Black Box Audio Video Show 2022

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Το BLACKBOX Audio Video Show μπήκε στο καλαντάρι των διεθνών εκθέσεων!

1666617972825.png


 


blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Γιατί γράφει.. ;

Start:
November 5
End:
November 7

🤔
Το ερώτημα πρέπει να τεθεί διαφορετικά: Γιατί δεν σε αφήνει να αλλάξεις κάτι αφού το κάνεις submit?
Τέλος πάντων, λάθος.. αλλά η ουσία παραμένει η ίδια.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.664
Reaction score
28.000
Στο συγκεκριμένο δωμάτιο έκατσα την περισσότερη ώρα. Δηλαδή 3-4 τραγούδια μη φανταστείτε. 10-12 λεπτά. Σε αυτή τη διάρκεια χρειάστηκε να δώσει μάσκα τουλάχιστον 5 φορές, όλες με ευγένεια. Δεν δημιουργήθηκε θέμα.

Στο δια ταύτα της κατάστασης, είναι εύκολο να έχουμε άποψη για πράγματα που δεν έχουμε κάνει. Να σας πω λοιπόν τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις καθώς έχω βρεθεί πολλές φορές στο παρελθόν σε αυτή την κατάσταση (δηλαδή με ανθρώπους που δεν θέλουν να καταλάβουν), και με μεγααααλη εμπειρία 2 ετών λόγο καραντίνας και covid. Να θυμίσω ότι στην πανδημία δεν σταμάτησα να εργάζομαι ούτε μέρα (εκτός ΣΚ).

Όταν θες να μπεις σε ένα χώρο που δεν σου ανήκει, οφείλεις να ακολουθήσεις αυτά που θα σου πουν. Όταν τα ακολουθείς όλα καλά. Τα προβλήματα ξεκινούν όταν έχεις άποψη σε ξένο αχυρώνα. Προσπαθείς δηλαδή να κάνεις αυτό που θες, με τον τρόπο που θες, και να πάρεις αυτό που θες, σε ξένο χώρο, τι στιγμή που όσα θες δεν γίνονται.

Πως γένεν αυτό;;;

Πάμε τώρα στη θέση και όχι στο πρόσωπο καθώς, ταυτόχρονα με τα παραπάνω, έχω κάνει και αυτό στο περίπου. Ο καθένας που θα ήταν εκεί, θα έπρεπε να αλλάζει τραγούδια, να εξηγεί τι παίζει, να απαντά σε ερωτήσεις, να προσέχει την πόρτα μην μπει κανένας χωρίς μάσκα, να του ζητήσει να βάλει μάσκα, να του δώσει μια αν δεν είχε, να πρέπει να εξηγήσει γιατί πρέπει να βάλει μάσκα και να έχει και τον καθένα να έχει άποψη σε ξένο αχυρώνα. Και όλα αυτά κάθε μισό λεπτό και για τη μάσκα κάθε 1-2 λεπτά, για 10 ώρες την ημέρα για δύο μέρες. Αν δεν έχεις εμπειρία είναι πολύ εύκολο να χάσεις τον έλεγχο. Πριν λοιπόν κρίνουμε τον κάθε ένα που ήταν εκεί να σκεφτούμε πρώτα τι θα κάναμε εμείς σε παρόμοια κατάσταση. Δεν είναι αυτό που νομίζεις. Trust me 😎. Τα έχουν πει πολλοί αυτά.

Πρέπει να έχεις εμπειρία στην διαχείριση τέτοιων καταστάσεων, και αυτό δεν έρχεται σε 1-2 ώρες. Θέλεις μήνες καθημερινής εξάσκησης.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Είναι έκθεση ανοικτή για το κοινό με οδηγίες από την κυβέρνηση και όχι από τον καθένα προσωπικα .
Ακόμα και στο μαγαζί σου που είναι ανοιχτό για το κοινό δεν μπορείς εσύ να επιβάλεις τίποτα.
Αν θες κάντο κλειστό κλαμπ με μέλη και κάνε ότι θες.
Ισχύει και εκεί ότι ισχύει παντού σήμερα σύμφωνα με τις οδηγίες.
Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει για την προσωπική του υγεία.
Έπρεπε να τους έστελνε πρώτα απέναντι για επικαιροποιημενο και μετά να μπουν μέσα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.664
Reaction score
28.000
Είναι έκθεση ανοικτή για το κοινό με οδηγίες από την κυβέρνηση και όχι από τον καθένα προσωπικα .
Ακόμα και στο μαγαζί σου που είναι ανοιχτό για το κοινό δεν μπορείς εσύ να επιβάλεις τίποτα.
Εννοείται πως μπορείς. Κάνεις λάθος.
Ακόμα και στο μαγαζί μου αν θέλω σου απαγορεύω την είσοδο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εννοείται πως μπορείς. Κάνεις λάθος.
Ακόμα και στο μαγαζί μου αν θέλω σου απαγορεύω την είσοδο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Ναι σαφώς αλλά δεν θες να μπλέξεις.
Αν θέλει ο άλλος το τραβάει στα άκρα και θα έχει δίκιο.
 


D

Deleted member 50795

Guest
Δε νομίζω να μπορεί όποιος θέλει να διαφοροποιηθεί από τις κυβερνητικές οδηγίες που αφορούν στους κανονες δημόσιας υγείας.
δε πιστεύω να υπάρχει τέτοιο «παράθυρο» .

ο νόμος ισχύει για όλους το ίδιο , είτε μας αρέσει είτε όχι.
στο θέμα της υποχρεωτικότητας χρήσης μάσκας , δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο δυνητικά εφαρμόσιμο, από τον καθένα οπως γουστάρει.
σύσταση είναι .

ούτε μπορείς να αρνηθείς την είσοδο σε κάποιον επειδή δε συμμορφώνεται στους «κανόνες» σου, οι οποίοι δεν συμβαδίζουν με τις ειδικές οδηγίες του υπουργείου υγείας.

οι εκθέτες της εκθεσης , ανηκουν στο λειτουργικό καθεστώς (λειτουργίας και κανόνων) της έκθεσης, η οποία έκθεση διέπεται υπό το υπάρχον καθεστώς οδηγιών του υπουργειου υγείας. ….και οφείλουν όλοι να συμμορφώνονται σε αυτό χωρίς αποκλίσεις.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
593
Reaction score
558
View attachment 267594

Η SONY EUROPE έρχεται με πολύ δυναμική παρουσία στο BLACKBOX AUDIO VIDEO SHOW 2022!

Σε μία αίθουσα 91 τμ η SONY EUROPE θα παρουσιάσει τους κορυφαίους προβολείς SONY VPL-XW5000ES και VPL-XW7000ES σε ένα εντυπωσιακό setup με πανί Stewart. Η εγκατάσταση θα πραγματοποιηθεί και θα επιμεληθεί από την Projecting & Sounding Art.
Επίσης η SONY θα έχει παρουσία και με καταναλωτικά προϊόντα. Θα έχετε την ευκαιρεία να δείτε την κορυφαία Sony TV 65A95K καθώς και προϊόντα ήχου (WH-1000XM5, LinkBuds , LinkBuds S, WFC500, WF-1000XM4 και μερικά από τα νέα X series Bluetooth ηχεία της εταιρείας).
χαλάλι η είσοδος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.664
Reaction score
28.000
Δε νομίζω να μπορεί όποιος θέλει να διαφοροποιηθεί από τις κυβερνητικές οδηγίες που αφορούν στους κανονες δημόσιας υγείας.
δε πιστεύω να υπάρχει τέτοιο «παράθυρο» .

ο νόμος ισχύει για όλους το ίδιο , είτε μας αρέσει είτε όχι.
στο θέμα της υποχρεωτικότητας χρήσης μάσκας , δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο δυνητικά εφαρμόσιμο, από τον καθένα οπως γουστάρει.
σύσταση είναι .

ούτε μπορείς να αρνηθείς την είσοδο σε κάποιον επειδή δε συμμορφώνεται στους «κανόνες» σου, οι οποίοι δεν συμβαδίζουν με τις ειδικές οδηγίες του υπουργείου υγείας.

οι εκθέτες της εκθεσης , ανηκουν στο λειτουργικό καθεστώς (λειτουργίας και κανόνων) της έκθεσης, η οποία έκθεση διέπεται υπό το υπάρχον καθεστώς οδηγιών του υπουργειου υγείας. ….και οφείλουν όλοι να συμμορφώνονται σε αυτό χωρίς αποκλίσεις.
Ο νόμος δεν λέει ότι απαγορεύεται η χρήση. Λέει ότι δεν είναι υποχρεωτική.

Από εκεί και πέρα ο ιδιώτης αν το κρίνει απαραίτητο μπορεί να σου απαγορεύσει την είσοδο για οποιοδήποτε λόγο. Αν δεν θέλει δεν μπαίνεις.

Τώρα τι λέμε εδώ έχει την ίδια αξία με τον άλλο που θέλει να μπει χωρίς μάσκα ενώ δεν μπορεί.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα όμως.

Επίσης μην ξεχνάτε παιδιά πως ο οργανωτής είναι οργανωτής, όχι θεσμικό και νομικό όργανο.
Δεν μπορεί να νταντεύει τον κάθε ένα ούτε να απειλεί.

Άσχημο είναι να πας σε έκθεση εντός του ωραρίου για το κοινό και να βρείς κλειστά δωμάτια γιατί ο εκθέτης αρέσκεται στο να κοιμάται μέχρι τις 12μιση το μεσημέρι :D
Αλλά σαν οργανωτής δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Τι κάνεις; τους λες, αν έρθετε στην έκθεση μου θα ανοίγετε σώνει και καλά 08:30 με 21:30 που είναι το ωράριο της έκθεσης... αλλιώς τι;
Θα σας χρεώσω παραπάνω; Θα σας πετάξω έξω; Θα σας κάνω ντα;
Πιο πιθανό είναι να μην έρθουν κάποιοι που έλεγαν να έρθουν αν αρχίσεις τις... "παραξενιές".

Ούτε να πεις στον εκάστοτε εκθέτη τι να κάνει και τι όχι.
Αν δεν θέλει αυτός να ξοδέψει προσωπικό και χρόνο για να στήσει π.χ. σύστημα προβολέα ηχείων και subwoofer για ένα δωμάτιο home cinema 9.4.6 π.χ., δεν θα το κάνει, δεν πας να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι.

Εντός θέματος, γίνεται όντως προσπάθεια για να υπάρξουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα.
Αν με ρωτήσετε τι θα ήθελα, θα έλεγα: 6 δωμάτια με immersive surround systems και προβολέα, 6 δωμάτια με τηλεοράσεις, 10 δωμάτια με δικάναλα, 6 με πικάπ, και δωμάτια από κάθε εταιρία με προβολέα, σωστά στημένα, με JVC, Epson, BenQ, Sony, κλπ.

Μια καλή αρχή έχει ήδη γίνει.
Υπάρχει περίπτωση σε δικό μας "περίπτερο" να στήσω κάτι με μηχανήματα λογικού μεγέθους που μπορώ να μεταφέρω από τους χώρους μου και με κανένα σετ μικρών ηχείων φίλου ώστε να μην χρειαστεί να κατέβω 2 φορές με το τζιπ για να φέρω μόνο τα του ήχου :D

Πάθος και θέληση υπάρχει άπλετο, ευελπιστώ πως η προσπάθεια θα αποδώσει και θα χαρείτε την επίσκεψη σας όλοι :)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μήπως γνωρίζουμε αν θα υπάρχει η advance acoustic; μακάρι...
Επίσης η svs.
Εταιρείες που έχουν σε αρκετά προϊόντα τους λογικά κόστη και που πιθανότατα αρκετοί να προβούν και σε αγορές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.664
Reaction score
28.000
Το όνειρο του εκθέτη. Να βγάλει τα έξοδα.

Δεν το λέω για κακό.
Πολύ καλά κάνει, βεβαίως βεβαίως.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα όμως.

Επίσης μην ξεχνάτε παιδιά πως ο οργανωτής είναι οργανωτής, όχι θεσμικό και νομικό όργανο.
Δεν μπορεί να νταντεύει τον κάθε ένα ούτε να απειλεί.

Άσχημο είναι να πας σε έκθεση εντός του ωραρίου για το κοινό και να βρείς κλειστά δωμάτια γιατί ο εκθέτης αρέσκεται στο να κοιμάται μέχρι τις 12μιση το μεσημέρι :D
Αλλά σαν οργανωτής δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Τι κάνεις; τους λες, αν έρθετε στην έκθεση μου θα ανοίγετε σώνει και καλά 08:30 με 21:30 που είναι το ωράριο της έκθεσης... αλλιώς τι;
Θα σας χρεώσω παραπάνω; Θα σας πετάξω έξω; Θα σας κάνω ντα;
Πιο πιθανό είναι να μην έρθουν κάποιοι που έλεγαν να έρθουν αν αρχίσεις τις... "παραξενιές".

Ούτε να πεις στον εκάστοτε εκθέτη τι να κάνει και τι όχι.
Αν δεν θέλει αυτός να ξοδέψει προσωπικό και χρόνο για να στήσει π.χ. σύστημα προβολέα ηχείων και subwoofer για ένα δωμάτιο home cinema 9.4.6 π.χ., δεν θα το κάνει, δεν πας να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι.

Εντός θέματος, γίνεται όντως προσπάθεια για να υπάρξουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα.
Αν με ρωτήσετε τι θα ήθελα, θα έλεγα: 6 δωμάτια με immersive surround systems και προβολέα, 6 δωμάτια με τηλεοράσεις, 10 δωμάτια με δικάναλα, 6 με πικάπ, και δωμάτια από κάθε εταιρία με προβολέα, σωστά στημένα, με JVC, Epson, BenQ, Sony, κλπ.

Μια καλή αρχή έχει ήδη γίνει.
Υπάρχει περίπτωση σε δικό μας "περίπτερο" να στήσω κάτι με μηχανήματα λογικού μεγέθους που μπορώ να μεταφέρω από τους χώρους μου και με κανένα σετ μικρών ηχείων φίλου ώστε να μην χρειαστεί να κατέβω 2 φορές με το τζιπ για να φέρω μόνο τα του ήχου :D

Πάθος και θέληση υπάρχει άπλετο, ευελπιστώ πως η προσπάθεια θα αποδώσει και θα χαρείτε την επίσκεψη σας όλοι :)

σίγουρα όμως η πρώτη έκθεση σας βοήθησε να επισημάνετε και να διαπιστώσετε κάποιες αδυναμίες, ελλείψεις ή οτιδήποτε άλλο εσείς κρίνετε σωστό και απαραίτητο, με σκοπό να το αποφύγετε ή να το βελτιώσετε στη δεύτερη.:cool:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Το όνειρο του εκθέτη. Να βγάλει τα έξοδα.

Δεν το λέω για κακό.
Πολύ καλά κάνει, βεβαίως βεβαίως.
No money, no honey.
Αν θες να πουλήσεις, πρέπει να κάνεις την δουλειά σου.
Αν μου στήσεις τα ηχεία σου με τρόπο που αποδίδουν πολύ κάτω από αυτό που μπορούν, αν δεν ξέρεις να προσεγγίσεις τον επισκέπτη-ενδιαφερόμενο, αν θεωρείς την έκθεση μια "βαρετή υποχρέωση" και το βλέπεις τσαπατσούλικα... δεν φταίει ο πελάτης ;)
σίγουρα όμως η πρώτη έκθεση σας βοήθησε να επισημάνετε και να διαπιστώσετε κάποιες αδυναμίες, ελλείψεις ή οτιδήποτε άλλο εσείς κρίνετε σωστό και απαραίτητο, με σκοπό να το αποφύγετε ή να το βελτιώσετε στη δεύτερη.:cool:
Κανείς μας δεν είναι "παρθένος" :D
Θέλω να πω, όλο το team, έχει πάει σε δεκάδες εκθέσεις (εγχώριες αλλά και εξωτερικό).
Λίγο πολύ με τα χρόνια καταλαβαίνεις, αφουγκράζεσαι, τι θέλει το κοινό, και ταυτόχρονα πως να δώσεις και στον εκθέτη αυτά που επιθυμεί και αυτός.

Τα πράγματα μπερδεύονται όταν δεν ενδιαφέρονται οι ίδιες οι εταιρίες.
Φαντάσου εσύ τώρα φίλε μου blue να έχεις την εταιρία "Blue Acoustics", μια εταιρία με χειροποίητα ηχεία και προϊόντα ακουστικής φροντίδας.
Σου λέω εγω, θες να έρθεις στην έκθεση που κάνουμε; Είναι τότε, εκεί, υπάρχει το τάδε, γίνεται το τάδε.
Και να είσαι όλο στο "θα δούμε, θα το σκεφτώ".

Παλιότερα υπήρξε (εξωτερικό όχι εδώ) ακόμα και εκθέτης που παρότι του δινότανε τζάμπα το περίπτερο, πάλι δεν πήγε τελικά :D

Και άλλα κουλά, να προσφέρεται επαγγελματίας να κάνει ακόμα και τζάμπα ρύθμιση προβολέα για να εκτεθεί στο περίπτερο της εταιρίας, και ο αντιπρόσωπος να το αποφεύγει και να δείχνει το μηχάνημα στοκ (ή ακόμα χειρότερα με χέρι από τον υπάλληλο του στο περίπτερο :D ) με τα κλασικά τραγικά presets...
 

D

Deleted member 50795

Guest
Τα πράγματα μπερδεύονται όταν δεν ενδιαφέρονται οι ίδιες οι εταιρίες.

Και να είσαι όλο στο "θα δούμε, θα το σκεφτώ".

Παλιότερα υπήρξε (εξωτερικό όχι εδώ) ακόμα και εκθέτης που παρότι του δινότανε τζάμπα το περίπτερο, πάλι δεν πήγε τελικά :D

…ο αντιπρόσωπος να το αποφεύγει και να δείχνει το μηχάνημα στοκ (ή ακόμα χειρότερα με χέρι από τον υπάλληλο του στο περίπτερο :D ) με τα κλασικά τραγικά presets...
συμφωνώ μαζί σου, αλλά έχω μια μεγάλη απορία τόσα χρόνια.
γιατι ο καταναλωτής δε τους τιμωρεί ανάλογα αυτούς τους κυρίους και τουναντίον συνεχίζει να τους στηρίζει?
 
Last edited by a moderator:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.161
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top