CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3


Μηνύματα
160
Reaction score
0
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

εγώ πάντως την πάτησα με το Samsund BD-D6900... καπου είχα ξεχάσει πριν λίγες μέρες το wifi ανοιχτό τραβηξε το update και εβλεπε η γυναίκα μου TV, της πετάχτηκε το μήνυμα και πάτησε οκ...έκανε λοιπόν update to firmware και όταν έβαλα πιο μετά να δούμε ταινία αφού είχε παίξει 1 ώρα χωρίς κανενα μήνυμα μετά καθε λιγα δευτερόλεπτα πεταγε το μηνυμα της Cinavia... τελικα το υπόλοιπο το είδα στο pc εμφανώς σκασμένος... τώρα που διαβασα τι λέτε καταλαβα οτι τον έχω πιει άσχημα.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Αν το περάσουν και στα media players θα είναι και η ταφόπλακα τους.Δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αγοράς τους με cinavia!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Καλημέρα σε όλους. Με samsung bd-d6900 είδα το κλείδωμα του ήχου στο Moneyball. Γνωρίζει κανείς διαδικασία firmware reverting; και πως μπορεί να βρεθεί παλαιότερη έκδοση firmware καθώς σχετικά εκτεταμένο Google search δεν απέδωσε. Υπάρχει περίπτωση διαμαρτυρία στην επίσημη αντιπροσωπία να έχει αποτέλεσμα; διοτι πλέον οι προδιαγραφές του μηχανήματος έχουν αλλάξει απροειδοποίητα και δεν σου δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις και αγορασμένους τίτλους που τους έχεις ριπάρει και διατηρείς σε NAS.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.877
Reaction score
84.061
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Αν το περάσουν και στα media players θα είναι και η ταφόπλακα τους.Δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αγοράς τους με cinavia!
Ότι κάποιες εταιρείες εκμεταλλεύονται μια ημι-παράνομη κατάσταση δεν σημαίνει πως έχουν και τη δυνατότητα να το "τραβήξουν" για πάντα. Είναι κάτι ανάλογο με τους διαδικτυακούς παρόχους και την πειρατεία.
Μόλις γίνει υποχρεωτική η ενσωμάτωση του Cinavia σε επίπεδο hardware (chipset), δεν θα υπάρχουν εύκολες λύσεις παράκαμψης.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Αν το περάσουν και στα media players θα είναι και η ταφόπλακα τους.Δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αγοράς τους με cinavia!
Απ' ότι έχω καταλάβει μόνο τα πιστοποιημένα για την αναπαραγωγή bluray media players θα υποχρεωθούν να ενσωματώσουν το cinavia. Τα κοινά, όχι. Πρέπει να ερευνηθεί κατά πόσο τα δημοφιλή Dune & Popcorn έχουν τις σχετικές άδειες.
 


ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

The C-300 is expected to ship before Christmas, and it should make an ideal gift for the geeky media streamer fan who also wants full Blu-ray support. Note that Cinavia will be applicable to this unit, as it is an AACS licensed system. However, whether it will be implemented or not is an unknown at this point of time. AACS mandates February 2012 as the cut-off date for all BD players to implement Cinavia. However, it might be only for players manufactured after that date, and it may not make it into previous systems through forced firmware upgrades. We will discuss this further in our official review.

http://www.anandtech.com/show/5195/syabas-launches-popcorn-hour-c300
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Και το Dune έχει άδεια για bd,καθότι φέρει bd drive(ισχύει και για τα μοντέλα χωρίς drive).
 


Μηνύματα
160
Reaction score
0
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

επανέρχομαι λοιπόν ...

τρέχουσα έκδοση : 2012/01/14_001008

σε πιο μέσα menu λέει

μοντέλο : BD-D6900-ZF
Εκδοση Λογισμηκού : BPH-D6900EUB-1008.2

είδα οτι δεν έχω επιλογή για να γυρίσω πίσω στο προηγούμενο firmware,
και δυνατότητες για να κάνω update είναι internetικα, από USB, από CI, από δίσκο (μάλλον ενοεί και μεγάλο HDD εκτός από flashάκι, δεν ξέρω)
λέτε να μπορέσουμε σε λίγο διάστημα να κάνουμε στην ουσία downgrade αν βρούμε το παλιό firmware και να κανουμε πειράματα μπας και φύγει το CINAVIA?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Δυσκολο το βλέπω!Aν βρεις το παλιό firmware δοκίμασε το,αλλά και πάλι λένε ότι και με downgrade δεν φεύγει το cinavia.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
0
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

ψάχνω μπας και βρώ παλιότερο, γιατί στο επίσημο έχει μόνο ένα ακόμα πιο καινουργιο, το 1009
συνεχίζω το ψαξιμο και θα δοκιμάσω.

και εγώ αυτό διαβάζω οτι δεν βγαίνει αλλά δεν έχω ακουσει και κανέναν να έχει βάλει αρκετά πιο παλιό... το λέω αυτό γιατί η 1008 και 1009 έχουν 4-5 μέρες διαφορά και λέω μπας και όλοι έχουν πάει στην 1009 και το πήραν εκεί χαμπάρι και κατέβηκαν π.χ. στην 1008 και όχι στην 1006 που πιθανότατα δεν έχει CINAVIA...υποθέσεις κάνω μπας και χαρώ !!!!!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Re: Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

επανέρχομαι λοιπόν ...

τρέχουσα έκδοση : 2012/01/14_001008

σε πιο μέσα menu λέει

μοντέλο : BD-D6900-ZF
Εκδοση Λογισμηκού : BPH-D6900EUB-1008.2

είδα οτι δεν έχω επιλογή για να γυρίσω πίσω στο προηγούμενο firmware,
και δυνατότητες για να κάνω update είναι internetικα, από USB, από CI, από δίσκο (μάλλον ενοεί και μεγάλο HDD εκτός από flashάκι, δεν ξέρω)
λέτε να μπορέσουμε σε λίγο διάστημα να κάνουμε στην ουσία downgrade αν βρούμε το παλιό firmware και να κανουμε πειράματα μπας και φύγει το CINAVIA?
Δυστυχώς τα προηγούμενα firmwares τα έχουν αφαιρέσει από όλους τους servers της samsung. Έχω ζητήσει να κάνουν upload το 1006.0 σε κάποια μέλη του SamyGo forum που φαίνεται ότι το έχουν αλλά ακόμα δεν έχω απάντηση. Στο γερμανικό forum λένε ότι το 1008.2 παρουσιάζει προβλήματα με to fast forward rewind που διορθώθηκαν με το 1009.0 που δυστυχώς από λάθος χειρισμό απέκτησα και εγώ. Το πιθανότερο είναι ότι δεν σε αφήνει να κάνεις firmware downgrade εκτός αν δουλέψει ένα τρικ με πάτημα για 10 sec του πλήκτρου exit όπως διαβάζω σε forums.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.347
Reaction score
94.057
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Να ρωτήσω κάτι πρακτικό: έστω ότι έχουμε.....βρει ένα αρχείο bluray, το οποίο έχει την εν λόγω προστασία. Το μετατρέπουμε σε iso με το imdburn, και μετά σε mkv με το makeMKV, και περιλαμβάνει το αυθεντικό αρχείο ήχου όπου υπάρχει η προστασία.

Αναπαράγουμε τώρα το mkv σε κάποιο media player, έστω και σε κάποιο στο οποίο έχει περαστεί το cinavia. Θα υπάρξει πρόβλημα στην αναπαραγωγή του?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Θα υπάρξει πρόβλημα μάλλον!Ακόμη και αν μετατρέψεις τον ήχο σε aac αν το μηχάνημα αναπαραγωγής έχει cinavia θα σου βγάλει πρόβλημα!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.347
Reaction score
94.057
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Θα υπάρξει πρόβλημα μάλλον!Ακόμη και αν μετατρέψεις τον ήχο σε aac αν το μηχάνημα αναπαραγωγής έχει cinavia θα σου βγάλει πρόβλημα!
:141:

Κομμένα λοιπόν τα fw updates στα dune. Έτσι κι αλλιώς δεν πρόσφεραν και τίποτα. :114:

Θα καταντήσουμε τελικά να αγαπήσουμε τα vintage.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: CINAVIA νεα προστασια για BD Players και PS3

Έχουν τρόπο να σε αναγκάσουν να κάνεις update στο firmware, τουλάχιστον σε όσα έχουν BD drive, μέσω των νέων ταινιών που θα κυκλοφορήσουν σε Blu-Ray θα βάλουν προαπαιτούμενο την ύπαρξη συγκεκριμένου firmware αλλιώς δεν θα μπορεί να την αναπαράγει ...
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό: έστω ότι έχουμε.....βρει ένα αρχείο bluray, το οποίο έχει την εν λόγω προστασία. Το μετατρέπουμε σε iso με το imdburn, και μετά σε mkv με το makeMKV, και περιλαμβάνει το αυθεντικό αρχείο ήχου όπου υπάρχει η προστασία.

Αναπαράγουμε τώρα το mkv σε κάποιο media player, έστω και σε κάποιο στο οποίο έχει περαστεί το cinavia. Θα υπάρξει πρόβλημα στην αναπαραγωγή του?
Έχω την εντύπωσή πως δεν εντοπίζεται σε dts. Κάπου το διάβασα αλλά θα το ψάξω...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.821
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top