Black Friday 2022


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Εάν έχεις πραγματικά υγρασία;
Με 90% - 95% μετρημένη υγρασία έξω και 85% μετρημένη μέσα, με διαφορετικά μηχανήματα, και με τις ενδείξεις από δύο αφυγραντήρες να συμφωνούν με αυτές των υγρόμετρων, τι άλλο να είναι δηλαδή; 😎

Βγαίνω 06:00 να φύγω και είναι έξω λες και έβρεξε. Μέσα Νοεμβρίου.

Θα βγάλω φωτογραφία το αμαξι το πρωί να σου δείξω.
 
Last edited:


D

Deleted member 50795

Guest
Με 90% - 95% μετρημένη υγρασία έξω και 85% μετρημένη μέσα, με διαφορετικά μηχανήματα, και με τις ενδείξεις από δύο αφυγραντήρες να συμφωνούν με αυτές των υγρόμετρων, τι άλλο να είναι δηλαδή; 😎

Βγαίνω 06:00 να φύγω και είναι έξω λες και έβρεξε. Μέσα Νοεμβρίου.

Θα βγάλω φωτογραφία το αμαξι το πρωί να σου δείξω.
85% μέσα , είναι πολύ.
θερμανση δεν εχετε ανάψει καθολου?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
85% μέσα , είναι πολύ.
θερμανση δεν εχετε ανάψει καθολου?
Τόσο ήταν χωρίς αφυγραντήρα στο σπίτι. Και με θέρμανση η υγρασία ήταν ψηλά. Έχω αφυγραντήρα μέσα στο σπίτι από το 2012. Πριν 2 χρόνια έφτιαξα την αποθήκη και έβαλα και εκεί μην χαλάσουν κάποια πράγματα και τα ψυγείο - καταψύκτης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Θα βγάλω φωτογραφία το αμαξι το πρωί να σου δείξω.
Εχθές είχε σούπερ μέρα με λιακάδα και εξωτερική υγρασία 47%.
Σήμερα 06:30 το πρωί. 89% υγρασία.
Παρμπρίζ, από μέσα, και έξω
 

Attachments




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Ω, Θεέ μου! Υποβρυχίως ζεις;;; :oops:
Από μέσα Οκτωβρίου μέχρι Απρίλιο έτσι είναι κάθε μέρα. Φαντάσου έχω σταματήσει το πότισμα πριν κανένα μήνα και θα ξαναποτίσω κατά τέλος Απρίλη. Και είναι όλα καταπράσινα. 😻
Δοκίμασες σε υπόστεγο το αμάξι;
Κάνει δουλειά.
Το μισό είναι κάτω από υπόστεγο. Δεν χωράει όλο, ειναι η μηχανή από πίσω.
 

Μηνύματα
6.694
Reaction score
5.226
Προέκτεινε το υπόστεγο, να μην παιδεύεσαι τουλάχιστον τα πρωινά του χειμώνα με το αμάξι.

Αφυγραντήρα τον Inventor PWR-WIFI-50L έχω από πέρσι, αποδίδει πολύ καλά σε ενιαίο χώρο 100 τμ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Και εγώ δύο, και μάλλον θα πάρω και τρίτο μικρό κομπρέσορα για την αποθήκη. Τώρα έχω ζεόλιθο λόγο χειμώνα και χαμηλών θερμοκρασιών αλλά καίει ο κερατάς (360w συνεχόμενα).
Θα πάρω μικρό κομπρέσορα που φτάνει τα 100w, θα τα συνδέσω σε Sonoff που θα κόβει/ δίνει παροχή ενέργειας βάση θερμοκρασίας. Από 14.9° και κάτω θα δουλεύει ο ζεόλιθος, 15° και πάνω ο κομπρέσορας.
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Κάτω από 12βαθμους θα έχει και λιγότερη υγρασία αλλά και πάλι ...ποια περιοχή είσαι; Ισόγειο ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Κάτω από 12βαθμους θα έχει και λιγότερη υγρασία αλλά και πάλι ...ποια περιοχή είσαι; Ισόγειο ;
Ανάβυσσο, μονοκατοικία, βουνό, 148m υψόμετρο.
 


Μηνύματα
15.133
Reaction score
21.011
Ισχύει αλλά για κάποιες περιοχές και εποχές είναι άχρηστος εντελώς.
Πχ στη περίπτωση του @alexis τώρα που έχει ζέστη χρειάζεται, αν πέσει όμως 10 βαθμούς ο αερισμός επαρκεί
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Ισχύει. Το σετάρεις στην επιθυμητή υγρασία και όταν πέσει σβήνει. Είτε αυτό οφείλεται στην αποτελεσματικότητα του μηχανήματος, είτε σε χαμηλή εξωτερική ποσότητα. Εγώ έτσι κάνω, δεν ασχολούμαι με άναψε σβήσε.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Κάνουν δουλειά και το καταλαβαινεις στην πράξη μετά όταν αδειάζεις ένα δοχείο , γεμάτο με νερό..:geek:
το χειμώνα αποδίδει και πολύ καλύτερα η θέρμανση με ισορροπημένη υγρασία και η ατμόσφαιρα είναι πιο φιλική και ευχάριστη.

το καλοκαίρι δεν έχει νόημα η ύπαρξη τους, λόγω λειτουργίας aircondition, αλλά το χειμώνα τον θεωρώ απαραίτητο , έστω και περιοδικά σε περιοχές ή μέρες με έντονη υγρασια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.814
Reaction score
28.211
Κάνουν δουλειά και το καταλαβαινεις στην πράξη μετά όταν αδειάζεις ένα δοχείο , γεμάτο με νερό..
Και ναι και όχι. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.
Αν έχεις κομπρέσορα και εσωτερική θερμοκρασία 10° το νερό που βλέπεις μέσα στο δοχείο κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι από την απόψυξη του κομπρέσορα, όχι από την αφύγρανση χώρου.
Αν έχεις κομπρέσορα με εσωτερική θερμοκρασία 19°, τότε όλο είναι από αφύγρανση.
Αν έχεις ζεόλιθο, ότι θερμοκρασία και να έχεις μέσα στο χώρο είναι όλο από αφύγρανση.
 

D

Deleted member 50795

Guest
εγώ μιλάω για κατοικήσιμους χώρους , με θερμοκρασίες όχι κάτω από 18-19 c

ο ζεολιθος αποδίδει καλύτερα , αν θυμάμαι καλά, κάτω από 15c και προτιμάται για τέτοιες χρήσεις ή επαγγελματικους χώρους, αποθήκες,κο.κ
για κατοικίες , με νορμαλ θερμοκρασιες, ο κομπρεσορας είναι μονόδρομος.
τον κομπρεσορα κάτω από 10-12c, τον ξεχνάς.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.696
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top