Benq W2700 Σπασμένο Color Wheel.

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Χθές κάποια στιγμή εν ώρα λειτουργίας άκουσα ένα τσάφ και ο προβολέας έσβησε.
Λάμπα λέω(είχε 5200-5300 ώρες) και τον ξεταβανώνω.
Στον οπτικό έλεγχο που του έκανα διαπίστωσα θραύσματα όχι απο λάμπα αλλά απο το χρωματικό τροχό ο οποίος έχει σπάσει (έχουν φύγει ολόκληρα τριγωνάκια απο πάνω τα οποία μετά θρυματίστικαν).

Η αλήθεια είναι ότι ο προjectoras είχε πέσει σε φωτεινότητα και η λάμπα ήταν στα σχέδια για αλλαγή σχεδόν 6 μήνες.
Την τελευταία βδομάδα ο προβολέας είχε παραπάνω θόρυβο απ το κανονικό. (παρόμοιο θόρυβο με τον θόρυβο που κάνουν μερικές φορές οι ανεμιστήρες του τροφοδοτικού όταν αρχίζουν να χαλάνε)
Να ηταν το ρουλεμάν του color wheel ή να είναι η λάμπα υπαίτια για το σπασμένο color wheel άραγε?

Τώρα τι;
Έχει τύχει σε κανένα;
Ανταλλακτικό color wheel που βρίσκουμε;
Λάμπα χωρίς το housing original;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Χθές κάποια στιγμή εν ώρα λειτουργίας άκουσα ένα τσάφ και ο προβολέας έσβησε.
Λάμπα λέω(είχε 5200-5300 ώρες) και τον ξεταβανώνω.
Στον οπτικό έλεγχο που του έκανα διαπίστωσα θραύσματα όχι απο λάμπα αλλά απο το χρωματικό τροχό ο οποίος έχει σπάσει (έχουν φύγει ολόκληρα τριγωνάκια απο πάνω τα οποία μετά θρυματίστικαν).

Η αλήθεια είναι ότι ο προjectoras είχε πέσει σε φωτεινότητα και η λάμπα ήταν στα σχέδια για αλλαγή σχεδόν 6 μήνες.
Την τελευταία βδομάδα ο προβολέας είχε παραπάνω θόρυβο απ το κανονικό. (παρόμοιο θόρυβο με τον θόρυβο που κάνουν μερικές φορές οι ανεμιστήρες του τροφοδοτικού όταν αρχίζουν να χαλάνε)
Να ηταν το ρουλεμάν του color wheel ή να είναι η λάμπα υπαίτια για το σπασμένο color wheel άραγε?

Τώρα τι;
Έχει τύχει σε κανένα;
Ανταλλακτικό color wheel που βρίσκουμε;
Λάμπα χωρίς το housing original;
λογικά ebay θα μπορέσεις να βρεις....
πόσα χρόνια τον έχεις? κάποια εγγύηση-απάντηση από το σερβις της benq?
επικοινώνησες μαζί τους?
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
λογικά ebay θα μπορέσεις να βρεις....
πόσα χρόνια τον έχεις? κάποια εγγύηση-απάντηση από το σερβις της benq?
επικοινώνησες μαζί τους?
Μετάχειρισμένο τον έχω και τον έχω ~ 2 χρόνια.
Ebay βλέπω κάποια πράγματα αλλά ήθελα να κρατήσω κάποιο επίπεδο στα ανταλλακτικά που του βάζω.

ΠΧ για λάμπα θα αλλάξω την λάμπα μόνο για να μείνει το original case της λάμπας (αν είναι original κι αυτό...).
Δεν θα πάω να πάρω την φτηνή θα προσπαθήσω να βρώ το original oem part
Τηλέφωνο της benq δεν εχω ψάξει αλλά απορώ αν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα.
Νομίζω πως το μοντέλο παρόλο που πωλείται κανονικά εδώ και κοντά στα 2000 ευρό θεωρείται discontiniued
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
το ότι θα το βρεις από ebay δεν σημαίνει ότι θα είναι κ κακή μαιμού....εγώ είχα πετύχει κινέζο που μου έστειλα γνήσια ανταλλακτικά από μεταχειρισμένα προβόλια σε γελοία τιμή
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Πριν από κανά δίμηνο άλλαξα λάμπα στον προβολέα, η αγορά έγινε από το ebay από Κίνα.
Θέλοντας να τον καθαρίσω έσπασα τον χρωματικό τροχό >:( και βρήκα μετά από σωστό ψάξιμο πιο ταιριάζει, πάλι από Κίνα και ήρθε σε 15 ημέρες.
Αν ασχοληθείς λίγο θα βρεις και λάμπα και τροχό και τα συγκεκριμένα που φοράει ο προβολέας σου.
Όσο για τον καθαρισμό θέλει προσοχή όχι με φύσημα μέσα στον προβολέα αλλά με ρούφηγμα και ειδικά πανάκια για τους φακούς-καθρέφτες.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Καλημέρα,
Αν ασχοληθείς λίγο θα βρεις και λάμπα και τροχό και τα συγκεκριμένα που φοράει ο προβολέας σου.
Όσο για τον καθαρισμό θέλει προσοχή όχι με φύσημα μέσα στον προβολέα αλλά με ρούφηγμα και ειδικά πανάκια για τους φακούς-καθρέφτες.
Καλημέρα!
Σε ποιο projector έκανες τις επισκευές;

Απο ebay amazon δεν βρίσκω κάτι.
Το πιο σχετικό που βρήκα ήταν αυτό.

Όσον αφορά τον καθαρισμό εννοείς απο σκόνη ή απο τυχόν σπασμένα υπολείμματα του color wheel μέσα στο μηχάνημα;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα!
Σε ποιο projector έκανες τις επισκευές;
BenQ W1500

Απο ebay amazon δεν βρίσκω κάτι.
Το πιο σχετικό που βρήκα ήταν αυτό.
Σίγουρα τον χρωματικό τροχό το φοράνε και άλλα μοντέλα, το έψαξες από τα στοιχεία που γράφει στη ταινία του τροχού.

Όσον αφορά τον καθαρισμό εννοείς απο σκόνη ή απο τυχόν σπασμένα υπολείμματα του color wheel μέσα στο μηχάνημα;
Τα σπασμένα υπολείμματα από τον τροχό η από τη λάμπα μόνο με μικρό ειδικό σκουπάκι τη σκόνη με ειδικό πανί.
Αν αφαιρέσεις όλα τα εξαρτήματα του μπορείς να φυσήξεις χωριστά.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:
BenQ W1500



Σίγουρα τον χρωματικό τροχό το φοράνε και άλλα μοντέλα, το έψαξες από τα στοιχεία που γράφει στη ταινία του τροχού.



Τα σπασμένα υπολείμματα από τον τροχό η από τη λάμπα μόνο με μικρό ειδικό σκουπάκι τη σκόνη με ειδικό πανί.
Αν αφαιρέσεις όλα τα εξαρτήματα του μπορείς να φυσήξεις χωριστά.
Για δώσε από που,επίσης έχει παλιό και νέο με μεγαλύτερη διάμετρο;ξέρεις κάτι;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αυτόν έχει ο προβολέας σου ?

1663846756392.png

1663846779164.png

έχει παλιό και νέο με μεγαλύτερη διάμετρο
Ναι ισχύει, πρέπει να πάρεις το συγκεκριμένο που έχεις γιατί μπορεί να μην χωράει στη βάση του.
Για δώσε από που
Από εδώ πήρα εγώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Ενα προβλημα που αντιμετώπισα με την τοποθετηση λαμπας στο housing(σε epson 5000 lcd) ειναι το κεντραρισμα της αλλα οκ μπορει σε αλλα housing να ειναι ποιο ευκολο.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Τον έλυσα και έφτασα στο color wheel.
Η διαδικασία ήταν αρκετά πάνω του μέσου όρου δυσκολίας.
Το καλώδιο σύνδεσης του color wheel το τριπλό όχι το ribbon μου φάνηκε αλλοιωμένο από θερμοκρασία. Θερμοκρασία φαίνεται να έχουν φάει και τα πλαστικά απ' την πλευρά του exhaust fan.
Τι λέτε να έχει παίξει;
Θέλω να φτιαχτεί καλά όχι απλά να παίξει.
 

Attachments

Last edited:




Μηνύματα
84
Reaction score
5

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η θερμοκρασια ειναι εχθρος των ηλεκτρονικων, εδω τσεκαρε οτι δουλευουν ολοι ανεμιστηρες ,ναι μπορει να μην εχει ενεργοποιηθει η προστασια , και πιθανον το λιωσιμο του καλωδιου να εγινε απο κοντινη επαφη με μεταλλικο καποιο μερος διπλα στη λαμπα...απο κακη συναρμολογιση;
Εγω τους θερινους μηνες δουλευω χαμηλα τη λαμπα και τερμα τους ανεμιστηρες , οκ καταλαβαινω το θορυβο αλλα ουτως η αλλως ψηλα ειναι εαν εχεις τη λαμπα high.
Προτεινω δε να ζητησετε να σας τους ρυθμισουν επαγγελματιες και να αποθηκευσετε δυο ρυθμισεις για high και low lamp.,,, θα καταλαβετε τι σημαινει κυριως σωστη γκαμα...βαλτε το στο κοστος της αγορας προβολεα/οθονη και αυτο...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Τη φωτογραφία για σένα @yannis_1 την έβαλα αλλά τελικά δεν είναι και η σωστή, άσε τι λένε στο ebay-Amazon ότι ταιριάζει, δε ξέρουν και οι ίδιοι τι πουλάνε, και ειδικά από Κίνα, όπως σου είπα θέλει ψάξιμο.
Ο δικός προβολέας φοράει χρωματικό τροχό Πράσινο-Κόκκινο-Μπλε και υπάρχει αυτό στο ebay.
Τώρα αν δε θέλεις να ασχοληθείς εσύ, για το σωστό καθαρισμό και έλεγχο του προβολέα σου (service) η αντιπροσωπία είναι η CPI που φέρνει μόνο λάμπες, και το τεχνικό τμήμα τους είναι στον Ταύρο Ραφαηλίδου 1 & Αγρινίου για επισκευή όλων των υπόλοιπων, εκτός αν το πας σε δικό σου τεχνικό.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
5
Καλημέρα,
Τη φωτογραφία για σένα @yannis_1 την έβαλα αλλά τελικά δεν είναι και η σωστή, άσε τι λένε στο ebay-Amazon ότι ταιριάζει, δε ξέρουν και οι ίδιοι τι πουλάνε, και ειδικά από Κίνα, όπως σου είπα θέλει ψάξιμο.
Ο δικός προβολέας φοράει χρωματικό τροχό Πράσινο-Κόκκινο-Μπλε και υπάρχει αυτό στο ebay.
Τώρα αν δε θέλεις να ασχοληθείς εσύ, για το σωστό καθαρισμό και έλεγχο του προβολέα σου (service) η αντιπροσωπία είναι η CPI που φέρνει μόνο λάμπες, και το τεχνικό τμήμα τους είναι στον Ταύρο Ραφαηλίδου 1 & Αγρινίου για επισκευή όλων των υπόλοιπων, εκτός αν το πας σε δικό σου τεχνικό.
Καλησπέρα φίλε Θανάση και ευχαριστώ κιόλας!

Για να καταλάβω.
Επειδή για w2700 - ht3550 (αμερικάνικη έκδοση του ίδιου projector) που είναι το μοντέλο μου δεν βρίσκω, υπάρχει περίπτωση να δουλεύει του w1110;
Ta specs στο projector central για w2700-ht3550 δεν λένε τίποτα για color wheel speed.
Στο link που μου έδωσες του w1110 λέει 6X

Απο ότι κατάλαβα η διάσταση του color wheel πρέπει να είναι σωστή στο mm
Αν είναι μικρότερη και δεν καλύπτει το optical path ή απέχει πολύ απο τον color wheel sensor δεν ξεκινάει και βγάζει πράσινο λαμπάκι - σβηστό λαμπακι - και κόκκινο λαμπάκι error code που σημαίνει πρόβλημα στον χρωματικό τροχό.
Αν είναι μεγαλύτερο δε θα χωράει.

Τι στο καλό μόνο στον δικό μου έτυχε;
Δεν εχει χαλάσει κανένας w2700 άλλου; (φτου φτου)

Και υπάρχουν εκτός απο τον w2700-ht3550 και ο tk850 που είναι και αυτός ο ίδιος προβολέας με άλλο προφίλ φωτός λόγο τετράχρωμου color wheel.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
υπάρχει περίπτωση να δουλεύει του w1110;
Εγώ έβαλα του W1070 είναι ακριβώς το ίδιο και δουλεύει τέλεια.


Ta specs στο projector central για w2700-ht3550 δεν λένε τίποτα για color wheel speed.
Στο link που μου έδωσες του w1110 λέει 6X
Και σε άλλα μοντέλα δε αναφέρει κάτι για το χρωματικό τροχό,
για το 6x είναι για τα έξι χρώματα του τροχού 2 πράσινα 2 μπλε και 2 κόκκινα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δεν νομίζω ότι είναι για τα χρώματα αλλά για την ταχύτητα περιστροφής.
Και ο w5000 που είχε rgbcy , πάλι για 6χ τον έδινε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top