CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
μηπως θα ηθελες να μου πεις τη δικη σου συστηματαρα η και να την δειξεις για να σε πιστεψουμε;
το ποιο ευκολο πραγμα οταν δεν εχεις ειναι να ειρωνευσε αυτους που εχουν,εμπρος λοιπον.....για να σε δω.....
Είναι πολύ εύκολο να το βρείτε, λίγο ψάξιμο χρειάζεται. Δεν σκοπεύω να σας διευκολύνω.
Το έχουν δει όλοι αναρτημένο, βήμα βήμα, μέχρι το τέλος (το προσωρινό) και με τις αντίστοιχες μετρήσεις-αποδείξεις, αυτές που διαχωρίζουν τα συστήματα από τα συστηματάκια.

Επίσης το έχουν ακούσει δεκάδες μέλη (αναφέρθηκε ήδη).

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την αλαζονική σας συμπεριφορά.

Σταχυολογώ:

οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα οταν δεν μπορουμε να τα αποκτησουμε.
τα νούμερα είναι για τους τεχνικούς και τα νούμερα.......
Καταραμένη φτώχεια...... συνήθως δεν παχαίνει ο αστακός.... Αλλά το ψωμί και τα φασολια
φυσικα εχει ενοχλησει πολλους εξυπνακηδες και φτωχους απο την παρεα σας
μπορειτε να συνεχισετε να μαζευετε διαφημιστικα φυλλαδια απο τις εκθεσεις και να ονειρευεστε αυτο που εχω ,μοινο ο πινακας αριστερα κοστιζει 20.000 us.
(@diskohead αυτά εννοούσατε; )
 


Μηνύματα
236
Reaction score
145
Συμφωνώ σε όλα.
Και όλα αυτά είναι δικαιολογημένα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Η συμμετοχή του καθενός στο φόρουμ εδώ ή στο φόρουμ του γκιαρσλατζ ή στο φόρουμ της τρινοβ και της τζενελεκ και του asr, είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.

Αφορά μια τυπική εικόνα χαϊεντά που έχω στο μυαλό μου καρφιτσωμένη, ένα χοντρό (έστω μπόλικα αφράτο) κυριούλη με ακριβά καλώδια στο ρακ, συνήθως αγράμματο ή έστω ιδιαίτερα αμόρφωτο στις θετικές επιστήμες και στην γλώσσα (τυπικά πολλά ορθογραφικά λάθη) και γενικά χαμηλού iq, πονηρό μεν, αλλά χαζούλη.

Αυτόν.

Που θίγεται όταν του λες πως τα πολύτιμα καβλώδιά του είναι σύρματα αμφιβόλου προέλευσης, και πολύ υποδεέστερα από ένα μπελντενάκι ή ένα μογκαμάκι.

Αυτόν που θίγεται όταν του θίξεις το καβλώδιο.
οκ με εχετε καλυψει,παντως ακομα κι αυτος εχει δικαιωμα στο ονειρο και δεν ειναι σωστος ο δημοσιος χαρακτηρισμος.
Στο κατω κατω υποτιθεται οτι ειμαστε πολιτισμενοι ανθρωποι και θιγοντας τον οποιοδηποτε το μονο που κερδιζουμε ειναι
ο στιγματισμος του ιδιου μας του εαυτου,Πολιτισμος και ευγενεια πανω απο ολα.
Ησυμπεριφορα του Κου Κουγια σας εκφραζει ;
Εγω και πολλοι αλλοι μεσα στο forum εχουμε χασει πασα ιδεα για τον συγκεκριμενο ανθρωπο,τι να τις κανω τις τεχνικες
γνωσεις οταν ο ανθρωπος ειναι αξεστος;
Είναι πολύ εύκολο να το βρείτε, λίγο ψάξιμο χρειάζεται. Δεν σκοπεύω να σας διευκολύνω.
Το έχουν δει όλοι αναρτημένο, βήμα βήμα, μέχρι το τέλος (το προσωρινό) και με τις αντίστοιχες μετρήσεις-αποδείξεις, αυτές που διαχωρίζουν τα συστήματα από τα συστηματάκια.

Επίσης το έχουν ακούσει δεκάδες μέλη (αναφέρθηκε ήδη).

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την αλαζονική σας συμπεριφορά.

Σταχυολογώ:








(@diskohead αυτά εννοούσατε; )
αν η δικη μου ειναι αλλαζονικη,τοτε η δικη σας και του Κου Κουγια τι ειναι;
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
@themis1958 Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν κάνετε τον κόπο και αλλάξετε τη θέση του συστήματος ( περιστροφή 90 μοιρών δηλαδή ) έστω και για δοκιμή ( με τις κατάλληλες μετρήσεις προκειμένου να στήσετε και πάλι τις όποιες φροντίδες χώρου έχετε κάνει ), θα καταλάβετε ότι ο ήχος που έχετε τώρα, δεν αντιστοιχεί στο ποσό που έχετε διαθέσει. Μη σας βάλω και στοίχημα ότι μπορείτε ακόμα και να υποβαθμίσετε τα μηχανήματα και πάλι να έχετε τον ίδιο ή και καλύτερο ήχο απο τώρα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
αν η δικη μου ειναι αλλαζονικη,τοτε η δικη σας και του Κου Κουγια τι ειναι;
Μιλώντας μόνο για τον εαυτό μου (δεν σκοπεύω να γίνω δικηγόρος κανενός), τα ποστ μου ήταν απόλυτος καθρέπτης των δικών σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
ακομα κι αυτος εχει δικαιωμα στο ονειρο και δεν ειναι σωστος ο δημοσιος χαρακτηρισμος.
Διαφωνώ.

Τάσσομαι υπέρ της εκτίμησης του αξιομνημόνευτου rdoherty, ο οποίος έλεγε πως επιτελείς σημαντικό κοινωνικό έργο όταν λες βλάκα τον βλάκα κατάμουτρα, διότι πρώτον πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι είναι για να το εμπεδώσει και δεύτερον πρέπει να δείξεις και στους υπόλοιπους που δεν ξέρουν τι είναι, ώστε να μάθουν.

Δηλαδή, ο ηθικός άνθρωπος, οφείλει να αποκαλεί βλαξ τον βλαξ, είναι τρόπον τινά "υποχρέωσή του" προς τους υπόλοιπους, αλλά και προς τον βλαξ.

υποτιθεται οτι ειμαστε πολιτισμενοι ανθρωποι
Υποτίθεται.
Σε κάθε εποχή το ίδιο υποθέτουμε.
Και στο μεσαίωνα αυτό έλεγαν.
Και παλιότερα.
Μέχρι εποχής Νεάντερταλ πρέπει να πάει αυτή η υπόθεση.
Ησυμπεριφορα του Κου Κουγια σας εκφραζει ;
Εφόσον είναι πραγματικότητα, ναι. Είναι πραγματικός φίλος αυτός που θα αποκαλέσει τη σύντροφό μου με το χαρακτηρισμό που της αξίζει, κι όχι με αυτόν μιας τυπικής κι απόμακρης ψευτοευγένειας.

Είναι σα τους άντρες φίλους που κάθονται και θάβουν τις γυναίκες τους.

Είναι ωραίο, δηλώνει συμπαράσταση πάνω απ' όλα.

Ωστόσο, διαφωνώ εντόνως με τη δική σας συμπεριφορά, η οποία είναι ανάρμοστη, υβριστική, μπήκατε ξένος σε ένα φόρουμ να βρίσετε διαχειριστές του φόρουμ και ανθρώπους με τρομερή προσφορά σε άπειρα άγνωστα μέλη.
Αλλά καρφί δε μου καίγεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Διαφωνώ.

Τάσσομαι υπέρ της εκτίμησης του αξιομνημόνευτου rdoherty, ο οποίος έλεγε πως επιτελείς σημαντικό κοινωνικό έργο όταν λες βλάκα τον βλάκα κατάμουτρα, διότι πρώτον πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι είναι για να το εμπεδώσει και δεύτερον πρέπει να δείξεις και στους υπόλοιπους που δεν ξέρουν τι είναι, ώστε να μάθουν.

Δηλαδή, ο ηθικός άνθρωπος, οφείλει να αποκαλεί βλαξ τον βλαξ, είναι τρόπον τινά "υποχρέωσή του" προς τους υπόλοιπους, αλλά και προς τον βλαξ.
+1000
(αλλά δεν είναι "τον βλάκα", "ο βλαξ")?
Εφόσον είναι πραγματικότητα, ναι. Είναι πραγματικός φίλος αυτός που θα αποκαλέσει τη σύντροφό μου με το χαρακτηρισμό που της αξίζει, κι όχι με αυτόν μιας τυπικής κι απόμακρης ψευτοευγένειας.

Είναι σα τους άντρες φίλους που κάθονται και θάβουν τις γυναίκες τους.

Είναι ωραίο, δηλώνει συμπαράσταση πάνω απ' όλα.
Και εδώ κολλάει η υποσημείωσή μου ως προς το επίπεδο οικειότητας μεταξύ ατόμων που θα μιλήσουν με αυτό το τρόπο.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
@themis1958 Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν κάνετε τον κόπο και αλλάξετε τη θέση του συστήματος ( περιστροφή 90 μοιρών δηλαδή ) έστω και για δοκιμή ( με τις κατάλληλες μετρήσεις προκειμένου να στήσετε και πάλι τις όποιες φροντίδες χώρου έχετε κάνει ), θα καταλάβετε ότι ο ήχος που έχετε τώρα, δεν αντιστοιχεί στο ποσό που έχετε διαθέσει. Μη σας βάλω και στοίχημα ότι μπορείτε ακόμα και να υποβαθμίσετε τα μηχανήματα και πάλι να έχετε τον ίδιο ή και καλύτερο ήχο απο τώρα.
ολα αυτα τα γνωριζω,τα συζητησα και με τον τεχνικο μου,το θεμα ειναι :
1)οτι δεν θελω να κλεισω την μπαλκονοπορτα
2)Ειμαι βαθια μουσικοφιλος και δεν θελω να θυσιασω κατι για λιγο περισσοτερο τσικ η τσακ η μπουμπουνητο
Αλλωστε η μουσικη που ακουω ειναι κατα κυριο λογο βοριοευρωπαικη τζαζ ,οποτε ειμαι οκ.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον,σε διαβεβαιω οτι αρκετοι φιλοι του ΑΚΑ που με εχουν επισκευθει με βαρυγδουπα
συστηματα εχουν μεινει εντυπωσιασμενοι απο τον ηχο μου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Συμφωνω και με το σκεπτικο και με το ηθος και το συνολικο πνευμα του EAR, διαφορετικη προσεγγιση διμιουργει κυριολεκτικη πλανη, και κατα συνεπεια ληθη, και αμφιβολο αν υπαρχει επιστροφη απο εκει. Αν ο πολιτισμος των ανθρωπων ειναι αυτος που μας αρεσει, δεν ειναι πολιτισμος ειναι μαρκα μπυρας.
...δανειζομενος το αποφευγμα αγνωστου-στους-περισσοτερους συγγραφεα "κανουμε τα παντα για να δικαιωσουμε τον παρανοικο αυτοχειρα που οταν ακουει τη λεξη πολιτισμο...that's when i reach for my revolver"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
του Κου Κουγια
Κατ'επαναληψιν έχετε αναφέρει όνομα γνωστού δικηγόρου, γραπτώς.
Φροντίστε να μη σας έρθει ουρανοκατέβατη καμία αγωγή, όλα να τα περιμένεις από κάτι τέτοιους...
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Διαφωνώ.

Τάσσομαι υπέρ της εκτίμησης του αξιομνημόνευτου rdoherty, ο οποίος έλεγε πως επιτελείς σημαντικό κοινωνικό έργο όταν λες βλάκα τον βλάκα κατάμουτρα, διότι πρώτον πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι είναι για να το εμπεδώσει και δεύτερον πρέπει να δείξεις και στους υπόλοιπους που δεν ξέρουν τι είναι, ώστε να μάθουν.

Δηλαδή, ο ηθικός άνθρωπος, οφείλει να αποκαλεί βλαξ τον βλαξ, είναι τρόπον τινά "υποχρέωσή του" προς τους υπόλοιπους, αλλά και προς τον βλαξ.


Υποτίθεται.
Σε κάθε εποχή το ίδιο υποθέτουμε.
Και στο μεσαίωνα αυτό έλεγαν.
Και παλιότερα.
Μέχρι εποχής Νεάντερταλ πρέπει να πάει αυτή η υπόθεση.

Εφόσον είναι πραγματικότητα, ναι. Είναι πραγματικός φίλος αυτός που θα αποκαλέσει τη σύντροφό μου με το χαρακτηρισμό που της αξίζει, κι όχι με αυτόν μιας τυπικής κι απόμακρης ψευτοευγένειας.

Είναι σα τους άντρες φίλους που κάθονται και θάβουν τις γυναίκες τους.

Είναι ωραίο, δηλώνει συμπαράσταση πάνω απ' όλα.

Ωστόσο, διαφωνώ εντόνως με τη δική σας συμπεριφορά, η οποία είναι ανάρμοστη, υβριστική, μπήκατε ξένος σε ένα φόρουμ να βρίσετε διαχειριστές του φόρουμ και ανθρώπους με τρομερή προσφορά σε άπειρα άγνωστα μέλη.
Αλλά καρφί δε μου καίγεται.
εσεις γνωριζετε τη γυναικα μου και εμενα για να υπερασπιστειτε τον αξεστο φιλο σας;
Εσεις μπορειτε να χαρακτηριζετε τις γυναικες σας οπως θελετε,εμενα ομως,με ποιο δικαιωμα;
η δικη μου συμπεριφορα ηταν εξ αρχης πολυ κοσμια,απλως αντεδρασα στις εκφρασεις των μελων του που με εθιξαν.
Κατ'επαναληψιν έχετε αναφέρει όνομα γνωστού δικηγόρου, γραπτώς.
Φροντίστε να μη σας έρθει ουρανοκατέβατη καμία αγωγή, όλα να τα περιμένεις από κάτι τέτοιους...
Εχετε δικιο για το ονομα αλα δεν νομιζω να ασχολειται μαζι μας ο ανθρωπος,εχει πιο σοβαρες υποθεσεις
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ειμαι βαθια μουσικοφιλος
Αληθεια ... τι κανει καποιον βαθια μουσικοφιλο ? Οτι εχει βαλει βαθια το χερι στη τσεπη ?
-γιατι δε βλεπω και πολλους δισκους στις φωτο καμμια 500ρια, δηλαδη τιποτα για το ειδος (της τσαζ), μιληστε μου γι αυτο, αν θελετε-
Θα το αφηνα ασχολιαστο, αλλα με τραβηξε η λεξη βαθυ.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
ολα αυτα τα γνωριζω,τα συζητησα και με τον τεχνικο μου,το θεμα ειναι :
1)οτι δεν θελω να κλεισω την μπαλκονοπορτα
2)Ειμαι βαθια μουσικοφιλος και δεν θελω να θυσιασω κατι για λιγο περισσοτερο τσικ η τσακ η μπουμπουνητο
Αλλωστε η μουσικη που ακουω ειναι κατα κυριο λογο βοριοευρωπαικη τζαζ ,οποτε ειμαι οκ.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον,σε διαβεβαιω οτι αρκετοι φιλοι του ΑΚΑ που με εχουν επισκευθει με βαρυγδουπα
συστηματα εχουν μεινει εντυπωσιασμενοι απο τον ηχο μου.
Αν μπορούσα να κάνω αυτό που προτείνω, θα μπορούσα να διαφωνήσω έντονα μαζί σας, αλλά το "δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις" δεν με αντιπροσωπεύει σαν άτομο. Το ανέφερα καθαρά στα πλαίσια δοκιμής ( εδώ μπορώ να επιμείνω, αν και εγώ έκανα τη ταρζανιά να φέρω έξω, πολύ έξω τα ηχεία μου, όχι όμως και να αλλάξω τη διάταξη των επίπλων στο χώρο ) για να ακούσετε τί πραγματικά μπορεί να κάνει το σύστημα. Και μόνο η θολούρα που φέρνει ο πίσω τοίχος στον οποίο βρίσκεστε σχεδόν κολλητά όταν ακούτε, είναι πολύ παραπάνω απο λίγο τσίκι τσικ. Απο την άλλη, μπορεί να εντυπωσιαστείτε τόσο πολύ που να μη σας κάνει κέφι να ακούσετε ξανά όπως τα έχετε τώρα.
Υ.Γ. Εμένα δεν είναι και πολλοί αυτοί που μπορούν να εντυπωσιαστούν απο τον ήχο μου, όσο χάλια ή καλός και αν είναι. Για τους οικείους μου είμαι ο παλαβός που κάθεται στο κέντρο του καναπέ και ακούει δυνατά μουσική. Απο την άλλη, δεν θα με ενδιέφερε και πολύ το τί θα έλεγε οποιοσδήποτε για το σύστημά μου. Με ενδιαφέρει περισσότερο το πως θα το κάνω να παίζει όσο μπορεί καλύτερα, με βάση τις αναφορές που αποθηκεύω στο μυαλό μου ακροαζόμενος άλλα καλά ( κατά προτίμηση, καλύτερα ) συστήματα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
η δικη μου συμπεριφορα ηταν εξ αρχης πολυ κοσμια
Όχι βέβαια.8-)
Καθόλου κόσμια.
Ανέφερα με λινκς μετρήσεις και είπατε αγαπητέ μου αυτά που είπατε, εκεί είναι τα γραπτά, δε φεύγουν, εσείς είστε υπεράνω νούμερων, μουσικόφιλος, δηλαδή, νούμερο κανονικό. :tongue: :lol:
Με ενδιαφέρει περισσότερο το πως θα το κάνω να παίζει όσο μπορεί καλύτερα, με βάση τις αναφορές που αποθηκεύω στο μυαλό μου ακροαζόμενος άλλα καλά ( κατά προτίμηση, καλύτερα ) συστήματα.
Αυτό δεν έχει νόημα.
Καταρχήν δεν υπάρχει ακουστική μνήμη.
Αφετέρου, η αναφορά είναι απλή:
Πάρε ένα ζευγάρι ακουστικά στουντιακης χρήσης (ουδέτερα) να τα έχεις για αναφορά.
Έτσι πρέπει να παίζει το σετάπ, όπως ακούγεται από σοβαρά ουδέτερα ακουστικά.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. δηλαδη οι "μουσικοφιλοι" ειναι οι χαλιενταδες με μικροτερη περιφερια μεσης;
θελω να μαθωωωωω... πειτε με..
Είναι τέτοιες στιγμές που ζηλεύω τον decembered, τι γέλιο πρέπει να ρίχνει με τους ανθρώπους.
αλλοι γελανε, αλλοι κλαινε...εγω στο υπσος μου και στο βαθος ζωολογικος κηπος.. xD
Αμ τζαζ λοοοουκιν φορ α γουεεεειιι το σετ δε ουρολντ ον φαιααααρ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
.. δηλαδη οι "μουσικοφιλοι" ειναι οι χαλιενταδες με μικροτερη περιφερια μεσης;
θελω να μαθωωωωω... πειτε με..
Ο μουσικόφιλος δεν ασχολείται με τα μηχανήματα ποτέ.
Ακούει απλώς μουσική, από οτιδήποτε, και τρέχει στα λάιβ.
Άμα χορεύει κιόλας, έχει και κορμί θανατηφόρο!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ο μουσικόφιλος δεν ασχολείται με τα μηχανήματα ποτέ.
Ακούει απλώς μουσική, από οτιδήποτε, και τρέχει στα λάιβ.
Άμα χορεύει κιόλας, έχει και κορμί θανατηφόρο!
αχ αφηστε τα κοπλιμεντα κυριε EAR μας ..
πειτε κιαλα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ο μουσικόφιλος δεν ασχολείται με τα μηχανήματα ποτέ.
Ακούει απλώς μουσική, από οτιδήποτε, και τρέχει στα λάιβ.
Άμα χορεύει κιόλας, έχει και κορμί θανατηφόρο!
Το κορμί μου λείπει, μόνο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο Κώστας Κόγιας έκανε πλάκα μα η πλάκα δεν είχε αποδοχή αφού βρήκαν οι καλοθελητές τη ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να την πουν στο αντίπαλο στρατόπεδο. :rolleyes:

Προς πάντες:
Δεν είναι όλοι κολλητάρια σας ούτε βρίσκεστε στον live καφενέ/ταβέρνα κορίτσια. Βρίσκεστε σε διαδικτυακό καφενέ, στον οποίο τα πάντα θα φαίνονται μέχρι να φουντάρει. Και το κυριότερο, δεν έχει πιεί όλη η παρέα. ;)

Όσο κι αν συμφωνώ (απόλυτα) με τη 'μπιστημονικότητα του αντικειμένου του forum μας, απαιτείται τρόπος (και τρόποι) για να γίνουν αποδεκτές οι αλλαγές σκέψης που απαιτούνται.
Πρέπει πάντα να σχολιάζουμε τις απόψεις, όχι τα πρόσωπα.






Άσχετο αλλά δεν σταματάει να με εκπλήσσει: Πόση ανασφάλεια έχει κάποιος (γενικά, όχι στο συγκεκριμένο νήμα) που θεωρεί οτι μειώνεται απο τους κρίνοντες τον εξοπλισμό του; :oops:
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top