cd εως 2000 ευρω


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Λοιπόν μια απλή ερώτηση ζητά μια απλή απάντηση από τον EAR!

-HTPC έχω και γενικά PC θα βάλω μέχρι και στην τουαλέτα γιατί τα γουστάρω τρελά οπότε θα παίζω με αυτά μουσική.

-Κάρτα ήχου έχω την Asus Xonar Essence

Αν θέλω να αναβαθμίσω κι άλλο την πηγή μου (το PC) θωρητικά θα πρέπει να πάω σε κάρτα ήχου Lynx, σε ένα DAC όπως το Weiss Minerva και σε worldclock generator.

Τι θα αγόραζες πρώτο? Τη Lynx, το Weiss ή το worldclock.
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ρε Κώστα το λες και το ξαναλες, τα Weiss ΔΕΝ έχουν θύρα clock, μην παίζετε με τον πόνο μας...:116:

Ούτε το Minerva ούτε το Medea!!!


ωχ καταλαβα ολοι οι ντιτζιταλοφρικουλες επανω εχουτε μαζευτει....

Πέρνα από μένα για το τεστάκι, που είμαστε και δίπλα. :137:
Αν χάσεις λες στο φίλο σου να μου φτιάξει ένα προ! :143::135:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
dacmagic εχεις και εσυ? :146:
σιγα τον πονο ρε μιχαλη, η βελτιωση απο ρολοι σε μηχανακι σαν το δικο σου που ηδη πεταει δεν θα ηταν μεγαλη.... μονο η dcs πλεον σε αναβαθμιζει..
και για προ οποτε θες..... του λεμε σημερα και μετα απο 1-2-3-4-5 μηνες τον φτιαχνει.....
εχω και αλλο πραγμα εαν κανονισουμε ακροαση παντως, ψηφιακο και αυτο...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tι κάνει η dCS? :142:

Όποτε θες Νικολή από Δευτέρα που θα γυρίσω να κανονίσουμε ότι θες!!! :126:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
α ναι το ξεχασα, ζηλευωωωωω
καλα να περασετε....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.718
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

μα εγώ φίλε μου diabolical προτείνω στον οποιονδήποτε το WEISS με το εξής σκεπτικό: μετά από αυτή την αγορά να "κλείσει" το θέμα πηγή. Να ασχοληθεί με download μουσικής και τα γνωστά κόλπα.

(άλλωστε, αν ήξερε ο οποιοσδήποτε τι θέλει, δε θα με ρωτούσε τι να πάρει. Θα πήγαινε και θα έπαιρνε κάτι ΚΑΛΟ *** . Αυτός που με ρωτάει τι να πάρει, το πολύ πολύ να πάρει Weiss, γι'αυτό και το προτείνω. Κανονικά Benchmark έπρεπε να προτείνω. Αλλά ας όψεται η τρέλα μου με τα πολλά παράλληλα ντακ σε ένα κανάλι...)

Ειλικρινά, όλη αυτή την παραφιλολογία του τζίτερ και της χαζομάρας με υπερβολές ως προς την "πηγή", δε την καταλαβαίνω.

Λες και όλα τα υπόλοιπα είναι τέλεια...
Λες και η ενεργή πολυενίσχυση είναι δεδομένη.
Λες και ο χώρος ακροάσεων είναι άριστος.
Τι να πω... απορώ γιατί κολλάει ο κόσμος σε τζίτερ και αηδίες...

ΑΛΛΑ. Αν κολλάει, η απάντησή μου είναι η παραπάνω, με τις σωστές συσκευές, τις συσκευές χρονισμού. Το ότι είναι αυτή η λύση, ή το ότι το υλοποιώ εγώ, δε σημαίνει ότι υποστηρίζω να την υιοθετήσετε. Κούρλι χέρς.

Να εξηγούμαι, για να μη παρεξηγούμαι...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Συμφωνώ!

Μεγαλύτερη αξία έχει το πόσο πολύ μουσική μπορείς να έχεις άμα παίζεις από PC παρά όλα τα υπόλοιπα.

Μόνο για αυτό το λόγο η λύση του PC είναι μονόδρομος για κάθε μουσικόφιλο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.718
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Τι είναι το κάτι ΚΑΛΟ (με τα :*** στο παραπάνω post μου)????

Να κάτι ΚΑΛΟ:



Να και κάτι ακόμα πιο ΚΑΛΟ:



όχι λοιπόν WEISS και αηδίες...

ΑΛΛΑ, δε θα προτείνω να πάρετε τέτοια πράγματα. Αυτά, αν τα πάρετε, θα τα πάρετε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. Αλλιώς δε γίνεται. Δε γίνεται να σας πείσει κανείς να πάρετε Metric Halo ή Lynx Aurora. Δε-γι-νε-ται.....

Το φτηνό και προσιτό Lynx Aurora 8, κοιτάξτε πόσα πολλά πράγματα κάνει! Καταρχήν είναι και DAC και ADC. Αφ' ετέρου έχει 8 κανάλια.
Συνοπτικά:

Simultaneous 8 Channel Analog I/O and 8 Channel AES/EBU I/O
24 Bit / 192 kHz Mastering Quality A/D and D/A Conversion
192 kHz AES/EBU I/O Supporting Single and Dual Wire Modes
Single Rack Space Configuration
Extensive Remote Control Capability via Lynx AES16, IrDA and MIDI
On-board 32 Channel Digital Mixer Provides Flexible I/O Routing
Word clock I/O with Lynx SynchroLock™ Sample Clock Technology
Digital I/O DB-25 connectors follow Yamaha pinout protocol
Analog I/O DB-25 connectors follow Tascam pinout protocol

(τα του Καίσαρα στον Καίσαρα: το Metric Halo είναι ανακάλυψη του Κώστα Φού. Τσιμπιμένο λιγάκι, αλλά κάνει και καφέ. Αν μας ανοίξει ένα θρεντ και γράψει α-να-λυ-τι-κά τι κάνει το Metric Halo, θα ζαλιστεί κι ο κάθε πικραμένος τζιτεράς :143::135::143:)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Να και κάτι ακόμα πιο ΚΑΛΟ:

Μην τους λες τα μυστικά μας ρε.. :144:
Άσε που θα πάθουν κανένα πολιτισμικό σοκ (που δε συγκρίνεται με το σοκ που θα πάθουν όταν το ακούσουν συγκριτικά με τα HiEnd εργαλεία τους, αλλά εντάξει...).

Διαβάζω ότι έχει ταπεινώσει τα αντίστοιχα στουντιακά των Apogee, Avalon, Benchmark, Burl, Cranesong, Grace, Lavry, Lynx, Motu, Mytek, Pacific Microsonics, Prism, UA, Weiss, οπότε δεν θα πρότεινα να δεχθείτε κόντρα με το DAC σας "για τις άδειες". Πέραν των 8 DAC και ADC που περιέχει θα ήταν ευκολότερο να σας περιγράψω τι δεν κάνει: δεν ψήνει και καφέ (μην ακούτε τον CostasEAR). Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει...
Για να πάρετε μία ιδέα: Happy reading

Ελπίζω μια μέρα να καταφέρω να το βάλω στο rack μου.
Θα συζητήσω φυσικά να μου απενεργοποιήσουν τα φωτάκια γιατί χαλάνε τον ήχο. :143::143:
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Μην τους λες τα μυστικά μας ρε.. :144:
Άσε που θα πάθουν κανένα πολιτισμικό σοκ (που δε συγκρίνεται με το σοκ που θα πάθουν όταν το ακούσουν συγκριτικά με τα HiEnd εργαλεία τους, αλλά εντάξει...).

Διαβάζω ότι έχει ταπεινώσει τα αντίστοιχα στουντιακά των Apogee, Avalon, Benchmark, Burl, Cranesong, Grace, Lavry, Lynx, Motu, Mytek, Pacific Microsonics, Prism, UA, Weiss, οπότε δεν θα πρότεινα να δεχθείτε κόντρα με το DAC σας "για τις άδειες". Πέραν των 8 DAC και ADC που περιέχει θα ήταν ευκολότερο να σας περιγράψω τι δεν κάνει: δεν ψήνει και καφέ (μην ακούτε τον CostasEAR). Όλα τα άλλα τα κάνει....
τα Pacific Microsonics, Prism, Weiss ειναι κορυφαια εργαλεια. Εαν παιζει καλυτερα απο αυτα το θελω!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Καλά τώρα είσαι σοβαρός; Αφού δεν είναι high end! Έχει φωτάκια!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.718
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

με 6 χιλιάδες αμέρικαν ντάλαρς φιλαράκο, γίνεται δικό σου....

(ελπίζω να έχεις και μπάρμπα στο τελωνείο...)

το μόνο κακό είναι ότι έχει πολύ υψηλή κατανάλωση ρεύματος. Άκου κει 32 βαττ...
(κάθε λογικός άνθρωπος δε θα το έβαζε καν στην μπρίζα. ποτέ. σε μια μπαταρία από ups...)


εν ελλάδι στα €5,295.00
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Φαίνεται δε θα είναι σε τάξη Α...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.718
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

χα, έχασες!
Είναι (και ακούγεται) σε ότι τάξη θέλεις! (με το κατάλληλο φιρ φίλτρο)





Every channel in the v.5 Mixer, including Bus Masters, has our exclusive Character signal processing available. We took a hard look at the characteristics of the euphonic distortion found in “classic” analog devices and components (like tubes, fets, and transformers) and built a process to integrate that euphonic distortion directly in the hardware.

Character allows you to turn the pristine ultra-low distortion preamp inputs in the HW into classic “character” pres. By adding Character to your summing bus, the v.5 Mixer instantly acquires the characteristics of classic (and modern) analog summing busses.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

δεν ειναι και φτηνο...

το εχει ακουσει κανεις? απο προδιαγραφες παντως μια χαρα αλλα δε τα χρειαζομαι ολα αυτα...


ασε περιμενω να ακουσω την αλλη εβδομαδα κατι που μπορει να ειναι μεγαλη εκπληξη συμφωνα με γνωστο επαγγελματια στουντια (Τολλης Κοκκινος για τους γνωριζοντες)


μου ειπε τα καλυτερα για αυτο...

http://www.onheadphones.com/product-reviews/dac/stylos-sys-had-dac.html

αλλα θα πω περισσοτερα οταν το ακουσω

κοστος αρκετα χαμηλοτερα στα 1500 αλλα εχει δυο ελαττωματα. Παιρνει μονο εισοδο USB και οχι πανω απο 16/48. Αλλα απο την αλλη δεν εχει ιχνος τελεστικου μεσα του.

Θα δειξει...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tελικά οι διαφορές στα ψηφιακά είναι μικρές ή το Halo ταπεινώνει την Prism, Weiss Κτλ?

Αποφασίστε επιτέλους! :136:

Πάντως το μηχάνημα φαίνεται super!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.718
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

και το weiss πάντως έχει Worldclock. Ναι, αλλά ποιό Weiss? Αυτό:

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Αυτό είναι επαγγελματικό, δεν είναι high end... Αυτάκι, πολύχρωμα κουμπάκια, μπρρρρρ, ποιος ξέρει πόσο θόρυβο και jitter βγάζουν όλα αυτά τα φωτάκια. Και η φάτσα; Ούτε καν πέντε χιλιοστά αλουμίνιο. Τρίχες μηχάνημα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.704
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top