Bullying (Kii Audio Three)

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Άγαρμπο ήταν στα αυτιά μου, ο Μπρούνης έχει παράξενα μουσικά γούστα και απαιτήσεις…
Το νέο τιουναρισμα ευτυχώς το κάνανε οι …άλλοι!
Και τα Γκριμ, ευτυχώς ο Γκριμ!

Τον είχα ρωτήσει στο Μόναχο για το τόσο διαφορετικό τιουναρισμα Γκριμ-Κί και μου απάντησε ότι είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.
Παπαρίτσες, αφού όπως αποδείχθηκε ο γυαλος ήταν στραβούλης.
Τώρα το ηχείο είμαι σίγουρος ότι θα γ@μεί!
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Καλοριζικα Gonis!
Ουσιαστικη αναβαθμιση, εφ'οσον ειχες καταληξει στα μικρα.


ο Μπρούνης έχει παράξενα μουσικά γούστα και απαιτήσεις…
Το νέο τιουναρισμα ευτυχώς το κάνανε οι …άλλοι!....
...τόσο διαφορετικό τιουναρισμα Γκριμ-Κί και μου απάντησε ότι είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.
Παπαρίτσες, αφού όπως αποδείχθηκε ο γυαλος ήταν στραβούλης.
Αυτο με μπερδεψε λιγο....
Τι ειδους τιουναρισμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
[QUOTE="editor, post: 2789274, member: 35929"

Αυτο με μπερδεψε λιγο....
Τι ειδους τιουναρισμα;
[/QUOTE]

Από άσκηση επί χάρτου, σχεδίαση, μελέτη, κατασκευή, πρωτότυπα, μετρήσεις, στο πώς θα επιτευχθεί το επιθυμητό ακουστό αποτέλεσμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Το ταργκετ κερβ.

Παραδοσιακά ήταν φλατ για στούντιο, πλέον δεν είναι φλατ ούτε στα στουντιακά ηχεία, έχει την προβλεπόμενη κλίση.

Παραδοσιακά ήταν με κλίση στα οικιακά ηχοσυστηματα, με το γνωστό τονισμό στα ανώτερα πρίμα. Πλέον όλα τα σοβαρά ηχεία, ανεξαρτήτως φίρμας, παθητικων ή ενεργών, για σπίτι έχουν την όμοια κλίση που προβλέπει το ταργκετ κερβ, και μερικά συνεχίζουν να έχουν τον τονισμό στα ανώτερα πρίμα.

Το αρχικό κιι ήταν φλατ.
Το φρέσκο έχει το επιθυμητό ταργκετ κερβ, όπως κι ο ανταγωνισμός του.


Όλα στο τέλος, είτε στουντιακά είτε οικιακά, είτε ενεργά είτε παθητικά, θα έχουν αυτό το ένα το επιθυμητό από όλους ταργκετ κερβ, και ολίγα θα συνεχίσουν να έχουν ένα μπουστ στα μπάσα, αν προβλέπει ο κατασκευαστής ότι δε θα βάλεις σαμπ, ενώ επίσης ολίγα θα συνεχίσουν να έχουν τον ευχάριστο τονισμό στα ανώτερα πρίμα (10-12khz - αντιληπτό ως "αέρας").

Το home curve μένει να το δώσει ο χρήστης, σε κάθε περίπτωση, αναλόγως του RT60 του χώρου του και αναλόγως γούστων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
έχουν και διαφορές στο hardware τα δύο Kii?
αν όχι....γιατί δεν κυκλοφόρησαν ένα firmware update για τους παλιούς χρήστες με άλλο τιούνιγκ?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@gonis Μπράβο φίλε, καλές και πολύωρες ακροάσεις!

Χώρο για άλλα τρία setάκια έχεις; :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ε τώρα αυτό το σετάπιον δε θέλει και το στρήμερ του; Ε και ένα ντιρακ καλού-κακου να υπάρχει; *


Αν είχαμε Πασόκ θα πρότεινα αυτά:



EDIT: Κοτσίδης, μη γελάς, και για σένα ισχύουν τα παραπάνω.

* Έχουμε βγάλει τα μικρόφωνα και περιμένουμε.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Καλορίζικα παρτους τα σωβρακα president :p

Θέλουν πολύ στρώσιμο ?:roflmao:
Να ξέρω πότε να πάρω το black και ναρθω βρες λύση για το καλώδιο μη και μπουρδουκλωθω :drinks:
 




gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Πρώτες εντυπώσεις:.οντως 5 χρόνια με τα Kii3 είχα συμβιβαστεί με την οποία έλλειψη χαμηλού αλλά μέχρι εκεί που έφτανε το Kii3 έπαιζε σωστα χωρίς να ασχολείσαι με τον χώρο και τα προβληματά του.
Πολλές φορές τερμάτιζε το volume και ήθελα και άλλο!
Δεν είχα πουμαρισματα ,τονικά υπήρχε ισορροπία και η στερεοφωνική εικόνα ήταν οk όταν η ηχογράφηση το υποστήριζε,υπάρχουν πολλές εγγραφές jazz που τα όργανα είναι left-right.Εκει ακούς χωρίς να ασχολείσαι με τη σκηνή,κάτι σαν τα ακουστικα.
Ο συνδυασμός Kii3+BXT λόγω αλλαγής του χωροταξικού του σαλονιού(μεγαλύτερη tv+αλλαγή θέσης καναπέ) θα τοποθετηθεί,μάλλον, στη μέση του δωματιου(φωτο σε προηγούμενο ποστ).
Ετσι τα συναρμολόγησα και τα τοποθέτησα στο περιπου8-)
87411C99-FF84-476C-B236-913DB41A3002.jpeg
Και άρχισα να ακούω μουσική από εκεί που είχα μείνει στο περίπου 4 μήνες πριν όταν έφυγαν τα 3αρια για την Γερμανια(θα εξηγήσω παρακάτω).Το βαθύ χαμηλό σχεδον πάντα εντυπωσιάζει και στην δικη μου περίπτωση δεν θα γινόταν διαφορετικα.Τα τραγούδια απόκτησαν άλλον όγκο και πολλά κομμάτια απόκτησαν χαμηλό που ή δεν γνώριζα ότι υπαρχει ή το είχα ξεχασει.Ωραιο πράμα λέω,χαλαλι η αναμονή και το παραπάνω κόστος.
Αρχισα να ακούω μουσική και να ανεβάζω το volume σταδιακα.Εντυπωσιακή συνεργεια,δεν καταλαβαινα ότι ειχα συνδέσει 2 κομμάτια και όλα πήγαιναν όπως τα ονειρευόμουν.
Μέχρι που έβαλα τα πιο κάτω κομμάτια!



Εκει λοιπόν αφενός άκουσα,ειδικά στου Dylan,χαμηλό που αγνοούσα ή δεν θυμόμουν ότι υπάρχει αλλά σε ψηλές στάθμες ανεξέλεγκτο :(
Και άμεσα επανήλθα στην πραγματικότητα που λέει ότι ο χώρος θα καθορισει τα όρια(db) που θα ακούσεις απροβλημάτιστα εγγραφές που έχουν ένα βαθμό δυσκολίας ;)
Ο συνδυασμός είναι ρωμαλέος,φαίνεται οτι πιάνει πολύ δυνατές στάθμες,μέσο υψηλά δεν κουράζει,υπάρχει απόλυτη ενσωμάτωση του BXT με τον δορυφόρο(ή εγώ δεν έπιασα κάποια αστοχία) και πραγματικά μέχρι τώρα είμαι χαρούμενος για την επιλογή μου.
Η δυναμη του όμως με βάζει στο τρυπάκι να ψαχτώ για τον χώρο.
Το καρδιοειδές δούλεψε σωστα με το Kii3 αλλά στον συνδυασμό μάλλον θα χρειαστεί περισσοτερο ψάξιμο στον συνδυασμό τοποθετηση-χώρος.
Λιγα πράγματα για την εταιρεία,το deal ήταν να σταλεί το Kii3 πίσω για να βάψουν το BXT στο ίδιο χρώμα(custom)και να προσαρμοσουν τον «ανταπτορα» που κουμπωνει το 3 στο σαμπ.
Ένα μήνα περιπου μετά υπηρξε ενημερωση ότι λόγω παλαιότητας δεν μπορούν να πετύχουν την ίδια απόχρωση στο BXT.Υπήρξε ένα debate όπου και με την μεσολάβηση του έλληνα dealer, https://www.synthesizer.gr/ συμφωνηθηκε να κρατήσουν το παλιό δικο μου και να παραδώσουν ένα πλήρες νέο σετ χωρίς καμμία πιπλεον επιβάρυνση.
Αυτό το γεγονός και πιθανώς η εποχή που ζούμε λόγω covid επιμηκυνε την παράδοση κατα 2 μήνες.
Πιθανολογω(το αναφέρει σε άλλο ποστ ο @geomiat )ότι το τρέχον Kii3 έχει αλλαγές που δεν μπορούσαν ή δεν τους συνέφερε να τις προσαρμόσουν στο δικό μου.Σίγουρα το tweeter είναι διαφορετικό στο τρεχον(μου το είχε πει ο Χρηστος ο Χατζηστάμου).
Συνοψίζοντας,η εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια θεωρώ ότι εξελίσσεται και έχει εξαιρετικό after sales,το λέω με σιγουριά γιατί μαλλον είμαι από τους πρώτους πελάτες της :)
Συνεχιζεται με μετρήσεις και ακροάσεις…

01C7C893-B522-4EBE-86D6-1BCFF50EECD5.jpeg
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Καλώς τα δέχτηκες!!! Σίγουρα θα τα ευχαριστηθείς, είναι μεγάλη αναβάθμιση.
Η δυναμη του όμως με βάζει στο τρυπάκι να ψαχτώ για τον χώρο.
Θα έρθει με Eq μια χαρά, μην ανησυχείς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο με μπερδεψε λιγο....
Τι ειδους τιουναρισμα;
Σε τέτοια ζητήματα φαίνεσαι μπερδεμένος...γενικώς,οπότε δεν χρειάζεται ν'ανησυχήσεις. ;)
Πρώτες εντυπώσεις:.οντως 5 χρόνια με τα Kii3 είχα συμβιβαστεί με την οποία έλλειψη χαμηλού αλλά μέχρι εκεί που έφτανε το Kii3 έπαιζε σωστα χωρίς να ασχολείσαι με τον χώρο και τα προβληματά του.
Πολλές φορές τερμάτιζε το volume και ήθελα και άλλο!
Δεν είχα πουμαρισματα ,τονικά υπήρχε ισορροπία και η στερεοφωνική εικόνα ήταν οk όταν η ηχογράφηση το υποστήριζε,υπάρχουν πολλές εγγραφές jazz που τα όργανα είναι left-right.Εκει ακούς χωρίς να ασχολείσαι με τη σκηνή,κάτι σαν τα ακουστικα.
Ο συνδυασμός Kii3+BXT λόγω αλλαγής του χωροταξικού του σαλονιού(μεγαλύτερη tv+αλλαγή θέσης καναπέ) θα τοποθετηθεί,μάλλον, στη μέση του δωματιου(φωτο σε προηγούμενο ποστ).
Ετσι τα συναρμολόγησα και τα τοποθέτησα στο περιπου8-)
Και άρχισα να ακούω μουσική από εκεί που είχα μείνει στο περίπου 4 μήνες πριν όταν έφυγαν τα 3αρια για την Γερμανια(θα εξηγήσω παρακάτω).Το βαθύ χαμηλό σχεδον πάντα εντυπωσιάζει και στην δικη μου περίπτωση δεν θα γινόταν διαφορετικα.Τα τραγούδια απόκτησαν άλλον όγκο και πολλά κομμάτια απόκτησαν χαμηλό που ή δεν γνώριζα ότι υπαρχει ή το είχα ξεχασει.Ωραιο πράμα λέω,χαλαλι η αναμονή και το παραπάνω κόστος.
Αρχισα να ακούω μουσική και να ανεβάζω το volume σταδιακα.Εντυπωσιακή συνεργεια,δεν καταλαβαινα ότι ειχα συνδέσει 2 κομμάτια και όλα πήγαιναν όπως τα ονειρευόμουν.
Μέχρι που έβαλα τα πιο κάτω κομμάτια!



Εκει λοιπόν αφενός άκουσα,ειδικά στου Dylan,χαμηλό που αγνοούσα ή δεν θυμόμουν ότι υπάρχει αλλά σε ψηλές στάθμες ανεξέλεγκτο :(
Και άμεσα επανήλθα στην πραγματικότητα που λέει ότι ο χώρος θα καθορισει τα όρια(db) που θα ακούσεις απροβλημάτιστα εγγραφές που έχουν ένα βαθμό δυσκολίας ;)
Ο συνδυασμός είναι ρωμαλέος,φαίνεται οτι πιάνει πολύ δυνατές στάθμες,μέσο υψηλά δεν κουράζει,υπάρχει απόλυτη ενσωμάτωση του BXT με τον δορυφόρο(ή εγώ δεν έπιασα κάποια αστοχία) και πραγματικά μέχρι τώρα είμαι χαρούμενος για την επιλογή μου.
Η δυναμη του όμως με βάζει στο τρυπάκι να ψαχτώ για τον χώρο.
Το καρδιοειδές δούλεψε σωστα με το Kii3 αλλά στον συνδυασμό μάλλον θα χρειαστεί περισσοτερο ψάξιμο στον συνδυασμό τοποθετηση-χώρος.
Λιγα πράγματα για την εταιρεία,το deal ήταν να σταλεί το Kii3 πίσω για να βάψουν το BXT στο ίδιο χρώμα(custom)και να προσαρμοσουν τον «ανταπτορα» που κουμπωνει το 3 στο σαμπ.
Ένα μήνα περιπου μετά υπηρξε ενημερωση ότι λόγω παλαιότητας δεν μπορούν να πετύχουν την ίδια απόχρωση στο BXT.Υπήρξε ένα debate όπου και με την μεσολάβηση του έλληνα dealer, https://www.synthesizer.gr/ συμφωνηθηκε να κρατήσουν το παλιό δικο μου και να παραδώσουν ένα πλήρες νέο σετ χωρίς καμμία πιπλεον επιβάρυνση.
Αυτό το γεγονός και πιθανώς η εποχή που ζούμε λόγω covid επιμηκυνε την παράδοση κατα 2 μήνες.
Πιθανολογω(το αναφέρει σε άλλο ποστ ο @geomiat )ότι το τρέχον Kii3 έχει αλλαγές που δεν μπορούσαν ή δεν τους συνέφερε να τις προσαρμόσουν στο δικό μου.Σίγουρα το tweeter είναι διαφορετικό στο τρεχον(μου το είχε πει ο Χρηστος ο Χατζηστάμου).
Συνοψίζοντας,η εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια θεωρώ ότι εξελίσσεται και έχει εξαιρετικό after sales,το λέω με σιγουριά γιατί μαλλον είμαι από τους πρώτους πελάτες της :)
Συνεχιζεται με μετρήσεις και ακροάσεις…

View attachment 222409
Καλώς τα δέχτηκες!!! Σίγουρα θα τα ευχαριστηθείς, είναι μεγάλη αναβάθμιση.

Θα έρθει με Eq μια χαρά, μην ανησυχείς.
Ο gonis από την άλλη μεριά χρειάζεται ...ν'ανησυχήσει κομματάκι.
Κύριος λόγος για τον οποίο οι αγαπημένοι μας Dimi & Ear δεν σου αράδιασαν μέχρι στιγμής την προτροπή για επιπλέον sub εγκατεστημένα σε διαφορετικές θέσεις εντός του δωματίου ώστε να υποβοηθείται η απόκριση χωρίς να προκύπτουν ανώφελες χαράδρες κατά ζώνες - ανάλογα με τις διαστάσεις χώρου και την τοποθέτηση των main - είναι η καρδιοειδής αρχιτεκτονική στο συγκεκριμένο ηχειακό ηχοσύνολο...Αυτή μπορεί να διευκολύνει εκ προοιμίου τη διαχείριση χαμηλών χάρη στον ισχυρό μετριασμό ως προς τις πρώτες και ισχυρότερες υποχωρήσεις λόγω φαινομένου SBIR από το οπίσθιο και πλευρικά προς τα ηχεία τοιχωματικά όρια ,αλλά δεν είναι από μόνη της αρκετή για ικανοποιητική εξομάλυνση απόκρισης χωρίς περαιτέρω ψάξιμο στη χωροταξία αλλά και την εμπλοκή διατάξεων όπως η ενεργή μπασοπαγίδα της PSI....Δεν παραβλέπεται ότι οι ιδιορρυθμοί χώρου στις χαμηλές οκτάβες εξακολουθούν να ισχύουν ανεξαιρέτως παρά την καρδιοειδή εκπομπή...

Εφόσον έσκασες τα μπικικίνια για τα BXT,θ'άξιζε ακόμα ένα πεντοχίλιαρο για ένα ζεύγος από τα παρακάτω:

Το στοιχείο επίσης που δεν σου τονίστηκε αρκετά είναι ότι η συμπεριφορά του ηχοσυστήματος με το χώρο σε απαιτητικά ως προς τις χαμηλές κομμάτια και ιδίως κατά τις δυναμικές αντιθέσεις φανερώνεται όχι τόσο με την απόκριση συχνότητας,αλλά με την καθαρότητα και ομοιογένεια στο spectrogram.Άρα όποιες μετρήσεις δημοσιεύσεις δεν θα έδιναν επαρκή εικόνα της κατάστασης άμα λείπουν αυτές οι παραστάσεις...
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top