CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
274
Reaction score
79
Tο χόμπυ αυτό έτσι είναι με πολλές παραμέτρους ...ανάλογα πως θέλει να ακούει ο καθένας συμφωνώ,εμένα μου αρέσουν τα dac που δύσκολα τα ξεχωρίζεις απο βινύλιο ....άλλος θέλει να ακούει την κάθε λεπτομέριεα της ηχογράφησης , 'άλλος είναι πιο γλαφυρός .. γούστα είναι αυτά γι αυτό υπάρχει πλήθος συσκευών και σχολών που αντιπροσωπεύουν .
Χώρος να υπάρχει να στήνεις συστήματα διαφορετικά μεταξύ τους !!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Tο χόμπυ αυτό έτσι είναι με πολλές παραμέτρους ...ανάλογα πως θέλει να ακούει ο καθένας συμφωνώ,εμένα μου αρέσουν τα dac που δύσκολα τα ξεχωρίζεις απο βινύλιο ....άλλος θέλει να ακούει την κάθε λεπτομέριεα της ηχογράφησης , 'άλλος είναι πιο γλαφυρός .. γούστα είναι αυτά γι αυτό υπάρχει πλήθος συσκευών και σχολών που αντιπροσωπεύουν .
Χώρος να υπάρχει να στήνεις συστήματα διαφορετικά μεταξύ τους !!!


Μάλλον "λεφτά" θες να πεις... :rolleyes::geek:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Στο wav διακρίνω μια φρεσκάδα και αγνότητα αλλά και το βρίσκω πιο σέξι, γούστα είναι αυτά βέβαια. 8-)
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Στο wav διακρίνω μια φρεσκάδα και αγνότητα αλλά και το βρίσκω πιο σέξι, γούστα είναι αυτά βέβαια. 8-)
Μήπως υπονοείς ότι στο VINYL έχει πέσει πολύ χρωμάτισμα και ξεγελάει με την πρώτη ματιά?
:rofl: :dance2: :errwhat: :drinks:
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οσοι εχετε και τις δυο πλατφορμες, spotify + tidal, ακουστε το J.O.S. days των Nits και ....αναφερατε!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ακούστε το κομμάτι Curse της Agnes Obel σε Spotify και Tidal premium και στο αντίστοιχο αυθεντικό Flac και πείτε μου..
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Cd vs streaming

Μηδεν ακουστικη διαφορα μεταξυ των 2 μεσων στη συγκεκριμενη δοκιμη απο εξαιρετικα εμπειρο reviewer.
Ο συγκεκριμένος έχει πει πως η coaxial είναι μακράν ανώτερη της toslink σαν spdif σύνδεση. Χα σε έκανα να τον μισήσεις.
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Θέμα γούστου είναι προτιμώ μια καλή εγγραφή σε CD με ένα πολύ καλό τράσπορτ + ντακ.
Να στο πω διαφορετικά αν μπορείς και ονειρεύεσαι όταν ακούς ή ανατριχιάζεις είσαι μια χαρά. Οι μηχανές κάτω από το ανθρώπινο συναίσθημα...BIG TIME SΑRAH
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Θέμα γούστου είναι προτιμώ μια καλή εγγραφή σε CD με ένα πολύ καλό τράσπορτ + ντακ.
Να στο πω διαφορετικά αν μπορείς και ονειρεύεσαι όταν ακούς ή ανατριχιάζεις είσαι μια χαρά. Οι μηχανές κάτω από το ανθρώπινο συναίσθημα...BIG TIME SΑRAH
Aγαπητοι φίλοι, ένα καλοστημένο βινύλιακο σετ της τάξης των15. 000 δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο, όποιος έχει ακούσει κάτι τέτοιο σε διαμορφωμένο χώρο και όχι σε δωμάτιο ξενοδοχείου μπορεί να καταλάβει τι εννοώ.
Aγαπητοι φίλοι, ένα καλοστημένο βινύλιακο σετ της τάξης των15. 000 δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο, όποιος έχει ακούσει κάτι τέτοιο σε διαμορφωμένο χώρο και όχι σε δωμάτιο ξενοδοχείου μπορεί να καταλάβει τι εννοώ.
Συμπληρωνοντας ότι θα ήταν το απόλυτο με ένα καλογραμμένο 45αρι.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Aγαπητοι φίλοι, ένα καλοστημένο βινύλιακο σετ της τάξης των15. 000 δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο
Όντως, από πλευράς υψηλής πιστότητας, δεν μπορεί.
Ούτε με την έξοδο ήχου ενός κινητού.
Που παίζει στριμινγκ.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ένα καλοστημένο βινύλιακο σετ της τάξης των15. 000 δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο,
Ενα καλοστημένο κασετόφωνο ειναι κλάσεις καλύτερο
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Παιδιά τελευταία άλλαξα πηγή (dac) και έχω μείνει κάγκελο μετά απο συναντήσεις με φίλους έχει πλησιάσει τρομερά το βινύλιο ...το οποίο πάντα έχει το κάτι άλλο .
Βέβαια με την ευκολία του streaming(tidal)σε αρχεία mqa και όχι μόνο δεν έχει αντίπαλο !
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Παιδιά τελευταία άλλαξα πηγή (dac) και έχω μείνει κάγκελο μετά απο συναντήσεις με φίλους έχει πλησιάσει τρομερά το βινύλιο ...το οποίο πάντα έχει το κάτι άλλο .
Βέβαια με την ευκολία του streaming(tidal)σε αρχεία mqa και όχι μόνο δεν έχει αντίπαλο !
γραψε ποιο dac πηρες......
 
Last edited:

P

panag 505

Guest
Το θέμα περιπλέκεται ή ξεκαθαρίζεται για μένα όσο αφορά την κλασική μουσική που σ' όλες τις περιπτώσεις τόσο το βινύλιο αλλά και το cd κυρίως δείχνει να υπερτερεί έναντι των υπολοίπων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Παιδιά τελευταία άλλαξα πηγή (dac) και έχω μείνει κάγκελο μετά απο συναντήσεις με φίλους έχει πλησιάσει τρομερά το βινύλιο ...το οποίο πάντα έχει το κάτι άλλο .
Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει αυτό το Ντακ.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Ίσα 'ισα ...κανένα πρόβλημα απλά πριν απο 3 χρόνια άκουγα με krell studio dac και το βινύλιο δεν στεκόταν ούτε κοντά , τώρα ακούω με ένα πολύ μικρότερο σε αξία και μέγεθος και το πλησιάζει επικίνδυνα ..αυτό λέω μόνο και με μία κατάλληλη αναβάθμιση (firmware) ....!!!
Έχω και μάρτυρες ..χαχαχα .
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top