CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα συμφωνήσω (περίπου) με τον Γιανννη και θα διαφωνήσω (εν μέρει) με τον Costas EAR :o, αν μπορώ να διακρίνω μία διαφορά ανάμεσα σε flac από τη συλλογή μου και το spotify αυτή βρίσκεται στο μπάσο. Δε θα πω αν είναι καλύτερο ή όχι, είναι όμως διαφορετικό (ανάλογα πάντα με την παραγωγή).

Από την άλλη ο EAR είπε μία μεγάλη κουβέντα, το spotify έχει remasters που είναι πολλές φορές σύγχρονα σε σχέση με τις παλιατζούρες, κυρίως 80'ς, που πολλοί έχουμε στη συλλογή μας, σαν cd, vinyl, flac κτλ. Για παράδειγμα το rei momo του David Byrne (ένα από τα επιδραστικότερα άλμπουμ) το έχω σε βινύλιο, cd και ένα αγνώστου προέλευσης download. Στο spotify είναι καλύτερο, το έχει μάλιστα με ένα διαφορετικό, μαύρο εξώφυλλο κάποια άλλη μάλλον έκδοση που δεν γνωρίζω.

Στο θέμα των αρχείων υψηλής δειγματοληψίας έχω να πω το εξής: όταν βλέπεις αυτό https://www.hdtracks.com/the-velvet-underground-nico-45th-anniversary-remaster-133644 καταλαβαίνεις για τι απάτη μιλάμε. Ένα άλμπουμ που λόγω παραγωγής θα ακουστεί σαν mp3 128 γιατί να το πουλάς 24/192?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Όχι δεν έχω, είναι κουβέντα που θα ανοίξω στο μέλλον 8-) .
Κράτα μικρό καλάθι για αυτά που λες περί μπάσου.

Πολύ μικρό.
Μικροσκοπικό.
Σα το γρεζι. Το γνωστό. ;)






ΥΓ. Ο υπέροχος αλγόριθμος του mp3, κάνει μονοφωνικό το μπασο, για εξοικονόμηση χώρου. Το σωστό το σετάπ, κάνει μονοφωνικό το μπασο ανεξαρτήτως αριθμού σαμπ, για ομοιογενή απόκριση στο χώρο. Βλέπεις καμία ομοιότητα; :tongue:

ΥΓ.2. Σε σωστά οργανωμένο τυφλό τεστ με τα 801 οδηγούμενα από τα τέρατα της κλασέ, είχε γίνει σύγκριση flac από cd και mp3 από το Φλακ. Στο ερώτημα "ποιο είναι το mp3 και γιατί", όλοι απάντησαν λάθος εκτός από μένα, βγάζοντας το mp3 ως Φλακ, διότι είχε καλύτερο μπάσο. Εγώ είπα το ορθό, πως αυτό που ακουγόταν πιο ευχάριστο, με περισσότερο μπάσο, ήταν το mp3, και ήταν λογικό να ακούγεται καλύτερα, λόγω μονοφωνικου μπάσου, άρα ομοιομορφία στο χώρο και στάθμη καλύτερη από το στερεοφωνικό.
Κερδαω σε τέτχια. :gotcha:

(Όχι γιατί ακούω καλύτερα, αλλά γιατί ξέρω τι να ακούσω και πως να το ερμηνεύσω)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Ναι, ξέρω τι είπες.
Βρίσκω αφορμές.
Μη σκας. Πάρε σαμπ.

Επί της ουσίας, διαφορά ακούγεται πανευκολα στα παλαμάκια. Δηλαδή στα πρίμα, όταν και αν έχουν πραγματική και αντιληπτή ανάλυση. Εκεί υπερέχουν ανετως τα υψηλής δειγματοληψίας φορμά. ;)

Όμως μπρος στο μπάσο, τι να κλασουν τα πρίμα... :tongue: :roflmao::gotcha:
Μην απορείς.

Είναι αναμενόμενο να απολαμβάνεις στο μέγιστο δυνατό βαθμό οποιαδήποτε φυσιολογική ηχογράφηση, ακούγοντάς την σε στάθμη αναφοράς, διότι έτσι σχεδιάζονται για να ακούγονται σωστά οι ηχογραφήσεις, και σε πολύωρες ακροάσεις.

Οι υψηλότερες της στάθμης αναφοράς ακροάσεις, έχουν μεν επιπρόσθετο βαθμό ικανοποίησης από την ευχάριστη λάιβ στάθμη, αλλά είναι επιβλαβείς για πολύωρες ακροάσεις και επιφέρουν κόπωση.

Ωστόσο έχουν σαφέστατο ενδιαφέρον και προσφέρουν υψηλή ικανοποίηση για σύντομα χρονικά διαστήματα ακρόασης.

Οι χαμηλότερες της στάθμης αναφοράς ακροάσεις, έχουν καρασυμπιεσμένα δυναμικά και χάνονται πληροφορίες, οπότε η απόλαυση του μουσικού έργου είναι εκ των πραγμάτων πετσοκομμένη, χρειάζεται χρήση φίλτρου λαουντνες και πολύ χαμηλό κατώφλι θορύβου περιβάλλοντος για να ακούσεις τα μισά..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Στο ομώνυμο κομμάτι, το ραδιόφωνο στην αρχή από που ακούγεται;
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στο ομώνυμο κομμάτι, το ραδιόφωνο στην αρχή από που ακούγεται;
Από surround right. και έρχεται στην μπροστινή τριάδα και συνεχίζει να παίζει αυτό.
αλλά ωραίο είναι και στο τέλος που κάνει κύκλους το φύσημα.
το πιο χαρακτηριστικό για να ακούσεις όλα τα ηχεία να παίζουν κάτι διαφορετικό είναι το welcome to the machine
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Έτσι.
Από το σαραουντ δεξί παίζει το ραδιόφωνο, μόνο από κει.

Άμα κλείσεις το ηχείο αυτό, ξεχνάς το ραδιόφωνο!

IMG_20200111_163634.jpg


Τέλειος δίσκος.;)

Τo welcome to the machine που λες, έχει και εξαιρετικό μπάσο! :)


:party: :party: :party:


Εδώ τώρα όμως, υπάρχει θέμα:

Δεν είναι ενα χόμπι. Είναι πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους.

Εγω πχ εχω χόμπι να ευχαριστιέμαι την μουσική οταν ακούω πιστά την ηχογράφηση, και σε στάθμη Reference.
Δεν εχουν όλοι αυτο το χόμπι
Αυτό το ποστ είναι αιτία δημιουργίας ενός πολύ σοβαρού θρεντ.

Διότι, πέραν από τις κοτσάνες που λέει ο οποιοσδήποτε με υφακι 68 καρδιναλίων για το πώς θέλει να ακούει τη μουσική του και πως του αρέσει, υπάρχει και η επιστήμη της ακουστικής και της ψυχοακουστικής, με εκτεταμένες έρευνες επί του θέματος, και αποτελεί αποδεδειγμένη γνώση το ότι με τις ανωτέρω προϋποθέσεις (πιστή αναπαραγωγή σε reference στάθμη) υπάρχει η υψηλότερη δυνατή απόλαυση της μουσικής.

Είτε μιλάμε για χροιές, είτε για ανάλυση και δυναμικά, είτε για οτιδήποτε, αυτές είναι οι καλύτερες δυνατές συνθήκες, αποδεδειγμένα, με την υψηλότερη δυνατή απόλαυση από τα ανθρώπινα αισθητήρια όργανα της ακοής. ;)

Ναι, δυστυχώς οι θεωρίες για λαμπατες χροιές και απολαυστικές ακροάσεις από 6" στα 3 μέτρα δεν ισχύουν, είναι όλα μπούρδες. Όλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έτσι.
Από το σαραουντ δεξί παίζει το ραδιόφωνο, μόνο από κει.

Άμα κλείσεις το ηχείο αυτό, ξεχνάς το ραδιόφωνο!

IMG_20200111_163634.jpg


Τέλειος δίσκος.;)

Τo welcome to the machine που λες, έχει και εξαιρετικό μπάσο! :)


:party: :party: :party:

Ναι πολύ ωραίο, κουραστικό για τον κάτω όροφο. η γυναίκα φώναζε. ιδικά την ώρα που ξεκινάει.
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Πρακτικά δεν έχουν νόημα οι υψηλές δειγματοληψίες, νόημα έχουν οι καλές παραγωγές, το καλό μαστερινγκ.

Η 2L έχει προσεγμένα μαστερινγκ, και είναι απλώς κερασάκι στην τούρτα η υψηλή δειγματοληψία.

Πάω στοίχημα πως αν μετατρέψεις ένα αρχείο τους από 24/96 σε 16/44 δε θα καταλάβεις καμία διαφορά. ;)
Συμφωνώ απόλυτα.
Κουραστήκαμε με όλες αυτές τις μπούρδες περι υψηλής ανάλυσης.
Λες και η sony με την philips ήταν μακάκες όταν καθιέρωσαν τρόπον τινά το φορμά 16/44
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στο ομώνυμο κομμάτι, το ραδιόφωνο στην αρχή από που ακούγεται;
Τερμα δεξια και πολυ εξω απο το ηχειο.Αν ειναι καλα στημενο το συστημα και φροντισμενος ο χωρος,εκει ακουγεται.
 

P

PMC

Guest
Εδώ τώρα όμως, υπάρχει θέμα:

Τα έχουμε πει Κώστα μου.....τα έχουμε πει! :dance2:


Και δεν θέλω κανείς μας να έχει ύφος 68 καρδιναλίων αλλά ορισμένα πράγματα υπάρχουν ,συμβαίνουν και έχουν λόγο μάλιστα που γίνεται αυτό.....
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τερμα δεξια και πολυ εξω απο το ηχειο.Αν ειναι καλα στημενο το συστημα και φροντισμενος ο χωρος,εκει ακουγεται.
Και πολύ ψηλά επίσης σε εμένα. Ανάμεσα από το atmos και το right.
Ομιλώ για δικάναλη ακρόαση!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
ΥΓ.2. Σε σωστά οργανωμένο τυφλό τεστ με τα 801 οδηγούμενα από τα τέρατα της κλασέ, είχε γίνει σύγκριση flac από cd και mp3 από το Φλακ. Στο ερώτημα "ποιο είναι το mp3 και γιατί", όλοι απάντησαν λάθος εκτός από μένα, βγάζοντας το mp3 ως Φλακ, διότι είχε καλύτερο μπάσο. Εγώ είπα το ορθό, πως αυτό που ακουγόταν πιο ευχάριστο, με περισσότερο μπάσο, ήταν το mp3, και ήταν λογικό να ακούγεται καλύτερα, λόγω μονοφωνικου μπάσου, άρα ομοιομορφία στο χώρο και στάθμη καλύτερη από το στερεοφωνικό.
Κερδαω σε τέτχια. :gotcha:

(Όχι γιατί ακούω καλύτερα, αλλά γιατί ξέρω τι να ακούσω και πως να το ερμηνεύσω)
χμμμ... το ενδιαφέρον εδώ είναι πως όλοι διάλεξαν το mp3 ως το καλύτερο.... άσχετα αν οι περισσότεροι το βάφτισαν flac επειδή γενικά αυτό θεωρείται καλύτερο ως μη απωλεστικό....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
W211
Πρακτικά δεν έχουν νόημα οι υψηλές δειγματοληψίες, νόημα έχουν οι καλές παραγωγές, το καλό μαστερινγκ.

Η 2L έχει προσεγμένα μαστερινγκ, και είναι απλώς κερασάκι στην τούρτα η υψηλή δειγματοληψία.

Πάω στοίχημα πως αν μετατρέψεις ένα αρχείο τους από 24/96 σε 16/44 δε θα καταλάβεις καμία διαφορά. ;)



Συμφωνώ και επαυξάνω για το mastering, επίσης δεν χρειάζεται να κάνω μετατροπή γιατί στη σελίδα της έχει δωρεάν δείγματα σε διάφορες δειγματοληψίες και μπορώ να σου πω ότι δεν ακούω διαφορές όλα όμως ακούγονται πολύ ευχάριστα, επίσης τα original sources είναι σε DXD που σίγουρα θα παίζει σημαντικό ρόλο όμως για ποιο λόγο να υπάρχουν τόσο μεγάλες δειγματοληψίες δεν φτάνουν δηλαδή τα 96 η τα 192KHz πρέπει να υπάρχουν και τα 352.8KHz με ακριβώς διπλάσιο μέγεθος αρχείου, θέλω να πω μήπως είναι κόλπα του μάρκετινγκ όλα αυτά και πρακτικά δεν έχουν καμία αξία (όπως και τα αντίστοιχα dac);;
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top