Chest Kick, where is it and how to get it in your Home Theater!


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ναι ίσως να γίνεται αυτό το "μπερδεμα" στα όπλα που βαράνε σε αυτές τις συχνότητες, αλλά το θυσιάζω λίγο και για το χτύπημα στα τραγούδια τα οποία βαράνε συνήθως εκει. (50 -80) τουλάχιστον αυτά που δοκίμασα εγώ με rta (με κομμένα τα 60 για να είναι σωστό .)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απο την στιγμη που μπορεις να παιξεις και σωστα στην αποκριση σε αφροντιστο χωρο, λογικο ειναι να κανεις και καποιες διορθωσεις στην αποκριση για ΧΨ λογους... ;)
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μπραβο ankokdog ,ετσι οπως τα ειπες ειναι!
Πριν 2-3 χρόνια αν μιλούσαμε γι'αυτά θα τα άκουγα κινέζικα. Εχω πάρει πολλές συμβουλές και μεγάλη βοήθεια από πολλόυς εδω μέσα, αλλά ταυτόχρονα έχω ρίξει αρκετό διάβασμα και έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές.
Πλέον μπορω να "διαβάζω" το χώρο μου και να καταλαβαίνω τι γίνεται που, ώστε να το φέρω εκεί που μου αρέσει. Γιατί πέρα από το reference είναι και το preference.
Post automatically merged:

Στο θέμα μας όμως. Για να έχεις το χτύπημα στο στήθος πρέπει να είναι και τα sub κατάλληλα να το κάνουν. Χρειάζεται μικρή και γρήγορη διαδρομή, αυτό κατάλαβα από τη μετάβασή μου από svs σε Arendal.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
άρα εφόσον στις συχνότητες από 65hz και πάνω η πηγή προέλευσης γίνεται περισσότερο αντιληπτή...
και επειδή το ζητούμενο, όπως είπες, είναι να μας κοιτάει η πηγή αυτών των συχνοτήτων
γιατί να μην έχουμε πχ τουλάχιστον μεγάλα LCR (που έτσι και αλλιώς μας ''κοιτάνε'' )και sub με κρος πχ 40hz και κάτω για τα LCR?
και τους υπόλοιπους δορυφόρους ,(επειδή δεν μπορούμε να τα έχουμε συνήθως όλα ίδια), ως είθισται στα 80?
Το λες και μονο σου νομιζω δεινεις την απαντηση που δεν εχει να κανει με db και δυνατοτητες αναπαραγωγης σταθμης..
το LFE θα παει στο σαμπ μεχρι 120 αρα που θα το κρυψεις;:laugh:
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Το λες και μονο σου νομιζω δεινεις την απαντηση που δεν εχει να κανει με db και δυνατοτητες αναπαραγωγης σταθμης..
το LFE θα παει στο σαμπ μεχρι 120 αρα που θα το κρυψεις;:laugh:
γιατί να το κρύψεις...?
το LFE είναι ξεχωριστό κανάλι-πληροφορία..
και είναι άσχετη με το κροσάρισμα των ηχείων

όταν έχεις από 2 σαμπ και πάνω..και εξασφαλίζεις...γραμμική απόδοση σε όλες τις χαμηλές +χρονική ευθυγράμμιση η αντίληψη πάει περίπατο
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
δεν πιστευω να συμβαινει και στον υπνο σου !!!! :lolsign:

πηρες κανα κιλο βρε ;

εισαι οκ γενικα? σε γενικες γραμμες δηλαδη?
οχι βεβαια , γιατι να παρω? να γινω σαν.....αλλους ?

ασε που, αυτα που μου λειπουν, τα εχω αντιστοιχα αλλου.
(οχι απαραιτητα εκει που κατευθειαν σκεφτεσαι πρωτα...)

;):fuckyou:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
γιατί να το κρύψεις...?
το LFE είναι ξεχωριστό κανάλι-πληροφορία..
και είναι άσχετη με το κροσάρισμα των ηχείων

όταν έχεις από 2 σαμπ και πάνω..και εξασφαλίζεις...γραμμική απόδοση σε όλες τις χαμηλές +χρονική ευθυγράμμιση η αντίληψη πάει περίπατο
Πώς είναι άσχετο; Με τι ενισχυτή είναι άσχετο σε πραγματικές συνθήκες; Πέρα από τη χρονική ευθυγράμμιση θες και φασικη. Πάνω από 60 hz περίπου είναι αντιληπτή η θέση του ηχείου. Πώς θα τα ξεπεράσεις όλα αυτά;
Post automatically merged:

Για να έχεις το χτύπημα στο στήθος πρέπει να είναι και τα sub κατάλληλα να το κάνουν. Χρειάζεται μικρή και γρήγορη διαδρομή, αυτό κατάλαβα από τη μετάβασή μου από svs σε Arendal.
Θες μεγάλο bl και μικρό mms. Αυτά τα δύο ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
.... +χρονική ευθυγράμμιση η αντίληψη πάει περίπατο
αυτη η ριμαδα παιζει, αναλογα πως καθεσαι και που :lolsign:

εισαι οκ γενικα? σε γενικες γραμμες δηλαδη?
οχι βεβαια , γιατι να παρω? να γινω σαν.....αλλους ?

ασε που, αυτα που μου λειπουν, τα εχω αντιστοιχα αλλου.
(οχι απαραιτητα εκει που κατευθειαν σκεφτεσαι πρωτα...)

;):fuckyou:
γιατι να μην ειμαι οκ βρε !!!!
....εχεις δει πιο ισορροπημενο ατομο απο μενα ; ;)

λιγο βρε να παρεις....δεν θα χασεις τα αλλα αντιστοιχα που εχεις :biggrin::tongue:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Πώς είναι άσχετο; Με τι ενισχυτή είναι άσχετο σε πραγματικές συνθήκες; Πέρα από τη χρονική ευθυγράμμιση θες και φασικη. Πάνω από 60 hz περίπου είναι αντιληπτή η θέση του ηχείου. Πώς θα τα ξεπεράσεις όλα αυτά;
τι εννοείς πραγματικές συνθήκες?

όταν έχεις φασική και χρονική ευθυγράμμιση(όση μπορείς να έχεις) 2+ sub μπορείς να καταλάβεις από που σου έρχεται το χαμηλό?
είναι αδύνατον.

τα 120 δεν αποτελεί σημείο κρος......αλλά αφορά το όριο της πληροφορίας που μπορεί να βάλει ο μαστεράς......στο .1 κανάλι
και συνήθως η φύση των ήχων αυτών είναι τέτοια που δεν προσδίδουν κατευθυντικότητα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τι εννοείς πραγματικές συνθήκες?

όταν έχεις φασική και χρονική ευθυγράμμιση(όση μπορείς να έχεις) 2+ sub μπορείς να καταλάβεις από που σου έρχεται το χαμηλό?
είναι αδύνατον.

τα 120 δεν αποτελεί σημείο κρος......αλλά αφορά το όριο της πληροφορίας που μπορεί να βάλει ο μαστεράς......στο .1 κανάλι
και συνήθως η φύση των ήχων αυτών είναι τέτοια που δεν προσδίδουν κατευθυντικότητα
Εκατο φορες εχεις πει οτι τα 120 δεν ειναι σημειο κρος εντωμεταξυ και οτι ειναι ξεχωριστο καναλι ...το ξερουμε εσυ το ξερεις;:p
τα εξτρα db του lfe που θα πανε ; ποιος σου ειπε οτι δε προσδιδουν κατευθυντικοτητα; συνηθως; ασυνηθιστα ομως;
τα 120,τα 110,τα 100,τα 90,τα 80,τα 70?* δεν προσδιδουν ;
*απο εκει κατω ειναι οριακα αντιληπτο... μπορεις να βαλεις και τονο σε καθε μια απο αυτες να το διαπιστωσεις...
βαλτο διπλα σου το σαμπ, και βαλτο και μπροστα σου δεξια ,αριστερα και βαλτο και κεντρο μπροστα, εαν δεν εχεις τιποτε ακυρωσεις κλπ μιλαμε παλι... εαν δεν αντιλήφθεις διαφορα εισαι απλα ευτυχισμενος :laugh:
θα σου πω ομως πως μπορει να ακουστει μπροστα κεντρο αλλα μονο σε μια θεση ...οταν μπουν δεξια και αριστερα σου ακριβως ,απλα αμα καθισεις διπλανη θεση ...καταλαβες ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Εκατο φορες εχεις πει οτι τα 120 δεν ειναι σημειο κρος εντωμεταξυ και οτι ειναι ξεχωριστο καναλι ...το ξερουμε εσυ το ξερεις;:p
τα εξτρα db του lfe που θα πανε ; ποιος σου ειπε οτι δε προσδιδουν κατευθυντικοτητα; συνηθως; ασυνηθιστα ομως;
τα 120,τα 110,τα 100,τα 90,τα 80,τα 70?* δεν προσδιδουν ;
*απο εκει κατω ειναι οριακα αντιληπτο... μπορεις να βαλεις και τονο σε καθε μια απο αυτες να το διαπιστωσεις...
βαλτο διπλα σου το σαμπ, και βαλτο και μπροστα σου δεξια ,αριστερα και βαλτο και κεντρο μπροστα, εαν δεν εχεις τιποτε ακυρωσεις κλπ μιλαμε παλι... εαν δεν αντιλήφθεις διαφορα εισαι απλα ευτυχισμενος :laugh:
θα σου πω ομως πως μπορει να ακουστει μπροστα κεντρο αλλα μονο σε μια θεση ...οταν μπουν δεξια και αριστερα σου ακριβως ,απλα αμα καθισεις διπλανη θεση ...καταλαβες ...
Kαι παλιά είχες ασχοληθεί με το θέμα....


και ο ζιζικ με πειραματισμό σου είχε απαντήσει

Όλα καλά, γιατί το LFE περιέχει ελάχιστη πληροφορία και δεν κάνουν το λάθος να περιέχει συχνότητες ανιχνεύσιμες απο τον SOCO.

Ένα απλό πείραμα (που έχουμε κάνει στο σπίτι μου) για να πεισθείς, είναι να απενεργοποιήσεις το bass management κάνοντας τα κανάλια large, να σβήσεις τους τελικούς ή να αποσυνδέσεις τα ηχεία και να βάλεις το sub να παίξει μόνο LFE. Πφ, πφ, πφ. :D
Δεν χάνονται αν το sub είναι συνδεδεμένo στο LFE κανάλι.


Πάντα 120Hz σε όσους AV έχουν Audyssey αποκλειστικά, γιατί στους υπόλοιπους ενισχυτές με bass management δεν υπάρχει καν επιλογή. Ο ίδιος ο Κυριακάκης γράφει παντού πως δεν θα έπρεπε ούτε σε αυτούς να υπάρχει, κυρίως γιατί μπερδεύει άδικα τον SOCO (και άλλους). :D

Το LFE, .1, είναι κανάλι χαμηλών συχνοτήτων με low-pass στα 120Hz, κατάλοιπο κινηματογράφων όπου τα subs βρίσκονται πάντοτε πίσω απ' την οθόνη. Στα HD πολυκάναλα formats περιέχει πολύ μικρό τμήμα των χαμηλών συχνοτήτων, οι οποίες μοιράζονται στα κύρια full range κανάλια και κατευθύνονται στο sub μόνο όταν ενεργοποιηθεί το bass management κάνοντας τα ηχεία small (με συχνότητα crossover συνήθως τα 80Hz).



Υ.Γ. ασχέτως του ορίου των 120 του LFE γνωρίζεις ποιες ταινίες έχουν συχνότητες κοντά στα 120?

+ Η κατευθυντικότητα δημιουργείται από τους διαφορετικούς χρόνους άφιξης της πληροφορίας στα αυτιά μας.....και γι αυτό μίλησα για γραμμική απόκριση των χαμηλών σε όλο το φάσμα+ χρονική+φασική
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καταλαβαίνω τι λές. Και έκανα δοκιμές όπως βλέπεις παραπάνω στο spectro με κομμένα τα 60. Επειδή όμως έχω τυπικό σαλόνι χωρίς ούτε μια βελτίωση "ισορροπούν" τα 50-70 με το σχετικά μεγάλο χρόνο απόσβεσης στους 30.
Κοιτα τι γινεται, οσο αφαιρεις βουναλακι απο τα 60 συμβαινει κατι το περιεργο αλλα δεν ειναι και τοσο ...
Η αποκριση συχνοτητας ειναι αθροισμα αμεσης,ανακλωμενης,και χρονικα παρατεταμενης συχνοτητας λογω χωρου...
Οσο εσυ αφαιρεις σημα, κοβεις απο το αρχικο αμεσο αλλα και απο χρονο της ιδια συχνοτητας αδυνατιζοντας το αρχικο σημα αυτο που ουσιαστικα ερχεται με το αρχικο ωστικο κυμα...
Αρα χανεις σε ενεργεια αρκετη αφου εαν το ισιωσεις θα ειναι μεγαλο μερος χρονικη καθυστερηση και οχι το αρχικο σημα.
Δεν ειναι κορυφωση απο απλη συμφασικη συμβολη ....
Αντιλαμβανεσαι οτι εαν δεν υπηρχε το μοντ ηταν ηταν εστω και λιγο χτυπημενο θα ειχες και το σκυλο χορτατο,αλλα οκ...
Post automatically merged:

Kαι παλιά είχες ασχοληθεί με το θέμα....


και ο ζιζικ με πειραματισμό σου είχε απαντήσει







Υ.Γ. ασχέτως του ορίου των 120 του LFE γνωρίζεις ποιες ταινίες έχουν συχνότητες κοντά στα 120?
ασχετα δεν ειναι τιποτε,βαλε το lfe στα 80hz και μιλαμε...
εχω απαντησει ηδη διαβασε τα ολα, ειπαμε ευτυχισμενοι οσοι δεν αντιλαμβανονται...εσυ εμπιστευσου οποιο πειραματοζωο θες :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
ασχετα δεν ειναι τιποτε,βαλε το lfe στα 80hz και μιλαμε...
εχω απαντησει ηδη διαβασε τα ολα, ειπαμε ευτυχισμενοι οσοι δεν αντιλαμβανονται...εσυ εμπιστευσου οποιο πειραματοζωο θες :laugh:
και μετά τι?
να βάλω ταινία ή να ακούσω μουσική? :roflmao:
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top