Bullying (Kii Audio Three)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
εεε να μην ξερουμε τι ακουει ο κουφος?:D:D
Α, ξέρουμε! Μαγκνεπαν! ;)

Ξέρεις, πολύ εκτιμώ αυτούς που τους αρέσουν τα μαγκνεπαν! Πχ, σα κουτσομπολιό τώρα, θα ήθελα να μάθω πχ ότι ο μπρουνος ακούει σπίτι του από μαγκνεπαν γιατί έτσι του αρέσει, θα τον εκτιμούσα και σα χαρακτήρα ρε παιδί μου, ενώ τώρα τον εκτιμώ σαν επιστήμονα και σα δάσκαλο.

Είναι αυτές οι μικρές πινελιές παράξενου ή περίεργου που κάνουν τον άλλο αξιαγάπητο, όπως πχ λες αυτός είναι γλυκατζής και ξερνάει με το χαβιάρι (και μένα δε μ'αρέσει, ούτε το μαύρο, ούτε κανένα, αδιαφορώ για την αξία του) έτσι λες αυτός είναι μαγκνεπανάς, μεγάλη ιστορία, τι λες τώρα!
 

Μηνύματα
8.992
Reaction score
12.411
Το κόκκινο δεν είναι χαβιάρι, είναι αυγά (roe) σολωμού και χαρακτηρίζεται σαν "υποκατάστατο χαβιαριού". :p
τι μου θυμισες τωρα...παλιοπαιδο...τα παιδικα μου χρονια..οταν μαζευομασταν στο σπιτι..διπλα απο το τζακι..με μαυρο χαβιαρι και σαμπανια..ατελειωτες συζητησεις στα γαλλικα..και η θεια μου η μαρικα η μαρι..να παιζει πιανο....δακρυσα:D:p:lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Καλοριζικα καλοακουστα!!!
Αληθεια απο ολους οσους γραφουν καλα η κακα τα χει ακουσει κανενας?
Αναρωτιεμαι...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Πρέπει να τα ακούσεις για να έχεις άποψη;
Καλύτερα στον χώρο σου ε;
Και με καλώδια του αντιπροσώπου αλλιώς δεν πιάνεται....
Και αν ανοίξεις την πόρτα στο σαλόνι παίζει το ίδιο με το αν είναι κλειστή; Και ποια από τις δυο θέσεις της πόρτας, κλειστή ή ανοιχτή είναι ή σωστή;
Α ρε απορίες βραδιάτικα....
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πρέπει να τα ακούσεις για να έχεις άποψη;
Καλύτερα στον χώρο σου ε;
Και με καλώδια του αντιπροσώπου αλλιώς δεν πιάνεται....
Και αν ανοίξεις την πόρτα στο σαλόνι παίζει το ίδιο με το αν είναι κλειστή; Και ποια από τις δυο θέσεις της πόρτας, κλειστή ή ανοιχτή είναι ή σωστή;
Α ρε απορίες βραδιάτικα....
Αυτο ηταν απαντηση στο ερωτημα μου?
φιλοσοφικα ερωτηματα για τα περι ηχου κ hi end ρητορικα?
Η συγκριση με το ηχοσυστημα σου και τις πορτες του σαλονιου σου?
Χαλαρωσε
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Χαλαρός είμαι. Διάβασε τι γράφει ο έαρ λίγο παραπάνω για τις υποκειμενικές κρίσεις πριν γράψεις. Όταν το κατανοήσεις αν θες ξαναθεσε την ερώτηση...
[DOUBLEPOST=1471213844][/DOUBLEPOST]
Τζάμπα καίει η λάμπα..
Εγώ πάλι, θα ήθελα να τονίσω πόσο ασήμαντη θα είναι η γνώμη του γκονη καθώς και οι εμπειρίες του.

Ποιος είναι ο γκονης ρε, που έγινε ξαφνικά τόσο σημαντική μη χε η γνώμη του;

(Απάντηση: είναι ένας φίλος μας!)

Χαχαχαχα, πλάκα έχει ρε βετ, αλλά ας τα ξαναπω: ο γκονης είναι και γαμώ τα παιδιά κι έκανε μία εξαιρετική αγορά διότι αγόρασε ένα εξαιρετικό τεχνολογικό αριστούργημα, με πολλαπλές πρωτοπορίες και αδιαμφισβήτητα ορθές πρακτικές στην υλοποίησή του, από ένα βαθύ γνώστη του αντικειμένου. Η γνώμη του όμως για τον ήχο των κιι, είναι εντελώς ασήμαντη και άχρηστη για όλους, ισως και για τον ίδιο του τον εαυτό.

Εύχομαι όμως, να τον συνηθίσει τον ήχο των κιι, και σιγά σιγά να του αρέσει κιόλας. Ευχάριστο για τον εαυτό του, θα είναι να του αρέσει εξ'αρχης ο ήχος των κιι. Δύσκολο μεν, αλλά όλα μπορεί να συμβούν, ας μην είμαστε απόλυτοι.

Για να το πάω παραπέρα, αν του αρέσει πολύ ο ήχος των κιι, δεν έχει σημασία για κανέναν άλλο, όπως δεν έχει σημασία για κανέναν άλλο αν δε του αρέσει ο ήχος των κιι, είναι ρε παιδάκι μου σα να δοκιμάζει ένας φίλος σου για πρώτη φορά κόκκινο χαβιάρι, και να σου λέει ότι του άρεσε ή ότι ήταν αηδία, αυτό δεν έχει σημασία για σένα, γιατί εσένα μπορεί να σου αρέσει το χαβιάρι ή να ξερνας στη μυρωδιά του και μόνο. Κι όλα αυτά, δεν έχουν καμιά σημασία για το ίδιο το χαβιάρι, το οποίο είναι αφρός, κριμ ντε λα κριμ.

Οπότε, για να το πάω όσο πέρα πάει, προφανώς δεν έχει σημασία ούτε η δική μου η γνώμη για τον ήχο των κιι, ούτε του Χατζησταμου, ούτε του μπρουνο. Παράλληλα, δεν έχει σημασία αν του μπρουνο του αρέσει το χαβιάρι, δε το σκέφτομαι όταν ψωνιζω χαβιάρι.. Τι εχει σημασία ομως; Τα ρημαδια τα πι ντι εφ. Αυτά δεν είναι γνώμες ή απόψεις ή εμπειρίες, είναι η αποτύπωση της πραγματικότητας.

Όμως γω είμαι γραφικός. Στριμεναντερο. Νταξ. Αλλά θα λέω την πικρή αλήθεια, είτε σας αρέσει, είτε όχι. Διότι, απλώς αδιαφορώ για το τι σας αρέσει, και δε κάνω διακρίσεις, αδιαφορώ και για τι αρέσει σε μένα. ;)

Α βγάλε άκρη. :dance2::dance2::dance2::dance2::dance2::dance2::dance2:
Τζάμπα τζάμπα τζάμπα...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Χαλαρός είμαι. Διάβασε τι γράφει ο έαρ λίγο παραπάνω για τις υποκειμενικές κρίσεις πριν γράψεις. Όταν το κατανοήσεις αν θες ξαναθεσε την ερώτηση...
[DOUBLEPOST=1471213844][/DOUBLEPOST]




Τζάμπα τζάμπα τζάμπα...
Χαλαρός είμαι. Διάβασε τι γράφει ο έαρ λίγο παραπάνω για τις υποκειμενικές κρίσεις πριν γράψεις. Όταν το κατανοήσεις αν θες ξαναθεσε την ερώτηση...
[DOUBLEPOST=1471213844][/DOUBLEPOST]



Τζάμπα τζάμπα τζάμπα...
Αν και δεν φτιαχτηκε το θεμα αυτο για να κανουμε τετοια κουβεντα εμεις
Εγω αναρωτιεμαι αν τα χει ακουσει κανεις απο αυτους που εσπευσαν πρωτοι απο τον ανθρωπο που τα σκασε κ τα αγορασε να πουν ειναι καλα η κακα υπερτερουν εκει κτλ
Ας του κανουμε την τιμη να χει το πρωτο συμπέρασμα σαν κατοχος
Επισης σεβαστη η καθε αποψη του καθε ανθρωπου εδω μεσα
Αλλα αν τα pdf φθανουν για να βγαλεις συμπερασμα για ενα ηχείο
Τοτε φθανει να διαβασεις τις νοτες σε ενα πενταγραμμο και τους στιχους σε ενα χαρτι για να πεις αν αυτο το κομμάτι ειναι το καλυτερο που ακουσες η το χειροτερο
Η απαντηση σου ηταν αστοχη ατοπη κ ειρωνικη
Τελος της δικης μου παρενθεσης
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.207
Reaction score
11.484
Αν και δεν είμαι ο αντιπρόσωπος επειδή με ρωτατε η τιμή των ηχείων ειναι 9850€(απο το site της Athens Pro Audio) και ~1000€ οι βάσεις (δεν συμπεριλαμβάνονται) Επισης χρεώνει ~400€ τα custom χρώματα (εκτός άσπρο και μαύρο).
Σε αυτό το ποσό μου έκανε μια καλή (κατα την κρίση μου) έκπτωση και το σύνολο μου ακούστηκε "προκλητικό"λαμβάνοντας υπόψη την προίκα που εχει το σετ και τις τιμές που παίζουν στο "βαρύ" hi end.
Αυτός ηταν και ο λόγος που άμεσα αποφάσισα την αγορά τους.(ήμουν εντός budget)
Τα ηχεία δεν τα έχω ακούσει αλλα τα έχω μελετήσει όσο καμμία άλλη συσκευή όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι.
Αν κάνουν αυτά που υπόσχονται σε συμβατικούς χώρους χωρίς σοβαρή φροντίδα νομίζω οτι ορίζουν απο μόνα τους νέα κατηγορία (αν μη τι άλλο στην τιμολόγηση των συσκευών )
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τοτε φθανει να διαβασεις τις νοτες σε ενα πενταγραμμο και τους στιχους σε ενα χαρτι για να πεις αν αυτο το κομμάτι ειναι το καλυτερο που ακουσες η το χειροτερο
Ενας καλός μουσικος κανει ακριβως αυτο που περιέγραψες.
Άρα;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ενας καλός μουσικος κανει ακριβως αυτο που περιέγραψες.
Άρα;
Δημητρη μου ξερεις πως σε εκτιμω
επισης ξερεις πως μετα απο κουβεντα μας περασαν απο το μυαλο μου τα ηχεια αυτα ομως εγω δεν τολμησα οπως ο φιλος gonis
επισης ξερω πως κανεις απο εμας δεν ειναι ενας καλος μουσικος οποτε δεν εχω ιδεα τι κανει
ηταν μια παρομοιωση κανενα ζητημα με την ουσια του θεματος που ανοιχτηκε απο τον gonis
η μινι αντιπαραθεση ηταν για αλλο λογο και να με συγχωρειται:)

Υ.Γ Φιλε Gonis να ξερεις πως αν μπορουσα να διαλεξω μια δοκιμη/ακροαση ηχοσυστηματος ηχειων κτλ απο καποιον εδω μεσα αυτος θα σουν εσυ....οποτε....:D:D:D:D
 



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αν και δεν είμαι ο αντιπρόσωπος επειδή με ρωτατε η τιμή των ηχείων ειναι 9850€(απο το site της Athens Pro Audio) και ~1000€ οι βάσεις (δεν συμπεριλαμβάνονται) Επισης χρεώνει ~400€ τα custom χρώματα (εκτός άσπρο και μαύρο).
Σε αυτό το ποσό μου έκανε μια καλή (κατα την κρίση μου) έκπτωση και το σύνολο μου ακούστηκε "προκλητικό"λαμβάνοντας υπόψη την προίκα που εχει το σετ και τις τιμές που παίζουν στο "βαρύ" hi end.
Αυτός ηταν και ο λόγος που άμεσα αποφάσισα την αγορά τους.(ήμουν εντός budget)
Τα ηχεία δεν τα έχω ακούσει αλλα τα έχω μελετήσει όσο καμμία άλλη συσκευή όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι.
Αν κάνουν αυτά που υπόσχονται σε συμβατικούς χώρους χωρίς σοβαρή φροντίδα νομίζω οτι ορίζουν απο μόνα τους νέα κατηγορία (αν μη τι άλλο στην τιμολόγηση των συσκευών )
αν επιτρεπεται
η αλλαγη του προηγουμενου σετ απ που περιελμβανε magnepan κτλ απ οσο καταλαβα εγινε οπως ειπες παραπανω λογω αλλαγης χωρου και επειδη δεν "χωρουσε" ας πουμε το προηγουμενο συστημα εκει?
λογω τιμης πχ με ενα 9χιλιαρο η 10χιλιαρο να χεις αυτο που χες πριν με 30.000 πχ?
εγινε λογω μικροβιου αλλαγης?
για τι απο ολα αυτα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Δημητρη μου ξερεις πως σε εκτιμω
επισης ξερεις πως μετα απο κουβεντα μας περασαν απο το μυαλο μου τα ηχεια αυτα ομως εγω δεν τολμησα οπως ο φιλος gonis
επισης ξερω πως κανεις απο εμας δεν ειναι ενας καλος μουσικος οποτε δεν εχω ιδεα τι κανει
ηταν μια παρομοιωση κανενα ζητημα με την ουσια του θεματος που ανοιχτηκε απο τον gonis
η μινι αντιπαραθεση ηταν για αλλο λογο και να με συγχωρειται:)

Υ.Γ Φιλε Gonis να ξερεις πως αν μπορουσα να διαλεξω μια δοκιμη/ακροαση ηχοσυστηματος ηχειων κτλ απο καποιον εδω μεσα αυτος θα σουν εσυ....οποτε....:D:D:D:D
Αυτο που συμβαίνει λοιπον φίλε μου, ειναι πως οπως και στη μουσική, έτσι και στα ηχεία, αλλα και στους ενισχυτές, και σε αλλα που προαναφέρθηκαν ως παραδείγματα, κάποιος που γνωρίζει καλά το αντικείμενο (όχι εγω) μπορει να προβλέψει πως ακούγεται το καθε ηχείο διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά.
Και επίσης, οπως προαναφέρθηκε, οι μετρησεις ειναι αντικειμενικές ενώ η υποκειμενική εκτίμηση για το "πως παίζει" εχει περιορισμένη σημασία.
Δύσκολο να το αποδεχθούμε όσοι δεν έχουμε τις τεχνικές γνωσεις που απαιτούνται, και γιαυτο εμπιστευόμαστε τα αυτιά μας. Αλλα αυτο δεν ειναι το σωστό, και η συζητηση αυτη έρχεται και ξαναέρχεται σε καθε θρεντ.

Άσχετο: κάπου διάβασα -δεν θυμάμαι που, μηπως εδώ;;; - πως τα kii θέλουν πολυ στρώσιμο. Ισχύει;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Βεβαίως και ισχύει.
Τουλάχιστον 8 μήνες στρώσιμο.
Νωρίτερα, δεν έχει νόημα κανένα συμπέρασμα.
:o:o:o
Μηπως να στα δάνειζε να μην μπει στον κόπο να τα στρώνει τοσο καιρό;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
8 μήνες στο τραπέζι που τα έχει τώρα ή να παίζουν κιόλας;
Και όχι αποκλειστικώς σε χαμηλές στάθμες...
Καλοριζικα καλοακουστα!!!
Αληθεια απο ολους οσους γραφουν καλα η κακα τα χει ακουσει κανενας?
Αναρωτιεμαι...
Καλώς ή...κακώς:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-8#post-1985394

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μόναχο-κατόπιν-εορτής.145390/page-11#post-2077127
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top