BARF - συνταγή ala Costas EAR

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κώστα, ερώτησης:

Η συνταγή αυτή που προτείνεις, ταιριάζει σε όλα τα σκυλιά ?
Κάθε ράτσα -αλλά και κάθε σκύλος ξεχωριστά- αναλόγως και της ζωής που κάνει (αν κάνει δραστηριότητες ή αν αράζει στον καναπέ) αλλά και της κατάστασης της υγείας του, δεν θέλει και διαφορετικές αναλογίες πρωτεϊνης κλπ κλπ... ή κάνω λάθος?

Μήπως θα έπρεπε ο κάθε ιδιοκτήτης να ενημερώνεται πρώτα για τις ανάγκες του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ σκύλου πρίν προβεί σε υλοποίηση "template" συνταγής?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Η ίδια ερώτηση ισχύει για τους ανθρώπους. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αυτο ειναι λαθος , αντιθετως συντηρειται ολοφρεσκη !
Έχεις δίκιο, δεν εκφράστηκα σωστά. ;)

Οι σημαντικοί (για το σκυλί μας) μικροοργανισμοί που πεθαίνουν με την ψύξη, είναι τα παράσιτα, και δευτερευόντως κάποιοι ιοί.
Μάλιστα δε παθαίνουν όλοι αμέσως, αλλά αναλόγως θερμοκρασίας ψύξης, μπορεί να χρειαστεί από 12 έως 48 ώρες, αν θυμάμαι καλά δηλαδή.

Λόγου χάριν σε κάποια site το αναφέρουν ως εξής:

"Ανάπτυξη μικροβίων λόγω BARF

Σαλμονέλα

Campylobacter

Trichinella spiralis

Aujesky virus

Toxoplasma

Clostridium

Anisakidae

Ταινίες

Echinococcus

Coccidia

Για τους ιούς και τα βακτήρια θα πρέπει να εφαρμόζονται τα εξής:

κατάψυξη στους -20οC για 24 ώρες για ενήλικα παράσιτα

κατάψυξη στους -20οC για 7 μέρες ή -35οC για 15 ώρες για βακτήρια

κατάψυξη στους -15οC για 20 μέρες για την Trichinella spiralis.

Για να πετύχετε αυτές τις θερμοκρασίες χρειάζεστε επαγγελματικό εξοπλισμό καθώς δύσκολα οικιακή κατάψυξη μπορεί να πετύχει τόσο χαμηλή θερμοκρασία."


Γι'αυτό η γενική οδηγία που έχω συγκρατήσει, είναι να παραμείνουν τα κρέατα στην βαθιά κατάψυξη (-40) για 3 μέρες, ώστε να είσαι βέβαιος ότι όλα τα παράσιτα έχουν τιναξει τα πέταλα.

Αυτά βασικά μας απασχολούν, και γι'αυτό το λόγο (κακώς όμως) αποκαλούν στο BARF την βαθιά κατάψυξη ως αποστείρωση. Είναι σύνηθες, το συνάντησα κάθε φορά που μιλούσα με κάποιον κατασκευαστή BARF (αν και μερικοί χρησιμοποιούν και λάμπες αποστείρωσης UV).

Το πόσο σημαντικό είναι αυτό στο δικό μου σκεπτικό, φαίνεται και από τα συστατικά, καθώς το ινδοκαρυδο χρησιμοποιείται για τα ενδοπαρασιτα, ενώ το μηλοξυδο για τα εξωπαρασιτα. Αυτά ως οδηγίες τα βρίσκεις πολύ εύκολα, ακόμα και στα ελληνικά.


Όσον αφορά τον μικροβιακό φόρτο, γενικά ισχύει ότι περίπου τα μισά μικρόβια θα ψοφήσουν.
Βεβαίως τα βακτήρια της σαλμονέλας, θα παραμείνουν (αν υπάρχουν) ζωντανά αλλά αδρανή, χωρίς καμία ανάπτυξη. Η ανάπτυξη της σαλμονέλας ειδικά, γίνεται πάνω από τους 5 βαθμούς κελσίου, δηλαδή δε γίνεται ούτε καν εντός ψυγείου που παίζει στους 3-4 βαθμούς.

Αν ψάχνεις, βρίσκεις πληροφορίες για όλα.

Βεβαίως παίζουν και πολλά συμφέροντα, καθώς η βιομηχανία των σκυλοτροφων είναι ιδιαίτερα επικερδής, και ως γνωστόν υπάρχουν διάφορα ανακριβή στοιχεία που θέλουν φιλτράρισμα. ;)

Τέλος πάντων, καλώς και δικαίως επεσήμανες τη λάθος διατύπωση που έγραψα. Ελπίζω να σε καλυψα. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
...χρησιμοποιεί ένα εισαγόμενο μείγμα BARF, επίσης υψηλού κοστολογίου (3,5 ευρώ το κιλό).
Θα ήθελα να διορθώσω και αυτά μου τα σχόλια.

Διότι κατονομάζω ως υψηλού κόστους αξιόλογες προτάσεις, χωρίς αντικειμενικό μέτρο σύγκρισης.

Δεν γίνεται να είναι φτηνότερα όταν πωλούνται ως έτοιμα προϊόντα.

Εμένα μπορεί να μου κοστίζει 1€ το κιλό, αλλά δεν είναι τιμή πώλησης αυτή ενός μαγαζιού που θέλει κιόλας να επιβιώσει..

Αν ήθελα να το πουλήσω, θα έπρεπε να έχω κόστη συσκευασίας, εργατικών, διανομής, ΦΠΑ, εφορία, και κάποιο λογικό κέρδος, οπότε υποθέτω ότι το μίνιμουμ θα ήταν στα 5-6€ το κιλό αν το εμπορευόμουν..

Αυτά.. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μια ακόμη αναγκαία διευκρίνηση.

Κατά την δική μου εκτίμηση, το βασικό συστατικό στην BARF διατροφή είναι τα κόκκαλα.
Δέχομαι μόνο την αρχική έννοια του όρου BARF, που είναι bones and raw food, κι όχι την μετέπειτα διαστρέβλωση του όρου.
Άλλωστε, η όλη υπόθεση ξεκίνησε με το σύνθημα give your puppy a bone!

Την προσθήκη υδατανθράκων, που κάνω με την φρυγανιά, τα μακαρόνια και το ρύζι, την κάνω εν γνώση μου ότι βλάπτει (όπως και στον άνθρωπο, καθώς οι μεγαλύτεροι διατροφολογοι προτείνουν την πλήρη αποχή από ψωμί και άλευρα και τα συναφή) αλλά γίνεται μόνο για να καλύψει ενεργειακές ανάγκες στα κρύα του χειμώνα, ή για να συνέλθει ένα ισχνό ζωντανό, και όπως ήδη διευκρίνησα, η ποσότητα της φρυγανιάς ελαττώνεται σταδιακά μέχρι εξάλειψης στους πολλούς ζεστούς μήνες του καλοκαιριού.

Αν το σκυλί σας είναι εντός οικίας, θα πρότεινα να μη δώσετε ποτέ τέτοια πρόσθετα υδατανθράκων, σκέτο κρέας και λαχανικά στις τυπικές αναλογίες (65-70% κόκκαλα, 30-35% λαχανικά και φρούτα).

Η χρήση του ψωμιού ως φαγητού των σκύλων, έχει πολύ βαθιές ρίζες στην χώρα μας, καθώς όλοι λίγο πολύ θα έχετε ακούσει για το τάισμα των ελληνικών ποιμενικών, ψωμί απαραιτήτως το χειμώνα, για τις ανάγκες ενός σκύλου εργασίας στα δύσκολα κρύα.

Το σκυλί σαλονιού, δεν χρειάζεται ποτέ να ταιζεται με ψωμί... ;)

Ούτε με άλλες αμυλούχες προσμίξεις στις τροφές του.

Ακόμα και στην τριτοκοσμική χώρα μας, υπάρχουν ήδη πληθώρα σοβαρών εκτροφεων, με παγκόσμιες διακρίσεις, που συνεισφέρουν αποφασιστικά ακόμα και στην καταγραφή της διαμόρφωσης της μορφολογίας των ειδών, που ήδη μετρούν δεκαετίες εμπειρίας με διατροφή BARF, και η εκτίμησή τους οφείλει τουλάχιστον να είναι σεβαστή. Προσωπικά έχω μία τάση να βλέπω πιο προσεκτικά τις κινήσεις στον επαγγελματικό χώρο, όπως έχετε μάλλον προσέξει ότι κάνω και στο audio.;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Από χθες το μεσημέρι, μόλις τώρα τελείωσα την παρασκευή του μείγματος, μπήκε σε τάπερ και στην κατάψυξη.
Ακόμα ψιλοπαγωμενος ήταν ο κιμάς, κάποια κομμάτια εντελώς πάγος.

Γέμισα 14 τάπερ 3-λιτρα, μόνο το τελευταίο δε τιγκαρε. Συνολικά περίπου 40 λίτρα.

Τακτοποιημένα λοιπόν, κι όμορφα:

IMG_20170210_133311.jpg


Κάτω από το τελευταίο τάπερ που βλέπετε, υπάρχουν κι άλλα!!! Πολύ βάθος λέμε..

Έχει πλάκα, δίνω στο σκύλο μου ο,τι τρώω κι εγώ! Αβγουλάκι, ψωμάκι, ε και τσιτσί να μας πιάσει, και μη ξεχάσεις το φρουτάκι σου, τη μπανανούλα σου, μη τρέχεις παιδάκι μου θα ιδρώσεις! Χαχαχαχαχα

Να, και την κόρη μου την κυνηγάω το πρωί να φάει το αβγό της και τη φέτα ψωμί, αλλά και το σβκ την κυνηγάω να φάει το ψάρι της! Χαχαχαχαχα

Βεβαίως το εύκολο θα ήταν να της δίνω συνεχώς φουντούνια, καμία διαδικασία για μένα, ευκολία στο φουλ, και δε το κυνηγάς να φάει!

Να κι ένα οπτικοακουστικό του αποτελέσματος:


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Βαλε και καμια κοντινη φωτο του σκυλου!!
Οκ! ;)

Τωρινές! Φρέσκιες και ζεστές! :)

IMG_20170210_165257.jpg



IMG_20170210_165258.jpg



IMG_20170210_165320.jpg


Το πόδι του σε σχέση με το χέρι μου! Χαχαχαχαχα

Η ουρά ακόμα κι από το κινητό μέρα, δε βγαίνει εστιασμένη, λόγω ... κίνησης! :)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Αυτό για τους υδατάνθρακες (σε ανθρώπους) αληθεύει?
Εγώ διαβάζω άλλα...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
To BARF το είχα ανέκαθεν συνδεδεμένο με συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων που επιλέγουν σχεδόν πάντα την ίδια ράτσα προέκταση, άντε μιά-δυό χοντροκέφαλες ακόμη, και τους αντίστοιχους "εκτροφείς αιμομεικτικών παθογενειών". Όταν τους βλέπω έξω, το μυαλό μου πάντα πηγαίνει στο Amores Perros και το 25th Hour. :p
 
  • Like
Reactions: vet

D

Deleted member 23222

Guest
Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμα??

Στη γειτονιά μου,υπάρχει επιχείρηση που πουλά αποκλειστικά προιόντα κοτόπουλου...όπως ας πούμε ρολό Σμυρνέικο κλπ κλπ...

Υπάρχει πιθανότητα να είναι BARF??
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
To BARF το είχα ανέκαθεν συνδεδεμένο με συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων που επιλέγουν σχεδόν πάντα την ίδια ράτσα προέκταση, άντε μιά-δυό χοντροκέφαλες ακόμη, και τους αντίστοιχους "εκτροφείς αιμομεικτικών παθογενειών". Όταν τους βλέπω έξω, το μυαλό μου πάντα πηγαίνει στο Amores Perros και το 25th Hour. :p
Δεν γνωρίζω από που προέρχεται αυτή σου η εμπειρική άποψη, και πιθανώς να ισχύει, δε ξέρω.

Προσωπικά πρωτοήρθα σε επαφή με την BARF διατροφή από τον εκπαιδευτή της κιναγκον, ο οποίος εδώ και πολλά χρόνια ασχολείται μόνο με μπορντερ κολεϊ και με καμία απολύτως άλλη ράτσα.

Πήγα σε αυτόν την 2η βδομάδα που είχα το σκυλί μου, γιατί ενώ διάβαζα, δεν έβγαζα άκρη. Τότε βέβαια, του έδινα κροκέτες, και δεν ήξερα καν ότι υπήρχε ωμή τροφή για σκύλους.

Είναι φανατικός αποκλειστικά της θετικής εκπαίδευσης, ονομάζεται Μουμιαδης Δημοσθένης, και μπορείς να δεις πολλά άρθρα του στο site του.

Τα διεθνή βραβεία που κερδίζει το ένα πίσω από το άλλο, μιλάνε από μόνα τους για το επίπεδο της δουλειάς του καθώς και για τις γνώσεις του.

Για το χαρακτήρα του δε μπορώ να σου πω, θα πρέπει να τον γνωρίσεις για να καταλάβεις πόσο καλό παιδί είναι.

Δημοσθένης Μουμιάδης
H.Dip. CBP / FISAP / Trainer - Canine Behaviorist
Ambassador of Greece for International Society of Animal Professionals
Full Member of International Canine Behaviorists

Έχω πληρώσει επανειλημμένως για να μου κάνει μαθήματα εκπαίδευσης, ώστε να μπορέσω να ανταποκριθώ στις ανάγκες επικοινωνίας με το σκύλο μου.

Επίσης έχω να πω τα καλύτερα λόγια για την BARF της Μπελκάντο, που είναι η μόνη τροφή που ταιζει ο Δημοσθένης τα κολεϊ του, εδώ και πολλά χρόνια.

Φυσικά, έχω κι άλλα τέτοια παραδείγματα, αλλά νομίζω αυτό αρκεί.

Όσο για τον μεγάλο εκτροφέα των πρέσα, στην Αθήνα, μου πήρε 1 μήνα και, με αλλεπάλληλες επικοινωνίες με email, μέχρι να μου εκμυστηρευτεί ότι δίνει αποκλειστικά BARF στα σκυλιά του (καθώς και τον προμηθευτή του, ο οποίος μάλιστα φτιάχνει συνταγή BARF κατόπιν συγκεκριμένων οδηγιών του εκτροφέα, δηλαδή είναι εντελώς εξειδικευμένη). Τον ρωτούσα επιμόνως τι τροφή δίνει για να δώσω κι εγώ, και μου επαναλάμβανε "ότι σου πει ο κτηνίατρός σου ή ο εκτροφέας από όπου το πήρες", και μου μιλούσε θετικά για πολλές μάρκες από κροκέτες, αλλά δε το ξεστομιζε το μυστικό της BARF.

Τέλος πάντων, η δική μου εμπειρία περί BARF λέει άλλα. ;)

Ομολογουμένως όμως, έχω συναντήσει αρκετά μοσχάρια που έχουν μεγάλα σκυλιά, συνήθως με κομμένα αυτιά, για να αντικαταστήσουν τρόπον τινά το μικρό τους πουλί και το στενό τους μυαλό. Σ'αυτο ναι, θα συμφωνήσω. :)

Η δε πρώτη επαφή μου με ιδιώτη που έδινε μόνο BARF, ήταν με μια κοπέλα που μένει στο Βέλγιο, η οποία εδώ και 18 χρόνια δίνει μόνο BARF στη ... γατούλα της. ;)

Συστήνεται ανεπιφύλακτα η Facebook-κικη φιλία με το Δημοσθένη. Ανεβάζει συνεχώς πολύ ενδιαφέροντα άρθρα, καθώς και βίντεο εκπαίδευσης, κλπ. ;)
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το πληρέστερο προφίλ των πρέσα, το έχει γράψει ο εν λόγω εκτροφέας που έχω αναφέρει, στην Αθήνα.
Αξίζει να το δείτε, είναι πραγματικά ενδιαφέρον. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα Border Κόλι είναι η ωραιότερη και υγιέστερη ράτσα.

Για την ώρα.
Είναι όντως εξαιρετικά.

Ο Βασίλης ο Βεράνης, ίσως ο πιο έμπειρος εκπαιδευτής στην Ελλάδα, ασχολείται πλέον μόνο με τα μαλινουά (άσε τι λέει στο site του, έχω πάει άπειρες φορές από κει), τα οποία είναι τρομερά κουκλάκια!

Ο Βασίλης έχει τις εγκαταστάσεις του πολύ κοντά σε μένα, στην Περαία, και πάω συχνά για ένα καφέ. Έχει φοβερό τιμ εκπαιδευτών και κτηνιάτρων. ;)

Αν επέλεγα το σκύλο που θα έπαιρνα, θα ήταν μαλινουά. Αλλά δε πρόκειται να επιλέξω, έχει πληθώρα υπέροχων αδέσποτων. ;)

Ας το θαυμάσουμε λίγο:

our_police_dogs (3).jpg
our_police_dogs (4).jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Είναι προς τιμήν του Βασίλη, αλλά και του Δημοσθένη, που κανένας τους δεν ανέλαβε να κάνει εκπαίδευση φύλαξης στο σκύλο μου. ;)

Όσο κι αν επέμενα, επέμεναν και οι δύο προς την αντίθετη κατεύθυνση. Θεωρούν ότι θα ήταν πολύ επικίνδυνο πλέον, και ότι η εκπαίδευση φύλαξης γίνεται μόνο σε ειδικών αποστολών σκύλους.

Με το πέρασμα του χρόνου, με έπεισαν για του λόγου τους το αληθές. ;)
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Κρατήστε την συνταγη γιατι εκει που παει η χώρα και εμείς σε λιγο καιρό ΒΑΡΦ θα τρώμε! (αν είμαστε τυχεροι) :roflmao:

Sorry costas για το τρολαρισμα αλλα επρεπε να πω την χαζομάρα μου, το είχα αναγκη! :lol:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top