Classe... την ακούσαμε!

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
(με φωνη Ψινακη) Λιποθυμωωωωω
Ο Κογιας ειπε καλη λεξη για μηχανημα:happy_5: :happy_5: :happy_5:
Αν τωρα ακουσω και τον Κωσταυτια να πει τα ιδια θα πηδηξω απο παραθυρο:happy_8:


Περα απο τα αστεια και καλαμπουρια μπραβο σε ολους σας και ειλικρινα ζηλευω που δεν μπορεσα να ειμαι μαζι σας.
Το τελευταιο εγχειρημα που περιγραφει ο Κωστας και το οποιο μου ειχε διηγηθει ηδη ο Νικος ειναι ολα τα χρηματα, οπου αφορα την προσωπικη μου αποψη.
Αυτο σημαινει test:το ξεγυμνωμα

Συγχαρητηρια σε ολους σας και-εαν μου επιτρεπετε-τα περισσοτερα στον Βασιλη διοτι πανω απο επαγγελματιας ειναι χομπιστας!:cool_4:
 

Μηνύματα
109
Reaction score
34
H παρουσίαση ήταν άψογη.
Τα ενισχυτάκια, αλλά και το υπόλοιπο setup της classe άξια θαυμασμού.
Η φιλοξενία γιά άλλη μιά φορά υπεράνω κριτικής.

Σε σχέση με τον ήχο που είχα ακούσει στο περισυνό blind test που ήδη ήταν πολύ καλός, ανεβήκαμε τουλάχιστον δυό κλικ.
Ακούσαμε διάφορα πράγματα, δύσκολα και μπανανόφλουδες (ξέρετε ποιός τις προετοίμασε), ενώ εκτός από το επί τούτου βραχυκύκλωμα που προξενήθηκε τα δυό θηρία φτάσανε στην προστασία τους όταν ακούσαμε ένα σαδιστικό cd που είχε ο γιατρός Κώστας και το οποίο πριν ενεργοποιήσει το σύστημα προστασίας έσπρωχνε στα όριά τους τα γουφερς. Φυσικά η προστασία δεν μπήκε επειδή το πρόγραμμα ήταν πολύ απαιτητικό, αλλά επειδή ο Κώστας γιά κάποιο λόγο είχε μιά μικρή διακοπή του καψίματος στο cd.
Τα μηχανάκια ήταν τέτοια που μετά από πολύ καιρό είπα:
Αν είχα 12 χι θα τα επένδυα χωρίς δισταγμό.


Φυσικά δεν συζητάμε γιά την ανοχή και αντοχή του Βασίλη Χουρμουζιάδη σε ό,τι ζητήσανε τα άρρωστα μυαλά μας, προσπαθώντας να "καταστρέψουμε" τα classe.
Τι σφυριά έφερε, κατσαβίδια, βραχυκυκλωτήρια κλπ με τη σιγουριά του δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Το μόνο του σχόλιο που και που ήταν: "ωραίο cd !"

ακούσαμε επίσης δυό πολύ όμορφες "λαμπάτες" ipodιέρες εκ Κίνας ορμώμενες που γενικώς εντυπωσίασαν.

δυστυχώς στην ταβέρνα δεν ακολούθησα.

Γιά άλλη μιά φορά μπράβο στην Τηλεοπτική και στο Βασίλη.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δεν μπορώ να φανταστώ αντιπρόσωπο που θα επέτρεπε βραχυκύκλωμα εν ώρα λειτουργίας. Είναι σιγουριά ή θάρρος? Θα έλεγα ότι είναι το δεύτερο, διότι ο Κωσταυτιάς έχει ένα μονίμως σατανικό ύφος, ύφος που δημιουργεί βάσιμες υποψίες ότι συναλλάσσεται με τον Οξαποδώ, κατά προτίμηση νύχτες με πανσέληνο (όπως χτες) και παρουσία μαύρης γάτας - ή έστω καστανού κανίς "happy_1"
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Θα ετόλμουν να είπω ότι είναι κι από τα δύο. Ο Βασίλης ήδη είχε δει σχετική επίδειξη κάποιου υψηλόβαθμου τεχνικού της Classe, σε κάποια έκθεση, (είπαμε, είναι γνώστης και καθόλου τυχαίος), η οποία ήταν in vitro: ο τύπος έβαλε τον ενισχυτή σε οδήγηση, πήρε τις μπανάνες που θα έμπαιναν στο ηχείο και τις ένωσε με τα χέρια του. Φυσικά, ουδεμία βλάβη επήλθε. Εχθές το κάναμε και in vivo, με το ηχείο σε λειτουργία, χε, χε, χε...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Ο σατανικός γιατρός έριξε την ιδέα να φτιάξουμε ενισχυτή "καναδυό - τρία κιλοβάτ". Αυτό είναι μάλλον εύκολο. Το δύσκολο είναι να πληρώσουμε τη ΔΕΗ, και να βρούμε τί θα οδηγήσουμε μ' αυτόν...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Ξερετε την παροιμια που λεε騨 ΕΙΠΑΝ ΤΟΥ ΤΡΕΛΛΟΥ ΝΑ ΧΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΞΕΚ....ΚΕ?
Αν εσας κωλοφαρδοι(επειδη εισαστε στο κονακι του Βασιλη μαζεμενοι εννοω)σας αρεσε μια φορα τοτε τι να πει και αυτος ο μαγκας που εριξε ενα κοντεινερ δολλαρια και του αρεσει εξι??













Ε αι σιχτιρ με τους σκατοπαραδες πια!!!!!!!!!!
 

Attachments


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Ξερετε την παροιμια που λεε騨 ΕΙΠΑΝ ΤΟΥ ΤΡΕΛΛΟΥ ΝΑ ΧΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΞΕΚ....ΚΕ?
Αν εσας κωλοφαρδοι(επειδη εισαστε στο κονακι του Βασιλη μαζεμενοι εννοω)σας αρεσε μια φορα τοτε τι να πει και αυτος ο μαγκας που εριξε ενα κοντεινερ δολλαρια και του αρεσει εξι??


Ρε λεβεντες δεν λεμε του Μανωλακη του Βιγλα που ειναι και πατριωτακι (για την ΕΛΛΑΔΑ ρε γαμωτο)να κανει κανενα powerbuy στo avsite να παρουμε και μεις κανενα τετοιο σετακι(οχι πολυ κανενα 70% πιο κατω να πουμε)που θελουμε να οδηγησουμε τα 802 μας?Ε μαστροβασιλη τι λες θα τον ψησουμε τον πατριωτη? Θα του πουμε βρε παιδι μου οτι δεν θα το πουμε σε κανεναν-να του ορκιστουμε κιολας.....να ...φιλαω σταυρο......... μα τα 802 μου!!!!!!Αφου εχει πολλα ο μπαγασας εκει στις αποθηκες στο Κεμπεκι τσιτι (και εχω και μια θεια εκει ρε γαμωτο -αδερφη της πεθερουλας βλεπετε-) Ε ΒΑΣΙΛΗ ΤΙ ΛΕ? Ε ΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕ?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Μια διευνθυνση οπου υπαρχουν διαφορα club οπου υπαρχουν και πολλες αποψεις αλλα και φωτο απο διαφορα στημενα set up μπορειτε να δειτε και εδω
http://www.htguide.com/forum/forumdisplay.php4?f=17
Βασιλη πληροφοριακα εκει υπαρχουν clubs της ROTEL-BW-CLASSE
Εχει και κατι παλιο σεταπια.....παπαπαπα ...χαλια!!!!!!!
Αληθεια Βασιλη για εκεινο που προτεινα πριν(παρεπιπτοντως εχω ορκιστει..μην ξεχνιομαστε)παιζει τιποτα.......Ε ΕΕ ΕΕΕΕΕ? (Οσοι εχουν παιδια θα καταλαβουν οτι το ε εε εεεε ειναι απο τον shrek τον γαιδαρο.χι χι χι χι )
 

Attachments


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Για΄πολωστή φορά,μπράβο στον Βασίλη και ακόμη ένα μπράβο εις διπλούν για τήν απόφαση που πήρε για το βραχυκύκλωμα των τελικών.:respect:

Κ.Κ. καλά τα πας.Είσαι σε καλό δρόμο.Συνέχισε έτσι...:happy_9:

Τσαρουχόνικε,τα κουτιά είναι το παρελθόν,το παρόν και το μέλλον...:happy_9:

Γιατρέ μου,τρέλανέ τους όλους...:happy_6:

Γειά σου ρε Μητσάρα,υπερηχητικέ...:cool_4:

Υ.Γ. Με τι καλώδια ακούσατε και με τι καλώδιο κάνατε το βραχυκύκλωμα?...:crazy_3: :happy_9:
 


Μηνύματα
518
Reaction score
77
Ευχαριστώ όσους παρευρέθησαν στην παρουσίαση των συσκευών της Classe.
Ευχαριστώ επίσης και τα μέλη του AVSite που μπήκαν στο κόπο να καταγράψουν τις εντυπώσεις τους από την παρουσίαση.

Οσον αφορά τους μονοφωνικούς ενισχυτές της παρουσίασης που βραχυκυκλώθηκαν, ανοίχθηκαν, επιθεωρήθηκαν και τελικώς έτυχαν της εγκρίσεως των κ.κ. Κόγια και CostasEAR, αυτοί πλέον θεωρούνται συλλεκτικά κομμάτια και βεβαίως θα διατεθούν στην αγορά σε τιμές σαφώς ανώτερες των κανονικών. :cool_3:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Μια διευνθυνση οπου υπαρχουν διαφορα club οπου υπαρχουν και πολλες αποψεις αλλα και φωτο απο διαφορα στημενα set up μπορειτε να δειτε και εδω
http://www.htguide.com/forum/forumdisplay.php4?f=17
Βασιλη πληροφοριακα εκει υπαρχουν clubs της ROTEL-BW-CLASSE
Εχει και κατι παλιο σεταπια.....παπαπαπα ...χαλια!!!!!!!
Αληθεια Βασιλη για εκεινο που προτεινα πριν(παρεπιπτοντως εχω ορκιστει..μην ξεχνιομαστε)παιζει τιποτα.......Ε ΕΕ ΕΕΕΕΕ? (Οσοι εχουν παιδια θα καταλαβουν οτι το ε εε εεεε ειναι απο τον shrek τον γαιδαρο.χι χι χι χι )
Το htguide.com το γνωρίζω αλλά αγνοούσα την δημιουργία forum για τα Classe ! wall_1

Μάλλον θα πρέπει να το επισκέπτομαι πιο συχνά.....

Οσον αφορά το power buy για τα Classe με πιάνεις απροετοίμαστο ! :happy_9:
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Κάποιος που να έχει εμπειρία με τους CAM-350 & CAM-400 και το matching με 802Ν υπάρχει να μας πει την άποψή του.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Ο χώρος άψογος, τα μηχανήματα εντυπωσιακά, η παρέα άριστη και ο Βασίλης σε όλα μέσα πάντα πρόθυμος και εξυπηρετικός.

Ελπίζω να υπάρχει και συνέχεια... συγχαρητήρια σε όλους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
έτσι, έτσι....

Πολύ ωραία περάσαμε, ρίξαμε μπόλικο γέλιο, μέχρι και συγκριτικό σε αι-ποντιέρο-ενισχυτικά κάναμε!

Στο κυρίως μενού:
Λοιπόν, ωραίος ο νέος κλασέ, πιο ωραίος από τον παλαίουρα ΙΜΗΟ.
ακόμα και στην εμφάνιση, αλλά βασικά για ήχο μιλάω.
16 ενεργά στοιχεία ανά κανάλι και 4 οδηγά, ε, φτάνουν για τα βασικά.
έχει και προστασία. Η οποία λειτουργεί ε-ξαι-ρε-τι-κά! Εύγε δις...
και καλά υλικά, παράπονα δεν υπήρξαν.
Τροφοδοσία με ευμεγέθη μετασχηματιστή (αν και σε καπάκι) και μπόλικα πυκνωτάκια στα 100 βολτ αν και έπαιζε στα 60-κάτι.

Μεσουψηλά πολύ (!!!) καλύτερα από παλαιότερες ακροάσεις στον ίδιο χώρο, ασχέτως ενισχυτικών. Μπάσσα - χώρος = θέλει κι άλλο παίδεμα.

Ο Billy (όπως πάντα) υποδειγματικός, μακάρι κι άλλοι του χώρου να μπορούσαν να του μοιάσουν....
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Γεια σας και από μένα…
δεν ήμουν στη Θεσσαλονίκη αλλά έχω ακούσει αυτό το set up και συμφωνώ με όλα όσα έχουν γραφτεί. Έχοντας ο ίδιος τον cp-500 & τον ca-2200 σκέφτηκα ότι ίσως είναι χρήσιμο να σας ενημερώσω. Δεν ξέρω αν ο προ και οι τελικοί είχαν τα τελευταία firmware που υποστηρίζουν και can bus. Δεν αφορούν το ήχο βέβαια αλλά την ευχρηστία η οποία εκτοξεύεται πραγματικά (σημαντικό κατά την άποψη μου από μηχανήματα αυτής της κατηγορίας). Με τη χρήση λοιπόν του can bus μπορεί κανείς:
-να ανοίγει/κλείνει όλο το σύστημα (και το cd εάν είναι της classe) mε ένα πλήκτρο
-να ρυθμίζει global brightness (και οθόνες και led)
-να ελέγχει το ρεύμα (volt/hertz) σε κάθε συσκευή
-να ελέγχει θερμοκρασία σε κάθε συσκευή (χωριστά για κάθε ψήκτρα στον τελικό αλλά και του ac module)
Σημαντικό είναι ότι τα μηχανήματα κρατάνε log ώστε στη περίπτωση βλάβης (αν και δε νομίζω κάτι τέτοιο πιθανό) ο τεχνίτης δεν ψάχνεται αλλά εντοπίζει αμέσως τι έγινε.

Χρήστος

BTW τι καλώδια ηχείων χρησιμοποιήθηκαν στην επίδειξη?
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Γεια σας και από μένα…
δεν ήμουν στη Θεσσαλονίκη αλλά έχω ακούσει αυτό το set up και συμφωνώ με όλα όσα έχουν γραφτεί. Έχοντας ο ίδιος τον cp-500 & τον ca-2200 σκέφτηκα ότι ίσως είναι χρήσιμο να σας ενημερώσω. Δεν ξέρω αν ο προ και οι τελικοί είχαν τα τελευταία firmware που υποστηρίζουν και can bus. Δεν αφορούν το ήχο βέβαια αλλά την ευχρηστία η οποία εκτοξεύεται πραγματικά (σημαντικό κατά την άποψη μου από μηχανήματα αυτής της κατηγορίας). Με τη χρήση λοιπόν του can bus μπορεί κανείς: ...............
Σημαντικό είναι ότι τα μηχανήματα κρατάνε log ώστε στη περίπτωση βλάβης (αν και δε νομίζω κάτι τέτοιο πιθανό) ο τεχνίτης δεν ψάχνεται αλλά εντοπίζει αμέσως τι έγινε.

Χρήστος

BTW τι καλώδια ηχείων χρησιμοποιήθηκαν στην επίδειξη?
Οι συσκευές της επίδειξης έχουν το νέο firmware για την σύνδεση can bus.
Ολες οι συσκευές της σειράς Delta μπορούν να αναβαθμιστούν με το νέο firmware.
Η χρήση του can bus συνιστάται ιδιαίτερα για την ευχρηστία που επιφέρει.

Τα καλώδια που χρησιμοποιήθηκαν είναι τα παρακάτω :

CD Player - προενισχυτής......... Audioquest Cheetah XLR-XLR 0.5m
προενισχυτής - μονοφωνικοί..... Audioquest Python XLR-XLR 4.0m
καλώδια ηχείων....................... Audioquest Volcano 0.8m
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Οι συσκευές της επίδειξης έχουν το νέο firmware για την σύνδεση can bus.
Ολες οι συσκευές της σειράς Delta μπορούν να αναβαθμιστούν με το νέο firmware.
Η χρήση του can bus συνιστάται ιδιαίτερα για την ευχρηστία που επιφέρει.

Τα καλώδια που χρησιμοποιήθηκαν είναι τα παρακάτω :

CD Player - προενισχυτής......... Audioquest Cheetah XLR-XLR 0.5m
προενισχυτής - μονοφωνικοί..... Audioquest Python XLR-XLR 4.0m
καλώδια ηχείων....................... Audioquest Volcano 0.8m
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα καλώδια :)

Έχετε δίκιο όλες οι συσκευές της classe που παράγονται μετά τις 15/3/07 έχουν το νέο firmware, όμως και στις παλαιότερες η εγκατάσταση είναι απλά παιχνιδάκι. Στις δικές μου, μου πήρε πραγματικά λιγότερο απο ένα λεπτό για να τα εγκαταστήσω. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι με τα νεα firmware, μπορεί να αλλάξει κανείς το χρώμα της οθόνης αλλά και να έχει
Relative volume display και μεγάλους χαρακτήρες για το volume.
Πάντως έχοντας τις δικές μου συσκευές απο τον φεβρουάριο 2007 μπορώ να πω ότι τόσο ηχητικά όσο και χρηστικά είμαι απολύτως ευχαριστημένος, σε βαθμό, που παρότι είναι ότι ποιό ακριβό έχω αγοράσει για το ηχοσύστημά μου, να αισθάνομαι ότι τελικά είναι πραγματική ευκαιρία.:cool_4:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Classe... την ακούσαμε!

Επαναφέρω το thread γιατί βρήκα τι μου θυμίζουν οι φωτογραφίες που ανεβάσατε.... :happy_6:

Abbey Road Studios.
Δεν χρειάζονται συστάσεις, νομίζω τα γνωρίζουν και οι τοίχοι.

Για ρίξτε μία ματιά στο Studio 1 (και τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν ανάλογο εξοπλισμό)....








Εντυπωσιακό ε?!

Περισσότερες πληροφορίες για την ιστορία του Abbey Road και τις παραγωγές που έχει αναλάβει κατά καιρούς μπορείτε να βρείτε στο επίσημο website:
Click!


:happy_4:
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.896
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top