CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επειδή έχω δει και διαβάσει το νήμα για τον χώρο σας, εκτιμώ (αν και με ξαναδυσκολεύει η απάντησή σας). Εκεί που έβαλα σε μια σειρά ότι η ποιότητα ενός FLAC 24/192 είναι πιο καλή απο του CD (16/44,1), άρα τα καλά μηχανήματα έχουν περιθώριο να το αποδώσουν καλύτερα, γράφεται ότι καταλήξατε στο CD.
Πάντως απαντήσατε ακριβώς στο ερώτημα που ήθελα, να ρίξει κανείς χρήματα και χρόνο σε μηχανήματα για lossless ήχο ή για CD ήχο. (Αφήνω για λίγο πλέον έξω το βυνίλιο).
Φιλε μου,δεν εκατσα ποτε να τα ακουσω και τα 2 στο ιδιο συστημα ομως.Το συμπερασμα μου βγηκε μετα απο πολυ ψαξιμο.Ως συνηθως,τα PC και τα φθηνα ψηφιακα τρανσπορτ εχουν θεμα θορυβου(παραμορφωσεων).Υπαρχουν βεβαια και πολυ ακριβοτερες επιλογες αλλα εκει μπορεις να παιξεις και με κορυφαια μηχανηματα σε CD transport.Θα ελεγα ομως οτι τη μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε οποιο φορμα και να επιλεξεις,την κανει τελικα ενα καλο Dac.

Επισης να ξερεις οτι σε τεστ για διαφορα ακουστοτητας 16/44 και hirez,διαφορα δεν υπηρξε.

ΥΓ.Ο πληθυντικος νομιζω περισσευει...Δεν ειμαι εγω στο αβαταρ...!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Έχετε πολύ πλάκα... :tongue:

Εντάξει, δε ξέρει το παιδί που ρωτάει, αλλά το σκίσατε! :gotcha:


Λοιπόν, καλοί μου άνθρωποι, αν βγαίνει μια νέα ηχογράφηση και θέλετε να την ακούσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στην καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου, η πρώτη και καλύτερη δυνατή επιλογή είναι φυσικά BD audio, σε Dolby Atmos.

Το blue ray έχει την μεγαλύτερη χωρητικότητα, θα χωρέσει τον μεγαλύτερο αριθμό καναλιών και την υψηλότερη δειγματοληψία, και συμπεριλαμβάνει immersive experience, ήχο από μια διάσταση ακόμα.

Οτιδήποτε επιπρόσθετο μπορεί να σας προσφέρει αυτή την ηχογράφηση σε immersive φορμά, είναι όμοιας αξίας, και εδώ μπορούμε να αναφέρουμε το Tidal που ξεκίνησε να παρέχει Dolby Atmos, όπως και το Amazon.

Γενικά όμως, το blue ray είναι στην κορυφή της λίστας. Υποστηρίζει ένα σκασμό φορμά, πολυκαναλα και ιμερσιβ, υψηλές αναλύσεις και δειγματοληψίες, τα πάντα όλα. Είναι ο,τι καλύτερο έχει να δείξει η βιομηχανία του 2020.

Στο επόμενο "σκαλοπάτι" υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής μπορούμε να αναφέρουμε τα DVD audio, καθώς και τα πολυκαναλα SACD. Τα πρώτα συνήθως έχουν DTS HD, αλλά και άλλα πολυκάναλα φορμά ήχου, φυσικά και με υψηλές δειγματοληψίες, και κανάλια έως 7.1, ενώ τα SACD, παίζουν σταθερά στο 5.1 (νομίζω έχω βρει μόνο ένα 7.1) και βεβαίως υποστηρίζουν υψηλές αναλύσεις και δειγματοληψίες και έχουν φανταστικό ήχο.

Ανάμεσα σε dvd audio και sacd, προφανώς προτιμούμε τα DVD audio, διότι προσφέρουν 7.1 (2 κανάλια ακόμα). Φυσικά και τα δύο παίζουν εξαιρετικά.

Από στριμινγκ, πολυκάναλο έχει το qobuz, και φυσικά και άλλοι πάροχοι, θέλει ψάξιμο.

Κι εδώ τελειώνει η υψηλή ποιότητα ήχου στο σωτήριον έτος 2020.:neo:

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας.

:party::party::party:

Τα υποδεέστερα παλιακά ψηφιακά μέσα ( αςπούμετοσιντί) ανήκουν στην δεκαετία του '80 και βεβαίως να μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε το προπολεμικό βινύλιο και ραδιόφωνο, το γραμμόφωνο και τη λατέρνα, την κασέτα βρε αδερφέ κι'οποιαδήποτε άλλη δικάναλη ή μονοκάναλη βινταζιά θέλετε. :fuckyou:

Εννοείται πως τη μουσική σου την απολαμβάνεις και από γραμμόφωνο, ραδιόφωνο, από οτιδήποτε, και φυσικά με μονοφωνικη εγκατάσταση, ένα ασύρματο μικρό JBL, παίζει αξιολάτρευτα και ο περισσότερος κόσμος ακούει έτσι, μονοφωνικα.
Ή από κινητό. Στανταράκι.

Και φυσικά οι καλύτερες πρακτικά δωρεάν μουσικές αποθήκες είναι στο Spotify. Ακούς ότι θες, σε τιμή χώμα. Τζάμπα.

Όσον αφορά όμως την ποιότητα αναπαραγωγής, την υψηλή πιστότητα και τις δυνατότητες του 2020, τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως σας τα έγραψα.8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα μία επεξήγηση-βοήθεια στο εξής.
Αν θεωρήσουμε ότι έχεις τον χώρο, τα ηχεία, το dac, ενισχυτές, τις συσκευές αναπαραγωγης (streamer, cd player-cd transport, πικαπ, ipod, PC) κτλ. και θες να ακούσεις μία καλή ηχογράφηση, τι επιλέγεις από τα παρακάτω:

- TIDAL ή Spotify (premium) - πόσα bit/Khz δίνουν τελικά;
- CD ή SACD (καλές ηχογραφήσεις) - πόσα bit/Khz δίνουν τελικά;
- Vinyl (από καλές εταιρείες) - τι δίνει ο αναλόγικος ήχος (συγκριτικά);
- Flac και αναπαραγωγή από PC.

Ας μην θίξουμε θέμα κόστους.
πχ. Κυκλοφόρησε κάτι ένα καλό άλμπουμ και θέλουμε να το αποκτήσουμε (ανεξάρτητου τιμής) και να το ακούμε με τον δυνατότερο και καλύτερο τρόπο. Τι διαλέγουμε;
Καθένας μπορεί να εννοεί ΄΄τον χώρο΄΄ όπως νομίζει ο ίδιος,οπότε αποτελεί γκρίζα ζώνη σε πείσμα του όποιου δεδηλωμένου.

Αλλά δεν εξέτασες το άλλο σκέλος,αυτό με τη διαρρύθμιση δεδομένου setup.Εδώ δεν διευκρινίστηκε καν από τον νηματοθέτη και η αρχιτεκτονική - δικαναλική ή πολυκαναλική.

Διότι ακόμα και η πιο εμπεριστατωμένη φροντίδα χώρου δεν αντισταθμίζει εγγενείς αδυναμίες πάνω στη σύνθεση του setup,όπως λ.χ. ανεπάρκεια σε στάθμες,οδήγηση,κάτω όριο απόκρισης,εσφαλμένη χωροταξία ή ακόμα και...επίπεδο επεξεργασίας του σήματος από λογισμικά.Και όσο επιμένουμε,ο λογαριασμός μπορεί κάλλιστα ν'αυξάνεται.;)
Τα πάντα είπε ο άνθρωπος...
...μεχρι και το θεμα κόστους είπε..

Πας να διαφύγεις :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα πάντα είπε ο άνθρωπος...
...μεχρι και το θεμα κόστους είπε..

Πας να διαφύγεις :lolsign:
Μόνο από το να γινόμουν ανέμπνευστος ανήμερα των Θεοφανείων. :sneaky:

Και το κόστος στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν γίνεται τόσο θέμα,,όσο...θύμα.
 

A

amoustakas

Guest
Υπαρχουν 2 στρατοπεδα στον χωρο.

Το ενα λεει CD-και οχι SACD-και το αλλο lossless αρχειο.Εγω μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα στο CD.

Πιστευω ομως ο καλυτερος τροπος θα ηταν ενα Α/Β τεστ στο ιδιο συστημα,αρκει να ειναι αρκετα αναλυτικο.Προτιθεμαι να κανω το πειραματοζωο-δηλαδη φερνει καποιος το δικο του τρανσπορτ ψηφιακων αρχειων και το παιζουμε κοντρα στο CD.
Και άλλοι αναφέρουν ότι το cd παίζει καλύτερα από tidal. Λογικά οφείλεται στην υλοποίηση του streaming που δεν είναι τελικά τόσο εύκολη υπόθεση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η απάντησις εδόθη!
Ιερόν Σποτιφάιον και Άγιος ο Θεός!


Σκυμμένε λάτρη στο LP
και παραβάτη του RT
η προδοσία των setup σου σε βαραίνει.
Όσο ν'ακούς και να μεθάς
ένα σαλόνι είναι μπελάς,
ό,τι μετριέται όλο και κάτι θα σημαίνει.

Ένα setup δίχως τα sub θα μείνει άμπασο
υποχωρήσεις με τα στάσιμα στην άβυσσο
και των μέσων το ποσοστό θα είναι άνισο.

Πιστέ συλλέκτη του CD
και των βυσμάτων γητευτή
με τη συνήθεια δεν μπορείς μακριά να τρέξεις.
Όσο και αν γυάλισες πολύ
την ίνα σου την οπτική
με του Bluray την ανάλυση θα μπλέξεις.

Των setup μας η δομή μοιάζει σε άλυσο
τεντωμένη από του μαστερά την άβυσσο
και ποιος κρίκος πάει πρώτος στον παράδεισο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Εμενα παντως, με τα δικα μου αυτια στο δικο μου χωρο και με το δικο μου συστημα με τα δικα μου μηχανηματα, το καλυτερο ειναι το Τριτο προγραμμα, ραδιοφωνο, ειδικα οταν ειναι αργα κι εχει καλα ρευματα.

Αυτη ειναι η γνωμη μου , η εμπειρια μου η προσωπικη μου πεποιθηση και δε μπορει κανεις να μου το αμφισβητισει.
Με τα δικα μου αυτια, εγω ακουω, εγω ξερω.

;) :rolleyes:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

Σκυμμένε λάτρη στο LP
και παραβάτη του RT
η προδοσία των setup σου σε βαραίνει.
Όσο ν'ακούς και να μεθάς
ένα σαλόνι είναι μπελάς,
ό,τι μετριέται όλο και κάτι θα σημαίνει.

Ένα setup δίχως τα sub θα μείνει άμπασο
υποχωρήσεις με τα στάσιμα στην άβυσσο
και των μέσων το ποσοστό θα είναι άνισο.

Πιστέ συλλέκτη του CD
και των βυσμάτων γητευτή
με τη συνήθεια δεν μπορείς μακριά να τρέξεις.
Όσο και αν γυάλισες πολύ
την ίνα σου την οπτική
με του Bluray την ανάλυση θα μπλέξεις.

Των setup μας η δομή μοιάζει σε άλυσο
τεντωμένη από του μαστερά την άβυσσο
και ποιος κρίκος πάει πρώτος στον παράδεισο.
Αρχίσαμεεεεεε.....!
 

Μηνύματα
163
Reaction score
97
Εάν το ζητούμενο είναι η πιό ακριβής αναπαραγωγή του αρχικού master και εφόσον υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός τότε ξεκάθαρα FLAC αρχείο κατα προτίμηση 24άρι αν υπάρχει διαθέσιμο.

DSD αυθεντικές παραγωγές ή επανεκδόσεις πλέον βγαίνουν απειροελάχιστες και 99% μόνο κλασσική μουσική.

Όλες οι υπηρεσίες παροχής streaming βάζουν το ..δαχτυλάκι.. τους στον ήχο (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι είναι κακό το αποτέλεσμα) ενώ σχεδόν όλες οι επανεκδόσεις σε βινύλιο είναι πλέον απο ψηφιακό μάστερ (πλήν κάποιων ελάχιστων όπως της mobile fidelity κλπ) για δε τις καινούριες παραγωγές σε βινύλιο δεν το συζητάμε κάν.

Απο εκεί και πέρα όλα καλά είναι και παίζουν εξαιρετικά ανάλογα τον εξοπλισμό και το γούστο του καθενός αλλα κύρίως την επεξεργασία στο mastering που έχει γίνει και την αρτιότητα της κοπής για τους δίσκους βινυλίου (πονεμένη ιστορία το τελευταίο..).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ιεραρχικα ειναι τα εξης....

1) immersive auro3d
2)immersive dolby atmos
3)πολυκαναλο 5.1 -7.1
4)2καναλο

σαφως και τα δισκακια σε ολες τις μορφες ειναι καλυτερα, αφου μπορουμε ναχουμε αυτα που θελουμε και οποτε θελουμε.
....το streaming ακομα εχει μελλον και δεν θα εχει παντα αυτο που θες να ακουσεις.....ισως με 4-5 συνδρομες να μπορεις να καλυψεις σχεδον ολα οσα θες να ακουσεις....:biggrin:
Το καλυτερο streaming ειναι το spotify και ειναι αυτο που αξιζει αφου ταχει σχεδον ολα .....ποιοτητα Β βεβαια αλλα δεν τοχεις για την ποιοτητα.......αυτα που θες σε ποιοτητα τα αγοραζεις ......η.......:biggrin:

υγ ..με το tidal φαγαμε πορτα σε 2 album χρονιαρες μερες ......εφαγε μπαν δια παντος :lolsign:
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Εχει και τοAVSite τον ΠΑΠΑ του

Έχετε πολύ πλάκα... :tongue:

Εντάξει, δε ξέρει το παιδί που ρωτάει, αλλά το σκίσατε! :gotcha:


Λοιπόν, καλοί μου άνθρωποι, αν βγαίνει μια νέα ηχογράφηση και θέλετε να την ακούσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στην καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου, η πρώτη και καλύτερη δυνατή επιλογή είναι φυσικά BD audio, σε Dolby Atmos.

Το blue ray έχει την μεγαλύτερη χωρητικότητα, θα χωρέσει τον μεγαλύτερο αριθμό καναλιών και την υψηλότερη δειγματοληψία, και συμπεριλαμβάνει immersive experience, ήχο από μια διάσταση ακόμα.

Οτιδήποτε επιπρόσθετο μπορεί να σας προσφέρει αυτή την ηχογράφηση σε immersive φορμά, είναι όμοιας αξίας, και εδώ μπορούμε να αναφέρουμε το Tidal που ξεκίνησε να παρέχει Dolby Atmos, όπως και το Amazon.

Γενικά όμως, το blue ray είναι στην κορυφή της λίστας. Υποστηρίζει ένα σκασμό φορμά, πολυκαναλα και ιμερσιβ, υψηλές αναλύσεις και δειγματοληψίες, τα πάντα όλα. Είναι ο,τι καλύτερο έχει να δείξει η βιομηχανία του 2020.

Στο επόμενο "σκαλοπάτι" υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής μπορούμε να αναφέρουμε τα DVD audio, καθώς και τα πολυκαναλα SACD. Τα πρώτα συνήθως έχουν DTS HD, αλλά και άλλα πολυκάναλα φορμά ήχου, φυσικά και με υψηλές δειγματοληψίες, και κανάλια έως 7.1, ενώ τα SACD, παίζουν σταθερά στο 5.1 (νομίζω έχω βρει μόνο ένα 7.1) και βεβαίως υποστηρίζουν υψηλές αναλύσεις και δειγματοληψίες και έχουν φανταστικό ήχο.

Ανάμεσα σε dvd audio και sacd, προφανώς προτιμούμε τα DVD audio, διότι προσφέρουν 7.1 (2 κανάλια ακόμα). Φυσικά και τα δύο παίζουν εξαιρετικά.

Από στριμινγκ, πολυκάναλο έχει το qobuz, και φυσικά και άλλοι πάροχοι, θέλει ψάξιμο.

Κι εδώ τελειώνει η υψηλή ποιότητα ήχου στο σωτήριον έτος 2020.:neo:

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας.

:party::party::party:

Τα υποδεέστερα παλιακά ψηφιακά μέσα ( αςπούμετοσιντί) ανήκουν στην δεκαετία του '80 και βεβαίως να μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε το προπολεμικό βινύλιο και ραδιόφωνο, το γραμμόφωνο και τη λατέρνα, την κασέτα βρε αδερφέ κι'οποιαδήποτε άλλη δικάναλη ή μονοκάναλη βινταζιά θέλετε. :fuckyou:

Εννοείται πως τη μουσική σου την απολαμβάνεις και από γραμμόφωνο, ραδιόφωνο, από οτιδήποτε, και φυσικά με μονοφωνικη εγκατάσταση, ένα ασύρματο μικρό JBL, παίζει αξιολάτρευτα και ο περισσότερος κόσμος ακούει έτσι, μονοφωνικα.
Ή από κινητό. Στανταράκι.

Και φυσικά οι καλύτερες πρακτικά δωρεάν μουσικές αποθήκες είναι στο Spotify. Ακούς ότι θες, σε τιμή χώμα. Τζάμπα.

Όσον αφορά όμως την ποιότητα αναπαραγωγής, την υψηλή πιστότητα και τις δυνατότητες του 2020, τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως σας τα έγραψα.8-)
Ο Ρωμαίος ποντίφικας όταν ομιλεί εκ καθέδρας, δηλαδή όταν υπό την ιδιότητα του ποιμένα και διδάσκαλου όλων των χριστιανών, δυνάμει της υπέρτατης αποστολικής του εξουσίας, ορίζει ότι κάθε διδασκαλία που αφορά στην πίστη και τη χριστιανική ηθική πρέπει να γίνει αποδεκτή ως αληθής από ολόκληρη την Εκκλησία, βάσει της Θείας Επιφοιτήσεως υποσχεθείσης σ' εκείνον δια του αποστόλου Πέτρου, τότε χαίρει του αλαθήτου εκείνου που ο Θείος Λυτρωτής θέλησε να χαρίσει στην Εκκλησία του
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ακούω καλά.
Δεν έχω βρει ακόμη τα όρια του remastered cd.
Και δεν έχω το καλύτερο cd based σύστημα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εχει και τοAVSite τον ΠΑΠΑ του



Ο Ρωμαίος ποντίφικας όταν ομιλεί εκ καθέδρας, δηλαδή όταν υπό την ιδιότητα του ποιμένα και διδάσκαλου όλων των χριστιανών, δυνάμει της υπέρτατης αποστολικής του εξουσίας, ορίζει ότι κάθε διδασκαλία που αφορά στην πίστη και τη χριστιανική ηθική πρέπει να γίνει αποδεκτή ως αληθής από ολόκληρη την Εκκλησία, βάσει της Θείας Επιφοιτήσεως υποσχεθείσης σ' εκείνον δια του αποστόλου Πέτρου, τότε χαίρει του αλαθήτου εκείνου που ο Θείος Λυτρωτής θέλησε να χαρίσει στην Εκκλησία του
Εκείνος θα τη χαρίσει,μα όλο και κάποιοι άλλοι θα τη...χαραμίσουν. :sneaky:
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Ακούω καλά.
Δεν έχω βρει ακόμη τα όρια του remastered cd.
Και δεν έχω το καλύτερο cd based σύστημα.
Καταρχάς δεν υπάρχουν όρια.
ούτε στην ηχογράφηση ούτε στον τρόπο αναπαραγωγής .
Όποιος το καταλάβει αυτό θα λύσει αυτόματα πολλά προβλήματα .
Ειδικά οικονομικά .
Πιο πολύ δύναμη οικονομική και επίδειξη είναι .
Πότε θα σου φταίει ο χώρος κ ποτε το σύστημα .
Αλλά στην ουσία φταίμε εμείς .
Δεν έχει τέλος αυτό το παιχνίδι είτε ήχου είτε εικόνας ...
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
εφο'οσον δεν υπαρχουν ορια τοτε: 1. ΒΙΝΥΛΙΟ 2. HDCD (ULTRAUD.....) 3. τα του "αέρος"
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
η πρώτη και καλύτερη δυνατή επιλογή είναι φυσικά BD audio, σε Dolby Atmos.
Στο επόμενο "σκαλοπάτι" υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής μπορούμε να αναφέρουμε τα DVD audio, καθώς και τα πολυκαναλα SACD.
Από στριμινγκ, πολυκάναλο έχει το qobuz, και φυσικά και άλλοι πάροχοι, θέλει ψάξιμο.
Κι εδώ τελειώνει η υψηλή ποιότητα ήχου στο σωτήριον έτος 2020.:neo:
Θα έγραφα αλλά δεν χρειάζεται. :rolleyes:

Όποιος έχει το minimum σωστό πολυκάναλο, δηλαδή 5 ίδια όσο γίνεται ηχεία και άντε ένα Sub κάτσε να κρυφτώ γιατί μου έρχονται κάτι νυστέρια :dance2:, και ακούσει απλά τα soundtracks στις ταινίες ή συναυλίες που όλα αυτά είναι remastered multichannel, θα καταλάβει και τα υπόλοιπα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Εχει και τοAVSite τον ΠΑΠΑ του



Ο Ρωμαίος ποντίφικας όταν ομιλεί εκ καθέδρας, δηλαδή όταν υπό την ιδιότητα του ποιμένα και διδάσκαλου όλων των χριστιανών, δυνάμει της υπέρτατης αποστολικής του εξουσίας, ορίζει ότι κάθε διδασκαλία που αφορά στην πίστη και τη χριστιανική ηθική πρέπει να γίνει αποδεκτή ως αληθής από ολόκληρη την Εκκλησία, βάσει της Θείας Επιφοιτήσεως υποσχεθείσης σ' εκείνον δια του αποστόλου Πέτρου, τότε χαίρει του αλαθήτου εκείνου που ο Θείος Λυτρωτής θέλησε να χαρίσει στην Εκκλησία του
Θα πας στην κόλαση μ'αυτά που γράφεις.
Στην κόλαση του βινταζ ήχου.
:roflmao:
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top