CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Θα έγραφα αλλά δεν χρειάζεται. :rolleyes:

Όποιος έχει το minimum σωστό πολυκάναλο, δηλαδή 5 ίδια όσο γίνεται ηχεία και άντε ένα Sub κάτσε να κρυφτώ γιατί μου έρχονται κάτι νυστέρια :dance2:, και ακούσει απλά τα soundtracks στις ταινίες ή συναυλίες που όλα αυτά είναι remastered multichannel, θα καταλάβει και τα υπόλοιπα.
Βέβαια το upmix από δικαναλο δεν έχει καμία σχέση. Τολμώ να πω ότι το δικαναλο μου αρέσει καλύτερα κάποιες φορές από το upmix. Αντιθέτως όταν η εγγραφή είναι πολυκαναλη είναι σα να ληστευεις εκκλησία σε σχέση με το δικαναλο. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται καν τέτοια σύγκριση.
 

P

PMC

Guest
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα μία επεξήγηση-βοήθεια στο εξής.
Αν θεωρήσουμε ότι έχεις τον χώρο, τα ηχεία, το dac, ενισχυτές, τις συσκευές αναπαραγωγης (streamer, cd player-cd transport, πικαπ, ipod, PC) κτλ. και θες να ακούσεις μία καλή ηχογράφηση, τι επιλέγεις από τα παρακάτω:

- TIDAL ή Spotify (premium) - πόσα bit/Khz δίνουν τελικά;
- CD ή SACD (καλές ηχογραφήσεις) - πόσα bit/Khz δίνουν τελικά;
- Vinyl (από καλές εταιρείες) - τι δίνει ο αναλόγικος ήχος (συγκριτικά);
- Flac και αναπαραγωγή από PC.

Ας μην θίξουμε θέμα κόστους.
πχ. Κυκλοφόρησε κάτι ένα καλό άλμπουμ και θέλουμε να το αποκτήσουμε (ανεξάρτητου τιμής) και να το ακούμε με τον δυνατότερο και καλύτερο τρόπο. Τι διαλέγουμε;

Οι δυο παρακάτω συσκευές μπορούν να παίζουν καλύτερα από CD player η οποιοδήποτε άλλο player.
Το aurender με εσωτερική μνήμη από 2 έως 12 τερα μπορεί να αποθηκεύει και να αναπαράγει αθόρυβα δικαναλο προγράμμα με κορυφαία ποιότητα. ( δεν διαθέτει dac). Usb η καλύτερη έξοδος του.
Το roon nucleus μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό και να αναπαράγει τα πάντα σε οποιοδήποτε φορμα
Το ίδιο αθόρυβα .( δεν διαθέτει dac) hdmi η καλύτερη έξοδος του.

A5E29779-31A2-40A5-868B-1D1CBB53FCA7.jpeg



8F2EB18F-FD50-48FA-A920-1A55AF218251.jpeg
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
σε πρωτη θεση το βινυλιο για τον γεματο ηχο του.
σε δευτερη μοιρα CD η flac (αν καταληγουν και τα δυο στο ιδιο dac, πεταμενα λεφτα το CD
εκτος αν σου αρεσει να εχεις συλλογη και θες να τα βλεπεις.
τελος spotify και οποιας μορφης φτηνο mp3/internet radio χαζομαρες για να το ακουσεις
και να παρεις μια ιδεα
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι δυο παρακάτω συσκευές μπορούν να παίζουν καλύτερα από CD player η οποιοδήποτε άλλο player.
Το aurender με εσωτερική μνήμη από 2 έως 12 τερα μπορεί να αποθηκεύει και να αναπαράγει αθόρυβα δικαναλο προγράμμα με κορυφαία ποιότητα. ( δεν διαθέτει dac). Usb η καλύτερη έξοδος του.
Το roon nucleus μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό και να αναπαράγει τα πάντα σε οποιοδήποτε φορμα
Το ίδιο αθόρυβα .( δεν διαθέτει dac) hdmi η καλύτερη έξοδος του.

View attachment 149786


View attachment 149787
Απείρως προτιμότερος ο υπολογιστής με ΄΄αγωνιστικές΄΄ audio προδιαγραφές Roon Nucleus έστω και αν τρέχει Linux, αφού ζητά λίγο άνω των 2Κ στην ακριβότερη έκδοση σε σχέση με τα 15Κ...΄΄ανάλυσης΄΄ του Aurender (στη φθηνότερη έκδοση).Για να μην απορούσαν κάποιοι πώς και συμπεριελήφθη στο εκατομμυριούχο setup ο δεύτερος. :sneaky:
 
Last edited:

P

PMC

Guest
σε σχέση με τα 15Κ...΄΄ανάλυσης΄΄ του Aurender (στη φθηνότερη έκδοση).Για να μην απορούσαν κάποιοι πώς και συμπεριελήφθη στο εκατομμυριούχο setup ο δεύτερος.

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628

Στο 10:50 θα δείτε το aurender να χρησιμοποιηται ως πηγή σε ένα πανάκριβο σύστημα .
Αυτα τα μηχανακια νομιζω ειναι Κυπριακα!Παιρνουν θετικοτατα σχολια σε καθε εκθεση!Πανακριβα βεβαια...
 


Μηνύματα
174
Reaction score
266
που βρίσκουμε τα πολυκάναλα σούπερ ανάλυσης αρχεία; επί πληρωμή από κάποιο site; δωρεάν από τορεντάδικο; σε φυσική μορφή ( blue ray δισκάκι;) και αν ναι, σε ποιο κατάστημα; διαδικτυακό ίσως απ'τα ξένα; με τι αντίτιμο; ευχαριστώ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ντροπή σου τέτοια γιορτή να κρατάς τα ανυποψίαστα μέλη στο...σκοτάδι.Αυτά που παραθέτεις είναι...θορυβώδη μοντέλα. ;)
"...
As soon as I switched over to it from the Aurender N10 the difference was noticeable enough that the song leapt to the fore of mind and I blurted out. “Shit.”

You see, it was the blackness, the even further reduction in background noise from the N10 – practically an elimination – and utter lack of tonal coloration from the unit that hit me so hard..."

Μουσικώνονται τα...πέπλα από τα ηχητικά συμβάντα λέμεεε... :sneaky:

1578331364051.png
 

P

PMC

Guest
που βρίσκουμε τα πολυκάναλα σούπερ ανάλυσης αρχεία; επί πληρωμή από κάποιο site; δωρεάν από τορεντάδικο; σε φυσική μορφή ( blue ray δισκάκι;) και αν ναι, σε ποιο κατάστημα; διαδικτυακό ίσως απ'τα ξένα; με τι αντίτιμο; ευχαριστώ...

Υπάρχει το στριμινκ Qobuz αλλά είναι λίγο ακριβό.
Μπορείς να αγοράσεις από ...


Βάλε .....dvd audio
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σήμερα λοιπόν που είναι του Φωτός ας πω και εγώ την πεφωτισμένη άποψη μου :)

Ο αναλαγικός ήχος κατ εμέ είναι πιο ξεκούραστος ( αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η λέξη ) πιο ολοκληρωμένος σε όλο το ηχητικό φάσμα - αλλά χάνει με τεράστια διαφορά από το πσηφιακό λόγω ευκολιών και εντυπωσιασμού!!

Χρόνια πολλά σε όλους, καλή χρονιά και να είστε πάντα υγιείς!!:):)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτα τα μηχανακια νομιζω ειναι Κυπριακα!Παιρνουν θετικοτατα σχολια σε καθε εκθεση!Πανακριβα βεβαια...
Πώς πας κι εντοπίζεις όλα τα...άμπασα είναι εκπληκτικόν...
Bhutia said:
...
Το setup της Aries Cerat με το τρίπατο σε εξαπλό σασί μονοτελικό Achilleas,πικάπ Rui Borges που έπαιζε και τα γνωστά ηχεία Symphonia,αυτή τη φορά όμως υποστηριζόμενα με τις ΄΄μικρότερες΄΄ αυτόνομες μπασοκόρνες Erevus S οδηγούμενες παθητικά και ωφέλιμη απόκριση μετά τα 30Hz,αλλά κροσαρισμένες με τα κύρια ηχεία σe ύψος 130 Hz.Το βάθος της κουνελότρυπας έφτανε σε μια ΄΄χώρα των θαυμάτων΄΄ με τους ερμηνευτές κάθε κομματιού σαν ιδιότυπους θαμώνες να ξεναγούν τον επισκέπτη στην εναλλακτική πραγματικότητα...που δεν είχε σημασία να γινόταν ολότελα αχρωμάτιστη.Μόνο που οι μπασοκόρνες άφηναν μεγάλο βάρος...στη φαντασία του ακροατή.
...
 

P

PMC

Guest
Ντροπή σου τέτοια γιορτή να κρατάς τα ανυποψίαστα μέλη στο...σκοτάδι.Αυτά που παραθέτεις είναι...θορυβώδη μοντέλα. ;)
"...
As soon as I switched over to it from the Aurender N10 the difference was noticeable enough that the song leapt to the fore of mind and I blurted out. “Shit.”

You see, it was the blackness, the even further reduction in background noise from the N10 – practically an elimination – and utter lack of tonal coloration from the unit that hit me so hard..."

Μουσικώνονται τα...πέπλα από τα ηχητικά συμβάντα λέμεεε... :sneaky:

View attachment 149792

Έχει πολύ ψωμί το θέμα αυτό.....

Σκέψου σε ποσό δύσκολη θέση είναι αυτός που πρέπει να αξιολογήσει ένα μηχάνημα και να το βγάλει καλύτερο από ένα άλλο που έχει εκθειάσει στο παρελθόν....πραγματικά πολύ δύσκολο.
Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν διαθέτω ανάλογο ακουστικό σύστημα ώστε να μπορέσω να εκτιμήσω πιθανές διαφορες σε τέτοιο επίπεδο γιαυτο και οποίος με ρωτάει αν κατάλαβα διαφορα από το aurender στο nucleus η απάντηση είναι πάντα ίδια .....όχι.

Εδώ τι απαντάει ο ίδιος ο αναθεωρητής επ αυτού !

5507F868-063C-48CB-89E8-B8C0CD22FA5C.jpeg




Τι αυτί πρέπει να έχουν αυτοι?:dance2:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχει πολύ ψωμί το θέμα αυτό.....

Σκέψου σε ποσό δύσκολη θέση είναι αυτός που πρέπει να αξιολογήσει ένα μηχάνημα και να το βγάλει καλύτερο από ένα άλλο που έχει εκθειάσει στο παρελθόν....πραγματικά πολύ δύσκολο.
Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν διαθέτω ανάλογο ακουστικό σύστημα ώστε να μπορέσω να εκτιμήσω πιθανές διαφορες σε τέτοιο επίπεδο γιαυτο και οποίος με ρωτάει αν κατάλαβα διαφορα από το aurender στο nucleus η απάντηση είναι πάντα ίδια .....όχι.

Εδώ τι απαντάει ο ίδιος ο αναθεωρητής επ αυτού !

View attachment 149796



Τι αυτί πρέπει να έχουν αυτοι?:dance2:
Αυτί...hipster. :roflmao:
 



BLUES

TV
Μηνύματα
1.640
Reaction score
966
Έχει πολύ ψωμί το θέμα αυτό.....

Σκέψου σε ποσό δύσκολη θέση είναι αυτός που πρέπει να αξιολογήσει ένα μηχάνημα και να το βγάλει καλύτερο από ένα άλλο που έχει εκθειάσει στο παρελθόν....πραγματικά πολύ δύσκολο.
Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν διαθέτω ανάλογο ακουστικό σύστημα ώστε να μπορέσω να εκτιμήσω πιθανές διαφορες σε τέτοιο επίπεδο γιαυτο και οποίος με ρωτάει αν κατάλαβα διαφορα από το aurender στο nucleus η απάντηση είναι πάντα ίδια .....όχι.

Εδώ τι απαντάει ο ίδιος ο αναθεωρητής επ αυτού !

View attachment 149796



Τι αυτί πρέπει να έχουν αυτοι?:dance2:
Καλησπερα
Xρονια καλα και πολλα
Στην δικη μου περιπτωση τα τρανσπορτ της Μελκο(καλυτερο hardware &software--συγκριτικα με Aurender-Auralic-Innuos),παιζουν εξαιρετα ,μεσω των εσωτερικων τους σκληρων
1. μεσω εθερνετ και Qobuz hires,αποτελουν κορυφαια επιλογη(και με υποστηριξη πρωτοκολλου Ραβενα )
και
2.μεσω DDC απο usb-to i2s(lvds),με ντακ που να υποστηριζει προφανως i2s in
Η χρηση ενος ddc,ειναι επιβεβλημενη ,μιας και τα usb interface των ντακ ανεξαρτητου κοστους(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) ειναι ανεπαρκως υλοποιημενα
Εχω ενα υπεραναλυτικο συστημα,οποτε μπορω να ακουσω διαφορες στην αλυσιδα,χωρις να ειμαι ""χρυσαυτιας"με την βοηθεια του εξαιρετικου ντακ Rockna Wavedream signature
 


Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top