Budget ηχοσύστημα

I

iason

Guest
Καλησπέρα εχω ενισχυτή Yamaha s501 σκέφτομαι να τον αλλάξω με Atoll in100 μεταχειρισμένο.
Αξίζει η αλλαγή? Θελω να πω θα δω ουσιαστικη διαφορά στον ήχο?
Ηχεια εχω B&W 602 s2. Σαλόνι 40-50 τμ.
Ευχαριστώ
Τα πουλάς όλα και παίρνεις ενεργά.....:rolleyes:
 

Μηνύματα
763
Reaction score
962
Φίλε μου αν θέλεις να "γεμίσεις" σαλόνι 40-50 τμ τα 602 S2 είναι πολύ μικρά,ότι ενισχυτή κ να πάρεις κατά την γνώμη μου
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Δες και τα Dali που έχουν πολύ καλη ευαισθησία,βατ,μεγεθος,γενικά είναι πολύ αξιολογα...διαφορετικά όπως σου έχουν πει ήδη αρκετοί,ενεργά...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Φίλε μου αν θέλεις να "γεμίσεις" σαλόνι 40-50 τμ τα 602 S2 είναι πολύ μικρά,ότι ενισχυτή κ να πάρεις κατά την γνώμη μου
Εχω στο μυαλό μου να αλλαξω και ηχεία. Αλλα ενα ενα τα βήματα ολα αυτα απαιτούν λεφτά.
Αλλωστε το ερώτημα μου ήταν εαν θα δω διαφορά και εαν αξίζει. Αξίζει λοιπον?

υγ: παρεμπιπτόντως μια χαρα γεμίζει το Σαλόνι.


Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εχω στο μυαλό μου να αλλαξω και ηχεία. Αλλα ενα ενα τα βήματα ολα αυτα απαιτούν λεφτά.
Αλλωστε το ερώτημα μου ήταν εαν θα δω διαφορά και εαν αξίζει. Αξίζει λοιπον?

υγ: παρεμπιπτόντως μια χαρα γεμίζει το Σαλόνι.


Ευχαριστώ
Αν εχεις αποφασισει να κρατησεις τα ηχεια-που σιγουρα στο θεμα αυτο μπορεις να παρεις καλυτερα-πιο ευκολα θα καταλαβεις διαφορα με μια καλυτερη πηγη παρα με την αλλαγη ενισχυτη.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλησπέρα εχω ενισχυτή Yamaha s501 σκέφτομαι να τον αλλάξω με Atoll in100 μεταχειρισμένο.
Αξίζει η αλλαγή? Θελω να πω θα δω ουσιαστικη διαφορά στον ήχο?
Ηχεια εχω B&W 602 s2. Σαλόνι 40-50 τμ.
Ευχαριστώ
Όχι, ο ενισχυτής σου είναι αντίστοιχος των ηχείων σου. Αν θες να αναβαθμίσεις το σύστημα θα ξεκινήσεις από τα ηχεία αλλιώς δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για πείτε ρε παιδιά..ποια είναι τα ηχεία που προτείνετε που θα γεμίσουν τα 40-50τμ που τα 602S2 δεν μπορούν?
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Εχω στο μυαλό μου να αλλαξω και ηχεία. Αλλα ενα ενα τα βήματα ολα αυτα απαιτούν λεφτά.
Αλλωστε το ερώτημα μου ήταν εαν θα δω διαφορά και εαν αξίζει. Αξίζει λοιπον?

υγ: παρεμπιπτόντως μια χαρα γεμίζει το Σαλόνι.


Ευχαριστώ
ΥΓ. Νομιζεις οτι γεμιζει το σαλονι.
Εγω ειχα ενα φεγγαρι τα B&W704 που ηταν η μεγαλυτερη σειρα απο την 6ΧΧ και με ενισχυτες πολυ πιο βαρβατους απο αυτους που εχεις σε 20 τ.μ και δεν εφταναν με τιποτα.
Τι να κανουν αυτα τα ηχεια σε 40-50 τ.μ. Με οτι και να τα ταισεις το ακουσμα τους θα ειναι φτωχο.

Αν εσενα αυτο σε ικανοποιει τοτε μεινε εκει που εισαι. Παντως με ενισχυτες θ ακουσεις μικρες διαφορες και τα λεφτα δεν θα πιασουν τοπο.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
962
Φίλε vastsar πόσο δίκιο έχεις...Φίλε μου,αυτό ακριβώς,νομίζεις ότι στο γεμίζει.Το να στο "γεμίζουν" φίλε μου ,δεν σημαίνει το να "ακούγονται" μέσα στα 40-50τμ...Αυτό είναι δεδομενο.Το να έχουν τον "όγκο" κ τα σώματα ,αυτό είναι άλλο...Αλλά όπως λέει κ ο vastsar παραπάνω,αν σου κάνει ,μεινε ως έχει...Εγώ πάντως με B&W 802D και μεγάλους τελικούς,τα 40 τετραγωνικά μου,δύσκολα τα γεμιζω
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ειμαι ο μονος που καταλαβε τι μουσικη ακουει ο φιλος; (ας διαβασει καποιος το ονομα του).

απο εκει και περα τα 30τ.μ. εμενα δεν μου λενε τπτ. πες μας τριγωνο....διοτι οσα τετραγωνικα και να ναι εαν καθεσαι στα 2μ θα ψαχνεις να βρεις.....τα 400ε που πηγαν.
.Εγώ πάντως με B&W 802D και μεγάλους τελικούς,τα 40 τετραγωνικά μου,δύσκολα τα γεμιζω
b&w ηθελες....τι να σε κανουμε :p

η δικη μου αποψη ειναι η Jbl 308P MKII. 8αρι για να σαι ωραιος. σου ανεβηκα 80ε....εαν καπνιζεις κοψε το τσιγαρο.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.793

τι μουσικη ακουει ο φιλος;
το χιπ χοπ το χαλασε ο μεταμοντερνιζμος.
-
τεσπα, η γνωμη μου ειναι 2 ενεργα για αρχη και στη συνεχεια 2 σαμπ.
γιατι η πλεων underground φορμα του ειναι το νεο φανκ σοουλ..
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Όχι, ο ενισχυτής σου είναι αντίστοιχος των ηχείων σου. Αν θες να αναβαθμίσεις το σύστημα θα ξεκινήσεις από τα ηχεία αλλιώς δεν έχει νόημα.
Εχω βρει κάτι Wherfdale diamond 9.5. Ταιριάζουν με τον Atoll100?
 


Μηνύματα
5
Reaction score
1
ΥΓ. Νομιζεις οτι γεμιζει το σαλονι.
Εγω ειχα ενα φεγγαρι τα B&W704 που ηταν η μεγαλυτερη σειρα απο την 6ΧΧ και με ενισχυτες πολυ πιο βαρβατους απο αυτους που εχεις σε 20 τ.μ και δεν εφταναν με τιποτα.
Τι να κανουν αυτα τα ηχεια σε 40-50 τ.μ. Με οτι και να τα ταισεις το ακουσμα τους θα ειναι φτωχο.

Αν εσενα αυτο σε ικανοποιει τοτε μεινε εκει που εισαι. Παντως με ενισχυτες θ ακουσεις μικρες διαφορες και τα λεφτα δεν θα πιασουν τοπο.
Τι ηχεια προτείνεις δηλαδή? Εχω βρει κατι Wherfdale diamond 9.5. Αυτα θα κανουν διάφορα?
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Ας ξεκινήσουμε αναποδα.
Δωσε καποιες επιπρόσθετες πληροφοριες για τον χωρο σου για να δουμε τα ηχεια που ταιριαζουν σ αυτό. Γραψε επισης αποστασεις από τους τοιχους σε σχεση με τη θεση ακροασης (πισω σου και μπρος).

Σημειωτεον όμως ότι γενικα σε τοσο μεγαλους χωρους αν θελεις πραγματικα ποιοτικα ηχεια δυστυχως πρεπει να πληρωσεις αρκετα χρηματα. Για παράδειγμα ο φιλος που εγραψε πιο πανω για ηχεια που εχει σε 40 τ.μ. τα B&W802 καινουρια κοστιζαν γυρω στα 12.000 ευρω (η σειρα D είναι πολύ πιο ακριβη). Ειμαι σιγουρος ότι εδωσε κι ένα αρκετα μεγαλο ποσο για τους ενισχυτες.

Επειδή γραφεις ότι ο χωρος είναι περιπου 40-50 τ.μ. Αυτό σημαινει ότι χοντρικα εχεις 5Χ8 η 6Χ8 μετρα και με φυσιολογικο υψος 2.70 εως 3 μετρα. Γενικα ενας ογκος δωματιου παρα πολύ μεγαλος.

Εάν σ αυτό τον χωρο κανεις ένα ισοπλευρο τριγωνο ακροασης περιπου στα 3 μετρα, τοτε οι δορυφόροι του ηχείου της επιλογης σου θα πρεπει να είναι 12 ιντσων ο καθενας. Σε ηχεια δαπέδου θα πρεπει να βρεις καποια που να εχουν χοντρικα η ένα δωδεκαιντσο η δυο οκταιντσα το το κάθε ηχειο (ακομη δεν εχω βαλει τον παραγοντα ¨οδηγηση¨).

Όπως καταλαβαίνεις τετοια ηχεια κατά κανονα εχουν υψηλο μπατζετ. Δεν ξερω τι εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις αλλα δυστυχως δεν είναι το ιδιο να παρεις ηχεια για 15-20 τ.μ. η για 40-50 τ.μ.

Απο πλευρας οδηγησης αν ειναι παθητικα τα ηχεια υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να προσεξεις στις προδιαγραφες του ηχειου οσον αφορα την μελλοντικη οδηγηση. Ηχεια με μεγαλη ευαισθησια κατα κανονα δεν θελουν πολλα βατ, απο την αλλη αναισθητα και με τετοιους δορυφορους θα χρειασθεις οντως πολυ ισχυ.

Αν πας σε ενεργα δεν θα χρειαστεις ενισχυτες, εχουν ενσωματομενους μεσα δικους τους, οποτε δεν σκοτιζεσαι γι αυτο το θεμα.
Πχ με 2.500 ευρω πας σ αυτά...https://www.thomann.de/gr/ks_digital_c88_reference_r.htm
Με 1000 ευρω πας σ αυτά...https://www.thomann.de/gr/krk_rokit_rp10_3_g4.htm, αλλα μειωνεις υποχρεωτικα το τριγωνο στα 2.60μ

Και κατι ακομη σ αυτά τα ηχεια που θα παιξουν καλα στο χωρο σου, για να νιωσεις τι πραγματικα σημαινει γεμισμα χωρου, θελεις και δυο σαμπγουφερ 16ιντων το καθενα.

Καταλαβαίνω ότι τα κοστολογια ενδεχομένως είναι απαγορευτικα, αλλα … βαδιζεις γνωρίζοντας, για να μην αγοράζεις πουλας και ξανα από την αρχη.

Φυσικα μπορεις να κανεις συμβιβασμούς (με επιπτωσεις), μουσικη ακουμε, μπορούμε να την απολαμβανουμε και χωρις να εχουμε το ιδανικο συστημα (και τον ιδανικο χωρο), αλλα οφείλουμε από την άλλη να γνωρίζουμε καποια μίνιμουμ πραγματα για τον ηχο και τον χωρο. Η επιλογή είναι μετα προσωπικη.
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Εάν σ αυτό τον χωρο κανεις ένα ισοπλευρο τριγωνο ακροασης περιπου στα 3 μετρα, τοτε οι δορυφόροι του ηχείου της επιλογης σου θα πρεπει να είναι 12 ιντσων ο καθενας.
O φίλος έχει γράψει πως τον χώρο του τον γεμίζουν "μια χαρά" τα ηχεία βάσης που έχει.

Αυτό σημαίνει πως οι απαιτήσεις του απέχουν ΠΑΡΑ πολύ από μαξιμαλιστικούς κανόνες του τύπου "για 3 μέτρα θες 12ιντσο".

Εσύ μπορεί να διαφωνείς με τη λογική του, αλλά για το δικό του μελλοντικό σύστημα κουβεντιάζετε εδώ, και συνεπώς οι δικές του απαιτήσεις είναι που πρέπει να καλυφθούν.

Αν αυτές είναι χαμηλές, τόσο το καλύτερο γι' αυτόν.

Αν λοιπόν αντικαταστήσει τα δύο βάσης με δύο ευαίσθητα δαπέδου, και προσθέσει και ένα 12ιντσο σαμπ σε πρώτη φάση, θα δει τεράστια βελτίωση.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ζω σε παρόμοιο χώρο (8,1 * 3,8 * 2,8). Για 10 χρόνια ήμουν "στημένος" στην μικρή πλευρά και δεν είχα καλά αποτελέσματα. Πέρσι "γύρισα" το σαλόνι και έχω στήσει στην μικρή πλευρά και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά καλύτερα. για μένα. Νομίζω ότι οι λόγοι είναι ότι:
  • απέκτησα πιο ισορροπημένες πλαϊνές ανακλάσεις αφού τα ηχεία έχουν ίδιες αποστάσεις από τους τοίχους.
  • ξεφορτώθηκα σοβαρές επίπτωσεις που είχα από την μικρή απόσταση από τον πίσω τοίχο (50-60cm vs 4m)
  • είχα περισσότερη ενέργεια χαμηλά και καλύτερη "φόρτιση" του χώρου (αυτό ίσως έχει να κάνει με τις νέες αποστάσεις. δεν ξέρω).
Τα "όρια" του σαλονιού καταλαμβάνουν περίπου το μισό δωμάτιο και με αρκετή απόσταση δορυφόρων από τον μπροστά τοίχο έχω τρίγωνο στα 2,5 μέτρα με 2 Neumann 310 και 2 Dynaudio 18s.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για 10 χρόνια ήμουν "στημένος" στην μικρή πλευρά και δεν είχα καλά αποτελέσματα. Πέρσι "γύρισα" το σαλόνι και έχω στήσει στην μικρή πλευρά και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά καλύτερα. για μένα.
νομιζω ειπες το ιδιο πραγμα δυο φορες.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εγω αναστηκα να τα βαλω στην μεγαλη υστερα απο μετρησεις. Δλδ το ενα ηχειο ηταν τελειως αλλου...απο την μια πλευρα ειχα ξυλο απο την αλλη τουβλο. Ασυμετρια διοτι απο την μια ειχα διαδρομο.
νομιζω ειναι σχετικο το που θα το βαλεις. Γενικα ο κανονας λεει στην μικρη και αποσταση απο τον εμπρος τοιχο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top