Bad sound kills good music

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και......Μη ξεχνάτε πως το σύστημα του Χάρη είναι ανά καλωδιωμένο από τον Λέανδρο......αποκλείεται να σκοτώνει την μουσική.....
Για πες, πού ακριβώς την είδες την ανακαλωδιωση?
 

P

PMC

Guest
εύχομαι να κάνω λάθος......
Γενικά περίμενα από τους ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί σε βάθος με το hifi ( και την μουσική ) να έχουν τον ίδιο τρόπο αντιμετώπισης σε αυτό το θέμα.....

Ο κακός ηχος σκοτώνει την μουσική !
Ποιος μπορεί να διαφωνεί με αυτό? Και αν υπάρχει κάποιος , τι θέλει εδώ μέσα? Εδώ είναι φόρουμ για τον ήχο !
Εδώ ζητάμε και παίρνουμε πληροφορίες πως θα καλυτερέψουμε τον τρόπο που ακούμε μουσική.

Υπάρχουν παλιές προκαταλήψεις και ρομαντισμος που πρεπει να ξεπεραστούν .
Post automatically merged:

Για πες, πού ακριβώς την είδες την ανακαλωδιωση?
Κάνω λάθος ?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ο κακός ηχος σκοτώνει την μουσική !
Δηλαδή αν δεν έχεις superb ήχο δεν μπορείς ν αγαπάς την μουσική?
Η μουσική ρε φίλε είναι ο σκοπός, τα μηχανάκια είναι το μέσον.

Ποιος μπορεί να διαφωνεί με αυτό? Και αν υπάρχει κάποιος , τι θέλει εδώ μέσα?
Ο καθένας έχει την άποψή του και εδώ μέσα είναι για να μάθει 5 πράγματα ώστε να πετύχει καλό ήχο.
Βέβαια υπάρχουν κάποιοι ξεροκέφαλοι που τα ξέρουν όλα και νομίζουν ότι πουλούν εξυπνάδα με το να μας τα κάνουν τσουρέκια καθημερινά.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εύχομαι να κάνω λάθος......
Οφείλω να ξεκαθαρίσω πάντως ότι η εξέλιξη στο τρέχον νήμα είναι μια από τις ΄΄ελάχιστες΄΄ εξαιρέσεις όπου για όλα...δεν φταίει ο ημίθεος... :sneaky:
Δηλαδή αν δεν έχεις superb ήχο δεν μπορείς ν αγαπάς την μουσική?
Η μουσική ρε φίλε είναι ο σκοπός, τα μηχανάκια είναι το μέσον.


Ο καθένας έχει την άποψή του και εδώ μέσα είναι για να μάθει 5 πράγματα ώστε να πετύχει καλό ήχο.
Βέβαια υπάρχουν κάποιοι ξεροκέφαλοι που τα ξέρουν όλα και νομίζουν ότι πουλούν εξυπνάδα με το να μας τα κάνουν τσουρέκια καθημερινά.
Θεωρώ ότι δεν θα χρειαζόταν ν'ανέβει η σοβαρότητα στους τόνους,αφού από ένα σημείο και ύστερα οτιδήποτε λεχθεί με οποιοδήποτε τόνο και να διατυπωθεί τείνει να δίνει αυτομάτως σάρκα και οστά σε κάποιο πρόβλημα που θα ήταν αλλιώς ανυπόστατο.
...
Υπάρχουν παλιές προκαταλήψεις και ρομαντισμος που πρεπει να ξεπεραστούν .
Κάνω λάθος ?
Κάτι τέτοιο μπορεί να υποστηρίζουν κάποιοι και για τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων....κι εύχομαι να κατανοείς τους χαρακτηρισμούς με τους οποίους στολίζονται - έστω και αδίκως.
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο κακός ηχος σκοτώνει την μουσική !
Ποιος μπορεί να διαφωνεί με αυτό? Και αν υπάρχει κάποιος , τι θέλει εδώ μέσα? Εδώ είναι φόρουμ για τον ήχο !
Βάλτε "πόρτα" να διώχνει όποιον διαφωνεί.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Θεωρώ ότι δεν θα χρειαζόταν ν'ανέβει η σοβαρότητα στους τόνους,αφού από ένα σημείο και ύστερα οτιδήποτε λεχθεί με οποιοδήποτε τόνο και να διατυπωθεί τείνει να δίνει αυτομάτως σάρκα και οστά σε κάποιο πρόβλημα που θα ήταν αλλιώς ανυπόστατο.
Δεν έχεις άδικο, αλλά έχουμε φτάσει στο σημείο , η ανοχή να θεωρείται αδυναμία.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό είναι πρόβλημα με σάρκα και οστά.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτο δεν το έχω γράψει και δεν έχω αφήσει να εννοηθεί ποτε!!!
Δεν το πιστεύω καν!
Μα ουσιαστικά αυτό λες όταν υποστηρίζεις πως ο "κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική". Μπορώ να δεχτώ πως ο κακός ήχος σκοτώνει τα αυτιά σου, την ψυχολογία σου, την ηρεμία σου κτλ και γενικά έχει αρνητική επίδραση σε σένα. Άσε όμως τη μουσική έξω από αυτό, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από τον κακό ήχο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για σένα ειδικώς,θα βάλουμε μέχρι και...μεντεσέδες. :lolsign:
Με οπλσμούς και ασημοκολλήσεις κιόλας by Don Leandro.
Είμαι ήδη μέσα γκουρου μου.
Ξεγέλασα τον πορτιέρη πριν 7 χρόνια. :tongue:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα ουσιαστικά αυτό λες όταν υποστηρίζεις πως ο "κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική". Μπορώ να δεχτώ πως ο κακός ήχος σκοτώνει τα αυτιά σου, την ψυχολογία σου, την ηρεμία σου κτλ και γενικά έχει αρνητική επίδραση σε σένα. Άσε όμως τη μουσική έξω από αυτό, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από τον κακό ήχο.
Δεν είναι τυχαίο ότι απάντησε - όπως διηγήθηκε ο ίδιος ο νηματοθέτης - το αυθεντικό τσιτάτο σε μια σκανδιναβική χώρα γνωστή για τους παρατεταμένα μουντούς και σκοτεινούς χειμώνες της - ελέω γεωγραφικής τοποθεσίας βεβαίως.
Είμαι ήδη μέσα γκουρου μου.
Ξεγέλασα τον πορτιέρη πριν 7 χρόνια. :tongue:
Σαν την εσωτερική καλωδίωση και τα παθητικά στοιχεία στα ηχεία σου.Κι εκείνα...μέσα είναι. :sneaky:
 


P

PMC

Guest
γνωστή για τους παρατεταμένα σκοτεινούς χειμώνες της
Όπως επίσης και για τα παρατεταμένα φωτεινά καλοκαίρια της.... ;)

Τρεις ώρες σκοτάδι ( το 24ωρο) έχει στις 15 Ιουλίου η Σουηδία.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Εγώ έχω μόνο μια εικόνα στο μυαλό να δείξω, σκέτη. Ένα 16-αρι σχεδόν ενήλικο, που με καλεί για σεκς, χωρίς προφυλακτικό, έτσι, να το γκαστρώσω:

View attachment 145928

Είναι λες υπερβολή να πάρω 11 τέτχια;

Αν όχι, τότε...
Τι είναι;

Να τα πάρω;
Αν όχι, γιατί;


Απλές ερωτήσεις, βατές. ;)


ΥΓ. Όντως σκέφτομαι να τα πάρω. Όντως 11 ίδια τεμάχια. Για αρχή. Μετά μπορεί να πάρω κι άλλα.

ΥΓ.2. για Μόμπι και για σινεμά, Χόλιγουντ. Ενοχλείται κάποιος;

ΥΓ. 3. Θα συνεχίσει όλη η εντεκάδα να είναι πιο φτηνή από ένα ηχείο του Τζιοβάνι. Σημαίνει κάτι αυτό;
Ναι. ότι θα μου στείλεις ένα ζευγάρι Κλάιν μάιν και ένα sub σε καλή τιμή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όπως επίσης και για τα παρατεταμένα φωτεινά καλοκαίρια της.... ;)

Τρεις ώρες σκοτάδι ( το 24ωρο) έχει στις 15 Ιουλίου η Σουηδία.
Ναι,μόνο που τα καλοκαίρια ο κόσμος τείνει να μην περνάει πολλές ώρες κλεισμένος....Η δε παρατεταμένη ηλιοφάνεια είναι εξίσου αφύσικη,αφού τείνει ν'απορυθμίζει τους κιρκαδιανούς ρυθμούς στον οργανισμό μας.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μήπως αυτή η ρημάδια η ταμπέλα στην Σκανδιναβία έγραφε... Bad weather kills good music... και πέρασε κάνας γκραφιτας πανάθεμα τον και έγραψε Sound? :biggrin:

Τεσπα όσο προχωράει το θέμα....τρίζει ο θρόνος του σκαλ. :biggrin:

Θα σας πω μια ιστορία, έτσι να πειράξω λίγο το νέο κυμα:biggrin:

Ένα απόγευμα καθόμουν αναπαυτικά στο καναπέ του σπιτιού μου ακούγοντας μουσική. Μόλις είχα ανοίξει μια μπύρα και τσουπ, χτυπάει το κουδούνι ο τεχνικός.
Του άνοιξα την πόρτα και χωρίς να μιλήσει ξεκίνησε τη δουλειά.
Μόνο όταν τελείωσε με κοίταξε και με ρώτησε..... Σας αρέσει η μουσική?
Ναι του λέω..... από μικρό παιδί.
Και μένα... αποκρίθηκε...... είχα 2 ηχεία παλιά, μαγκνεπαν.
Έλα ρε του λέω, όλοι λένε ότι είναι ωραία αλλά θέλουν χώρο.
Ναι μου λεει και γω σαν εσένα ξεκίνησα και εδώ που έφτασα μπορείς και συ να φτάσεις.
Για πες του λέω.... και άναψα τσιγάρο.
Να κοίτα μου λέει..... μπορείς να αγοράσεις έναν πολυκαναλο....
και μετά?
να μετά μπορείς να αγοράσεις ένα κεντρικό
και μετά?
να μετά θα αγοράσεις αλλά δύο και θα τα βάλεις πίσω στον καναπε
και μετά?
μετά θα αγοράσεις αλλά δύο και θα τα βάλεις πλάγια
και μετά?
μετά θα αγοράσεις αλλά δύο και θα τα βάλεις πάνω μπροστα
και μετά?
μετά θα αγοράσεις αλλά 2 και θα τα βάλεις πάνω πισω
και μετά?
Θα πάρεις 2 σαμπ
και μετά?
μετά θα πάρεις ένα μηχάνημα να σου ισιαξει την καμπούρα.... ε την καμπύλη θέλω να πω
Μάλιστα.... και μετά?
Έπειτα θα πάρεις και ένα μηχάνημα να κάνει ιμερσιβ
ΚΑΙ Μετά?
Ε μετά αγαπητέ..... θα κάτσεις αναπαυτικά στον καναπέ και θα απολαύσεις τις μουσικές σου!
Γιατί..... τωρα τι νομίζεις ότι κάνω?
Πήρε το καπέλο του και βουβος κατευθύνθηκε προς την εξώπορτα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top