Classic HiFi


Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: Classic HiFi

Εδώ είμαι κι εγώ:
Εχω στην κατοχή μου (αγορασμένα όλα απο το studio z Θεσσαλονικη-δεν υπάρχει πια) και ακούω καθημερινά απ αυτά , από το 1978-81 τα παρακάτω :
1. Pic up Micro Seiki BL 91L με βραχίονα Micro Seiki 505s και κεφαλή Stanton 681eee
2. Προενισχυτής Meridian 101mm
3. Τελικοί Meridian 105s 2 μονομπλόκ 100Watts ο καθένας με χωριστά τροφοδοτικά
4. Κασσετόφωνο Nakamichi 670zx 3 κεφαλές ,4 μοτέρ,αυτόματη ρυθμιση αζιμουθίου και ρύθμιση της πόλωσης με κατσαβιδακι.
5. Ηχεία Kef 105.4
Είναι 30 χρόνων και δεν τα έχει πειράξει καθόλου ο χρόνος.Δεν έχου πάθει ποτέ ζημιά.Υπέροχος ήχος καθαρός στακάτος και χωρίς πολλα χρώματα αλλά με μελωδία.
Τα τελευταία χρόνια πρόσθεσα ενα cd drive meridian 200 και ένα dac meridian 563.
Δεν τολμώ ν αλλάξω τίποτα απ αυτά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187


ΑΚΑΙ GX1900...
μηχάνημα 30 και κάτι ετών. Μπομπινόφωνο και κασετόφωνο μαζί.
Περιέχει και εξωτερικό ηχεία από ένα σε κάθε πλευρά.
Ανήκει σε φίλο μου που του το χάρισαν συγγενείς και βρίσκεται στο χώρο μου για τα σχετικά.
Βρισκόταν σε αχρηστία για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και παρόλα αυτά ο μηχανισμός του δουλεύει κανονικά.
Βέβαια επαφές και ποτενσιόμετρα θέλουν τη περιποίηση τους.



Αν προσέξετε την εξωτερική του κατάσταση θα παρατηρείσετε ότι άνετα θα μπορούσε να είναι μηχανήματος μερικών μηνών.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Classic HiFi

LINN Sondek LP12 + LINN K9
Conrad Johhson PV10
Tsakirides Electra
Proac Tablette 50's

Για CDP το PS1* (και πολύ είναι)
*micromega stage5

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: Classic HiFi

Bryston 10B Electronic Crossover




Krell Reference Crossover KRX-1



 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Απάντηση: Classic HiFi

Pioneer SF-700 crossover



Pioneer SF-850 crossover



Pioneer Series20 D-23
4-way electronic xover c.1977

 







Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
ΤΟ Ηi-Fi ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ!

Μετά από όμορφες και αέρινες κουβεντούλες στο forum, καιρός είναι να θυμηθούμε όλους τους "μύθους" του καλού ήχου.
Όλες τις εταιρίες "μαμούθ" που έγραψαν ιστορία με τα προιόντα τους και που εμείς οι παλιοί, έχοντας όμορφες και νωπές ακόμα αναμνήσεις, θα πρέπει να τιμήσουμε με τη συμβολή μας και να δείξουμε λίγη από την ιστορία και στα παιδιά μας.
Ας αρχίσουμε λοιπόν να μαζεύουμε φωτογραφίες με τους θρύλους μας, που έγραψαν την ιστορία της μουσικής που μας μεγάλωσε, στα χρόνια του '70-'80.
Όσοι από μας είχαν και έχουν μηχανήματα, ας τα εκθέσουμε σ' αυτή τη σελίδα, για να αποδείξουμε στις εταιρίες κατασκευής μηχανημάτων, πως κάποτε δεν υπήρχαν μόνο τα "νούμερα πωλήσεων" και οι "χαρτογιακάδες του marketing".
Για να δώσουμε ένα μήνυμα στα ιερά τέρατα των πωλήσεων του χώρου [Αποστολέρης, Ζαρειφόπουλος, Αφοι Αγγελόπουλοι, Γιαρίμουστας (κατα κόσμον "Θείος") και πολλά άλλα βαριά ονόματα], οτι δεν τους έχουμε ξεχάσει, μέσα στη λέλαπα της G.F.K και της Media-Saturn.
Ας βάλει ο καθένας μας λοιπόν μια φωτό (έστω και από κινητό τραβηγμένη), τα παλιά καλά και όμορφα μηχανήματά του, που τον συνόδεψαν για πολλά χρόνια στο ταξίδι της μοναδικής εμπειρίας του Hi-Fi... του παλιού καλού ήχου.
Ας είναι ακόμα και της C&A (για όσους πρόλαβαν τις ιδιοκατασκευές της συγκεκριμένης εταιρίας και "έπιαναν" λίγο τα χέρια τους με οδηγό το περιοδικό ELEKTOR!!):622:

Όσο για τις πολυεθνικές που έπνιξαν τα παραδοσιακά καταστήματα Hi-Fi ένα έχω να πω: "ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!!!":623:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: ΤΟ Ηi-Fi ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ!



Uploaded with ImageShack.us

NAKAMICHI BX-100 Tape Recorder

Πολλά γράφτηκαν για την εταιρία "θρύλο" που τίμησαν τα προιόντα της πολλοί αγοραστές.
Ιδιαίτερα τα κασσετόφωνα της ήταν το απαύγασμα της τεχνολογίας της εποχής. Κασσετόφωνα όπως το θρυλικό "DRAGON", έδειξαν πως οι εταιρίες μπορούν να ξεπεράσουν εαυτόν και να δημιουργήσουν θρύλους που μένουν στην ιστορία.
Εδώ ένα από τα αρχικά μοντέλα της σειράς BX που κατασκευάστηκε το 1982 και διατηρήθηκε για 5 ολόκληρα χρόνια (μέχρι το 1987) στην παραγωγή, το BX-100.
Τα χαρακτηριστικά του καθώς και οι επιδόσεις του "έσβηναν" κασσετόφωνα πολλαπλάσιας τιμής και δυνατοτήτων. Το συγκεκριμένο μοντέλο δε διαθέτει σύστημα αποθορυβοποίησης Dolby C, αλλά μόνο Dolby B. Παρόλη την ..."απώλια" του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού, το μηχάνημα έγραφε 20Hz-20KHz, στην κασσέτα "Normal" ενώ ίδιες ακριβώς επιδόσεις είχε και σε χρωμίου ή μετάλλου κασσέτα!!!! Κανένα κασσετόφωνο σε αυτήν την κατηγορία τιμής δεν μπορούσε να πιασει αυτές τις επιδόσεις.
Το απέκτησα πρόσφατα έναντι 30 ευρώ σε άριστη κατάσταση και βέβαια με το γνώριμο απαράμιλο ήχο της NAKAMICHI!


KENWOOD KA-501 Stereo integrated Amplifier

Ολοκληρωμένος ενισχυτής μοντέλο του '70.
Ισχύς 2x65W RMS/8Ω και 2x83W RMS/4Ω, μετρημένο 20Hz-20KHz, με αρμονική παραμόρφωση 0,03%!!!
Ένας "τυπικός" made in Japan ολοκληρωμένος της εποχής του '70, ο οποίος είχε κάνει τοπ πωλήσεων λόγω της πολύ καλής σχέσης τιμής προς απόδοση. Ένα κλασικό μηχάνημα με 4 πηγές high level και μια phono, υπερτερούσε από την ανταγωνίστρια της εποχής του (MARANTZ), όπως αναφέραν τα περιοδικά, διότι διέθετε ....μπόρνες για σύνδεση των ηχείων!!!! Τα μηχανήματα που κατασκεύαζαν το '70, είχαν πιεστικούς διακόπτες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης μεγάλης διατομής καλωδίου. Ο συγκεκριμένος εν/τής, διέθετε μπόρνες βιδωτές, όπως ακριβώς χρησιμοποιούν οι σοβαροί κατασκευαστές μέχρι και σήμερα!!!!
Επίσης όλη η κατασκευή και τα υλικά του είναι αρίστης ποιότητας που θα τα ζήλευαν οι σημερινοί ενισχυτές "παραγωγής". Αναφέρω μόνο δύο λεπτομέρειες:
1) ELNA πυκνωτές οχι μόνο στην τροφοδοσία αλλά σε ΟΛΑ τα κυκλώματα, από την προενίσχυση μέχρι και το τελικό στάδιο ενίσχυσης του σήματος!!!!!!
2) Αντιστάσεις metal film, μηδενικών ανοχών!!!!
Το συγκεκριμένο μηχάνημα το βρήκα πεταμένο ...στο πεζοδρόμιο!!
Δουλεύει άψογα και είναι σε άριστη κατάσταση αγρατζούνιστο, με μόνο το διακόπτη του ON/OFF σπασμένο, ο οποίος όμως δουλεύει!
Σα να μην ήθελε να φύγει από τη ζωή... κοσμεί ένα δεύτερο ρακ μου. Παίζει άψογα και είναι συνδεμένο με τα Hi-End ηχεία Loth-X Audio (Για όσους γνωρίζουν ο ενισχυτής τιμήθηκε στις μπόρνες του με Hi-End ηχείο, για να πάρει την αξία που πρέπει)
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Απάντηση: ΤΟ Ηi-Fi ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ!

Αγαπητέ delamostre καλά τα λες , αλλά αν μου επιτρέπεις μια μικρή διόρθωση.
Το bx 100 δεν έγραφε 20-20κ στις νορμάλ κασσέτες. Κανένα κασ/νο δεν το έκανε.
Ούτε τα teac δεν το έκαναν αυτό , απλά γιατί δεν πήγαιναν οι κασσέτες τόσο ψηλά.
Με το ζόρι μπορούσαν να γράψουν 18κ στα -3 db.Στις normal .
Επίσης υπήρχαν ενισχυτές με μπόρνες , ακόμα και το 70 , αλλά ήταν σε πιο πάνω κατηγορία τιμής.
Αυτά , κατά τα άλλα είναι όπως τα λες.
 


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Classic HiFi

[/URL][/IMG] o πρωτος μου ενισχυτης . πρεπει να ηταν καπου στο 1977 , δωρο του πατερα μου . τον εχω ακομα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top