CD from MP3, την πατήσαμε...

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ποσες διαβαθμισεις χρωματων βλεπει νομιζεις ενας ανθρωπος και ποσες αντιστοιχες στον ηχο?
Ένα μόνο μπορώ να πω με σιγουριά.
Όταν "παίζουν" όλες οι αισθήσεις ταυτόχρονα ο άνθρωπος δεν επικεντρώνει σε καμμία.


(Άστο...φεύγουμε off topic. Δεν έιναι θέμα ακοής. Θέμα αντίληψης/εων είναι. )
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλά με το mpeg... Μιλώντας όμως για την πιστότητα των ψηφιακών μέσον, μιλάμε για bits με μηδαμινό error rate, το οποίο μάλιστα δεν αλλάζει το παραμικρό στον ήχο. Εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο error rate θα ακουστούν εκωφαντικά ψηφιακά artifacts ή κενά. Επίσης υπάρχει και το data verification...
Το να λέμε πως ακούμε μικροδιαφορές από ένα ψηφιακό καλώδιο ή από ένα αντίγραφο 1:1 το οποίο διαπιστωμένα δεν έχει λάθη, είναι σαν να αλλάξω serial ATA καλώδιο στον σκληρό μου δίσκο και να λέω πως τα αρχεία μου αναπαράγονται καλύτερα τώρα. Αν ήταν έτσι, κάθε μέρα θα αυτοκτονούσαν προγραμματιστές...
Καλησπέρα.
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα, μπορείς να διαβάσεις το λεγόμενο red book. Εύκολα θα διαπιστώσεις πως όλα αυτά καλώς τα σκέφτεσαι για τον ψηφιακό κόσμο των pc αλλά δυστυχώς δεν ισχύουν για το ωραίο μας CD. Μιας και αναφέρθηκες σε λάθη (ανάγνωσης ή μεταφοράς ψηφιακού σήματος audio), μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας το παρακάτω thread:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=22280&highlight=%EB%DC%E8%E7+%E1%ED%DC%E3%ED%F9%F3%E7%F2
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Παιδιά, δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως έχω βρει καλή πηγή και βρίσκω σε 320άρια mp3's άλμπουμς που ούτε σε remastered cd's δε βρίσκω ( vinyl rips και με το ηδονικό χρατς χρουτς ποπ )... Οκ, μερικές φορές νιώθω ότι είναι ιεροσυλία να βάζω το καλούλι - κατά τη γνώμη και τα αυτιά μου - συστηματάκι μου να παίζει mp3's, αλλά μέχρι να βρω το υλικό που με ενδιαφέρει σε πρωτότυπη μορφή ή κάποιο high end-ικό παπά να με 'ξομολογήσει για το τρομερό μου αμάρτημα, έχω μάθει να ζω με αυτό.:happy_9:
Υ.Γ. Νομίζω ότι τα mp3's δημιουργήθηκαν για να αξιολογεί ο υποψήφιος αγοραστής το υλικό και μετά να αγοράζει το cd.
Υ.Γ.2: Διαφορές έχω εντοπίσει τόσο σε εγγράψιμα υλικά και εγγραφείς, όσο και στις ταχύτητες εγγραφής. Αλλά τώρα έχω κάνει το pc μου πηγή μέσω της ψηφιακής εξόδου του στο dac και ησύχασα με αυτά. ( Αν και τώρα με πριζόσατε και λέω να διεξάγω δοκιμή ανάμεσα στους σκληρούς μου για να δω αν υπάρχουν διαφορές σε ηχητικό επίπεδο και αν ναι, ποιος υπερτερεί...Χμμμμμμμ... Χρυσά αυτιά, για γκελ μπουρντά να κάνουμε το τεστ!!!!! χΕΧεΧΕχεΧΕχεΧΕεΧχεχΧΕ )
 



Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Όσοι έχετε dc++ ψάξτε για το hub bluesbreakers. Λίγοι users αλλά αρκετά ψαγμένοι στη ροκ. Και με πολύ καλές ταχύτητες ( Σουηδία ).
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Υπάρχουν vinyl rips ακόμη και σε 24/96 format. Δείτε σε κανένα....δαίμονα tracker.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλή ιδέα, αλλά μήπως σου βρίσκεται και κανένα invitation για τον δαίμονα;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Δυστυχώς δεν έχω ακόμη (γράφτηκα σχετικά πρόσφατα), αλλά αν κάποιος έχει φαντάζομαι θα σου στείλει ένα PM. ;)
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Ποσες διαβαθμισεις χρωματων βλεπει νομιζεις ενας ανθρωπος και ποσες αντιστοιχες στον ηχο?

Για διαβαστε τον πρωην Ντοχερτυ και νυν Zonepress σ ενα σχετικο θεμα που ανοιξε προσφατα ! Πολυ ενδιαφερον .
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: CD from MP3, την πατήσαμε...

Για διαβαστε τον πρωην Ντοχερτυ και νυν Zonepress σ ενα σχετικο θεμα που ανοιξε προσφατα ! Πολυ ενδιαφερον .
Δεν υπαρχει μελος εδω μεσα με αυτο το ονομα
 




Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Η κύρια διαφορά, που ακούν τα δικά μου αυτιά, ανάμεσα στα cd's και στα mp3's, είναι πως δεν υπάρχει τοποθέτηση των μουσικών οργάνων στο χώρο. Αυτό φυσικά προϋποθέτει πως το σύστημα είναι σε θέση να αποδώσει αυτή τη λεπτομέρεια, και ότι η εγγραφή έχει γίνει με την μέθοδο blumlein, κάτι που είναι τόσο σπάνιο πλέον. Άρα, τα μέλη που άκουσαν το πείραμα, έχουν δίκιο, δεν υπάρχουν ακουστές διαφορές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top