Benq W2700 Σπασμένο Color Wheel.

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Δεν νομίζω ότι είναι για τα χρώματα αλλά για την ταχύτητα περιστροφής.
Ίσως να έχεις ένα δίκιο μπορεί ο τροχός 6Χ να σημαίνει ότι επειδή ολοκληρώνει έξι πλήρεις περιστροφές κατά τη διάρκεια κάθε καρέ βίντεο 60 Hz.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Πιο πολύ η διάσταση με φοβίζει. Τον μετράω όσο μπορώ γιατί εχουν φύγει και κομμάτια και μου βγαίνει 48mm και όχι 45μμ
Εκτός αν εχουν ξεκολλήσει τα τζαμάκια προς τα εξω
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Μέτρα αυτά που είναι ήδη επάνω .
Δεν αλλάζει η διάμετρός τους .
Το ίδιο είναι όλα .Φυσικά.
 


Μηνύματα
84
Reaction score
5
Μετράς τη κόκκινη γραμμή και είναι 48mm ?

View attachment 264343
Ξεκολλησα το αυτοκόλλητο αλουμινόχαρτο που είχε πάνω του το colorwheel και πέρασα ένα χάρακα από το κέντρο του άξονα που αποκαλύφθηκε.
Σίγουρα πάνω από 45mm
Για 47mm μου φαίνεται.
Εκτός αν λόγο φυγόκεντρου μετά τα σπάσιμο εχουν ανοίξει και οι υπόλοιπες φέτες προσπαθώντας να πετάξουν κι αυτες. :)
 

Attachments

Last edited:


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα φίλε Θανάση και ευχαριστώ κιόλας!

Για να καταλάβω.
Επειδή για w2700 - ht3550 (αμερικάνικη έκδοση του ίδιου projector) που είναι το μοντέλο μου δεν βρίσκω, υπάρχει περίπτωση να δουλεύει του w1110;
Ta specs στο projector central για w2700-ht3550 δεν λένε τίποτα για color wheel speed.
Στο link που μου έδωσες του w1110 λέει 6X

Απο ότι κατάλαβα η διάσταση του color wheel πρέπει να είναι σωστή στο mm
Αν είναι μικρότερη και δεν καλύπτει το optical path ή απέχει πολύ απο τον color wheel sensor δεν ξεκινάει και βγάζει πράσινο λαμπάκι - σβηστό λαμπακι - και κόκκινο λαμπάκι error code που σημαίνει πρόβλημα στον χρωματικό τροχό.
Αν είναι μεγαλύτερο δε θα χωράει.

Τι στο καλό μόνο στον δικό μου έτυχε;
Δεν εχει χαλάσει κανένας w2700 άλλου; (φτου φτου)

Και υπάρχουν εκτός απο τον w2700-ht3550 και ο tk850 που είναι και αυτός ο ίδιος προβολέας με άλλο προφίλ φωτός λόγο τετράχρωμου color wheel.


Color Wheel Segment6-Segment (RGBRGB)‎
Μετα την αλλαγη θα πρεπει να ρυθμιστεί εκ νέου το color wheel delay.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Λοιπόν σήμερα ξανατοποθετησα το σπασμένο wheel για να δω πόσο καλύπτει το light tunnel περισσότερο απ' την άκρη άκρη γωνία του παραλληλογράμμου του light tunnel. Όσες φορές και να το μέτρησα τομετρησα πάνω από 44 mm που βρίσκω στο ίντερνετ.
Αναγκάστηκα θα πάω σε 44mm rgbrgb και ο θεός βοηθός.
Παραθέτω και μερικές φώτο για όσους τους αρέσουν.
Άλλον όμοιο ανοιχτό δεν έχω βρει στο ίντερνετ ακόμα.
 

Attachments


Μηνύματα
84
Reaction score
5
Color Wheel Segment6-Segment (RGBRGB)‎
Μετα την αλλαγη θα πρεπει να ρυθμιστεί εκ νέου το color wheel delay.
Μπαίνω στο service menu και βλέπω μόνο ενημερωτικού χαρακτήρα δεδομένα και τπτ για ρύθμιση του color wheel.
Firmware version 1.06 το πιο πρόσφατο απ ότι βλέπω.
Τα χρώματα είναι off.
Είναι λαθος τα φίλτρα του τροχού ή είναι θέμα color wheel delay?
Το test pattern του avsforum μου εμφανίζει εμφανώς το πρόβλημα καθετές χρωματικές γραμμές αντί του ενναίου χρώματος.
 

Attachments





Μηνύματα
84
Reaction score
5
Δεν μπορώ να το βρώ με τπτ.

Πρώτα απ όλα στον συγκεκριμένο το service menu έχει μόνο 4 Tabs σε σχέση με τα 7 που έχει ο benq w1070.
Απο tab σε tab κινούμαι με δεξια αριστερα. Μόλις αλλάξω tab με το προς τα κάτω μου ανοίγει το μενού του κάθε tab.
Μου φαίνονται όλα ότι είναι πληροφοριακού χαρακτήρα εκτός απ το error count reset του 2ου tab που γράφει OK δεξιά δεξια στην οθόνη (δεν φαίνεται στις φωτογραφίες) και λογικά είναι για να κάνεις reset τα errors.
Δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί δεν είχα errors ούτως ή άλλος να μηδενίσει. Υπάρχει κανένα κουμπί που πρέπει να πατήσω παρατεταμένα;
Στο δε πρώτο tab που θεωρητικά θα έπρεπε να έχω την επιλογή CW delay εχω το εξής μενού:
Πρέπει να μου βγάλει και άλλα με κάποιον ακόμα συνδυασμό πλήκτρων;

Bellow cmds display in hex

Last 1st RX cmd
Last 1st TX cmd
Last 2nd RX cmd
Last 2nd TX cmd

Και δίπλα σε αυτά υπάρχουν μάλλον οι ρυθμίσεις σε hex values???
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Μετά πάνω απο 1 χρόνο λειτουργίας με χρωματικό τροχό απο benq 2050 ο οποίος ναι μεν είχε τα σωστά χρώματα αλλά ήταν off και δημιουργούσε posterizing.
Πριν απο 15 μέρες έπεσε το μάτι μου στο ebay σε έναν κινέζο που έφερνε color wheel για w2700.
Μου ήρθε χωρίς τελωνείο αλλά με φπα γύρο στα 50 ευρώ.
Τοποθετήθηκε και τα χρώματα έφτιαξαν χωρίς καμία άλλη ρύθμιση εξ εμού.
Για να μην ταλαιπωρούμε τον κόσμο το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εχει ρύθμιση color wheel delay μέσα στο service menu
PS η παραμόρφωση στο κόκκινο της φώτο είναι απ το κινητό.
 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top