Blu-Ray Audio.... τι μούφα ήταν και αυτή...

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.535
Το σίγουρο είναι ότι με αυτά που έρχονται δεν θα πιστεύουμε στα μάτια μας και στα αυτιά μας.
Πίστευε κανείς ότι θα βλέπαμε γυαλιά που θα μετράνε τον αστιγματισμό, την μυωπία ή την πρεσβυωπία των ματιών, θα καλιμπράρονται ψηφιακά ανάλογα και θα βλέπουμε ξανά σαν αετοί;
Ορίστε..
Αν το πάμε έτσι, πριν χρόνια κανείς δεν πίστευε ότι θα μπορεί να διατηρεί φρέσκα τα υλικά για το φαγητό ή ότι θα έχει τρεχούμενο νερό εντός της οικίας του.

εγώ το πιστεύω , θα βλέπουμε τα σημερινά συστήματα και θα γελάμε.
Ή θα κλαίμε, αν είμαστε ακόμη οι κάτοχοι.

Εγω προσωπικα Flac 2 channel. Και upmix 7.1 με το L7 του λεξικον. Αλλιως native DTS κτλπ
Κι εσύ πίσω έχεις μείνει. Ακούς εκεί L7 και σκέτο DTS.
που να τα βάλει μωρέ αυτός με το ζόρι βόλεψε τα 40αρια
σε μένα χωράνε πάντως
Εσύ δε θα χωράς μετά όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Κατά 70-80% ακούω πολυκαναλα SACD, και το υπόλοιπο το μοιράζονται immersive και πολυκαναλα BDA, πολυκαναλα DVDA, και τέλος το δικάναλο υλικό παίζει μόνο με 3d upmixing και μόνο μέσω Tidal & Spotify.

Οι ακροάσεις μουσικής όμως, μοιράζονται και με BD συναυλιών, δηλαδή μαζί με εικόνα από τον προβολέα, διότι μιλάμε για άπειρες συναυλίες, όλες πολυκαναλες, λίγες immersive.

CD υπό μορφή flac είχα κοντά στα 5 τέρα, έφαγαν σουτι, αντικαταστάθηκε το δικάναλο πλήρως από τις στριμινγκ υπηρεσίες.

Πλέον από το στριμινγκ του τινταλ, ακούω και ιμερσιβ, έχω φάει μπόλικες ώρες τελευταία στα atmos του tidal.

Παλιές ηχογραφησεις κυρίως τζαζ αλλά και ποπ ροκ, που επανακυκλοφορούν σε πολυκαναλα SACD, πολύ συχνά είναι φόλες, ένα ηλίθιο upmixing και γενικά παραμένουν κακές ηχογραφήσεις.

Σε μερικές περιπτώσεις όμως, γίνεται πολύ καλό ριμαστερινγκ, και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά άριστο, όμως πάντα στα πλαίσια μιας παλιάς ηχογράφησης. Θαύματα δε γίνονται.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Κατά 70-80% ακούω πολυκαναλα SACD, και το υπόλοιπο το μοιράζονται immersive και πολυκαναλα BDA, πολυκαναλα DVDA, και τέλος δικάναλο υλικό μόνο με 3d upmixing και μόνο μέσω Tidal & Spotify.

Οι ακροάσεις μουσικής όμως, μοιράζονται και με BD συναυλιών, δηλαδή μαζί με εικόνα από τον προβολέα, διότι μιλάμε για άπειρες συναυλίες, όλες πολυκαναλες, λίγες immersive.

CD υπό μορφή flac είχα κοντά στα 5 τέρα, έφαγαν σουτι, αντικαταστάθηκε το δικάναλο από τις στριμινγκ υπηρεσίες.

Πλέον από το στριμινγκ του τινταλ, ακούω και ιμερσιβ, έχω φάει μπόλικες ώρες τελευταία στα atmos του tidal.
Και όσο απομακρύνομαι απο το Stone Age δικάναλο, τόσο πιο ανούσια μου φαινεται η διαφορά μεταξύ δικάναλου FLAC και mp3.

Οταν είσαι μέσα σε αεροπλάνο, και το κάρο και το αυτοκίνητο σου φαίνονται εξίσου αργά οχήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Α, ξέχασα πως 2-3 φορές το χρόνο παίζει κάνα κομμάτι μουσικής (συνήθως όχι ολόκληρο) από πικάπ.

Με 3D upmixing φυσικά. ;)

Βινύλιο ρε, ζει και θα ζει για πάντα.

Και συνεχίζω να συλλέγω δίσκους βινυλίου.
Αμ πως.


ΥΓ. Έχω ήδη αρκετή πολυκάναλη μουσική στο σέρβερ, για τα επόμενα 10 χρόνια. Δε νομίζω ότι προλαβαίνω να τα ακούσω όλα έστω μια φορά.

Απολαμβάνω και ταινίες στον ελεύθερο χρόνο μου, θα έλεγα μουσική ταινίες το σκορ είναι 50-50.. Αυτό το νετφλιξ είναι σκέτη καταστροφή..
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Αν το πάμε έτσι, πριν χρόνια κανείς δεν πίστευε ότι θα μπορεί να διατηρεί φρέσκα τα υλικά για το φαγητό ή ότι θα έχει τρεχούμενο νερό εντός της οικίας του.



Ή θα κλαίμε, αν είμαστε ακόμη οι κάτοχοι.



Κι εσύ πίσω έχεις μείνει. Ακούς εκεί L7 και σκέτο DTS.


Εσύ δε θα χωράς μετά όμως.
Το θεμα δεν ειναι αν εχω μεινει πισω αλλα αν με ικανοποιει ο ηχος

και τωρα που ψαχνομαι για προ δεν ειναι για τα καινουργια φορματ. Αλλα για δυνατοτητες DSP bass management
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Προσωπικά εκτιμώ πως η "απόλαυση" στον ελεύθερο χρόνο μου, ως φίλος της μουσικής αλλά και του κινηματογράφου, βαίνει εκθετικά αυξανόμενη όταν προστίθενται περισσότερα διακριτά κανάλια ήχου και φυσικά όταν μπαίνει κι η εικόνα στο παιχνίδι των αισθήσεων.

Δηλαδή, το "immersive experience" στον ήχο, πακέτο με εικόνα υψηλής ανάλυσης και δυναμικού εύρους (HDR) χτυπάει κόκκινο στις αισθήσεις, στην ενιαία εμπειρία και στην συνολική ικανοποίηση που προσλαμβάνω.

Ο,τι κόψεις από το παραπάνω, κόβει ποσοστό στην απόλαυση και στη συμμετοχή των αισθήσεων.

Ξέρω, καλομάθαμε...

Ωστόσο το παραπάνω είναι βέβαιο. Όταν ακούω το πολυκάναλο SACD του κύκλου των τυμπάνων, προφανώς εκτοξεύεται η απόλαυση των αισθήσεων καθώς ακούω τύμπανα γύρω μου, να με περικυκλώνουν τρόπον τινά.
Το μόνο που θα μπορούσε να αυξήσει την ικανοποίηση ηχητικά, θα ήταν να έχει και διακριτούς ήχους από πάνω, να ήταν αληθινό immersive, ενώ αυτό που θα πήγαινε στα κόκκινα τις αισθήσεις, θα ήταν να έχω και εικόνα, να βλέπω μπροστά μου τα τύμπανα που ακούω. Εκεί τελειώνει το ποίημα, εκεί ολοκληρώνεται η εμπειρία.
Τουλάχιστον για μένα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.799
Το μόνο που θα μπορούσε να αυξήσει την ικανοποίηση ηχητικά, θα ήταν να έχει και διακριτούς ήχους από πάνω, να ήταν αληθινό immersive, ενώ αυτό που θα πήγαινε στα κόκκινα τις αισθήσεις, θα ήταν να έχω και εικόνα, να βλέπω μπροστά μου τα τύμπανα που ακούω. Εκεί τελειώνει το ποίημα, εκεί ολοκληρώνεται η εμπειρία.
Τουλάχιστον για μένα.
Κι όταν λες εικόνα, φαντάζομαι εννοείς 360°, έτσι; Όχι μόνο μπροστά.
A, και να μυρίζει και λίγο καλοκαίρι.
Και να μπορείς φυσικά και να αγγίξεις τα τύμπανα. Γιατί όχι να παίξεις κι εσύ.
Ή έστω να πιάσεις την κουβέντα με το γκομενάκι δίπλα.

Μάλλον πουθενά δεν τελειώνει το ποίημα...
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.535
Αυτό που περιγράφεις είναι ήδη εδώ, και δη με αισθητά χαμηλότερο κόστος σε σχέση με ένα καλό σύστημα προβολέα/οθόνης. Ένα σετάκι VR κι είσαι έτοιμος.

Από την άλλη έχει αυξημένο κόστος η παραγωγή τέτοιου οπτικού υλικού, αλλά όχι και απαγορευτικό. Ήδη έχουν αρχίσει να εμφανίζονται video clips τραγουδιών με 360 εικόνα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.832
αφορμή από ένα "Blu-Ray" Audio του Coltrane
πχοιο ακριβως αλμπουμ ? εχουν βγει διαφορα σε blue ray, εδω ξαναβγηκαν σε mono καποια ...λολ...
δεν ξερω τι μπορει να περιμενει καποιος απο blue ray, εχει να κανει και με το προσωπικο συστημα χωρο ενταση αναπαραγωγης προτιμηση και συνηθεια, παιζουν πολλα, και σιγουρα να εχει γινει και η δουλεια κατα το remaster.
σε πιο συνθετα μουσικα συνολα νομιζω οτι εκει ειναι πιο διακριτη η δουλεια advanced format, βεβαια αναδικνειονται και σε αντιστοιχα συστηματα. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Κοίτα, στο τμήμα της εικόνας, νιώθω πολύ "περιορισμένη" την απόλαυση όταν βλέπω από την σχετικά μικρή τηλεόραση που έχω, ενώ αντιθέτως, από το πανί με 106" στα 2,5μ, καλύπτεται πραγματικά πολύ το οπτικό μου πεδίο, και εκτοξεύεται η ικανοποίηση.

Με προβολέα 4κ, η εικόνα πλέον είναι πραγματικά πολύ υψηλής ποιότητας, με αποτέλεσμα να απορροφιέσαι πλήρως στην ταινία, χωρίς να το βλέπεις "ψεύτικο" ή να σε ενοχλεί κάτι.

Μετά τους αρχικούς εντυπωσιασμους από τη "μεγάλη εικόνα" και τον "μεγάλο ήχο", αυτά περνάνε όλα σε δεύτερη μοίρα, κι εφόσον δεν σε ενοχλεί τίποτα, ξεχνιέσαι στο δρώμενο, απολαμβάνουν όλες οι αισθήσεις.

Το σημείο "κλειδί" είναι να μη σε ενοχλεί τίποτα, ώστε να μην αποσπά την προσοχή σου από την απόλαυση.
 

Μηνύματα
1.230
Reaction score
2.043
Εγώ ακούω αποκλειστικά ψηφιακά.
Και mp3 και flac και youtube. Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους.
Τη μεγαλύτερη όμως διαφορά μέχρι τώρα δεν την είδα από αρχεία ήχου αλλά από αλλαγή ηχείων.
Η απόλαυση έγινε επί 100 με την αλλαγή τους κι ας ήταν τα ίδια χάλια αρχεία.
Δεν έχω καμιά τρομερή εμπειρία. Περιμένω να ακούσω και διαφορές με αλλαγή ενισχυτή να δω πως θα μου κάτσει. Ούτε η ισοστάθμιση μου έκατσε καλά προς το παρών. Θα δείξει στο κοντινό μέλλον που θα δοκιμάσω μετρήσεις.

Το CD έχει σχεδόν πεθάνει, το SACD πέθανε πριν καν γεννηθεί καλά καλά και ο δίσκος είναι για τους ρομαντικούς του όλου πράγματος.
Το mp3 δεν πρόκειται να πεθάνει, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον, λόγω ευκολίας και επειδή είναι ίσως το μόνο είδος αρχείου που έχει πραγματικά τα πάντα.
Τώρα για τα σουπερ ντούπερ flac 192,384 και όλα αυτά, είναι κυρίως για χαϊεντάδες και δε βρίσκουν τόσο μεγάλη απήχηση πιστεύω μιάς και τα είδη μουσικής σε αυτά τα αρχεία είναι αρκετά περιορισμένη θεωρώ.
 



Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Καλα δεν ακουγετε διαφορα απο MP3 σε Flac/CD??? Καποια MP3 ειναι πολυ καλα αλλα συνηθως μαλακια
Έκανα τυφλό test Spotify vs tidal (mp3 vs FLAC δηλαδή )
Ίδια ακριβώς έκδοση τραγουδιού δε κατάλαβα διαφορές
Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ εμπειρία ευχαρίστησης είναι το Atmos του tidal ... και τέρμα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.738
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top