Budget ηχοσύστημα

P

PMC

Guest
Κοιτα να δεις τι γινεται τωρα...
Η απολυτη σχεδιαστικη καινοτομια την οποία και περιμενω, ακουει στο ονομα ''προσιτη ενεργη παντοκατευθυνση''. Ως τοτε, κανενα παραδοσιακο''ακτινοβολικο'' ηχειο δεν προκειται να με συγκινησει. Αντιθετως, εγω θα σου προτεινα να ακουσεις μια καλη παντοκατευθυνση...


Ασε που δε μ' αφηνει η μαμα μου να ερθω σπιτι σου....:D

9CE82C01-BEED-45E8-87DF-399DC407AE29.jpeg
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχετε δίκιο .
Κατάλαβα γενικά ενεργά - παθητικά ...
Sorry!
Τι θα πει "γενικά", έχει κάποιος ένα budget πχ 1000€ - 2000€ -3000€ και ψάχνει να φτιάξει ένα σύστημα. Το καλύτερο που μπορεί σε αυτά τα χρήματα, κι όταν λέω καλύτερο συμπεριλαμβάνω και τη λειτουργικότητα και την αισθητική. Εκεί θα συγκρίνεις, στο ίδιο budget δηλαδή, ενεργά και παθητικά συστήματα.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Εδώ ο ανθρωπος λεει ότι ψαχνει ηχεια στα 400 ευρω και βλεπω φωτο ηχεια που πλησιαζουν τα 20.000. Ωραια η φωτο και πολύ καλο το ηχειο, αλλα ποσο βοηθάμε στον ανθρωπο που ανοιξε το νημα? Ολως τυχαια ειχα για αρκετο διάστημα το μικρροτερο μοντελο, αλλα ακομη κι ετσι μιλαμε για 5.000 ευρω. Τι σχεση εχουν όλα αυτά με το ζητουμενο?

Κατανοητο ότι στα 30 μετρα δωματιο και με μικρο μπατζετ υποχρεωτικα θα γινουν συμβιβασμοι.

Να απολογηθω για το KRK το οκταιντσο, το εχω ακουσει σε φιλικο σπιτι πολες φορες και παντα μ εντυπωσιαζε. Είναι γεγονός ότι το ηχειο ηταν σ ένα δωματιο περιπου 10-15 τ.μ.

Οσον αφορα τον φιλο που ανοιξε το νημα. Εφ οσον κανεις την δουλεια σου με το λαπτοπ κανενα πρόβλημα. Τα media player είναι μηχανήματα με αρκετες δυνατότητες, όπως παραγεις μουσικη από σκληρο δισκο, ιντερνετ - δικτυο σπιτιου, spotify καποια εχουν και μηχανισμο σιντι η blue ray. Εδώ για παράδειγμα ένα πολύ γνωστο http://www.mede8er.com/mede8er_product_med1000x3d.htm. Χρειαζεται όμως και μια οθονη να βλέπεις το περιεχομενο το πλαιυερ (μπορει να είναι και η τηλεοραση).

Υπαρχουν κι ασυρματα ηχεια ενεργα (μεσω bluetooth), εξαιρετικα βολικα, αλλα δυστυχως στο μπατζετ που ψάχνεις εχουν καπως μικρότερες μοναδες και δεν θα σου τα προτεινα.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εδώ ο ανθρωπος λεει ότι ψαχνει ηχεια στα 400 ευρω και βλεπω φωτο ηχεια που πλησιαζουν τα 20.000. Ωραια η φωτο και πολύ καλο το ηχειο, αλλα ποσο βοηθάμε στον ανθρωπο που ανοιξε το νημα? Ολως τυχαια ειχα για αρκετο διάστημα το μικρροτερο μοντελο, αλλα ακομη κι ετσι μιλαμε για 5.000 ευρω. Τι σχεση εχουν όλα αυτά με το ζητουμενο?


.
Για μενα τα εβαλε, αφου εχω την ιδια μαρκα ηχεια αλλά ουτε ενεργα ειναι, ουτε προσιτα οπως θα τα ηθελα...:)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εδώ ο ανθρωπος λεει ότι ψαχνει ηχεια στα 400 ευρω και βλεπω φωτο ηχεια που πλησιαζουν τα 20.000. Ωραια η φωτο και πολύ καλο το ηχειο, αλλα ποσο βοηθάμε στον ανθρωπο που ανοιξε το νημα? Ολως τυχαια ειχα για αρκετο διάστημα το μικρροτερο μοντελο, αλλα ακομη κι ετσι μιλαμε για 5.000 ευρω. Τι σχεση εχουν όλα αυτά με το ζητουμενο?

Κατανοητο ότι στα 30 μετρα δωματιο και με μικρο μπατζετ υποχρεωτικα θα γινουν συμβιβασμοι.

Να απολογηθω για το KRK το οκταιντσο, το εχω ακουσει σε φιλικο σπιτι πολες φορες και παντα μ εντυπωσιαζε. Είναι γεγονός ότι το ηχειο ηταν σ ένα δωματιο περιπου 10-15 τ.μ.

Οσον αφορα τον φιλο που ανοιξε το νημα. Εφ οσον κανεις την δουλεια σου με το λαπτοπ κανενα πρόβλημα. Τα media player είναι μηχανήματα με αρκετες δυνατότητες, όπως παραγεις μουσικη από σκληρο δισκο, ιντερνετ - δικτυο σπιτιου, spotify καποια εχουν και μηχανισμο σιντι η blue ray. Εδώ για παράδειγμα ένα πολύ γνωστο http://www.mede8er.com/mede8er_product_med1000x3d.htm. Χρειαζεται όμως και μια οθονη να βλέπεις το περιεχομενο το πλαιυερ (μπορει να είναι και η τηλεοραση).

Υπαρχουν κι ασυρματα ηχεια ενεργα (μεσω bluetooth), εξαιρετικα βολικα, αλλα δυστυχως στο μπατζετ που ψάχνεις εχουν καπως μικρότερες μοναδες και δεν θα σου τα προτεινα.
Γραφουμε κι εμεις το πονο μας βρε Βασταρ, κακο δεν ειναι, πλατιαζει η κουβεντα, χαλαρωνουμε ...
αλλωστε με τη σχετικη ψυχαναλυση που εχω ριξει στο νημα, ο καλος φιλος χιπχοπ... θελει ενα συστημα με ξεχωριστα κομματια - να τα βλεπει να τα πειραζει ν' αλλαζει καλωδια κ.τ.λ.
τα ΚΡΚ τα εχω ακουσει κι εγω και συνφωνω ...
:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Κατάλαβα γενικά ενεργά - παθητικά ...
Δεν υπάρχει “γενικά”.
Η σύγκριση πρέπει να γίνεται μεταξύ ηχείων παρόμοιου κόστους. ;)

Εδώ είμαστε στα 400€
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.855
Γιατί δε παίρνεις τα Bose acoustimas από την αγγελία παραδίπλα; 280 ευρώ θέλει ο άνθρωπος, για σαμπ και 5 ηχεία....
Παιζουν δυνατα αυτά για τον ανθρωπο που ζητα εντασεις? Μονο για αυτό θα ψαχνομουν εγω στη θεση του..
Τα ενεργα από 6,5 ιντσες και πανω μαζι με sub σκοτωνουν γι' αυτό ρωταω..
 
Last edited:

Μηνύματα
4.105
Reaction score
3.614
Magnat supreme 1002 . 280 ευρώ το ζευγάρι και ένας επαγγελματικός τελικός μτχ και εχεις αυτό που θέλεις σε παθητικά. Σε ενεργά από 8 ιντσες και πάνω συν σαμπ. Εγώ πήρα ενεργά......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.310
Αυτό τώρα:



Σα σιλό από καλαμπόκια να μου θυμίζει, ή χαλαζμένο απορροφητήρα, ή μανιτάρι θερμάστρα.

Κάτι που χάλασε, με τ'άντερα έξω. Και μυρίζει.
Νομίζω ότι μυρίζει σαπχιο κάτι.

Μακριά. Βρωμάει.


Τα Μπος παίζουν και δυνατά, και καλά. Και είναι 5. Να τα πάρει.

Πάμε πάλι στα χαλαζμένα τώρα.
Αλήθεια, δεν είναι σα τον Αρ του Ντι του στην εντατική, αφού τον πάτησε τανκς;
 

A

amoustakas

Guest
Αυτό τώρα:



Σα σιλό από καλαμπόκια να μου θυμίζει, ή χαλαζμένο απορροφητήρα, ή μανιτάρι θερμάστρα.

Κάτι που χάλασε, με τ'άντερα έξω. Και μυρίζει.
Νομίζω ότι μυρίζει σαπχιο κάτι.

Μακριά. Βρωμάει.


Τα Μπος παίζουν και δυνατά, και καλά. Και είναι 5. Να τα πάρει.

Πάμε πάλι στα χαλαζμένα τώρα.
Αλήθεια, δεν είναι σα τον Αρ του Ντι του στην εντατική, αφού τον πάτησε τανκς;
Εμένα μου θυμίζουν τα daleks από τον Dr. Who.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
7
Κοιτα να δεις τι γινεται τωρα...
Η απολυτη σχεδιαστικη καινοτομια την οποία και περιμενω, ακουει στο ονομα ''προσιτη ενεργη παντοκατευθυνση''. Ως τοτε, κανενα παραδοσιακο''ακτινοβολικο'' ηχειο δεν προκειται να με συγκινησει. Αντιθετως, εγω θα σου προτεινα να ακουσεις μια καλη παντοκατευθυνση...


Ασε που δε μ' αφηνει η μαμα μου να ερθω σπιτι σου....:D
Κοίτα αγαπητη Rosinante μακαρι να μπορούσα να κοιτάξω τέτοιου επιπέδου έστω κι από καθρεπτη:'(

Ευχαριστώ πολύ κύριε @vastsar !!! Κυριολεκτικά είναι το πρώτο μου νημα και λεω για 400€ και ξαφνικά πιάσαμε χιλιάρα... Με το όνειρο θα μεινουμε:cry:
Τέλος πάντων, να τοποθετηθω και εγώ, παιδες δεν καταλαβαίνω γιατί κραζετε τα παθητικα, εξίσου βολικά είναι. Πιστεύω πλησιαζει το hifi πιο πολύ από τα ενεργά. Αλλά σε αυτό το οικονομικό εύρος δεν έχω ούτε μισό παράπονο για τα active!! Ίσα ίσα δεν περίμενα τέτοια πέραση.

Πσοσωπικα κινουμαι προς την ιδεα να βάλω να ενεργά με τον μεικτή. Να κάνω τα παιχνιδακια μου, έχει και τα vu του:p
Τα συγκεκριμένα @costas EAR όντως είναι κακασχημα χαχαχ

Παιδία μόνο μια ερώτηση... Αν δεν υπάρχει sub out δεν μπορω να κάνω καμιά πατέντα??
 


Μηνύματα
40
Reaction score
7
Magnat supreme 1002 . 280 ευρώ το ζευγάρι και ένας επαγγελματικός τελικός μτχ και εχεις αυτό που θέλεις σε παθητικά. Σε ενεργά από 8 ιντσες και πάνω συν σαμπ. Εγώ πήρα ενεργά......
Κυριακοπουλε, το σετακι θα μπει αε βιβλιοθηκη η γραφειο οπωτε έχω ακυρωσει τα δαπεδου.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Γιατί δε παίρνεις τα Bose acoustimas από την αγγελία παραδίπλα; 280 ευρώ θέλει ο άνθρωπος, για σαμπ και 5 ηχεία....
Αυτά τα συγκεκριμένα είναι να φανταστώ όπως τα 10 ;
5 φουντούκια πράμα να θέλουν θεριό ενισχυτή για να ακουστούν ;
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα εχω ενισχυτή Yamaha s501 σκέφτομαι να τον αλλάξω με Atoll in100 μεταχειρισμένο.
Αξίζει η αλλαγή? Θελω να πω θα δω ουσιαστικη διαφορά στον ήχο?
Ηχεια εχω B&W 602 s2. Σαλόνι 40-50 τμ.
Ευχαριστώ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top