Bad sound kills good music



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Απορώ πώς και δεν έχουν θιγεί ακόμα τόσο ζωτικά και πρωτότυπα στοιχεία και σε διαφημίσεις από τη γνωστή αλυσίδα παιχνιδάδικων που κάνει κάθε χρόνο αντίστροφη μέτρηση.
Κάνε υπομονη.....
 



Μηνύματα
484
Reaction score
585
Μολις βαλουμε αυτα που θελω,
Εδώ πάνω έχουμε το Διαβαλκανικό. Δεν είμαι σίγουρος ποιο γιατρό εννοείς.
Αν είναι για αυτόν χωρίς μπλοκάκι ,να θυμάσαι μόνο τους κανόνες. Αφήνεις εκεί τους δίσκους σου.
:rofl:

για αυτό δεν τον στέλνω μνμ, είναι και κοντοχωριανός. Αλλά μια φαγούρα την έχω :sneaky:
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Κ
Κατηφορος - ανηφορος, ειναι αδιαφορα. Μολις βαλουμε αυτα που θελω, θα γινει κρανιου τοπος εκει μεσα...Ολα ισιωμα μετα. Πολεμος θα γινει. Γιατι δε θα παιξει ηρεμιστικη μουσικη. Μονο πολεμος. Θα ξεκινησουμε χαλαρα με Napalm Death και σιγα-σιγα θα ανεβαινουμε..Να...ξεκολλησουν λιγο κι αυτα τα ερμα τα σαμπ που ''τεμπελιαζουν'' με Πινκ Φλόιντ και αηδιες....:p:p:p


Μην ξεχνάς Six Feet Under αφού αναφέρεσαι στο death της ανατολικής ακτής, ο τύπος με την αιθέρια αγγελική φωνή δεν χρησιμοποιεί καμία παραμόρφωση για να αλλοίωσει τον τόνο όπως κάνει η πλειοψηφία από τις μπάντες με brutal/corpse vocals, επίσης το μπάσο αλλά και η κιθάρα του Allen West τα έχει περάσει έτσι ο μηχανικός των Morrisound studios ώστε να έχουν όγκο σαν μπετονιέρα, :p ένα μικρό δείγμα για να ηρεμήσουν κάπως τα πνεύματα και να επανέλθει το κλίμα αγάπης και αλληλεγγύης τις χαρμόσυνες μέρες που διανύουμε: :angel:




 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ρε παιδιά πώς ορίζεται ο καλός και κακός ήχος; Δεν είναι υποκειμενικό αυτό;
Όχι, δεν είναι. Είναι απολύτως αντικειμενικό και μπορεί να μετρηθεί. Η μουσική είναι υποκειμενική, καθώς ο εγκέφαλος δεν είναι hard wired, αλλά προσαρμόζεται στα ακούσματα (στις κλίμακες) από την έναρξη της ζωής του. Και η καλή και η κακή μουσική είναι υποκειμενικές έννοιες.

Καλή ή κακή, η μουσική ουδέποτε είχε το παραμικρό να φοβηθεί από τον κακό ήχο. Το αντίθετο μάλιστα. Χάρις σ' αυτόν τον κακό, παρτσακλό ήχο, με όλους τους τεχνολογικούς περιορισμούς της εποχής, μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε τον μέγιστο των τραγουδιστών, όχι όλων, αλλ' αυτών από τους οποίους έχουμε γραπτά μνημεία.

Και χάρις σ' αυτό το τεχνολογικό χάσμα, που μας χωρίζει από την προ αιώνος εποχή, μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε αυτόν τον τραγουδιστή όλοι και παντού. Και χωρίς λεφτά. Και να τον σεβόμαστε κι από πάνω, κάποιοι, όχι όλοι. Διότι ο σεβασμός δεν είναι αγοραίον είδος και ουδέποτε ήτο. Τον δίνεις δωρεάν σ' αυτόν που τον κερδίζει.

Γι αυτό (μάλλον πρέπει να) εξοργίστηκε ο άκαρλος προχθές, που ήταν Παρασκευή, και προφανώς είχει πιεί κι ένα ποτήρι παραπάνω, και εξερράγη. Γι' αυτό αφήστε τα άστρα και τις αναδρομές του Ερμού στην ησυχία τους. Δε σας φταίνε σε τίποτε.

Ορίστε, η συμβολή μου στο νήμα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/
Να είσαι ευχαριστημένος και ευτυχισμένος με αυτά που έχεις, να μην κρίνεις και να μη συγκρίνεις κανέναν με εσένα. Να βρεις και ν α φτάσεις αυτό που λένε "Your full potential ".
Να μην έχεις στόχο τη κάνει ο άλλος αλλά τη κάνεις εσύ. Αν θέλεις να συγκρίνεις θα συγκρίνεις τον εαυτό σου με το τώρα και το τότε, και που θες να φτάσεις. Αν το κάνεις με άλλον μια ζωή θα είσαι χάλια γιατί όπου και να φτάσεις πάντα θα υπάρχει ο καλύτερος.

Τότε θα είσαι μια χαρά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναι, δεν υπαρχει λογος να τα πολυπαιρνουμε τις μετρητοις...
..και νταξ και η διαφωνια δεν ειναι κακη εφοσων γινεται απο καποια προθεση για προοδο ή βελτιωση.
Αλλα καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε και πως μπορει να το λαβει καποιος.
Οσων αφορα τη καταθλιπτικοτητα της εποχης, ολ μαι μανκι λαιφ, θα εγραφα αυτοβιογραφια, αλλα δεν γνωριζω γραφη.
ασε δε που τα εχουν γραψει αλλοι πριν απο μενα (για μενα?).
πηγαινοντας στο υπερφυσικο.. πρεπει να ειμουν η ανωμαλαρα ο ρεμπο,και μου αφηνα σημειωματα για μετεπειτα ζωες...
ισως να ειμουν και ο φραγκ ζαππας..ισως..
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
ναι, δεν υπαρχει λογος να τα πολυπαιρνουμε τις μετρητοις...
..και νταξ και η διαφωνια δεν ειναι κακη εφοσων γινεται απο καποια προθεση για προοδο ή βελτιωση.
Αλλα καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε και πως μπορει να το λαβει καποιος.
Οσων αφορα τη καταθλιπτικοτητα της εποχης, ολ μαι μανκι λαιφ, θα εγραφα αυτοβιογραφια, αλλα δεν γνωριζω γραφη.
ασε δε που τα εχουν γραψει αλλοι πριν απο μενα (για μενα?).
πηγαινοντας στο υπερφυσικο.. πρεπει να ειμουν η ανωμαλαρα ο ρεμπο,και μου αφηνα σημειωματα για μετεπειτα ζωες...
ισως να ειμουν και ο φραγκ ζαππας..ισως..



Ε όχι και ανωμαλάρα ο Arthur Rimbaud, ανακάλεσε αλλιώς θα σε βάλω στην ignore list μου >:(:p στα υπόλοιπα συμφωνώ!..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όχι, δεν είναι. Είναι απολύτως αντικειμενικό και μπορεί να μετρηθεί. Η μουσική είναι υποκειμενική, καθώς ο εγκέφαλος δεν είναι hard wired, αλλά προσαρμόζεται στα ακούσματα (στις κλίμακες) από την έναρξη της ζωής του. Και η καλή και η κακή μουσική είναι υποκειμενικές έννοιες.

Καλή ή κακή, η μουσική ουδέποτε είχε το παραμικρό να φοβηθεί από τον κακό ήχο. Το αντίθετο μάλιστα. Χάρις σ' αυτόν τον κακό, παρτσακλό ήχο, με όλους τους τεχνολογικούς περιορισμούς της εποχής, μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε τον μέγιστο των τραγουδιστών, όχι όλων, αλλ' αυτών από τους οποίους έχουμε γραπτά μνημεία.

Και χάρις σ' αυτό το τεχνολογικό χάσμα, που μας χωρίζει από την προ αιώνος εποχή, μπορούμε σήμερα να απολαμβάνουμε αυτόν τον τραγουδιστή όλοι και παντού. Και χωρίς λεφτά. Και να τον σεβόμαστε κι από πάνω, κάποιοι, όχι όλοι. Διότι ο σεβασμός δεν είναι αγοραίον είδος και ουδέποτε ήτο. Τον δίνεις δωρεάν σ' αυτόν που τον κερδίζει.

Γι αυτό (μάλλον πρέπει να) εξοργίστηκε ο άκαρλος προχθές, που ήταν Παρασκευή, και προφανώς είχει πιεί κι ένα ποτήρι παραπάνω, και εξερράγη. Γι' αυτό αφήστε τα άστρα και τις αναδρομές του Ερμού στην ησυχία τους. Δε σας φταίνε σε τίποτε.

Ορίστε, η συμβολή μου στο νήμα.
Παραδέχομαι πάντως ότι κάποιοι υπερθεματισμοί από καιρού εις καιρόν ανάβουν και δικά μου κρυφά γλομπάκια,μόνο που όπως ειπώθηκε προηγουμένως ασκούμαι διαρκώς στην υπομονή αποφεύγοντας στο πλαίσιο της άσκησης... αλκοόλ ή άλλες ουσίες.

Οπότε όσο και να...λυπόταν κάποιος γι αυτό,η δικαίωση της λύπης πάντα θα του διέφευγε.,άρα θα λυπόταν αδίκως εξ ορισμού.

Σκέπτομαι μάλιστα πως όσοι διατυπώνουν ανάλογες τοποθετήσεις να κατηγοριοποιούνται πλέον με τον χαρακτηρισμό...΄΄υπερθεματισμένοι΄΄.:sneaky:
ναι, δεν υπαρχει λογος να τα πολυπαιρνουμε τις μετρητοις...
..και νταξ και η διαφωνια δεν ειναι κακη εφοσων γινεται απο καποια προθεση για προοδο ή βελτιωση.
Αλλα καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε και πως μπορει να το λαβει καποιος.
Οσων αφορα τη καταθλιπτικοτητα της εποχης, ολ μαι μανκι λαιφ, θα εγραφα αυτοβιογραφια, αλλα δεν γνωριζω γραφη.
ασε δε που τα εχουν γραψει αλλοι πριν απο μενα (για μενα?).
πηγαινοντας στο υπερφυσικο.. πρεπει να ειμουν η ανωμαλαρα ο ρεμπο,και μου αφηνα σημειωματα για μετεπειτα ζωες...
ισως να ειμουν και ο φραγκ ζαππας..ισως..
Μάνκι...Ντιπρέσιον. :roflmao:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Μάνκι...Ντιπρέσιον.
December-ed ολ γιαρ λονγκ...
...οχι βεβαια εντως "πολιτικης ορθοτητας" ως προς τους εχοντες καταθλιψη - η οποια κατα τη γνωμη μου, λιγοτερο ή περισσοτερο βρισκεται σε ολους μας. η δικια μου πραγματι οπως ολα μου, ειναι μαιμου... τουλαχιστων ειμαι εγω.. seen worse.. :focus:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top