Bad sound kills good music

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπαίνει κάποιος στο φόρουμ και κάνει ερώτηση για αγορα πικαπ.Κάποιος που λογικά δεν γνωρίζεις. Τι είναι αυτό που σε κανει να πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να του βάλεις μυαλό ? Μήπως είναι λίγο υπερφίαλο αυτό ?
Δηλαδή, δεν οφείλουμε να κάνουμε σαφές ότι σε χαμηλά budget είναι μύθος η υπεροχή του αναλογικού ήχου; Ότι είναι άπιαστο όνειρο; Δεν πρέπει να τα γνωρίζει ο νέος και να του προταθούν λύσεις που ακουστικά θα πιάσουν τόπο τα χρήματά του;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Φτάνει να ρίξει κανείς μια ματιά στα διπλανά θρεντ περί πολιτικής: αφιονισμένος αντιτουρκισμός, ο πιο απροκάλυπτος ενθουσιασμός με το ρατσιστικό, apartheid καθεστώς του Τελ Αβίβ ("η μόνη δημοκρατία στην Μέση Ανατολή", χμ χμ), μικροαστική ηθικολογία περί παιδεραστίας για υπουργούς που συνουσιάζονται με εκδιδόμενους νεαρούς (ώστε παιδί 16 χρόνων!)· γενικώς οι πιο αντιδραστικές αντιλήψεις χέρι-χέρι (όχι με τον Καρατζαφέρη αλλά) με τον πιο ένθερμο, αφελή, παιδαριώδη εναγκαλισμό με τα σύγχρονα τεχνολογικά γκάτζετς: η πιο αδιάσειστη απόδειξη (αν ποτέ χρειαζόταν τέτοια) ότι και αν η τεχνολογία προοδεύει, οι διανοητικές και πνευματικές ικανότητες του ανθρώπου they only go backwards.
Είσαι λίγο υπερβολικός. Όπως έχω καταλάβει 5-6 άτομα είναι στις κατηγορίες με τα "πολιτικά" που απλά γράφουν εκ περιτροπής το χαβά τους ανταλλάσσοντας φιλοφρονήσεις και λάικς. Απόλυτα ανεκτό στατιστικά πλήθος αν υπολογίσεις και τους σταυρούς που λαμβάνει στις εθνικές εκλογές ο χώρος.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
χέρι-χέρι
Ωστὀσο αναρωτιἐμαι αν ὀσοι δεν ακολουθοὐν την αιχμἠ της τεχνολογἰας, το κἀνουν συνειδητἀ,
ἠ το πιθανὀτερο απὀ αδυναμἰα.
Ὁπως και γιἀ το αν υποχρεωτικἀ ὀποιος ακολουθεἰ, φορτὠνει και το αντἰστοιχο πρὀγραμμα κακοποἰησης. Υπἀρχουν περιθὠρια διαφοροποἰησης ὀταν υπἀρχει δυνατὀ σημεἰο αναφορἀς.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μπαίνει κάποιος στο φόρουμ και κάνει ερώτηση για αγορα πικαπ.Κάποιος που λογικά δεν γνωρίζεις. Τι είναι αυτό που σε κανει να πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να του βάλεις μυαλό ? Μήπως είναι λίγο υπερφίαλο αυτό ?
Κι εγώ πιστεύω πως σε ένα δημόσιο φόρουμ θα πρέπει να πεις την άποψή σου. Μία φορά όμως, άντε και μία δεύτερη αν κρίνεις πως η κουβέντα το αντέχει αλλά μέχρι εκεί. Μυαλό δεν μπορείς να βάλεις σε κανένα.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αλλο άποψη κι άλλο να λες οτι θα βα βάλεις μυαλό σε κάποιον που δεν γνωρίζεις.
Αν σε πειράζει ο όρος, να επαναφράσω: Οφείλεις να του εξηγήσεις τις επιλογές και που υπερτερεί η καθεμιά αναλόγως του budget. Όποιος όπως μπει σε αυτή τη διαδικασία, οφείλει να αφήσει στην άκρη προσωπικές προτιμήσεις.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αν σε πειράζει ο όρος, να επαναφράσω: Οφείλεις να του εξηγήσεις τις επιλογές και που υπερτερεί η καθεμιά αναλόγως του budget. Όποιος όπως μπει σε αυτή τη διαδικασία, οφείλει να αφήσει στην άκρη προσωπικές προτιμήσεις.
Άλλο να πει την άποψή του και άλλο να μεταφέρει την τεχνική ορθότητα.
Νίκο και Πέτρο αντιστοίχως,
αυτό που σας διαφεύγει συστηματικά είναι ότι φέρνουμε ως παράδειγμα κάποιον που ζητά τη συμβουλή μας για πικάπ!
Αν θέλει dac ή cd είναι λογικό να τον συμβουλέψουμε, όσοι το κατέχουν, το αντίστοιχο.
Ακόμη πάντως και με 150-200€ σε μεταχειρισμένο πικάπ που βρίσκει άφθονες αγγελίες, πχ dual 505-3 ή -4 με μια μαμά κεφαλή, σε σχέση με αντίστοιχης τιμή μεταχειρισμένα dac είναι ηχητικά πολύ καλύτερο..κλάσεις ανώτερο!..αρκεί ο ενισχυτής του να έχει ένα υποτυπώδες phono. μιας κι όλα τα φθηνά ντακάκια είναι όντως ηχητικοί ντενεκέδες!!, ένα cd μεταχειρισμένο είναι πολύ καλύτερο σ'αυτά τα λεφτά από ένα dac :wink:
Aν είναι ακόμη λιγότερο το budget, ε ας μην αγοράσει μέχρι να μπορεί να δώσει τα 150€.
Είναι όμως λογικό να έχετε την άποψη αυτή για τα πικάπ μιας και δεν έχετε ασχοληθεί ενεργά οι ίδιοι με το..άθλημα!
;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.407
Reaction score
27.692
Ακόμη πάντως και με 150-200€ σε μεταχειρισμένο πικάπ που βρίσκει άφθονες αγγελίες, πχ dual 505-3 ή -4 με μια μαμά κεφαλή, σε σχέση με αντίστοιχης τιμή μεταχειρισμένα dac είναι ηχητικά πολύ καλύτερο..κλάσεις ανώτερο!..
Πόσο σίγουρος είσαι ότι ένα ντακάκι των $99 σχεδιασμένο από την πρώην Theta Digital είναι για πέταμα συγκριτικά με ένα μεταχειρισμένο πικάπ διπλάσιας τιμής;

Επίσης πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτό πάλι από την πρώην Theta Digital είναι χειρότερο από ένα καινούργιο πικάπ ίδιας αξίας;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πόσο σίγουρος είσαι ότι ένα ντακάκι των $99 σχεδιασμένο από την πρώην Theta Digital είναι για πέταμα συγκριτικά με ένα μεταχειρισμένο πικάπ διπλάσιας τιμής;
δε το γνωρίζω το συγκεκριμένο alexis,μπορεί όντως να είναι τόσο καλό όσο λες,... αλλά από κάτι εισαγωγικά ifi, cambridge audio,mf,behringer, teac το οποίο και είχα, τα έχει για πλάκα!
Το θέμα μας είναι και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, μιλάμε για υποθετική ερώτηση για πικάπ!...
Ξέρετε, πικάπ είναι εκείνο με το στρογγυλό πλατό που γυρίζει και έχει κι ένα βραχίονα! :) :)
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Είναι δύσκολο να παραδεχτούμε ότι το "παιδί μας" δεν ειναι το τέλειο.
σωστά το λες, η διαφορά μας όμως είναι ότι εμένα...είναι όλα παιδιά μου μιας κι ακούω με όλα!!!
εσείς???
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
δε το γνωρίζω το συγκεκριμένο alexis,μπορεί όντως να είναι τόσο καλό όσο λες,... αλλά από κάτι εισαγωγικά ifi, cambridge audio,mf,behringer, teac το οποίο και είχα, τα έχει για πλάκα!
Το θέμα μας είναι και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, μιλάμε για υποθετική ερώτηση για πικάπ!...
Ξέρετε, πικάπ είναι εκείνο με το στρογγυλό πλατό που γυρίζει και έχει κι ένα βραχίονα! :) :)
Απάντησέ μου λοιπόν Λέανδρε. Ευθέως όμως, χωρίς λογοπαίγνια. Απο που γνωρίζει ο νέος για το πικάπ και τη ( δήθεν κατ'εμέ ) υπεροχή του αναλογικού ήχου;
Με αναγκάζεις να μιλάω με τρόπο που φαίνεται σαν να σου κάνω πέσιμο ( κάτι που δεν ισχύει, απλά διαφωνώ με τις γενικεύσεις απο όπου κι αν προέρχονται ) και δεν μου αρέσει. Ξεκαθαρίζω ότι δεν στη πέφτω, οκ?
Post automatically merged:

Υ.Γ. Το Ariston δεν ήταν πάντα ξερύθμιστο. Και ένα 505 ( δεν θυμάμαι ποιας γενιάς ) το είχε σβήσει απο τον χάρτη πριν καμιά 15αριά χρόνια. Αυτό για να μην έχεις την εντύπωση ότι δεν έχω ακούσει πως παίζει σωστά το Ariston.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.407
Reaction score
27.692
εκείνο με το στρογγυλό πλατό που γυρίζει και έχει κι ένα βραχίονα!
Αυτό;;
Βάλε το στρογγυλό με το βραχίονα.
Θα βάλω το δίσκο και τα κρασιά.

Μετά θα "γυρίζει" σίγουρα.

depositphotos_246765706-stock-illustration-portable-barbecue-grill-sausage-fried.jpg


έχεις χιούμορ για αυτό και το έβαλα :drinks:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Απάντησέ μου λοιπόν Λέανδρε. Ευθέως όμως, χωρίς λογοπαίγνια. Απο που γνωρίζει ο νέος για το πικάπ και τη ( δήθεν κατ'εμέ ) υπεροχή του αναλογικού ήχου;
Με αναγκάζεις να μιλάω με τρόπο που φαίνεται σαν να σου κάνω πέσιμο ( κάτι που δεν ισχύει, απλά διαφωνώ με τις γενικεύσεις απο όπου κι αν προέρχονται ) και δεν μου αρέσει. Ξεκαθαρίζω ότι δεν στη πέφτω, οκ?
δε με νοιάζει ρε φίλε!
τι με νοιάζει εμένα από που??
συμβουλή μου ζήτησε!
δε μου έδωσε εξουσιοδότηση για πρόσβαση στα προσωπικά του δεδομένα!
Δηλαδή, η δική σου γνώμη είναι πιο βαρύνουσα για θέματα που αφορούν ένα πικάπ από κάποιον άλλο που έχει έστω ασχοληθεί με τα βασικά μ'αυτό??
Θεωρείς λοιπόν τον εαυτό σου αρμόδιο για να κρίνεις αν μια αγορά πικάπ είναι χειρότερη από ένα ντακ?
Θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή??
και θα προσπαθήσεις να του βάλεις και μυαλό??
πως??
πάνω σε ποιές ηχητικές εμπειρίες και παραδείγματα από πικάπ??
..και προς θεού!..μη μου αναφέρεις πάλι το χώρο!..μιας και θα παρεμείνει κοινός παρανομαστής είτε αγοράσει πικάπ είτε ντακ!
μου μιλάς για γενικεύσεις και είσαι αυτός που τις κάνει! δηλαδή πως αλλιώς να στο πω πια??
Άλλο το πικάπ, άλλο το ντακ!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Θα σου κάνω σεμινάριο. Είσοδος 100 ευρώ.
Για να σε τιμήσω με τη παρουσία μου θέλω 200€, επομένως μου χρωστάς κι 100€.
Ετοίμασε τα κι έρχομαι!
Ε, είναι πλεονέκτες.

Εγώ αντιθέτως, με 50€ μόνο, τους λέω τη γνώμη μου.

Τιμαί, λογικαί.
Εγώ δεν θα του πω γνώμη. Θα του πω επιστημονικά τεχνικά και τεκμηριωμένα δεδομένα πάνω στο αντικείμενο που γνωρίζω.
Θα ήθελα να σου θυμίσω ότι είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός οχημάτων, επομένως..θα τα πιάσω εύκολα!!!
Παιδιά, όταν μαζευτείτε με το καλό, αν θέλετε και τίποτα πτάνες, να σας στείλω με τσάρτερ.. :laugh:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Υ.Γ. Το Ariston δεν ήταν πάντα ξερύθμιστο. Και ένα 505 ( δεν θυμάμαι ποιας γενιάς ) το είχε σβήσει απο τον χάρτη πριν καμιά 15αριά χρόνια. Αυτό για να μην έχεις την εντύπωση ότι δεν έχω ακούσει πως παίζει σωστά το Ariston.
Όταν στήσεις ξανά το ariston και το ακούσεις στο ίδιο τραγούδι με το ντακ σου, ακόμα και με το βασικό phono και τη κεφαλή που έχεις θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα φαντάζεσαι..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
δε με νοιάζει ρε φίλε!
τι με νοιάζει εμένα από που??
συμβουλή μου ζήτησε!
δε μου έδωσε εξουσιοδότηση για πρόσβαση στα προσωπικά του δεδομένα!
Δηλαδή, η δική σου γνώμη είναι πιο βαρύνουσα για θέματα που αφορούν ένα πικάπ από κα΄ποιον που έχει έστω ασχοληθεί με τα βασικά μ'αυτό??
Θεωρείς λοιπόν τον εαυτό σου αρμόδιο για να κρίνεις αν μια αγορά πικάπ είναι χειρότερη από ένα ντακ?
Θα τρελαθούμε εντελώς δηλαδή??
και θα προσπαθήσεις να του βάλεις και μυαλό??
πως??
πάνω σε ποιές ηχητικές εμπειρίες και παραδείγματα από πικάπ??
..και προς θεού!..μη μου αναφέρεις πάλι το χώρο!..μιας και θα παρεμείνει κοινός παρανομαστής είτε αγοράσει πικάπ είτε ντακ!
μου μιλάς για γενικεύσεις και είσαι αυτός που τις κάνει! δηλαδή πως αλλιώς να στο πω πια??
Λέανδρε, όταν σου αναφέρει συγκεκριμένο budget, οφείλεις να αφήσεις στην άκρη προσωπικές προτιμήσεις και εμπειρίες και να προτείνεις το καλύτερο δυνατό για το budget. Εκεί που θα ακούσει καλύτερα τη μουσική του, όσο πιο κοντά στην υψηλή πιστότητα.
Όσο για τον χώρο, όσο θα παραμένει κοινός παρανομαστής, πρόβλημα θα είναι. Το θέμα είναι να ακούμε ή να νομίζουμε ότι ακούμε κάνοντας τα στραβά μάτια εκεί που δεν μας βολεύει να ασχοληθούμε;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε, όταν σου αναφέρει συγκεκριμένο budget, οφείλεις να αφήσεις στην άκρη προσωπικές προτιμήσεις και εμπειρίες και να προτείνεις το καλύτερο δυνατό για το budget. Εκεί που θα ακούσει καλύτερα τη μουσική του, όσο πιο κοντά στην υψηλή πιστότητα.
Όσο για τον χώρο, όσο θα παραμένει κοινός παρανομαστής, πρόβλημα θα είναι. Το θέμα είναι να ακούμε ή να νομίζουμε ότι ακούμε κάνοντας τα στραβά μάτια εκεί που δεν μας βολεύει να ασχοληθούμε;
βρε ποιά υψηλή ποιότητα στα 150€ πανάθεμα σε???:roflmao::roflmao::roflmao:
Για να ψιλοακούσει υψηλή πιστότητα κι απ τα δύο θέλει από 3k min και πάνω για τη πηγή μόνο!
Δεν είναι προσωπικές προτιμήσεις μάναμ, δυστυχώς..αλήθειες είναι..
Το θέμα χώρου στο είπα για να καταλαβαινόμαστε, ότι ότι και να πάρει απ τα δύο, η διαφορά θα είναι ανάλογη είτε σε καλό χώρο, είτε σε στούντιο, απλά όσο καλύτερος ο χώρος τόσο μεγαλύτερες οι πιθανές διαφορές!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top