Cd κλασικής


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπερα σας. Έχω πάρει τα δύο πρώτα από ενδιαφέρον. Το βιβλιαράκι είναι καλό έχει αρκετή πληροφορία για τον αρχάριο. Τα cd χμμμμμ και από θεμα παραγωγής και από θεμα κατασκευής. Και σας το λέω εγώ που δεν έχω το reference σύστημα. Οστοσο έχει στο πρώτο την λίστα με τα έργα. Σκέφτηκα να κρατήσω αυτή την λίστα σαν οδηγό για να αγοράσω τις άψογες εκτέλεσεις αυτών τον έργων και να αρχίσω την συλλογή μου. Το θέμα είναι που υπάρχει αυτή η πληροφορία και βέβαια αυτή αφορά και το πώς τις ακούμε εμείς η είναι γενικά αποδεκτό ότι είναι η καλύτερες;

Σας ευχαριστώ
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Καλησπερα σας. Έχω πάρει τα δύο πρώτα από ενδιαφέρον. Το βιβλιαράκι είναι καλό έχει αρκετή πληροφορία για τον αρχάριο. Τα cd χμμμμμ και από θεμα παραγωγής και από θεμα κατασκευής. Και σας το λέω εγώ που δεν έχω το reference σύστημα. Οστοσο έχει στο πρώτο την λίστα με τα έργα. Σκέφτηκα να κρατήσω αυτή την λίστα σαν οδηγό για να αγοράσω τις άψογες εκτέλεσεις αυτών τον έργων και να αρχίσω την συλλογή μου. Το θέμα είναι που υπάρχει αυτή η πληροφορία και βέβαια αυτή αφορά και το πώς τις ακούμε εμείς η είναι γενικά αποδεκτό ότι είναι η καλύτερες;

Σας ευχαριστώ
Δεν υπάρχει κάποια "συνταγή" για τις "καλλίτερες" εκτελέσεις Κλασικών έργων. Συνήθως και για τους περισσότερους -ειδικά τους αρχάριους- ακροατές, στην πράξη το καλλίτερο είναι ό,τι ακούγεται πιο ευχάριστα...τόσο ως προς τη μουσικότητα της ερμηνείας αλλά και -ενίοτε κυρίως- πόσο καλά ακούγεται η συγκεκριμένη ηχογράφηση. Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι ο δίσκος είναι ένα "κατασκευασμένο" έτοιμο προιόν. Δεν είναι κάτι πραγματικό, όπως η ζωντανή συναυλία, όπου και εκεί έχει σημασία που κάθεσαι, πως είναι ο συναυλιακός χώρος, πως συμπεριφέρονται κοινό και μουσικοί κλπ.
Ως εκ τούτου, έχει πρωταρχική σημασία, εφόσον συζητάμε για το χειροπιαστό προιόν (CD, SACD, Blu-ray) και όxι το άυλο (streaming sercvices), να σιγουρευτεί κανείς για την ποιότητα του προιόντος, ήτοι τα στοιχεία της παραγωγής αυτού (ηχογράφηση, συνοδευτικό έντυπο υλικό, κατασκευή του δίσκου).
Ως προς το περιεχόμενο, ήτοι την ερμηνεία των σχετικών στο δίσκο έργων, θα πρέπει να κινηθεί κανείς με κάποια προτεραία μελέτη των υπαρχόντων ηχογραφήσεων, των γνωστών ή πετυχημένων στο συγκεκριμένο έργο ερμηνευτών κοκ. Στην προκειμένη περίπτωση, μερικά ξενόγλωσσα περιοδικά (Gramophone, BBC Music, Classica, Diapason καθώς και εξειδικευμένα για το Πιάνο, την Όπερα κλπ.) μπορούν να βοηθήσουν καθώς και σχετικά βιβλία.
Πάντως, μία εύκολη και πρακτική λύση είναι και η αγορά των σχετικών δίσκων από τα εξειδικευμένα καταστήματα δίσκων που υπάρχουν στην Αθήνα, όπως έχουμε ήδη αναφέρει σε προηγούμενα ποστ, και τα οποία, έστω και με το συμφέρον τους να προωθήσουν τα δικά τους διαθέσιμα προιόντα, αποτελούν εγγύηση ότι θα σας ωθήσουν σε όρθες πρώτες επιλογές. Η σταδιακή εμπειρία θα σας βοηθήσει, σιγά-σιγά, να αναπτύξετε το αισθητήριο και τη γνώση του τι είναι για σας πιο σημαντικό από τις θεωρούμενες ως Κλασικές ηχογραφήσεις ή ερμηνείες αναφοράς και διαθέσιμες παραγωγές.
Τέλος, σε περίπτωση που μπορέσετε και έχετε την υπομονή και αντοχή μαραθωνίου, το ξεκίνημα από την πρώτη δυνατή εποχή της Κλασικής Μουσικής, αν όχι τη Μεσαιωνική περίοδο τουλάχιστον την πολύ πρώιμη του Baroque, θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε σταδιακά και τη γνώση και το αισθητήριο για το τι θα περιμένετε στη συνέχεια τόσο ως προς την εξέλιξη των έργων αλλά και των ερμηνευτών. Υπόψη ότι σε ό,τι αφορα τα έργα του πρώιμου αλλά και της μεσαίας περιόδου του Baroque δεν θα χρειασθείτε παραπάνω από μία ερμηνεία στα βασικότερα έργα της περιόδου αυτής.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
την πρώτη δυνατή εποχή της Κλασικής Μουσικής, αν όχι τη Μεσαιωνική περίοδο τουλάχιστον την πολύ πρώιμη του Baroque, θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε σταδιακά και τη γνώση και το αισθητήριο για το τι θα περιμένετε στη συνέχεια τόσο ως προς την εξέλιξη των έργων αλλά και των ερμηνευτών. Υπόψη ότι σε ό,τι αφορα τα έργα του πρώιμου αλλά και της μεσαίας περιόδου του Baroque δεν θα χρειασθείτε παραπάνω από μία ερμηνεία στα βασικότερα έργα της περιόδου αυτής.
:drinks: :party:
 

Μηνύματα
97
Reaction score
19
Καλησπέρα σας,

Ήθελα να ρωτήσω, αξίζει από θέμα <<ποιότητας>>-<<πιστότητας>> η σειρά κλασικής μουσικής που θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα για κάποιον που θέλει να έρθει σε μια επαφή με το είδος. Θα τον βοηθήσει ίσως και το βιβλίο για κάποιες γενικές γνώσεις;

Λίστα https://www.inclassical.net/discotheque.htm

Ή καλύτερα να ξεκινήσει από τα προτεινόμενα που έχετε στη ενότητα και διάβασμα από βιβλία ή ίντερνετ;
Kαλησπερα πηρα το πρωτο cd μετριοτητα
Καλησπέρα σας,

Ήθελα να ρωτήσω, αξίζει από θέμα <<ποιότητας>>-<<πιστότητας>> η σειρά κλασικής μουσικής που θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα για κάποιον που θέλει να έρθει σε μια επαφή με το είδος. Θα τον βοηθήσει ίσως και το βιβλίο για κάποιες γενικές γνώσεις;

Λίστα https://www.inclassical.net/discotheque.htm

Ή καλύτερα να ξεκινήσει από τα προτεινόμενα που έχετε στη ενότητα και διάβασμα από βιβλία ή ίντερνετ;
πηρα το πρωτο cd μετριοτητα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Με την ευκαιρία να μάθω περισσότερα για την κλασσική μουσική απο θέμα πληροφορίας και όχι ήχου αποφάσισα να αγοράσω όλη την συλλογή και είμαι ήδη στο 24 cd. Χωρίς να είμαι ειδικός μπορώ να πώ ότι έχω εμπλουτίσει αρκετά τις πληροφορίες μου για την κλασσική μουσική με τα μέχρι τώρα βιβλία. Δεν λέω γνώσεις γιατί η γνώση θέλει χρόνο, κόπο και σύγκριση για να επιτευχθεί. Οσων αφορά τα cd και με εξαίρεση την άθλια θήκη που συνοδεύει κάθε cd ο ήχος τους είναι αξιοπρεπέστατος (πάντα με την μικρή εμπειρία που έχω σε κλασσικές ηχογραφήσεις). Προσωπική μου άποψη είναι ότι μέχρι τώρα είναι μια πολύ καλή αγορά κλασσικής μουσικής και πληροφορίας για την κλασσική μουσική. Κάθε σχόλιο/άποψη ευπροσδεκτα.

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα γράφω ακούγοντας το 24 cd με τα Brandenburg Conertos No1-5 του Bach σε διεύθυνση του Christopher Hogwood - DECCA το οποίο είναι εξαιρετικό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Καλησπέρα σε όλους

Με την ευκαιρία να μάθω περισσότερα για την κλασσική μουσική απο θέμα πληροφορίας και όχι ήχου αποφάσισα να αγοράσω όλη την συλλογή και είμαι ήδη στο 24 cd. Χωρίς να είμαι ειδικός μπορώ να πώ ότι έχω εμπλουτίσει αρκετά τις πληροφορίες μου για την κλασσική μουσική με τα μέχρι τώρα βιβλία. Δεν λέω γνώσεις γιατί η γνώση θέλει χρόνο, κόπο και σύγκριση για να επιτευχθεί. Οσων αφορά τα cd και με εξαίρεση την άθλια θήκη που συνοδεύει κάθε cd ο ήχος τους είναι αξιοπρεπέστατος (πάντα με την μικρή εμπειρία που έχω σε κλασσικές ηχογραφήσεις). Προσωπική μου άποψη είναι ότι μέχρι τώρα είναι μια πολύ καλή αγορά κλασσικής μουσικής και πληροφορίας για την κλασσική μουσική. Κάθε σχόλιο/άποψη ευπροσδεκτα.

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα γράφω ακούγοντας το 24 cd με τα Brandenburg Conertos No1-5 του Bach σε διεύθυνση του Christopher Hogwood - DECCA το οποίο είναι εξαιρετικό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Εφόσον λειτουργεί ΟΚ για σένα, μέχρι τώρα, συνέχισε έτσι. Τουλάχιστον από πλευράς "πληροφοριών" (όπως πολύ σωστά το θέτεις) θα σου είναι χρήσιμη η εν λόγω συλλογή. Οι σχετικές εκτελέσεις της σειράς αυτής ποικίλλουν. Δεν είναι όλες σημαντικές ή σπουδαίες (η συγκεκριμένη του Hogwood στα Βρανδεμβούργια Κοντσέρτα είναι σίγουρα μία αξιοπρεπής και ενδιαφέρουσα ερμηνεία από την εποχή των πολύ καλών παραγωγών της Decca).
Σε δεύτερο χρόνο, ίσως αξίζει να ασχοληθείς, με πιο ενδελεχή και συστηματικό τρόπο, στην οικοδόμηση κάποιας πιο συνεκτικής συλλογής, που μάλλον θα σε βοηθήσει και στην εμπέδωση της γνώσης...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top