cd εως 2000 ευρω

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Από μηχανήματα Hi-End που οι κάτοχοι ακούν "στουντιακό ήχο" και αρρωσταίνουν ?
Η αρρώστια είναι τα στηρίγματα στα καλώδια να μην ακουμπάνε στο πάτωμα και τα rack των 500 κιλών, όχι ο στουντιακός ήχος.
Πόσοι από αυτούς έχουν μπει σε σοβαρό studio στην τελική για να καταλήξουν αν τους αρέσει ο ήχος ή όχι;
Τα βάρβαρα ηχεία που τσιρίζουν και κουράζουν ποιός τα βάφτισε "αναλυτικά" και "στουντιακά" - εκτός από τον "Ειδικό" (με έμφαση στα εισαγωγικά) Τύπο;

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, δηλαδή στον ήχο του.
Ναι, είναι δύσκολο να το προσαρμόσεις στο σύστημά σου, ναι θέλεις οπωσδήποτε Apple για να το χρησιμοποιήσεις, ναι απευθύνεται κυρίως σε όσους ενδιαφέρονται για ενεργά ηχεία με ενεργά crossover και ανεξάρτητη οδήγηση/ισοστάθμιση και ό,τι άλλο γουστάρεις για τον κάθε δρόμο ναι, ναι, ναι...
Αλλά μη μου λες ακόμα, τόσες σελίδες μετά, για τον ήχο του.
Το μηχάνημα δεν έχει ήχο, είναι χαμαιλέοντας, πως να το πούμε να το καταλάβετε;
"Σκέτα" τα DAC του αναφέρονται ως τα πιο αναλυτικά και διάφανα στην πιάτσα αυτή τη στιγμή. Μπορεί σε κάποια συστήματα να είναι κακό αυτό, ΟΚ...
Αλλά,
εφόσον με το software του αλλάζεις τον ήχο κατά βούληση, που είναι το πρόβλημα;
Όταν κάποια στιγμή φτιάξεις το σύστημα και το χώρο σου και δεν ενοχλεί το διάφανο το σκέφτεσαι και το σκέτο...
Εν τω μεταξύ μπορείς τη μία μέρα να προσομοιώνεις τον ήχο ενισχυτή τάξης Α, την άλλη λαμπάτου προενισχυτή των 60s (που έιναι και οι αγαπημένοι σου :126:) κ.ο.κ.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Ο Barry Diament έκανε το remastering των Led Zeppelin .


Να και ο πρωτεργάτης

http://www.avguide.com/forums/uln-8
Α, ορίστε, εκεί τα εξηγεί μια χαρά αναλυτικά ο άνθρωπος.
Ελπίζω τα Αγγλικά του να τα καταλαβαίνετε καλύτερα από τα ελληνικά μου. :116:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

...
...
Εν τω μεταξύ μπορείς τη μία μέρα να προσομοιώνεις τον ήχο ενισχυτή τάξης Α, την άλλη λαμπάτου προενισχυτή των 60s (που έιναι και οι αγαπημένοι σου :126:) κ.ο.κ.
Να δεις που κάποια μέρα θα μπορούμε να το έχουμε όλοι αυτό (software) χωρίς να χρειαστεί να αγοράσουμε τόσο ακριβό μηχάνημα :126:


Επιλογή -Phono-, έχει ; :137:
(φίλτρο)
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Επιλογή -Phono-, έχει ; :137:
(φίλτρο)
Φυσικά!
"...with superb RIAA)/headphone amp (with its own separate DAC)"

Εγώ διάβασα για το ULN-8 πρώτη φορά εδώ.


Aπαπαπα, τι λέει αυτός ο παλαβός στο λινκ που έδωσε ο Κυριακόπουλος;! :138:

There is a lot of pro gear (e.g. ADCs, DACs, mic pres, software) and a lot of audiophile gear (e.g. DACs) that costs several times the price of the ULN-8, yet cannot begin to approach its performance. In blind shootouts against lots of pro and audiophile gear, the beta team found it pretty easy to pick out the '8 from amongst some erstwhile "state of the art" devices. And most of those are two channel. The '8, as its name implies, offers up to 8 digital inputs and outputs (not to mention the mic preamps and software for recordists, mastering engineers, etc.).

Yes, it has much more capability than most audiophiles will ever use. However, used as a simple DAC (or DAC and preamp, because it does that too), it will make most of the 5-digit priced audiophile DACs (and preamps) in my experience, sound downright silly by comparison - and simply beat all of the others.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

και το weiss πάντως έχει Worldclock. Ναι, αλλά ποιό Weiss? Αυτό:

A να και ενας μετατροπεας analogue to digital. Απαραιτητος για καθε σπιτι:135::135:.
Τι να το κανουμε αυτο guys???
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Θα το κανω d to a και μετα a to d και μετα παλι d to a. Θα το εξοντωσω το jitter που θα παει .
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

A να και ενας μετατροπεας analogue to digital. Απαραιτητος για καθε σπιτι:135::135:.
Τι να το κανουμε αυτο guys???
Δωρεά στο αστεροσκοπείο :138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.753
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

χαχαχαχαχαχα,

λοιπόν, για να μη το ζαλίζουμε τζάμπα το πράγμα, και επειδή το οποιοδήποτε 8-κάναλο Lynx Aurora ή Metric Halo δε πρόκειται να βγει σε ριβιού στο στερεοπλέι ή κάπ' αλλού, μην σκοτίζεστε με τις "ανοησίες" αυτές.

Άλλωστε ούτε "μονιμαλιστικό" ούτε "πιουρίστικο" είναι, άσε που δε θα έχει και μόστρα σε ράφι με άλλα χλιδάτα χαϊεντομηχανάκια.

Βέβαια, τα χρήματά του είναι ελάχιστα, και του ενός και του αλλουνού, κι αυτό δεν επιδέχεται συζήτησης. (όποιος έχει αντιρρήσεις ας δει πόσα κατά πολύ ακριβότερα CD-players έχουν πουληθεί σε φίλους εδώ στην Ελλαδίτσα μας)....

Γι'αυτό:
\
Πάρτε άφοβα ένα Weiss Medea ή Minerva ή οτιδήποτε άλλο και μια χαρά θα παίζει τα ψηφιακά σας αρχεία είτε από οπτικό δίσκο είτε από σκληρό δίσκο.

Τις επιλογές αυτές τις μυστήριες με τα λαμπάκια και τα dsp θα τις κάνουν ΜΟΝΟ αυτοί που ξέρουν το γιατί.

Τζάμπα κατανάλωση σιέλου πέφτει εδώ.....
Σε λάθος "αγοραστικό" κοινό.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Πάρτε άφοβα ένα Weiss Medea ή Minerva ή οτιδήποτε άλλο και μια χαρά θα παίζει τα ψηφιακά σας αρχεία είτε από οπτικό δίσκο είτε από σκληρό δίσκο.

Ειδική τιμή στον Κώστα. Πότε να το στείλλω?
Θ.Ζ.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Πάρτε άφοβα ένα Weiss Medea ή Minerva ή οτιδήποτε άλλο και μια χαρά θα παίζει τα ψηφιακά σας αρχεία είτε από οπτικό δίσκο είτε από σκληρό δίσκο.
+1

Σοβαρότατες λύσεις που πάλι λίγα ζητάνε με τα δεδομένα του HiEnd.

Τζάμπα κατανάλωση σιέλου πέφτει εδώ.....
Σε λάθος "αγοραστικό" κοινό.
Εμ, εγώ σε είπα, αυτά άσε να τα συζητάμε μεταξύ μας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρ

Εγώ διάβασα για το ULN-8 πρώτη φορά εδώ.

Σε δικάναλο βγάζουν αυτό, σε πολύ ενδιαφέρουσα τιμούλα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Yeap αλλά είναι κατά κάποιο τρόπο η προηγούμενη γενιά..
Όχι ότι μας πέφτει λίγο, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Αργά ή γρήγορα θα περάσει και η τεχνολογία του ULN-8 στα "μικρότερα".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.753
Απάντηση: Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Πάρτε άφοβα ένα Weiss Medea ή Minerva ή οτιδήποτε άλλο και μια χαρά θα παίζει τα ψηφιακά σας αρχεία είτε από οπτικό δίσκο είτε από σκληρό δίσκο.

Ειδική τιμή στον Κώστα. Πότε να το στείλλω?
Θ.Ζ.
χαχαχαχχαχαα,

αλήθεια, δε παίρνω ποσοστά, ε?

λοιπόν, άνευ πλάκας, μια χαρά θα ήθελα να είμαι τίγκα στα Weiss, αλλά χρειάζομαι 4 τουλάχιστον κανάλια σε κάθε ηχείο, άρα 4 μηχανήματα, 4 στέρεο ντακ δηλαδή, άρα ..... όσο καλή τιμή και να είναι η "ειδική" τιμή, δεν τα έχω....

δυστυχώς (χαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχα) θα αρκεστώ σε 2 8-κάναλα Lynx Aurora. (χάλια θα παίζουν, ξέρω, ξέρω, πολύ χάλια μιλάμε, χαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχααχααχ) Εκτός κι αν παίξω με τα μπάφαλο.... είδομεν....

Το μετρικ δε μπορώ να το αγοράσω, δεν φτάνουν τα βαλάντια, άσε που χρειάζομαι 2 τεμάχια...
Δυστυχώς πολύ θα μου λείψουν τα dsp του metric, ιδίως για χρήση cross, αλλά θα αρκεστώ σε software στο PC.
Αν βέβαια μου πέσει κανά λαχείο (που δε παίζω) μπορεί να πάρω 2 Metric.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

πολυ ενδιαφερον πραγμα αυτο το Metric Halo βεβαια πολυ εκτος μπατζετ και εκτος κατηγοριας για το δικο μου συστημα... απ'οτι καταλαβα θα ταιριαζει πιο πολυ σε λυσεις DIY ή τελος παντων πολυ πειραγμενες οπως του Κωσταυτια, παρα στο παραδοσιακο σεταπ που ψαχνουν οι περισσοτεροι.

τωρα να πω και κατι αλλα χωρις παρεξηγηση γιατι δεν το λεω κακοπροαιρετα... αλλα ρε παιδια μερικοι διακατεχεστε απο εναν εντονο ελιτισμο, ναι οκ γνωριζετε πεντε, δεκα ή εκατο πραγματα παραπανω απο αλλους, αλλα ολοι ειμαστε εδω να ανταλλαζουμε αποψεις και να μαθαινουμε, μη μας απαξιωνετε! το λεω γιατι διαβασα κατι σχολεια τυπου 'ετσι ειναι, οποιος καταλαβε, να αλλαξετε χομπυ, κλπ'. ολοι θα πουμε και τη βλακεια μας, και την αποψη μας (παραπληροφορημενη ή μη) και το αστειακι μας και εν τελει να βγουμε πιο ενημερωμενοι, οχι παρεξηγημενοι!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.753
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Φίλε DoomSword, προσωπικά δεν είχα ΠΟΤΕ καμιά διάθεση να απαξιώσω κανέναν, ιδίως σε ένα τόσο χαζό αντικείμενο, το χόμπι μας. Μόνο χαβαλές χωράει σε τέτοια θέματα, τίποτε άλλο.

Προφανώς ανταλλάζουμε απόψεις και εκθέτουμε εμπειρίες.

Αν για οποιοδήποτε λόγο νομίζεις εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι εγώ φέρθηκα απαξιωτικά προς εσένα (ή προς οποιονδήποτε άλλο), σε διαβεβαιώ πως δεν το ήθελα κάτι τέτοιο, και ζητώ (χωρίς δεύτερη κουβέντα) συγνώμη.

Τώρα ξέρω πως θα έχει παρεξηγηθεί ο Κόγιας, αλλά αυτός είναι "αιρετικός", μη του δίνετε σημασία....:138::135::142:

Παρ'όλα αυτά, ας μου επιτρέψετε να έχω την αντίθετη άποψη από αυτή που εκφράζει "σε φυσιολογικά πλαίσια" ο φίλος DoomSword, ότι δηλαδή "το Metric Halo πολυ εκτος κατηγοριας για το δικο μου συστημα... απ'οτι καταλαβα θα ταιριαζει πιο πολυ σε λυσεις DIY ή τελος παντων πολυ πειραγμενες οπως του Κωσταυτια, παρα στο παραδοσιακο σεταπ που ψαχνουν οι περισσοτεροι". ΙΜΗΟ, (προσοχή στο "Η" του "ΙΜΗΟ"), ταιριάζει σε οποιοδήποτε "παραδοσιακό" σετάπ, με απλή, απλούστατη χρήση ως DAC και ως Volume Control (προ). Τώρα για το κοστολόγιο δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Όποιος κινείται σε αυτές τις κατηγορίες χρημάτων, μπορεί να το επιλέξει. Όποιος δε μπορεί να δώσει τέτοια ποσά, αρκείται σε αυτά που μπορεί να δώσει. Δάτς λάιφ. Λάιφ σάκς.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

χαχαχαχαχαχα,

λοιπόν, για να μη το ζαλίζουμε τζάμπα το πράγμα, και επειδή το οποιοδήποτε 8-κάναλο Lynx Aurora ή Metric Halo δε πρόκειται να βγει σε ριβιού στο στερεοπλέι ή κάπ' αλλού, μην σκοτίζεστε με τις "ανοησίες" αυτές.

Άλλωστε ούτε "μονιμαλιστικό" ούτε "πιουρίστικο" είναι, άσε που δε θα έχει και μόστρα σε ράφι με άλλα χλιδάτα χαϊεντομηχανάκια.

Βέβαια, τα χρήματά του είναι ελάχιστα, και του ενός και του αλλουνού, κι αυτό δεν επιδέχεται συζήτησης. (όποιος έχει αντιρρήσεις ας δει πόσα κατά πολύ ακριβότερα CD-players έχουν πουληθεί σε φίλους εδώ στην Ελλαδίτσα μας)....

Γι'αυτό:
\
Πάρτε άφοβα ένα Weiss Medea ή Minerva ή οτιδήποτε άλλο και μια χαρά θα παίζει τα ψηφιακά σας αρχεία είτε από οπτικό δίσκο είτε από σκληρό δίσκο.

Τις επιλογές αυτές τις μυστήριες με τα λαμπάκια και τα dsp θα τις κάνουν ΜΟΝΟ αυτοί που ξέρουν το γιατί.

Τζάμπα κατανάλωση σιέλου πέφτει εδώ.....
Σε λάθος "αγοραστικό" κοινό.


Στην Auzentech meridian αλλαχθηκαν τα op amps, μπηκε και ενα τροφοδοτικο ξεχωριστο και εδω και δυο χρονια με συντροφευει. Με το καταλληλο software εχω και Digital equalization και παιζω και χαι ντεφι 192.
Τωρα αυτα τα hi endαδικα με τα 130 μηχανακια για να ακουσω cd και hi def, den katalavenei:136:.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top