Bullying (Kii Audio Three)

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Mεγειές Χρηστάρα καλοάκουστα.
Η Αθηνά τι λέει? για τα καλώδια που θα περνάνε μέσα στη μέση?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Η Αθηνά τι λέει? για τα καλώδια που θα περνάνε μέσα στη μέση?
Τα καλώδια είναι ένα θεματάκι,ειδικα το cat5 που συνδεει τα δυο ηχεία μεταξύ τους(master-slave)
Στη φωτο είναι πρόχειρα συνδεδεμένα,μπορουν να μαζευτούν λίγο αλλά οχι να εξαφανιστούν.
Καμια ιδέα;o_O
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Αν αυτή είναι η τελική θέση, θα έλεγα μήπως τα ρεύματα και τα καλώδια πάνε αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Το CAT5 ίσως να "ταξίδευε" στον τοίχο, και πάνω από την μπαλκονόπορτα μέχρι να φτάσει στο slave.

Edit: αν έβαζα κανάλι σαν αυτό που είπε ο Μάρκου θα το έκανα μπροστά στην μπαλκονόπορτα. Υπάρχουν σε χρώμα ξύλου. Νομίζω έχει ο Καυκάς.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Τα καλώδια είναι ένα θεματάκι,ειδικα το cat5 που συνδεει τα δυο ηχεία μεταξύ τους(master-slave)
Στη φωτο είναι πρόχειρα συνδεδεμένα,μπορουν να μαζευτούν λίγο αλλά οχι να εξαφανιστούν.
Καμια ιδέα;o_O
χωρίς πλάκα επειδή δεν ξέρω την συνδεσμολογία

υπάρχει περίπτωση με κανένα αντάπτορα wifi to ethernet ή με power line να περάσει το σήμα?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Αν αυτή είναι η τελική θέση, θα έλεγα μήπως τα ρεύματα και τα καλώδια πάνε αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Το CAT5 ίσως να "ταξίδευε" στον τοίχο, και πάνω από την μπαλκονόπορτα μέχρι να φτάσει στο slave.

Edit: αν έβαζα κανάλι σαν αυτό που είπε ο Μάρκου θα το έκανα μπροστά στην μπαλκονόπορτα. Υπάρχουν σε χρώμα ξύλου. Νομίζω έχει ο Καυκάς.
Τα ηχεία θα μείνουν,περίπου,σε αυτη τη θέση του δωματίου.Τα καλώδια ρεύματος θα μπουν δεξια,αριστερά σε μπριζες.Το cat5 γύρω από το δωμάτιο είναι μια λύση αλλά μπορεί να χρειαστεί πάνω από 10 μέτρα καλώδιο.
Θα δω και για κανάλια που προτεινει ο Γιαννης και είδωμεν:)
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
cat5 γύρω από το δωμάτιο είναι μια λύση αλλά μπορεί να χρειαστεί πάνω από 10 μέτρα καλώδιο
Ας είναι και 50, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ούτε το κόστος είναι άξιο αναφοράς.
Δεν υπάρχει λόγος να το έχεις μες στη μέση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
χωρίς πλάκα επειδή δεν ξέρω την συνδεσμολογία

υπάρχει περίπτωση με κανένα αντάπτορα wifi to ethernet ή με power line να περάσει το σήμα?
Ρώτα Χρήστο στην κατασκευαστρια φίρμα αυτό αν γίνεται.
Λογικά, γίνεται, οπότε θα πάει πακέτο ή με τη σύνδεση ρεύματος, ή με κάποιο ασύρματο αντάπτορα.

Τι λέει το ηχείο; παιζ καλά; μπάσα έχει;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Χωρίς να έχω γνώσεις και με βάση αυτά που βλέπω να υπάρχουν, η λύση power over ethernet δεν είναι για τα πάντα όλα.
Για παράδειγμα η Genelec τα Power over Ethernet και Audio over IP, δηλαδή τα πάντα όλα σε ένα Catκάτι, το έχει μόνο σε μικρά ηχεία τα οποία εξυπηρετούν αρχιτεκτονικές λύσεις.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
η λύση power over ethernet δεν είναι για τα πάντα όλα
Δεν μιλάμε όμως εδώ για power over ethernet (να πάρει δηλαδή ρεύμα το ηχείο ή κάποιο κύκλωμά του από το καλώδιο δικτύου). Λέμε αν μπορεί το καλώδιο να "κοπεί" και να περάσει μέσα από power lines ή wifi to ethernet.

Αν και, αν υπάρχει τρόπος να πάει γύρω γύρω, είναι η πιο απλή λύση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Χωρίς να έχω γνώσεις
Και γω δεν έχω ειδικές γνώσεις, και η σύνδεση πιθανώς να μην είναι απλή σύνδεση εθερνετ (διότι αν είναι απλή εθερνετ, δεν τίθεται θέμα, δουλεύει 100% και ασύρματα).

Μία ερώτηση στον κατασκευαστή.
Αυτός θα προτείνει δοκιμασμένη λύση.
Αποκλείεται να μην τους έχει απασχολήσει ποτέ.
 



Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Η κίνηση είναι ματ για πολλούς λόγους.
Ένας από αυτούς είναι οι νέοι δορυφόροι, οι οποίοι έχουν διαφορά από τους προηγούμενους, ιδίως στο voicing.
Είναι πολύ καλύτεροι στο ζύγισμα μεσαίας περιοχής- πρίμων.
Τέλος εκείνο το άγαρμπο πράμα, τώρα είναι just!!
Μπορεί να μη χρειάζεται το παραμικρό πείραγμα των υψηλών, ενώ πριν ξεκίναγες με το -3 απ τα αποδυτήρια.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top