "απόλυτος",
ΔΥΣΤΥΧΩΣ από τα συμφραζόμενα, είναι προφανές,
ότι δεν είσαι ακόμη σε θέση να το κρίνεις.
Σου λείπει έστω και στοιχειώδης Γνώση περί του Αντικειμένου,
ενώ άλλοι εδώ Δίδαξαν τους Γνώστες.
Κάποιοι κοινής αποδοχής εδώ,
έχουν κερδίσει το δικαίωμα να είναι απόλυτοι,
ειδικά όταν λύνουν μικρο-προβληματάκια.

Σου είπα και πιο πάνω, πως παρά την "κοινή" πεποίθηση,
η Ζωή και τα Φόρουμ δεν είναι Δημοκρατία.
Ειδικά τα Φόρουμ οφείλουν σε κάθε θέμα,
να βγάζουν μια συνισταμένη κοινά αποδεκτής και αποδεικτέας
ΓΝΩΣΗΣ.

Αλλιώς η μιλάμε η κάτι άλλο κλάνουμε, το ίδιο πράμα είναι.

Οι Αρχαίοι μας Πρόγονοι (τρομάρα μας)
άκουγαν το ερώτημα - αίτημα - παράπονο
του Αθηναίου Πολίτη, στην εκκλησιά του δήμου,
και έβγαζαν μια απόφαση συμβουλή κλπ. τπ.

Αν ο πολίτης δεν είχε δίκιο, η δεν μπορούσε να το στηρίξει,
αλλά παρόλα αυτά επέμενε να επαναθέτει το πρόβλημά του,
η να εκθέτει την όποια κοσμοθεωρία του,
του συνιστούσαν να πάει στον πχ. Λυσία,
να του στοιχειοθετήσει έναν "Λόγο Υπέρ του Αδυνάτου"
μπας και βρει κανά δίκιο...
Αν ο έχων άδικο Πολίτης επέμενε να τους τα ζαλίζει,
φώναζαν τους Ραβδιστές...

Αυτά δεν τα λέμε σήμερα γιατί "δεν είναι πολίτικαλυ κορέκτ"
και γιατί όλοι οι δούλοι πρέπει να αισθάνονται ελεύθεροι και ίσοι.
Κι αν χτυπήσουν κανα πρωί οι σειρήνες, πρέπει να
κάτσουν στους καναπέδες τους και να πουν:
"Να το συζητήσουμε ρε παιδιά..."

Άσχετο παράδειγμα, και δεν σε εμπαίζει, εκτός αν έτσι νομίζεις...

Το Ζουμί είναι πως τα στέρεα δεν καταδεικνύουν μέγεθος
καταδεικνύουν όμως ΣΑΦΩΣ,
Γνώσιν αλλά και Άγνοιαν.

Η Γνώση σου προσφέρθηκε αφειδώς, και
υποψιάζομαι πως και από Άγνοια πρέπει να

σου προσφέρθηκε μπόλικη σε PM...

Αν όλα αυτά σου κάνουνε σε Φασισμό
Καλή σου τύχη.
Εύχομαι να μην είσαι 12 χρονών και όλη η κουβέντα
να μην ήταν "άσκηση επί χαρτοπετσέτας",
και να μας τη λες κι από πάνω ως φασίστες κι έτσι...

Πάρτε το απόφαση ρε,
ΣΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΑ ΚΙ ΟΜΟΙΑ.

(Μόνο απέναντι στους Θεούς και στους Νόμους είμαστε -
κι αν θέλετε το πιστεύετε... :D8-) )

----
Προς κάθε ενδιαφερόμενο τώρα.

Τα στέρεα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΡΕ!
Παίρνω τη μάννα μου στο σπίτι για 12 μήνες (δε θέλει...)
την ταίζω την ποτίζω,
και με 12 συντάξεις συν τα έξτρα του Τσίπρα,
Παίρνω ATC 50άρια ενεργά!

Τα δε ATC 40 (σόρρυ κ Θέμη μου)
είναι πιο φτηνά κι από βεσπάκι.
Όχι γιαπωνέζικο, ούτε ταιλανδέζικο...

Απ' τα βάθη βάθη της Κίνας...

Κι αν δεν είσαι άνεργος, μποέμ φοιτητής κλπ
δεν δικαιολογείσαι να μην έχεις ακριβό ηχείο.
Αντί να πάρεις Audi A6, πάρε Skoda Superb
βρε κορόιδο, και με όσο κάνει το ταμπελάκι
της Άουντι, πάρε BW 800... H κάποιο άλλο υπερ-ηχείο
που το ξέρει μόνο αυτός που το έφτιαξε κι εσύ! :drinks:

Πόσο κάνει μωρέ, το μέσο σετ χωνί - λαμπόγιαλο
που πουλιέται στην Ελλάδα;;;

Όσο ένα (1) ΚΙΑ ΠΙΚΑΝΤΟ...!

Είδατε μωρέ κανέναν άνθρωπο με σώας τας φρένας,
να ζηλεύει και να φθονεί ένα Κία Πικάντο;;;;;
Για το Χριστό δηλαδή! :angel:


Χώρια που το λαμπόγιαλο, δεν μπορείς να
το καβαλήσεις μεσονυχτίς, να πα να βρείς
περίφτερο για τσιγάρα...

Αν δεν μπορείς υπό νορμάλ συνθήκες να βρείς
σωστό στέρεο του γούστου σου ΚΑΙ φθηνό,
είσαι σε λάθος χόμπυ.
Άλλοι που ξέρω, πληρώσανε 1 bw 800 αυτόν το χειμώνα,
στο ΚΥΝΗΓΙ. Αυτοί έχουν χόμπυ.
Πήραν κι 100 (!) αγριογούρουνα μέχρι τώρα... :(
Τα πουλήσαν στις γιορτές στους χασάπηδες,
και πήραν πίσω 2 ζευγάρια απ' τα συμπαθή ηχεία... :drinks:

-------
Αν όλα αυτά σας φαίνονται φασιστικά Τζιοβάνι, έχει κι άλλα φόρουμ
που μπορείτε να συμβουλεύεστε παράλληλα με το παρόν.
Εκεί γλύφουν ο ένας τον άλλον,
ασταμάτητα με pm.
Δημοκρατικά.

Αν φαίνονται φασιστικά και στην διεύθυνση του AVS,
παιδιά θα πάω στο ACA, σας το λέω... :(:sneaky:
Post automatically merged:

Δεν θίγομαι ούτε ενοχλούμαι προσωπικώς από τον τίτλο, σίγουρα όχι στον βαθμό στον οποίο συνέβη με (αυτό)διαγραφέντα πλέον μέλη. Αν το χόμπι αυτό δεν είναι για λίγους πάντως, δεν βλέπω γιατί ο ίδιος (όπως και άλλοι) έκρινες σκόπιμο να δώσεις έναν σκασμό λεφτά για να ακούσεις την ηχογράφηση όπως πρέπει, δείχνοντας τον προσήκοντα σεβασμό στον καλλιτέχνη·
Προφανώς και δεν ταυτίζεται ο σεβασμός στη δουλειά του καλλιτέχνη με τα λεφτά που "χώνει" ο καθένας "στα στέρεα"".
Και δε νομίζω να ισχυρίστηκαν και πολλοί κάτι τέτοιο.
Post automatically merged:

... αν η δουλειά γίνεται και με λιγότερα χρήματα, τότε κάπου εμπλέκεται και ο παράγοντας του κοινωνικού γοήτρου ή της αίσθησης ότι ανήκει κανείς σε επίλεκτες "κοινωνικές ομάδες", αφού είναι σε θέση να επιλέγει premium προϊόντα και υπηρεσίες.
...
Και βέβαια γίνεται και με (πολύ) λιγότερα.
Και ως επαγγελματίας που έχω συμβάλει στη δημιουργία και ακριβών (εως πολύ ακριβών) και "φθηνών" συστημάτων μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ πιο περήφανος για τα επιτυχημένα δεύτερα (όπως του φίλου μου του melina) παρά για τα πρώτα.
Όμως γίνεται πολύ καλύτερα με πιο πολλά λεφτά, τι να κάνουμε;
Και αυτό είναι και δυστύχημα (επειδή, δυστυχώς, η αιχμή της τεχνολογίας είναι προσιτή στη μειοψηφία), αλλά και ευτύχημα (επειδή, με την υιοθέτησή της αρχικά από τους λίγους, σταδιακά γίνεται προσιτή και στους πολλούς).
Post automatically merged:

... Το ότι πολύ συχνά οι συσκευές ήχου και εικόνας παρομοιάζονται από εσάς τους ίδιους με αντίστοιχα μοντέλα αυτοκινήτων, αρκεί για να τεκμηριώσει του λόγου το αληθές.
...
Ναι ε;
Για δες και το παρακάτω (προσωπικό) παράδειγμα από το χώρο των αυτοκινήτων:
Για πολλά χρόνια κυκλοφορούσα (και ως φοιτητής φυσικά) με ένα Toyota Corolla Station Wagon 1.3 του 1984, το οποίο το είχα καταευχαριστηθεί σε βόλτες, σε ταξίδια, για μπάνιο, σε δουλειές κτλ. μέχρι που τα 'φτυσε.
Τώρα οδηγώ ένα Ford Focus 1.6 του 2003, προφανώς ανώτερο και σε επιδόσεις, και σε οδική συμπεριφορά, και σε ποιότητα κύλισης, και σε ησυχία και και και...
Και προφανώς θα δυσανασχετούσα αν αναγκαζόμουνα να "γυρίσω πίσω στο Toyota σε ό,τι αφορά στην καθημερινότητά μου.
Κατά τα άλλα, σε περιόδους διακοπών π.χ. έχω χρησιμοποιήσει πολύ "χειρότερα" αυτοκίνητα και το φχαριστήθηκα κιόλας, όπως π.χ. ο Dimifoot ακούει ευχάριστα μουσική από τα 20+ χρόνων ηχεία του στην Κάλυμνο δίχως να νιώθει αναγκασμένος να μείνει καρφωμένος στη Θεσσαλονίκη για να μη "χάσει νότα" από το σούπερ ντούπερ πολυκάναλο ηχοσύστημά του.
Αυτό με κάνει χαϊεντά των αυτοκινήτων με Ford Focus του 2003;
Post automatically merged:

Μάλιστα...
Post automatically merged:

Δε μπορώ να γράψω πλέον...
Post automatically merged:

Ξεφτίλες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
@Alex_Zapantis

Σε θέλουμε κοντά μας.
Δεν αξίζει να φας πάλι κανένα μπαν και να κάνουμε κάνα χρόνο να σε ξαναδούμε.
Πραγματικά όμως, δεν αξίζει τον κόπο...
+1

Gama, αλλά με το γάντι.

Γιατί έτσι θέλω.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
αυτη τη στιγμη το δευτερο παιζει ο πετρος δουρδουμπακης γιωργο μαγγα-κλαρινο- αν τα στερεα αποδιδουν καλλα τον μαγγα ΄θα αποδιδουν αριστα τα ηλεκτρικα οργανα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
αν τα στερεα αποδιδουν καλλα τον μαγγα
Για άλλη μια φορά να διευκρινίσω πως τα στέρεα δεν τα κρίνουμε αν παίζουν "καλά τον μαγγα", αλλά "πιστά την ηχογράφηση".

Το κατά πόσο η ηχογράφηση περιέχει "πιστά" τον "μαγγα", είναι μια άλλη ιστορία, που μπορεί να έχει πολλαπλές απαντήσεις, ωστόσο τα πλαίσια της ιστορίας είναι γνωστά, δεδομένα, αντικειμενικά, είναι οι προδιαγραφές του μέσου.

Οκ?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
κωστα δεν διαφωνω με αυτο που γραφεις. αλλα εμεις ακουμε φυσικα οργανα- ειμαστε καμμια δεκαρια στο αβσαιτ- οι διαφορες απο ενα ηλεκτρικο μπασσο με ενα ακουστικο μπασσο ειναι μεγαλες κλπ κλπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
εμεις ακουμε φυσικα οργανα- ειμαστε καμμια δεκαρια στο αβσαιτ- οι διαφορες απο ενα ηλεκτρικο μπασσο με ενα ακουστικο μπασσο ειναι μεγαλες κλπ κλπ
Οκ.
Μπράβο σας και σας χαίρομαι.

Ωστόσο, στην εκτίμηση του πόσο καλά παίζει ένα στέρεο, ο κριτής δε χρειάζεται να έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του κανένα φυσικό μουσικό όργανο, ούτε ηλεκτρικό.
Ούτε χρειάζεται να ακούσει το στέρεο.
Ούτε βοηθάει κάπου το πρώτο.
Ούτε το δεύτερο.

Μπορεί να είναι και κουφός. Εντελώς.
Post automatically merged:

Λόγου χάριν, όταν κάνεις μια ισοστάθμιση για ταργκετ κερβ ενός σεταπ, εσύ που ξέρεις πως ακούγεται το τάδε μουσικό όργανο, αν χρησιμοποιήσεις τη γνώση αυτή για να σετάρεις την ισοστάθμιση με μια ηχογράφηση αυτού του φυσικού οργάνου, θα καταλήξεις με ένα σεταπ που θα παίζει πολύ ωραία μόνο μια ηχογράφηση, αυτή που χρησιμοποιήθηκε για το σετάρισμα.

Διότι, θα κάνεις την λάθος παραδοχή, πως η ηχογράφηση είναι απολύτως άριστη, απολύτως φλατ, απολύτως σωστή, και πως όλες οι υπόλοιπες ηχογραφήσεις είναι ....όμοιες.

Δεν.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
ουτε και σ αυτο διαφωνω τα εχουμε δει ολλα σ αυτον τον κοσμο :drinks: :gamer:
Κουφοί συνθέτες, κορυφαίοι κιόλας.

Θα μπορούσα να σου σετάρω το στέρεο στο σπίτι σου, με οδηγίες από τον καναπέ μου στο σπίτι μου.

Θα μπορούσα να σετάρω με απομακρυσμένη πρόσβαση ένα σύστημα με τρινοβ, που απλώς να έχει βάλει το μικρόφωνο σε 10 σημεία να έχει κάνει μετρήσεις, μέσω διαδικτύου, μπαίνοντας στον τρινοβ, χωρίς να ξέρω ούτε το τι ηχεία έχει, τι ενισχυτές, τίποτα δε θέλω να ξέρω. Μόνο τις μετρήσεις να δω.

Και θα παίζει καλά την ηχογράφηση του Μόμπι, και του μαγγα και οποιουδήποτε άλλου, και αυτός που ξέρει να ξεχωρίζει μουσικά όργανα θα τα ξεχωρίζει ενώ ο άλλος που δε ξέρει δε θα τα ξεχωρίζει, δε θα θιχτούν τα μουσικά όργανα σε καμία περίπτωση, το σετάπ τα έχει όλα τα όργανα γραμμένα στα δικά του, και παίζει αυτό που θα του πω να παίξει, με τον τρόπο που θα του υποδείξω γω να παίξει. Εγώ κάνω κουμάντο στο σεταπ στο πως αυτό θα παίξει, μη σεβόμενος τις δικές του (του κατασκευαστή του) προθέσεις να παίζει πριμαριστά ή μπασαριστά. Ας θιχτεί κι ο κατασκευαστής του, που δε θίγεται γιατί το αγόρασα, δε το έκλεψα, δικό μου είναι το σπάω κιόλας.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
δεν εχω τρινοβ μρε κωστα και οφωνα αυτα που εχω δεν, ωστοσο αν μου φερεις τη συμφωνικη του βερολινου στα 27 τετραγωνικα θα το εκτιμουσα απεριοριστα :drinks: ;):hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.358
Reaction score
79.395
Κορυφαίο νήμα.
Εδώ θα γράφουμε ο,τι μας κατέβει, απαντώντας σε αντίστοιχα σχόλια. :tongue:
Δεν καταλαβαίνω πλέον ποιος είναι ο σκοπός του νήματος. Προσπαθώ, αλλά δεν βλέπω τι διαφορετικό έχει να προσφέρει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
Στο εδώ φόρουμ έχουν δοθεί (από πολλούς μας) αναλυτικές οδηγίες μετρήσεων και μετακινήσεων ηχείων και ισοστάθμισης σε μέλη που βρίσκονται σε άλλες πόλεις, σε άλλες χώρες σε άλλους πλανήτες (στην κοσμαρα τους κι εκτός του γνωστού σύμπαντος) χωρίς να γυρίσει ούτε ένας, για δείγμα, έστω ένας, και να πει "όχι, δε παίζει καλά τώρα, πριν έπαιζε καλύτερα", ασχέτως τι μουσική ακούει αυτός, αν είναι μουσικός ή όχι, αν ξέρει από φυσικά όργανα ή αν δε ξέρει ούτε ποιες είναι οι νότες και το νιπαβουγαδικαιζώνη είναι μια ζώνη στον αστερισμό του Ωρίωνα, της γάτας του Άλιεν στο μεν ιν Μπλάκ.

Τυχαίο; Δε νομίζω...

Είναι απλό πράγμα ο ήχος, δε θίγεται ούτε αυτός ούτε οι ηχογραφήσεις, ούτε οι μουσική ούτε οι μουσικοσυνθέτες, και το μόνο που χρειάζεται είναι οι γνώσεις των βασικών αρχών του ήχου, λίγο Τουλ ρε φίλε, τίποτε άλλο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.350
Reaction score
125.296
Εσύ Χρήστο, είσαι "τυχερός" στα στέρεα, γιατί έχοντας γνώσεις μουσικής και μουσικών οργάνων, μπορείς να εστιάσεις στο "που πονάει" αυτό που ακούς, αλλά δεν ξέρεις ούτε τι ευθύνεται, ούτε πως να το φτιάξεις. ;)

Άλλοι, δεν έχουν ιδέα ούτε "που πονάει", ούτε πως να το φτιάξουν. Καμμένα χαρτιά.

Εγώ ξέρω πως να το φτιάξω. Χονδρικά..

Αφτους πάντως που ειλικρινά ζηλεύω στο στήσιμο ενός σεταπ, δεν είναι τους μουσικούς, αλλά τους μαστεράδες. Αυτούς ζηλεύω, γιατί ξέρουν τι ακριβώς έχει μέσα η ηχογράφηση, διαθέτουν και εκπαιδευμένο αφτί σε αυτή τη χρήση, οπότε έχουν τα καλύτερα δυνατά όπλα για να εστιάσουν που ακριβώς "πονάει" ένα σεταπ, και ξέρουν και τι χρειάζεται για να διορθωθεί, με ακρίβεια.

Αυτούς ναι, τους ζηλεύω. Εγώ πάω στα τυφλά, σα κουφός σε συναυλία.
Post automatically merged:

Τελικά νομίζω πως ο ορθός τίτλος αυτού του θρεντ, όπως ήθελε να το θέσει ο Τζιοβάνι, είναι ως εξής:

Bad sound kills good recordings

Έτσι, δε θα διαφωνούσε κανείς. ;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top