CD from MP3, την πατήσαμε...


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Αν ειναι ετσι οπως τα λετε ,που καμμια αμφιβολια δεν εχω επ'αυτου,αναρωτιεμαι γιατι δεν υπερισχυσε αυτο το συστημα και ασχολουμαστε ακομα με το mp3?????
Μπορειτε να μου υποδειξετε σας παρακαλω κανενα λινκ να κατεβασω αυτα τα εργαλεια να δοκιμασω και γω ????
Ένα πολύ μεγάλο μέρος της αξίας των πεπραγμένων έγκειται στη χρονική στιγμή που αυτά έγιναν, σε σχέση με αυτά που την ίδια στιγμή έκαναν οι άλλοι, καθώς επίσης και με τα τεχνικά μέσα που υπήρχαν διαθέσιμα, όπως επίσης και με το εύρος της αποδοχής των πεπραγμένων συν τω χρόνω.

Κοντολογίς, είναι αδύνατο να καταργηθεί ο αλγόριθμος MPEG από το DVD Video, αλλά και τα διάδοχά του πρωτόκολλα. Η τεχνολογική κεκτημένη ταχύτητα είναι πανίσχυρη...
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Παιδια σας ευχαριστω πολυ.
(πααααλι θα μου βγουν τα ματια με το λεξικο!!!οταν μου ελεγε ο πατερας μου να μαθω καλα μια ξενη γλωσσα,εγω του εβγαζα την γλωσσα και τον κοροϊδευα ο αχρηστος!!!!!)
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Δεν ξέρω αν είναι στο σωστο thread. Ειναι από το τελευταίο positive feedaback (σε περίπτωση που δεν λειτουργει το link)

http://www.positive-feedback.com/Issue32/lame.htm

Shazzam! This article will have many people confused and bedazzled. Let 'er rip says the captain, err me: having used the LAME mp3 codec at its highest bit rate setting of 320 kbps, I am here to state that in most cases the mp3'ed LAME disc sounds better than the native .wav file. Shock. Gasp. Say whhhaaat? Yep, flush that Kool-aid chap and have a seat.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Το ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό αυθυποβολής στους audiophiles δεν είναι κάτι νέο.
Πόσες φορές έχω διαβάσει να λένε πως ακούνε καλύτερη ποιότητα από το αυθεντικό CD μιλώντας για 1:1 αντίγραφο, πράγμα εντελώς γελοίο στην ψηφιακή εποχή ή βρίσκοντας καλύτερη ποιότητα μεταξύ 2 ψηφιακών καλωδίων διαφορετικής μάρκας...
Το θέμα με τα mp3 μεγάλου bitrate όμως, είναι πως ναι μεν αφαιρούν μεγάλο κομμάτι της δομής, αλλά το απομεινάρι mp3 καταφέρνει να μας απαλλάξει από κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες αποκαλύπτουν ελαττώματα. Αυτή, σε συνδυασμό με την συνήθειά μας σε αυτά, για μένα είναι η αιτία στο να ακούγεται σε μερικούς πιο άνετα ένα mp3 στην πρώτη ακρόαση.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εγω λεω οτι υπαρχουν διαφορες αν γραψεις το ιδιο κομματι πολλες φορες σε ενα cd οσο πηγαινεις απο τα μεσα του cd προς τα εξω......
Αμαν ρε παιδια με αυτη την αυθυποβολη.....
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Απάντηση: Re: CD from MP3, την πατήσαμε...

Το ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό αυθυποβολής στους audiophiles δεν είναι κάτι νέο.
Το έχεις ψάξει επιστημονικά?

Πόσες φορές έχω διαβάσει να λένε πως ακούνε καλύτερη ποιότητα από το αυθεντικό CD μιλώντας για 1:1 αντίγραφο, πράγμα εντελώς γελοίο στην ψηφιακή εποχή ή βρίσκοντας καλύτερη ποιότητα μεταξύ 2 ψηφιακών καλωδίων διαφορετικής μάρκας...
Ναι υπάρχει διαφορά μεγάλη και παίζει ρόλο και η ποιότητα και του εγγραφέα και του υλικού του cd-r.
Για το ψηφιακό καλώδιο και τις διαφορές, έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις.
Αν είσαι τυχερός και δεν ακούς διαφορές, κάνεις και οικονομία :happy_4:
Τι αν είναι γελοίο ή όχι, είναι άποψή σου, αλλά πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι οι απόψεις που λες είναι γελοίες?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πόσες φορές έχω διαβάσει να λένε πως ακούνε καλύτερη ποιότητα από το αυθεντικό CD μιλώντας για 1:1 αντίγραφο, πράγμα εντελώς γελοίο στην ψηφιακή εποχή ή βρίσκοντας καλύτερη ποιότητα μεταξύ 2 ψηφιακών καλωδίων διαφορετικής μάρκας...
Ηχητικές διαφορές φίλε μου υπάρχουν ακόμη και όταν χρησιμοποιηθούν διαφορετικά μέσα εγγραφής, δηλαδή άγραφα cd από διαφορετικές μάρκες. Επιπλέον, η ψηφιακή εποχή, μπορεί και να εγγυάται για την ύπαρξη ηχητικών διαφορών ανάμεσα στα ψηφιακά καλώδια. Υπάρχει εξήγηση για το θέμα. Αρκεί να ξέρει κάποιος πως λειτουργεί το audio cd και να μην μπερδεύει αυτά που γνωρίζει από τα pc και τα data, με τον ήχο. Για ψάξ' το λιγάκι...

Ναι, πολλά είναι αυθυποβολή, όμως ΔΕΝ είναι όλα αυθυποβολή.
Καλά θα 'ταν...
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Καλά με το mpeg... Μιλώντας όμως για την πιστότητα των ψηφιακών μέσον, μιλάμε για bits με μηδαμινό error rate, το οποίο μάλιστα δεν αλλάζει το παραμικρό στον ήχο. Εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο error rate θα ακουστούν εκωφαντικά ψηφιακά artifacts ή κενά. Επίσης υπάρχει και το data verification...
Το να λέμε πως ακούμε μικροδιαφορές από ένα ψηφιακό καλώδιο ή από ένα αντίγραφο 1:1 το οποίο διαπιστωμένα δεν έχει λάθη, είναι σαν να αλλάξω serial ATA καλώδιο στον σκληρό μου δίσκο και να λέω πως τα αρχεία μου αναπαράγονται καλύτερα τώρα. Αν ήταν έτσι, κάθε μέρα θα αυτοκτονούσαν προγραμματιστές...
 


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Καλά με το mpeg... Μιλώντας όμως για την πιστότητα των ψηφιακών μέσον, μιλάμε για bits με μηδαμινό error rate, το οποίο μάλιστα δεν αλλάζει το παραμικρό στον ήχο. Εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο error rate θα ακουστούν εκωφαντικά ψηφιακά artifacts ή κενά. Επίσης υπάρχει και το data verification...
Το να λέμε πως ακούμε μικροδιαφορές από ένα ψηφιακό καλώδιο ή από ένα αντίγραφο 1:1 το οποίο διαπιστωμένα δεν έχει λάθη, είναι σαν να αλλάξω serial ATA καλώδιο στον σκληρό μου δίσκο και να λέω πως τα αρχεία μου αναπαράγονται καλύτερα τώρα. Αν ήταν έτσι, κάθε μέρα θα αυτοκτονούσαν προγραμματιστές...
(1) Εχεις προσωπική εμπειρία στο θέμα των ψηφιακών καλωδίων ;
(2) Εχεις υπόψιν σου το jitter ?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: CD from MP3, την πατήσαμε...

Καλά με το mpeg... Μιλώντας όμως για την πιστότητα των ψηφιακών μέσον, μιλάμε για bits με μηδαμινό error rate, το οποίο μάλιστα δεν αλλάζει το παραμικρό στον ήχο. Εάν υπάρχει κάποιο μεγάλο error rate θα ακουστούν εκωφαντικά ψηφιακά artifacts ή κενά. Επίσης υπάρχει και το data verification...
Το να λέμε πως ακούμε μικροδιαφορές από ένα ψηφιακό καλώδιο ή από ένα αντίγραφο 1:1 το οποίο διαπιστωμένα δεν έχει λάθη, είναι σαν να αλλάξω serial ATA καλώδιο στον σκληρό μου δίσκο και να λέω πως τα αρχεία μου αναπαράγονται καλύτερα τώρα. Αν ήταν έτσι, κάθε μέρα θα αυτοκτονούσαν προγραμματιστές...
Φίλε μου, σου έχει απαντήσει ήδη ο Νίκος.
Συγκρίνεις ανόμοια, σε μεγάλο βαθμό, πράγματα.
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Η αυθυποβολή είναι υπαρκτό φαινόμενο.

Δεν είναι ανάγκη να την αποδεικνύουμε σε κάθε thread της hi end.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Οπως επισης οτι η ακοη ειναι πολυ ισχυροτερη και μpορει να διακρινει πολυ καλυτερα απο την οραση.....If you know what i mean......
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Οπως επισης οτι η ακοη ειναι πολυ ισχυροτερη και μpορει να διακρινει πολυ καλυτερα απο την οραση.....If you know what i mean......

Μόνο στους τυφλούς. :happy_8: :happy_5:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ποσες διαβαθμισεις χρωματων βλεπει νομιζεις ενας ανθρωπος και ποσες αντιστοιχες στον ηχο?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.867.525
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top