benq w 1070

Μηνύματα
941
Reaction score
205
επειδη ο χωρος μου ειναι μικρος.... ο προβολεας απο τα 3.5 μετρα ποσες ιντσες ανοιγει?
 


Μηνύματα
366
Reaction score
28
Παιδια μολις παρέλαβα τα γυαλιά.
Με ποιον player μπορω να παίζω 3D απο τον υπολογιστη και 3D υποτιτλους χωρις προβλημα;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Παιδια μολις παρέλαβα τα γυαλιά.
Με ποιον player μπορω να παίζω 3D απο τον υπολογιστη και 3D υποτιτλους χωρις προβλημα;
Frame packing ή sbs (side by side) 3d;
 




Μηνύματα
366
Reaction score
28
Χαχαχα σορρυ :D
Side by side και half out αν τα λεω σωστα.δηλαδη πάνω κατω και για δεξιά αριστερά
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Αν κι έχω καιρό ν' ασχοληθώ:
Με οποιονδήποτε player κι αν παίξεις πρόβλημα δε θα έχεις καθώς την μετατροπή την κάνει ο προβολέας. Αν του πεις πάνω κάτω θα στρετσάρει τις εικόνες στον κάθετο άξονα. Αν του πεις sbs θα τις στρετσάρει στον οριζόντιο.
Θέμα θα έχεις μόνο με τους υπότιτλους τους οποίους θα πρέπει να μετατρέψεις με πρόγραμμα. Κάτι τέτοιο νομίζω ψάχνεις.
 


Μηνύματα
366
Reaction score
28
Εχω ενα θεμα τελικα.σε πάνω κατω μπορω να παίξω και μου ανοίγει η επιλογη στον προβολέα.σε sbs δεν ανοίγει με τιποτα και εχω καταφέρει να δώ.παιζω απο υπολογιστη.ξερει κανείς τι μπορει να φταίει;τρέχω με firmware 1,06
ImageUploadedByTapatalk1389170933.900367.jpg
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπερα.Χιλια συγνωμη για την παρεμβολη στο τοπικ αλλα βλεπω ατομα τα οποια "κατεχουν" το αθλημα με τους προτζεκτορες και χρειαζομαι λιγο βοηθεια.Αποφασισα λοιπον να παρω προτζεκτορα μιας που αποτελει μερακι πολλων ετων.Το μπατζετ μου αρχικα ηταν καπου στο 500αρι αλλα απ οτι βλεπω για να εχεις καλη εικονα για ταινιες (που θα ειναι και η βασικη χρηση) πρεπει να σταξεις παραπανω..Η αποσταση προβολης ειναι μεχρι 2,60 (*3,50μ αν τον βαλω πανω απο τον καναπε που θα καθομαι).Ο τοιχος προβολης ειναι 2χ2μ.Οι προτζεκτορες π εχω σημειωσει απ αυτους που ειδα ειναι οι εξης:

http://www.optomausa.com/products/detail/HD131Xe
και
http://www.epson.com.au/products/projector/EH-TW5200.asp?groupid=11

1η ερωτηση: Αξιζουν τα παραπανω λεφτα απο τους προτζεκτορες του 500αρικου?Ειναι αισθητες οι διαφορες δλδ ή ειναι μονο καποια πλεονεκτηματα για τους πολυ απαιτητικους χρηστες?

2η ερωτηση: Οι παραπανω προτζεκτορες εχουν 100+ ευρω διαφορα στην τιμη(σημαντικη για εμενα)και στα χαρακτηριστικα διαφερουν σε καποια σημεια.Γενικα ο optoma ειναι καλυτερος (και φθηνοτερος!).Οι διαφορες που εντοπισα ειναι σε 2 σημεια. 1ον και βασικοτερο ειναι η τεχνολογια τους, ο optoma ειναι DLP ενω ο epson LCD.Θελω ποιοτητα εικονας οπως καταλαβατε, ποια τεχνολογια εχει τα σκιπτρα στην ευκρεινια και γενικα στην αποδοση λοιπον?Οι σχετικα μικρες αποστασεις στο χωρο αποκλειουν καποια τεχνολογια?(γτ απο οτι καταλαβα οι dlp δεν εχουν ζοομ)

3η ερωτηση:.Αλλη διαφορα ειναι το Digital keystone το οποιο στον epson ειναι Horizontal & Vertical και στον optoma μονο vertical. Απο την στιγμη π μπορω να βαλω οσο δεξια-αριστερα θελω τον ιδιο τον προτζεκτορα οριζοντιο keystone correction δεν χανει την αξια του?

4η ερωτηση: Υπαρχουν αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα στα δυο μηχανηματα που πρεπει να προσεξω?

5η ερωτηση: Απο οτι ειδα εδω πολλοι εκθειαζουν τον benq w1070. Θεωρειται καλυτερος απο αυτους εδω?
6η και τελευταια: Τον τοιχο πρεπει να τον βαψω? Αν ναι με τι?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543



να πας εδω φιλε μου πρωτα.......να δεις τις τεχνολογιες που θες στα χρηματα που διαθετεις (δλδ κοντα στο χιλιαρικο) ωστε να εχεις αποψη.

μετα βλεπεις....

ο τοιχος σου αν ειναι λευκος η γκρι δεν θελει καποιο ειδικο βαψιμο.
αν ειναι καποιο χρωμα πρεπει να γινει λευκος η γκρι....και εννοειτε ματ σε γυαλαδα.

γενικα οτι πληρωσεις θα παρεις.....αυτο μπορει να σημαινει καλυτερη εικονα η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης...

μπορεις να πας και σε κατι μεταχειρισμενο....
 


Μηνύματα
471
Reaction score
56
εχω δυο απορίες οι οποίες ανάλογα τις απαντησεις θα παρω ενα benq 1070 απο φιλο στη θεσσαλονικη τον οποίο δεν μπορω να τσεκαρω απο κοντα. Η αποσταση φακου οθονης θα ειναι 590 και ο προβολεας θα ειναι εκτος κεντρου ως προς δεξια αριστερα περιπου 15 ποντους. Ο προηγουμενος προβολεας μου epson tw 9100 ως προς το lens shift ηταν ανετος στη ρυθμιση. Στο μεγεθος της οθονης (zoom) δεν ειχε πολλα περιθωρια οποτε επειδη δεν εχει το ιδιο zoom ο benq εχω απορια αν η μικροτερη εικονα που μπορει να βγαλει απο τα 590 θα ειναι τοσο μικρη ωστε να χωρεσει στην οθονη μου. μεγιστο μηκος οθονης 255 εκατοστα.
ευχαριστω
αν μου απαντησεται θετικα ισως αυριο τον παραλαβω........οποτε καταλαβαινεται ποσο ανυπομονω για τις απαντησεις σας.
 


Μηνύματα
471
Reaction score
56
κριμα..............ευχαριστω για την απαντηση.

Αυτο σημαινει οτι παω για zoom 1:2.1 ??????
προταση για dlp με τετοιο zoom υπαρχει???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά νομίζω πως μόνο οι 5000-6000-7000 έχουν τόσο zoom.
 


Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Εχω ενα θεμα τελικα.σε πάνω κατω μπορω να παίξω και μου ανοίγει η επιλογη στον προβολέα.σε sbs δεν ανοίγει με τιποτα και εχω καταφέρει να δώ.παιζω απο υπολογιστη.ξερει κανείς τι μπορει να φταίει;τρέχω με firmware 1,06
View attachment 30240
Σήμερα έβγαλα το media player και τον εβαλα στον υπολογιστή
Εχω το ιδιο προβλημα
Μονο σε 24hz ανάβει η επιλογή over under αλλά οχι SBS
Kανεις που να ξερει?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top