CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
- γιά μία ακόμα φορά βλέπω το βινύλιο να δυναμιτίζει τις συζητήσεις . . . μάλλον δεν απεβίωσε λοιπόν . . . και εάν πρόκειται να το κάνει , θα χαρο/χοροπαλεύει για πολύ ακόμα
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Ο Κώστας Κόγιας έκανε πλάκα μα η πλάκα δεν είχε αποδοχή αφού βρήκαν οι καλοθελητές τη ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να την πουν στο αντίπαλο στρατόπεδο. :rolleyes:

Για σας είναι πλάκα η αναφορά στα οικογενειακά πρόσωπα του καθενός και μάλιστα με υποτιμητικό τρόπο?

.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Αληθεια ... τι κανει καποιον βαθια μουσικοφιλο ? Οτι εχει βαλει βαθια το χερι στη τσεπη ?
-γιατι δε βλεπω και πολλους δισκους στις φωτο καμμια 500ρια, δηλαδη τιποτα για το ειδος (της τσαζ), μιληστε μου γι αυτο, αν θελετε-
Θα το αφηνα ασχολιαστο, αλλα με τραβηξε η λεξη βαθυ.
εχω περιπου 1000 βινυλια και παρα πολλα cd ACT
Οσο για το μουσικοφιλος,απανταει κατα πρωτο η δηλωση μου οτι δεν θυσιαζω την μπαλκονοπορτα για κατι περισσοτερο
και κατα δευτερο ακουω πολυ μουσικη και απο Spotify, γραμμενα CD απο φιλους κλπ.
Το χερι το εβαλα βαθια στην τσεπη γιατι μπορουσα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Για σας είναι πλάκα η αναφορά στα οικογενειακά πρόσωπα του καθενός και μάλιστα με υποτιμητικό τρόπο?

.
Για 'μένα ίσως όχι (ίσως και ναι), για τον Κόγια έγραψα.


μάλλον δεν απεβίωσε λοιπόν
Αν είχαμε διαδίκτυο όταν πρωτοβγήκαν οι 33 στροφών, τα ίδια θα διαβάζαμε.
Κάποιοι κόλλησαν στην επιστήμη μιας παλιότερης εποχής και σε συγκεκριμένες παλιές ηχογραφήσεις, οι υπόλοιποι τι φταίμε να διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Το χερι το εβαλα βαθια στην τσεπη γιατι μπορουσα.
Θαυμάζω ( χωρίς να ζηλεύω ) το καλυτερο απο το δικό μου, είτε είναι αυτοκίνητο, είτε στη δική μας περίπτωση, ηχοσύστημα. Μερικές φορές όμως ψιθυρίζω "τζάμπα το αμάξι" επειδή ο ιδιοκτήτης δεν εκμεταλλευεται τις δυνατότητες και τον λόγο ύπαρξής του ( αν και, κανονικά δεν πρέπει να βλέπουμε Lambo να πηγαίνουν όπως τους αρμόζει, σε δημόσιους δρόμους ).

Γυναίκες αδυνατώ να θαυμάσω, πάει η παντόφλα σύννεφο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Για μια χιλιάδα βινύλια, δεν αξίζει τόσα λεφτά, και να τα'χεις.
Είναι πολύ μικρή ποσότητα μουσικής.
Παραπάνω βινύλια είχα μαζέψει ως έφηβος, ή άντε όταν μπήκα πανεπιστήμιο, τες πα όταν σταμάτησα να μαζεύω δίσκους είχα περί τους 1200-1300.

Είναι πολύ μικρός αριθμός...
Σε Φλακ είχαμε μαζέψει πολλές δεκάδες χιλιάδες δίσκους, μέχρι που βγήκε σποτιφαϊ και τινταλ κι όλα αυτά είναι πλέον άχρηστα...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
που θα παει, θα καταφερω κι εγω καποια στιγμη να αξιωθω να εχω ενα ακριβο συστημα , θα πουλησω την Koetsu Rosewood αν ειναι , που θα ναι μαλλον... αρκετα οικονομικη, να παρω καμια ακριβοτερη, καμιa Goldfinger? να μπω στον σωστο , τον ακριβο τον δρομο.

Δουλευω σκληρα παντως , αρκετα χρονια τωρα, και κανω και καποιες οικονομιες...


Άσε τα στέρεα και αν έχεις οικονομίες αγόρασε οικόπεδα ή διαμερίσματα, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις ποτέ, τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να ακούς σωστά και με ποιότητα τη μουσική σου να ακούς τι λέει ο Έαρ και δεν θα χάσεις, βέβαια δεν είναι ανάγκη να πάρεις ενεργά ούτε 8 η 16 subwoofers αλλά να πιάσεις την κεντρική ιδέα των λεγομένων του, αλλά τι λέω... αφού το κάνεις ήδη, πάντως John πολύ ωραίος ο χώρος σου οι ηχειάρες κλπ κλπ αλλά δεν μου αρέσει που έχεις γεμίσει τους τοίχους με διάφορα, τώρα θα μου πεις τι σε νοιάζει ρε φίλε.. δικοί μου είναι, Ok απλά ήθελα να στο πω..! :p
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Όταν μάλιστα ο ακαρλ με έβριζε με τα χειρότερα λόγια
Αυτο δεν το 'χω δει (γεγονος-οχι αποψη---μην αρχισει κανας καινουριος ενφυλιος) , καποιο λινκ ?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
αλλά δεν μου αρέσει που έχεις γεμίσει τους τοίχους με διάφορα, τώρα θα μου πεις τι σε νοιάζει ρε φίλε.. δικοί μου είναι, Ok απλά ήθελα να στο πω..! :p
Μην απολογεισαι αγορίνα, βγαλ'το απο μέσα σου!! Τα αυτοάνοσα καραδοκούν!! :p
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Κάποιοι κόλλησαν στην επιστήμη μιας παλιότερης εποχής και σε συγκεκριμένες παλιές ηχογραφήσεις, οι υπόλοιποι τί φταίμε να διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια;
- εδώ συμφωνώ , η λύση είναι : . . . πρίν ανοιχθεί ένα θέμα , ο νηματοθέτης θα ψάχνει στο search forums για κάτι παρόμοιο και θα το συνεχίζει εκεί , έστω και εάν παραλλάσσεται λίγο το θέμα , εάν δεν βρεί κάτι τότε ανοίγει νέο

- εάν παρά ταύτα ο νηματοθέτης δεν ακολουθήσει τα άνω , τότε το θέμα του θα συγχωνεύεται από τους συντονιστές με το/τα παρόμοιά του



- πρόταση κάνω
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.103
Reaction score
20.580
απλως για να τελειωνουμε το σπιτι μου υπερβαινει τα 300τμ,απλως απομονωσα ενα χωρο στον τελευταιο οροφο 20 τμ.
για να ακουω με ησυχια,χωρις παιδια κλπ.
το συστημα μου υπερβαινει τις 80.000 και φυσικα εχει ενοχλησει πολλους εξυπνακηδες και φτωχους απο την παρεα σας....ντρεπομαι για τη συμπεριφορα πολλων μελων σας,μπορειτε να συνεχισετε να μαζευετε διαφημιστικα φυλλαδια απο τις εκθεσεις και να ονειρευεστε αυτο που εχω ,μοινο ο πινακας αριστερα κοστιζει 20.000 us.
Περαστικα και χαιρετε..............
Μόνος σας πήγατε σ' αυτό το δωματιάκι; Μόνος σας; Κι εγώ ο αχρείος τά 'βαλα με τη γυναίκα σας; Τί να πω! Της ζητώ συγγνώμη...

Και μιας και τό 'φερε η κουβέντα, ημι-αγαπητόν μου ακροατήριον, λέω να σας μεταλαμπαδεύσω ολίγα ψήγματα σοφίας. Όχι Αγίας. Σκέτης σοφίας. Και επειδή τη δική μου τη σοφία δεν τη θέλετε, θα σας μεταφέρω ολίγη σοφία από διεθνώς γνωστό παράγοντα του χάι εντ, γνωστής φίρμας του χάι εντ. Συγχρόνως, όμως, συντρέχουν δύο λόγοι, διά τους οποίους πρέπει να μην σας παραθέσω το αυθεντικό κείμενο, μηδέ την μετάφρασή του, παρά μόνον το πλήρες νόημά του σε ελεύθερη απόδοση στην Ελληνική. Πρώτον, δεν αντέχω τα πάμπτωχα αγγλικά σας, χαμερπή, τιποτένια, αγράμματα σκουλήκια. Δεύτερον, το κείμενο είναι μήνυμα από κλειστό γκρουπ, οπότε είμαι υποχρεωμένος να διατηρήσω πλήρη ανωνυμία. Αυτό, βεβαίως, ουδόλως αποδυναμώνει την ισχύ και την ορθότητα των γεγραμμένων. Σημειώστε εμφατικώς, πως αν κάποιος εξυπνάκιας ανακαλύψει την προέλευση του κειμένου και τη δημοσιεύσει εδώ, θα διαγράψω το μήνυμά του πάραυτα. Εξηγήθηκα.

Λοιπόν, διαβάστε να μαθαίνετε.

Οβερντάμπενιν ραξ ορ κομπόνεντς ανφόρτσουνατλυ χαζ δη εγκζάκτ σέημ αφέκτ αζ ντάμπενιν δε μπόντυ οβ ε μιούζικαλ ίνστρουμεντ. Ιτ μιούτς όβερτόουνς, κομπρέσεζ δε σάουντστέιτζ εντ ντέντενς δα σάουντ οβ δα σύστεμ. Ιφ ε νταλ, λάιφλες ηξπήριανς ιζ γιωρ θηνγκ, ντάμπενινγ μέι μπη τζάστ δε τίκετ. Μάι απρόουτς ιζ του κόντουρ εντ κοντρόλ δε ρηζόνανς οβ κομπόνεντς, εντ νοτ λίμιτ δέαρ ρηζόνανς του ε νάροου φρήκουενσυ μπάντγουιντθ. Ινστέντ, τάι ητς κομπόνεντ ίντου δη άκτσιουαλ σάουντ γιωρ στέρεο ιζ μέικιν γουάιλ ντρέηνιν ηξές ένερτζυ φρομ ητς κομπόνεντ τσάσι. Δις κρηέητς πλέζαντ σέκοντ χαρμόνιξ φορ α σηγκνίφικαντ ηξπάνσιον οβ δα σάουντστέητζ γουίδ μόρ κόμπλεξ χαρμόνικ στράκτσιουρς ιν δε μιούζικ ιτσέλφ.

Αυτά και που λέτε. Και για να επιστρέψουμε εις το θέμα μας, εγώ προσωπικώς επιλέγω αυτό που θα μου δώσει την αρτιότερη ηχητική ποιότητα. Μη νομίσετε, όμως, πως έχω χρυσά αυτιά. Όοοοοοχι όχι όχι. Ικανότητες έχω. Ικανότητες. Έτσι μπράβο.

Βεβαίως, υπάρχουν και περιπτώσεις που θέλω να έχω κάτι που άκουσα, και δεν το βρίσκω πουθενά. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ριπάρω το site που βρήκα το κομμάτι. Σιγά μη σκάσω! Και σιγά την απώλεια ποιότητας δηλαδή! (Βγάλτε σπυριά ελεύθερα! Χα χα...)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.808
εχω περιπου 1000 βινυλια και παρα πολλα cd ACT
Οσο για το μουσικοφιλος,απανταει κατα πρωτο η δηλωση μου οτι δεν θυσιαζω την μπαλκονοπορτα για κατι περισσοτερο
και κατα δευτερο ακουω πολυ μουσικη και απο Spotify, γραμμενα CD απο φιλους κλπ.
Το χερι το εβαλα βαθια στην τσεπη γιατι μπορουσα.
Ευχαριστω για την απαντηση, συμφωνω οτι η ACT (εκει πηγε η καρδουλα) βγαζει αυτη τη στιγμη οτι πιο φρεσκο κυκλοφορει, και στο βαθια στη τσεπη επειδη υπηρξε η δυνατοτητα καποια στιγμη. Ομως επιτρεψτε μου, οτι ο αριθμος των δισκων δεν ειναι τοσο συμφωνος σε σχεση με την αξια του πικαπ/κεφαλης/phono κοκ (χωρις να γνωριζω την αξια των δισκων).
Μου αρεσει ο χωρος που εχετε (ως γουστο, μεχρι ενα σημειο-για εσας και οχι για μενα-εμενα ειναι ολα μαυρα) θα πηγαινα στην μεγαλη διασταση, με το ρακ σε μια απο τις 2 πλευρες (οχι αναμεσα στα ηχεια), για να μην εχω την αντανακλαση απο πισω, και να εχει ικανη αποσταση το χαμηλο για να απλωθει.
Τα ηχεια δεν ειμαι σιγουρος χωρις μετρησεις που ακριβως θα εμπαιναν. Παντως οχι πολυ κοντα στη μπαλκονοπορτα.
 


Μηνύματα
236
Reaction score
145
Για μια χιλιάδα βινύλια, δεν αξίζει τόσα λεφτά, και να τα'χεις.
Είναι πολύ μικρή ποσότητα μουσικής.
Παραπάνω βινύλια είχα μαζέψει ως έφηβος, ή άντε όταν μπήκα πανεπιστήμιο, τες πα όταν σταμάτησα να μαζεύω δίσκους είχα περί τους 1200-1300.

Είναι πολύ μικρός αριθμός...
Σε Φλακ είχαμε μαζέψει πολλές δεκάδες χιλιάδες δίσκους, μέχρι που βγήκε σποτιφαϊ και τινταλ κι όλα αυτά είναι πλέον άχρηστα...
θελετε να μου πειτε οτι ο ηχος του Spotify Premium ειναι ιδιος με του βινυλιου ΜΟΥ;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Άσε τα στέρεα και αν έχεις οικονομίες αγόρασε οικόπεδα ή διαμερίσματα, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις ποτέ, τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να ακούς σωστά και με ποιότητα τη μουσική σου να ακούς τι λέει ο Έαρ και δεν θα χάσεις, βέβαια δεν είναι ανάγκη να πάρεις ενεργά ούτε 8 η 16 subwoofers αλλά να πιάσεις την κεντρική ιδέα των λεγομένων του, αλλά τι λέω... αφού το κάνεις ήδη, πάντως John πολύ ωραίος ο χώρος σου οι ηχειάρες κλπ κλπ αλλά δεν μου αρέσει που έχεις γεμίσει τους τοίχους με διάφορα, τώρα θα μου πεις τι σε νοιάζει ρε φίλε.. δικοί μου είναι, Ok απλά ήθελα να στο πω..! :p
καλα κανεις ρε φιλε, πες τα οτι σκεφτεσαι, καλο κανει, πες τα βγαλτα απο μεσα σου να αισθανθεις ωραια εσυ, ακομα κι αν βαζω κι αλλα πραματα στους τοιχους εγω...!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θαυμάζω ( χωρίς να ζηλεύω ) το καλυτερο απο το δικό μου, είτε είναι αυτοκίνητο, είτε στη δική μας περίπτωση, ηχοσύστημα. Μερικές φορές όμως ψιθυρίζω "τζάμπα το αμάξι" επειδή ο ιδιοκτήτης δεν εκμεταλλευεται τις δυνατότητες και τον λόγο ύπαρξής του ( αν και, κανονικά δεν πρέπει να βλέπουμε Lambo να πηγαίνουν όπως τους αρμόζει, σε δημόσιους δρόμους ).

Γυναίκες αδυνατώ να θαυμάσω, πάει η παντόφλα σύννεφο
Δεν πιστεύω να λες και τέτοια για παπουδάκια που στρίβουν στα βουνά; :p :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.808
Βρε συ Αλφυ23 να πουμε.. αμα θελει, πεταγεται στον EAR, παιρνει "τζουρα" απο το λερναια υδρα (χαριτολογοντας, αφου κωβεις ενα καλωδιο ρεβματως τσουπ ξεπηδανε δυο σαμπ) συστημα και ξαναγυρναει πισω χαρουμενος ... που δε χρειαζεται να τα βαζει με το θηριο .... χιχιχιιχ..
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Δεν πιστεύω να λες και τέτοια για παπουδάκια που στρίβουν στα βουνά; :p :p
Αν είναι μόνοι τους στα βουνά και δεν κινδυνεύει κανείς, μαγκιά τους ( όσο κι αν ο εκπολιτισμένος οδηγός μέσα μου κατόπιν του update της οδηγικής μου συμπεριφοράς φωνάζει ότι είναι λάθος ).

Σπόιλερ: Σε πόσα βουνά έχω ευχηθεί να τα είχα μόνα τους με μια Sierra... "Ανυπεράσπιστα" με τουλάχιστον 400 άλογα, να λυσσομανάει το κωλί. Μετά ξυπνάω και οδηγώ συντηρητικά με λίγο επίθεση στο apex, το φοκουσάκι μου :p
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.740
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top