Cd κλασικής

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ειμαι πιο κοντα στην πειραματικη(πειραματοζωο γαρ) παρα της κλασσικης .. ιατρικης μουσικης.. ε γδαρτε με και καντε με μεμβρανη για τυμπανο...ας θυσιαστω.. 🐒
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Όπως βλέπετε δεν έμεινε αναπάντητο το post.
Προφανώς κάποιος θα το "απαντούσε", διότι ήταν γεμάτο χονδροειδή σφάλματα, ούτε καν "λογικοφανή", εντελώς λάθος..

Όσο επιμένεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος να μπερδεύετε την τέχνη, την μουσική, τους μουσικούς, την άποψη του καθενός και οτιδήποτε άλλο με την επιστήμη της ακουστικής και το στήσιμο ενός audio setup, είναι υποχρεωτικό κάποιος να επαναλαμβάνει πως αυτά τα δύο δεν συσχετίζονται με κανένα τρόπο.

Το όμοιο ισχύει για το στήσιμο ενός video setup.
Δεν έχει σημασία πόσο φίλος του κινηματογράφου είσαι και τι ταινίες βλέπεις, μυστηρίου ή Sci-Fi ή ντοκυμαντέρ, το στήσιμο ενός video setup είναι αδιάφορο του χαρακτήρα σου και των απόψεων που έχεις για τη ζωή, για τις γκόμενες και για τον Ταραντίνο.

Επίσης, οι γνώσεις σου για τον Ταραντίνο, για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, για τις σχέσεις του με τους ηθοποιούς, για τη φιλοσοφία του και τον τρόπο ζωής του, όπως και τον τρόπο κινηματογραφισης, δεν αλλάζει τίποτα απολύτως στο στήσιμο του AV setup.

Γενικώς, το στήσιμο ενός AV setup δεν σχετίζεται με τίποτα πάνω σου.
Μόνο οι μετρήσιμες δυνατότητες των εξαρτημάτων του, σχετίζονται με τα λεφτά που θα διαθέσεις, υπό την έννοια ότι ένας ας πούμε προβολέας των 20.000€ έχει υψηλότερες μετρήσιμες δυνατότητες από ότι ένας των 1000 και 2.000€, αλλά αμφότεροι θα πρέπει να στηθούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, και βέβαια είναι σίγουρο πως ο ακριβός αν προβάλλει πάνω σε πράσινο τοίχο σε δωμάτιο με φώτα παντού, θα δείχνει χάλια σε σχέση με τον φτηνότερο που θα προβάλει σε σοβαρό πανί επώνυμης οθόνης, καλιμπραρισμένος, σε σκοτεινό περιβάλλον και με αντιμετώπιση των πέριξ ανακλάσεων.
 
Last edited:


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Προφανώς κάποιος θα το "απαντούσε", διότι ήταν γεμάτο χονδροειδή σφάλματα, ούτε καν "λογικοφανή", εντελώς λάθος..

Όσο επιμένεις εσύ και οποιοσδήποτε άλλος να μπερδεύετε την τέχνη, την μουσική, τους μουσικούς, την άποψη του καθενός και οτιδήποτε άλλο με την επιστήμη της ακουστικής και το στήσιμο ενός audio setup, είναι υποχρεωτικό κάποιος να επαναλαμβάνει πως αυτά τα δύο δεν συσχετίζονται με κανένα τρόπο.

Το όμοιο ισχύει για το στήσιμο ενός video setup.
Δεν έχει σημασία πόσο φίλος του κινηματογράφου είσαι και τι ταινίες βλέπεις, μυστηρίου ή Sci-Fi ή ντοκυμαντέρ, το στήσιμο ενός video setup είναι αδιάφορο του χαρακτήρα σου και των απόψεων που έχεις για τη ζωή, για τις γκόμενες και για τον Ταραντίνο.

Επίσης, οι γνώσεις σου για τον Ταραντίνο, για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, για τις σχέσεις του με τους ηθοποιούς, για τη φιλοσοφία του και τον τρόπο ζωής του, όπως και τον τρόπο κινηματογραφισης, δεν αλλάζει τίποτα απολύτως στο στήσιμο του AV setup.

Γενικώς, το στήσιμο ενός AV setup δεν σχετίζεται με τίποτα πάνω σου.
Μόνο οι μετρήσιμες δυνατότητές του, σχετίζονται με τα λεφτά που θα διαθέσεις.
Το ίδιο πράγμα λέμε. Καλό είναι να εμβαθύνουμε και στα δύο ΑΝ μπορούμε, και ισχύει και για τους μεν και τους δε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Όπως βλέπετε δεν έμεινε αναπάντητο το post. Φροντίσατε να απαντήσετε μονολεκτικά και να κατακρίνετε όσους απολαμβάνουν τη μουσική τους με τον τρόπο τους "αδιαφορώντας για τους αλλους"
λάθος πάλι
το ξεκαθάρισα από την αρχή

παιδιά παράκληση
όποιοι θέτε να μιλάτε για τη μουσική έτσι όπως την ακούτε ή τη νιώθετε και είστε ευχαριστημένοι με αυτό που ακούτε από το σύστημα σας οκ...
Είναι δυνατόν να είμαστε απόλυτοι πάνω σε ένα hobby? Χάνουμε την απόλαυση και την περιπέτεια ετσι.
και ξανά λάθος...

το είπα
.και δεν δίνετε λογαριασμό σε κανέναν

Προφανώς δεν κατανοήσατε ότι το post μου ξεκάθαρα αναφέρει ότι όλα καλα είναι και οτι ο καθένας θα αποφασίσει ζυγίζοντας τα οικονομικά και τις ανάγκες του στο πως θα απολαύσει τη μουσική του. Αν αυτό είναι "λαθος" τοτε καλυτερα να μιλάει μόνο ένας και οι υπόλοιποι να σωπαινουν και να συμφωνούν. Το "κριμα" είναι βαριά κουβεντα, προσοχή.
καθόλου λάθος δεν κατανόησα
μαζί με τις ανάγκες και το γούστο του καθενός συμμετέχετε με άποψη για την σωστή αναπαραγωγή που έχει μελετηθεί μετρηθεί και αποδοθεί σε papers....

και τα κάνετε έναν αχταρμά πιο κάτω

Δεν θα συμφωνήσετε ποτέ διότι απλά η Μουσική είναι τέχνη ενώ η Ακουστική είναι επιστήμη. Η μουσικότητα μπορεί να μεταδώσει συναισθήματα και με κακή ακουστική (μπουμαρίσματα, θολώματα εικόνας, ραδιοφωνάκια κλπ) , η σωστή ακουστική ή αν θέλετε και η ισορροπία σε ένα σύστημα αναπαραγωγής μπορεί να μεταδώσει ηρεμία στο ακροατή, μεταδίδει όμως πάντα αυτό το συναίσθημα? άραγε το flat είναι αρεστό? η ζωή μας είναι flat? η μήπως θα πετύχουμε ποτέ flat απόκριση 100%? Με ισοστάθμιση? και θα προσθέσουμε πλαστικότητα στον ήχο? Πολλά τα ζητήματα.. με πόσα χρήματα? επειδή δεν υπάρχει το τέλειο, κάνουμε συμβιβασμούς.. μουσικότητα-μετρήσεις, παίξτε όπως θέλετε με τη ζυγαριά, αν έχετε πολλά euros θα πετύχετε εξαιρετικά αποτελέσματα. Καλα και τα sub.. αν έχεις το χώρο και σ αρέσουν τα βοηθητικά τραπεζάκια , βοηθάνε, "γεμίζουν" την οκτάβα, καλά και τα "μεγάλα" ηχεία, καλύτερα από δορυφόρους, καλό και το πολυκάναλο, σου ρχονται όλα από παντού, όμως σε μια ζωντανή performance οι μουσικοί είναι μπροστά σου.

Δεν θα συμφωνήσετε, είναι όπως το θρησκεία-επιστήμη ,
και τα 2 καλά είναι. Αγαπάτε αλλήλους!

δεν έχετε κατανοήσει ότι η χρήση sub είναι αναγκαία επιστημονικά αν θέλουμε να λέμε ότι ακούμε αυτό που πρέπει(άσχετα αν δεν το ακούμε για 1002 λόγους....δεν κάνουμε διάλογο σε αυτό....έχει εξαντληθεί από μελέτες)
δεν έχετε κατανοήσει ότι η χρήση πολυκάναλου δεν σημαίνει να ακούς τρομπέτα στην πλάτη
γιατί όταν λέτε ''σου ρχονται όλα από παντού, όμως σε μια ζωντανή performance οι μουσικοί είναι μπροστά σου. ''
αποτελεί μια μέγα αδιάβαστη παρανόηση κατηγορίας καφενείου που δεν στηρίζεται σε καμία μελέτη
είναι παντελώς λάθος αυτή η τοποθέτηση σας...εντελώς

και κάποιος μηδενικής επαφής με το αντικείμενο που θα διαβάσει αυτό το ποστ σας....θα κάτσει και αυτός από την πλευρά του να αναπαράξει αυτή την λαθεμένη άποψη σε κάποιον άλλο που δεν το κατέχει και πάει λέγοντας....

αυτό επεσήμανα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εν το μεταξύ ο ταραντινο ειναι αυτο που ειναι... επειδη εχει δει τοσες πολλες ταινιες... δεν εχει σπουδασει τη σκηνοθετικη.. αλλα καπου την εχει πχιασει... ηταν ο αγαπημενος μου για πολλα χρονια... ακριβως οπως ειχε ο EAR τους Πινκ Φλουντ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλό είναι να εμβαθύνουμε
Σε αυτό που προσφέρουμε γνώση, έχουμε εμβαθύνει περισσότερο απ'οσο χρειάζεται.

Ως εκ τούτου, οι ανυπόστατες απόψεις του στυλ "δε βάζω σαμπ γιατί δε μου λείπει τίποτα" είναι κόκκινο πανί και τρων ποινή.

Δε χωράνε τέτοιες "απόψεις", είναι λάθος.

Χωράνε άλλες δικαιολογίες, πχ δεν έχω λεφτά, θα φάω ξύλο γιατί η παντόφλα δεν αστειεύεται, βαργιεμαι να ασχοληθώ δε με ενδιαφέρει πως ακούγεται, κλπ.

Αυτά είναι δεκτά.

Το "δε χρειάζεται γιατί δε λείπει τίποτα", όχι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Επιπροσθετως ... ισα ισα... που βαση της λογικης καποιων, το πολυκαναλο ειναι που δεν θα χρειαζοταν υπογουφερ...
ειναι απαραιτητο και εχει αποδεικτει.
ακουμε λαθος.. βαθια λαθος... ειναι κριμα να μην το αντιλαμβανομαστε.. χαμενος χρονος (χαμενος ηχος και υποηχος) απο την οποια μουσικη αγαπαμε (οπως αγαπαει κανεις) :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μη ξεχνάτε βέβαια, πως το 99% του "φυσιολογικού" κόσμου, ακούει τη μουσική του από ένα ραδιόφωνο ή από την τηλεόραση στο βόις οφ γκρις, κουνάει και χαρούμενα τον κωλο πέρα δώθε (είτε στη "μικρή νυχτερινή μουσική" είτε στην "Πάολα" και στα λοιπά κοπρόσκυλα), χωρίς κανένα υπόβαθρο γνώσης ούτε στη μουσική ούτε στην ακουστική, και όσα λέγονται εδώ μέσα είναι στα πρόθυρα της φρενοβλάβειας.

Η δε συντριπτική πλειοψηφία της νεολαίας, ακούει είτε από το κινητό είτε από ένα μπλουτουθ ασύρματο μονοφωνικό ηχείο, κυρίως ραπ.

Γουελκαμ του ριάλιτι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δεν ακουνε ειναι κλειστααααααα λογω κορονοιουυυυυυ...... αυτο μου δινει κρυφη χαρα ... το παραδεχομαι... οσο ωραίους γλουτούς και αν εχουν οσο ωραια και αν κουνιουνται...αυτο και αν ειναι κριμα και αυτο και αν ειναι χαμενα κορμια .... 🐒
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
υγ: το υπογουφερ εγείρει τις αισθησεις και οχι μονο ... μπορεις να παραμεινεις πσοφιμι... δικαίωμα... :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μπορούμε να θυμηθούμε την αντίδραση της συντριπτικής πλειοψηφίας του κόσμου, στο τελευταίο επεισόδιο του game of thrones, που βεβαίως ήταν δικαιολογημένη γιατί δεν έβλεπαν τίποτα.

Είχε βουηξει όλο το ίντερνετ από τα παράπονα.

Ποιος μωρέ έχει σωστά καλιμπραρισμενη τηλεόραση στο σαλόνι; Τι νομίζετε; Πώς ο κόσμος είναι σαν εμάς με τα πατερνς και τις μετρήσεις για καλιμπραρισμα;

Φυσικά και όχι. Εμείς είμαστε βλαμμένοι.
Βλαμμένοι ναι, αλλά βλέπαμε μια χαρά εικόνα.
Άψογη ήταν, εξαιρετική.
Απλώς είμαστε εκτός από τον πολύ τον κόσμο.

Ωστόσο, αν μπει κάποιος (από αυτόν τον φυσιολογικό πολύ κόσμο) να ρωτήσει εδώ, θα πάρει επακριβώς τη γνώση που χρειάζεται για να στηθεί σωστά το AV setup του.

Σε ένα τεχνολογικό AV forum, ο πολύς ο κόσμος δεν δικαιούται άποψης, μόνο ερωτήματα δικαιούται να θέτει.
Αν μπαίνει ο κάθε ασχετιδης και μου λέει θεωρίες για σαμπ, θα φάει κόκκινη κάρτα, λυπάμαι, αυτά δεν είναι αποδεκτά εδώ, γιατί εδώ είναι σφηκοφωλιά βλαμμένων, δεν ήξερες δε ρώταγες; Που πας ξεβρακωτος στ'αγγούρια μαρή;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
που εχουν αποπση για σειρες και ταινιες και εχουν δει μονο νετφλικς; 🐒
που εχουν αποπση για τη ζωή.... ενω δεν εχουν ζησει (και δεν το εχουν αντιληφθει ...διαφορετικά... οι αποπσεις των νεκροζωντανων εχουν ενδιαφέρων ) ;
που εχουμε αποπση για ολα αλλα ειμαστε ενα τιποτα.... :coffee:
μαιμου σκεπσεις στο Σαββατοκύριακο (γι αυτο δε μπαινω ιντερνετ ΣΚ)
 

Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Σε αυτό που προσφέρουμε γνώση, έχουμε εμβαθύνει περισσότερο απ'οσο χρειάζεται.

Ως εκ τούτου, οι ανυπόστατες απόψεις του στυλ "δε βάζω σαμπ γιατί δε μου λείπει τίποτα" είναι κόκκινο πανί και τρων ποινή.

Δε χωράνε τέτοιες "απόψεις", είναι λάθος.

Χωράνε άλλες δικαιολογίες, πχ δεν έχω λεφτά, θα φάω ξύλο γιατί η παντόφλα δεν αστειεύεται, βαργιεμαι να ασχοληθώ δε με ενδιαφέρει πως ακούγεται, κλπ.

Αυτά είναι δεκτά.

Το "δε χρειάζεται γιατί δε λείπει τίποτα", όχι.
Το "δεν μου χρειάζεται γιατί δεν μου λείπει τίποτε" μπορείτε να το σεβαστείτε?..(τουλάχιστον).
Για να ξεκαθαρίσω και πάλι τη θέση μου, ουδόλως αμφισβητώ την επιστημονική αλήθεια...που με τόσο κόπο αποκτήθηκε. Απλώς, μου αρκεί η μουσικότητα του συστήματός μου όπως συμβαίνει με τους ουκ ολίγους φίλους και γνωστούς φιλόμουσους και μουσικούς που αρκούνται σε δικάναλα, ενίοτε και ολίγον modest systems, τα οποία, όμως, τα θεωρούν αρκετά μουσικά για να δύνανται να εργασθούν και να ακούν τη Μουσική αυτή. Προφανώς, είμαστε όλοι λάθος, τουλάχιστον σε ό,τι αφορα την Ακουστική "αλήθεια", αλλά όχι και τη μουσική τοιαύτη (όσο ανακόλουθο μπορεί να σας φαίνεται αυτό).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αν εχεις αρκετα αυτια ταυτοχρονα στα σημεια του χωρου οπου ειναι οι ζητουμενες συχνοτητες ... δηλαδη τιραμολας... γιεα κουλ.. 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το "δεν μου χρειάζεται γιατί δεν μου λείπει τίποτε" μπορείτε να το σεβαστείτε?..(τουλάχιστον).
Όχι. Απαντήθηκε.

Ούτε καν ξέρεις τι σου λείπει.
Ιδέαν δεν έχεις.
Και σου λείπουν πολλά.
Απλώς δε το ξέρεις, δε ξέρεις ούτι τι λείπει, αντικειμενικά, ούτε αν σου λείπει, υποκειμενικά.
Δε ξέρεις τίποτα.
Εκφέρεις μια λανθασμένη προσωπική άποψη.

Και την επιβαρύνεις με λανθασμένη άποψη για τη μουσικότητα.

Βέβαια αδιαφορούμε επιδεικτικά για τους μουσικούς και φιλόμουσους φίλους σου, καθώς και για τις γνώσεις τους πάνω στη μουσική.

Όσο κι αν επιμένεις, μόνο χειροτερεύει η θέση σου.

Αν πεις "μου είναι αδιάφορο, ας λείπει ο,τι λείπει", δεκτό.
Προφανώς, είμαστε όλοι λάθος, τουλάχιστον σε ό,τι αφορα την Ακουστική "αλήθεια", αλλά όχι και τη μουσική τοιαύτη (όσο ανακόλουθο μπορεί να σας φαίνεται αυτό).
Προφανώς ναι.

Είστε όλοι λάθος.

Βεβαίως, για τη "μουσική αλήθεια" αρκεί ένα φορητό ραδιόφωνο, μια τηλεόραση, ένα ασύρματο μπλου τουθ ηχείο που κουβαλάει όλη η νεολαία.

Μια χαρά φιλόμουση νεολαία έχουμε.
Όλη μέρα μουσική ακούνε τα παιδιά μου.
Είτε από κάτι ψεύτικα ακουστικά της πλάκας, είτε από μπλουτουθ JBL μονοφωνικό ασύρματο ηχείο.

Βεβαίως, στη φιλόμουση αυτή νεολαία, είναι βέβαιο ότι δε ξέρουν τι τους λείπει από τις πρώτες οκτάβες, και επίσης είναι βέβαιο ότι αδιαφορούν για αυτό.

Αν μου πουν τα φιλομουσα νέα αυτά παιδιά που ακούν από μπλουτουθ οτι "δε μου λείπει τίποτα" θα χρειαστεί να τους φωνάξω στο χώρο μου, να κάτσουν να ακούσουν τις αγαπημένες τους μουσικές, για να μάθουν και να καταλάβουν τι τους λείπει.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Αεροπειρατεία και σ'αυτό
το απλό θεμα...
Η ανικανότητα να διακρίνεις και να τοποθετείς τα θέματα κάθε φορά στη σωστή τους διάσταση συνοδευόμενη από γενναίες δόσεις απρεπειας...
Η αλλιως επιστημονικό νταβατζιλικι..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top