Classic HiFi

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: ΤΟ Ηi-Fi ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ!

Αγαπητέ delamostre καλά τα λες , αλλά αν μου επιτρέπεις μια μικρή διόρθωση.
Το bx 100 δεν έγραφε 20-20κ στις νορμάλ κασσέτες. Κανένα κασ/νο δεν το έκανε.
Ούτε τα teac δεν το έκαναν αυτό , απλά γιατί δεν πήγαιναν οι κασσέτες τόσο ψηλά.
Με το ζόρι μπορούσαν να γράψουν 18κ στα -3 db.Στις normal .
Επίσης υπήρχαν ενισχυτές με μπόρνες , ακόμα και το 70 , αλλά ήταν σε πιο πάνω κατηγορία τιμής.
Αυτά , κατά τα άλλα είναι όπως τα λες.
Φίλε Γιάννη καλησπέρα!
Στο επίσημο manual καθώς και στο Service Manual της Nakamichi, για το ΒΧ-100 αναφέρει απόκριση συχνότητας 20Hz-20KHz... για ΟΛΟΥΣ τους τύπους κασσετών με ανάλογη ρύθμιση bias!!!
Κι εγώ αμφιβάλλω αν πιάνει τα μέγιστα, αλλά επισήμως η εταιρία τα διαψεύδει!!!!:126:
Όσο για τον Kenwood, πάντα εννούμε στην ίδια κατηγορία τιμής του, δεν υπήρχε μηχάνημα εκείνη την εποχή που να είχε μπόρνες για σύνδεση ηχείων! Όσο πιο παλιά τελικά... τόσο πιο καλά!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Classic HiFi

Με πας πολλές εποχές πίσω.
Το 1992 ήταν η χρονιά ορόσημο για μένα.
Από τα καταστήματα του Καραπετσάνου, του Θείου, του Ζαρειφόπουλου και του Αξαρλή, πέρασα στη μαγεία! Ήταν 2 Φεβρουαρίου του '92, που φόραγα ένα παλτό αγορασμένο στις εκπτώσεις γιατί δεν υπήρχε "μια" τότε (24 χρονών ήμουν) και πέρασα το κατώφλι της ΟΝΚΥΟ-BOSE, για να δουλέψω.
Εκείνη την ημέρα ήμουν πολύ χαρούμενος που θα έπιανα δουλειά σε μια τόσο ψαγμένη εταιρία.
Μόλις μπήκα μέσα στην έκθεση, αντίκρυσα τα 901 και βέβαια όλη την υπόλοιπη σειρά της Bose 201, 301, 501, 601). Δεν έβλεπα την ώρα να κάνω ακρόαση!!!
Τελικά μετά από δυο ολόκληρες εβδομάδες "βασανισμού" στα οφθαλμόλουτρα, ήρθε η ευλογημένη στιγμή! Δυο ώρες ακρόασης!!! Μου έπεσαν τα σαγόνια!!!! Έμεινα με ανοικτό το στόμα από την υπερανάλυση των ηχείων, την απίστευτη στερεοφωνική εικόνα και το βάθος της ορχήστρας. Έπαιξαν με ένα σετ προ και τελικού της ΟΝΚΥΟ (P-304, M-504), που από εκείνη τη στιγμή και μετά, ήθελα πολύ να αποκτήσω!
Τα ηχεία εκείνη τη χρονιά είχαν 550.000 δραχμές και το ενεργό κροσσόβερ που αναγκαστικά έπρεπε να τα συνοδεύει είχε 135.000 δρχ. Ο τελικός της ΟΝΚΥΟ αντίστοιχα έκανε 580.000δρχ και ο προενισχυτής 185.000 δρχ!! Που είναι τα λεφτά???? Όπως και ο "Γιωργάκης" μας έψαχνα απεγνωσμένα ...τα λεφτά!!! Μάταια!!
Πέρασαν από τότε χρόνια ώσπου το 2002 (10 χρόνια μετά) και δουλεύοντας ήδη στην τρίτη κατά σειρά εταιρία του χώρου, ήμουν σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη. Στο κατάστημα της ΕXPERT του Κου Βαρβαγιάννη! Εκεί λοιπόν αντίκρυσα τον έρωτα που ήθελα να ζήσω! Το σετ προ και τελικού ήταν στην έκθεση και κοσμούσε το ράφι χωρίς να έχει μπεί ποτέ στην πρίζα!! (μπορούσα μετά από 10 χρόνια να το καταλάβω...) Σε κλάσμα δευτερολέπτων έγινε η πληρωμή και πλέον τα κομμάτια είναι στο ρακ μου!
Βέβαια λόγω χώρου ποτέ δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω το σετ με τα 901. Όμως όταν πατάω το ΟΝ στα μηχανήματα αυτά, πάντα ερωτεύομαι τις στιγμές, τις αναποδιές, τις εντάσεις αλλά και τις επιτυχίες εκείνης της εποχής, που το Hi-Fi ήταν στις καλές του στιγμές.
Τώρα πλέον που είμαι εδώ και 8 χρόνια σε γνωστή του χώρου εταιρία, οι συνάδελφοι με ρωτούν τι να πάρουν (προιόν της εταιρίας βέβαια!). Κανείς όμως δεν έχει τη διάθεση να πληρώσει και ξέρουν την απάντησή μου!. Όμως με ρωτούν γιατί ξέρουν κατα βάθος οτι πάντα το καλό πληρώνεται και εκεί θα τους κατευθύνω.
Όσο πιο παλιά πάντως... τόσο καλύτερα!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.006
Απάντηση: Classic HiFi

[/URL][/IMG]



Αυτο το μηχάνημα να το φυκλαξεις σαν κειμήλιο, όπως του αξίζει , αν και πιστεύω οτι ακόμα παίζει απροβλημάτιστα , τάκη μας.
Μακάρι να είχα και εγω κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.006
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΟ Ηi-Fi ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ!

Φίλε Γιάννη καλησπέρα!
Στο επίσημο manual καθώς και στο Service Manual της Nakamichi, για το ΒΧ-100 αναφέρει απόκριση συχνότητας 20Hz-20KHz... για ΟΛΟΥΣ τους τύπους κασσετών με ανάλογη ρύθμιση bias!!!
Κι εγώ αμφιβάλλω αν πιάνει τα μέγιστα, αλλά επισήμως η εταιρία τα διαψεύδει!!!!:126:
Όσο για τον Kenwood, πάντα εννούμε στην ίδια κατηγορία τιμής του, δεν υπήρχε μηχάνημα εκείνη την εποχή που να είχε μπόρνες για σύνδεση ηχείων! Όσο πιο παλιά τελικά... τόσο πιο καλά!!!!!!!!!!

Ναι κοίτα να δείς ο καθε κατασκευαστής για λόγους marketing έγραφε διάφορες; παπαριές στα διάφορα leaflets που κυκλοφορούσε , χωρίς να σημαίνει οτι είχαν σχέση με την πραγματικότητα.Και η TEAC εδινε s/n ratio,70,80,84 db, με dolby b,c,s αντίστοιχα , και χωρίς αυτό έδινε 60 db.Απλά αυτό δεν το διαφήμιζε.Στα τελευταία μοντέλα της.
Σε κάποια παλιά όμως Master tape recorders όπως τα αποκαλούσε , που ήταν studio equipment , έδινε για dolby b 80 , dbx ,85 db.
Φυσικά αυτά ήταν τότε αληθινάνούμερα, τα studio δεν ΄΄επαιζαν με marketing.Eννοώ οτι τα επαγγελματικά εργαλεία ήταν και είναι πάντα πιο σοβαρά και προσεγμένα κατασκευαστικά.Αλλά και πολύ πιο ακριβά.Το δικό μου v-5000 το είχα πάρει απο 284000 δρχ λιανική , 196000 χοντρική και ήμουν και ευχαριστημένος.
Το z-5000 κάμποσα χρόνια νωρίτερα απο 560000 λιανική το έπαιρνε κάποιος με το ζόρι 490000 χοντρική.
Πήρα φόρα ......
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Classic HiFi

Αυτο το μηχάνημα να το φυκλαξεις σαν κειμήλιο, όπως του αξίζει , αν και πιστεύω οτι ακόμα παίζει απροβλημάτιστα , τάκη μας.
Μακάρι να είχα και εγω κάτι τέτοιο.
ειναι το μηχανημα που με εβαλε σtον ωραιο κοσμο του hi-fi. δωρο του πατερα!! 23.000 δρχ το 1977.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Classic HiFi

ειναι το μηχανημα που με εβαλε σtον ωραιο κοσμο του hi-fi. δωρο του πατερα!! 23.000 δρχ το 1977.
....το οποίο του το ζήτησα γιατί κι εγώ τρελλαίνομαι μ αυτά τα μηχανάκια!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Classic HiFi

Εδώ είμαι κι εγώ:
Εχω στην κατοχή μου (αγορασμένα όλα απο το studio z Θεσσαλονικη-δεν υπάρχει πια) και ακούω καθημερινά απ αυτά , από το 1978-81 τα παρακάτω :
1. Pic up Micro Seiki BL 91L με βραχίονα Micro Seiki 505s και κεφαλή Stanton 681eee
2. Προενισχυτής Meridian 101mm
3. Τελικοί Meridian 105s 2 μονομπλόκ 100Watts ο καθένας με χωριστά τροφοδοτικά
4. Κασσετόφωνο Nakamichi 670zx 3 κεφαλές ,4 μοτέρ,αυτόματη ρυθμιση αζιμουθίου και ρύθμιση της πόλωσης με κατσαβιδακι.
5. Ηχεία Kef 105.4
Είναι 30 χρόνων και δεν τα έχει πειράξει καθόλου ο χρόνος.Δεν έχου πάθει ποτέ ζημιά.Υπέροχος ήχος καθαρός στακάτος και χωρίς πολλα χρώματα αλλά με μελωδία.
Τα τελευταία χρόνια πρόσθεσα ενα cd drive meridian 200 και ένα dac meridian 563.
Δεν τολμώ ν αλλάξω τίποτα απ αυτά.

Φίλε πολύ όμορφο σύστημα αλλά το πικάπ σου είναι χάλια και πρέπει να το πουλήσεις σε μένα που μαζεύω κάτι τέτοια. :138:
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Classic HiFi

Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ κ με συγχωρειτε εαν κανω ποστ σε λαθος τοπικ. Σκοπευω να παρω δωρο σε ενα φιλο ενα πικαπ. Κατα προτιμηση σε vintage στυλ κ οχι dj. Βεβαια το μπατζετ ειναι λιγο περιορισμενο για μια τετοια περιπτωση, γιαυτο κ απευθυνομαι εδω. Ειχα στο μυαλο μου κατι σε 150€, αλλα για κατι που το αξιζει θα εδινα κ λιγο παραπανω (σε καμια περιπτωση οχι πανω απο 200€). Εχει να προτεινει κανεις κατι; Κ αν ναι, το ερωτημα μου ειναι κ το απο που; (ζω στη θεσσαλονικη)

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Σταθης
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Classic HiFi

Kατα προτιμηση ναι. Θα ηταν μαλλον ασχημο να το κανω δωρο και να αποδειχθει κακης ποιοτητας. Βεβαια, ειμαι εντελως αδαης στο ζητημα, αν καποιος νομιζει οτι αξιζει καποιο μεταχειρισμενο περισσοτερο απο καποιο καινουργιο, η αν πλεον δεν υπαρχουν στην κυκλοφορια, τοτε ναι μου κανει και μεταχειρισμενο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Classic HiFi

Θα έλεγα να του έπαιρνες αυτό. Δεν είναι κάτι σπουδαίο από πλευράς απόδοσης, αλλά είναι αξιοπρεπές και εντός προϋπολογισμού. Επίσης, υπάρχει κι αυτό το Sherwood, που είναι μια πλαστική απομίμηση του 1200ΜΚ2. Αν σε ενδιαφέρει να έχει καλή απόδοση και χωρίς ακουστική ανάδραση, μια καλή λύση μεταχειρισμένου είναι αυτό, το κόβω να φθάσει κάπου στα 180-220€. Ακόμη καλύτερη απόδοση θα έχει αυτό. Δείχνει ακόμη πιο παλιομοδίτικο, αλλά έχει άλλες αρετές.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Classic HiFi

Σευχαριστω costas, νομιζω οτι αυτο το marantz μου κανει αν κ ειναι ενα κλικ πιο ακριβο, ελπιζω να το παζαρεψω.

Ελπιζω βεβαια να υπαρξουν προτασεις κ απο αλλους φιλους!!
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Nakamichi Cr-7e Cassette Deck

NAKAMICHI CR-7E CASSETTE DECK



Ίσως το καλύτερο κασετόφωνο όλων των εποχών....

Αν ρωτήσεις κάποια "παλιά καραβάνα" ποια ήταν τα καλύτερα κασετόφωνα στην απάντηση του σίγουρα θα περιέχονται και κάποια μοντέλα της Nakamichi (Dragon, ZX9) και σίγουρα το συγκεκριμένο.Η Nakamichi πάντα είχε παράδοση στο να κατασκευάζει καλά κασετόφωνα αλλά με το CR-7E κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της.

Όλα ξεκίνησαν το 1988 όταν η Nakamichi αποφάσισε να φτιάξει ένα κασετόφωνο που θα χρησιμοποιούσε την τεχνολογία του Dragon (που ως τότε ήταν το κορυφαίο της μοντέλο) αλλά θα επικεντρωνόταν περισσότερο στην ποιότητα του ήχου και δευτερευόντος στην χρήση της τεχνολογίας αιχμής.

Χρησιμοποιόντας έναν πιο απλό μηχανισμό οδήγησης (χωρίς το πολύπλοκο auto reverse με αυτόματη ρύθμιση του αζιμουθίου του Dragon) και προσθέτοντας ένα remote control οι μηχανικοί της κατάφεραν να πιάσουν τον στόχο τους.


Το νέο κασετόφωνο ήταν πιο φθηνό από την ναυαρχίδα αλλά ο ήχος του είχε σημαντική βελτίωση. Η εξωτεική του εμφάνιση ήταν η κλασσική της NAKAMICHI , με τα πλήκτρα ελέγχου στο κέντρο, ακριβώς επάνω η οθόνη με τις ενδείξεις του μετρητή ταινίας και της έντασης του ήχου. Ο χρήστης μπορούσε να επιλέξει χειροκίνητα τον τύπο της κασέτας (απλή-χρωμίου-μετάλλου), υπήρχε Dolby B και C (χωρίς HX). Επίσης χειροκίνητα μπορούσε κάποιος να ρυθμίσει την διάρκεια της κασέτας και το αζιμούθιο της κεφαλής.



Υπήρχαν όμως και κάποιες καινοτομίες. Για πρώτη φορά σε Nakamichi παρουσιαζόταν auto-calibration για την κασέτα, καθώς και μια σειρά από βελτιωμένα φίλτρα (subsonic, MPX Κλπ)

Η ποιότητα του ήχου τώρα, ακόμα και με μία μέτρια κασέτα ήταν πολύ καλή. Αν όμως χρησιμοποιούσε κάποιος μια καλή κασέτα μετάλου τότε η ποιότητα απογειωνόταν. Τα peaks στην ένταση έφταναν μέχρι και τα +10dB χωρίς παραμορφώσεις, ενώ μια καλή ηχογράφηση, ακουγόταν ακόμα καλύτερα και από τα περισσότερα cd player της εποχής.

Εκτός όμως της εγγραφής, ακόμα και κασέτες προηχογραφημένες σε άλλα κασετόφωνα , ακουγόταν πολύ ζωντανές (σε αυτό βοηθούσε και η σωστή ρύθμιση του αζιμουθίου της κεφαλής).

Σήμερα η Nakamichi έχει αλλάξει και διοίκηση και προσανατολισμό. Το CR-7Ε όμως παραμένει ένα ορόσημο. Αν ακόμα διατηρείτε συλλογή με κασέτες και βρεθεί μπροστά σας κάποιο μεταχειρισμένο κομμάτι αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη... Θα το ερωτευτείτε!!!

Πραγματικό στολ'ιδι εχω ενα στην συλλογή μου και είναι κάτι διαφορετικό απο ολες τις προηγούμενες υλοποιήσεις της εταιρείας. Μια επισήμανση μόνο, το CR-7 δεν ηταν το πρώτο με αυτόματο calibration, προηγήθηκε το 1000ZXL, το οποίο εκανε και κάτι παραπάνω, αλλα δεν είναι της παρούσης....
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Nakamichi Cr-7e Cassette Deck

Καταπληκτικό thread και συγχαρητήρια!
Τι θυμήθηκα!
Ολες οι θρυλικές μάρκες και κορυφές. Διάβαζα τότε ανελλιπώς ΗΧΟ (έχω ακόμα πολλά παλιά τεύχη) και "ζαχάρωνα" όλα αυτά που βάλατε.
Τότε (το 1980-81) ξέραμε ότι δεν πρέπει να κοιμόμαστε μερικά βράδυα πρίν αγοράσουμε το νέο μας ηχοσύστημα. Ετσι και έγινε.
Δύσκολο να ακούσουμε τα πάντα, δύσκολο να εμπιστευτούμε άλλους πλήν των αυτιών μας και δύσκολος ο καλός συνδυασμός.

Τον Nad 3020, τον είχα ακούσει σε ένα κατάστημα στην Πατησίων (απέναντι απ' το Μουσείο).
Με ένα πικάπ Dual 505 νομίζω ήταν.
Μου είχε φανεί πολύ αδύναμος. Καθαρός αλλά αδύναμος. Θυμάμαι που μου είχαν πεί ότι έφταιγε που εκατοντάδες καλώδια συνέδεαν τα μηχανήματα μεταξύ τους γιά λόγους πολλαπλής ακρόασης (συνδυασμούς με άλλα πολλά μηχανήματα παράλληλα).
Ούτε το Dual με συνάρπασε. Πολύ πλαστικό είχε και προτίμηασα το Μikro Seiki DD-24 με κεφαλή Stanton 681a και μετά 881s.

Αγόρασα τον Luxman L-2.



Πιό ακριβός από τον Nad, περισσότερα watts (2x33), εμπειρία της Luxman από πίσω (θυμάμαι το γράμμα που έστειλε στον ΗΧΟ η ίδια η Luxman όταν την κατηγόρησε ότι έχει μικρούς πυκνωτές τροφοδοσίας. Του έλεγε ότι από πυκνωτές ξεκίνησε να κατασκευάζει). Ελάχιστοι γνώριζαν τότε την Luxman.
Τρομερή καινοτομία ο ενισχυτής μου που ακόμα τον έχω και έπαιζε και παίζει άψογα γιά την κατηγορία του.
Είχε το φαινόμενο της "γεφύρωσης" των καναλιών (2 ρυθμιστικά γιά τα μπάσσα και 2 γιά τα πρίμα).
Εξήγησε το φσινόμενο η Luxman και στον ΗΧΟ.
Ο ήχος βγαίνει πολύ πιό καθαρός και με όσους ενισχυτές ποτέ τον έχω συγκρίνει, είναι πολύ πιό καλός ό ήχος (πάντα βέβαια γιά τα δικά μου γούστα). Είναι σαν να έχεις ισοσταθμιστή βασικής λειτουργίας. Τα πρίμα που δίνει και τα μπάσσα, είναι απίστευτα.
Τον έχω ακόμα και τον έχω συνδέσει με το pc μου. Ο ήχος είναι απίστευτος.
Επειδή είμαι λίγο "ψείρας" με τα του ήχου και με αυτά που ήδη έχω (δεν ξόδευα ποτέ υπερβολικά ποσά αλλά εκλογικευμένα) πιστεύω ότι με πολύ ψάξιμο στην αρχή, ακούς γιά πάντα τέλεια και ωραία.
Σαν νάναι φτιαγμένος και γιά ψηφιακή αναπαραγωγή.

Από το κατάστημα ERIC στην Ιπποκράτους τον είχα πάρει μαζί με το deck Nikko ND-790 (από τα πρώτα με κασέττες μετάλλου και ρύθμιση πόλωσης. Είχε και μιά δυνατότητα σάρωσης και άκουσμα σε υψηλή ταχύτητα του κενού μεταξύ των κομματιών).









και τα ηχεία Luxman MS-11 (μιά έκδοση matrix, πολύ πρίν βγάλει τα matrix η B&W. Εκλεψε μάλλον την ιδέα και έφαγε μήνυση. Νομίζω το πλήρωσε και δεν ξανάβγαλε ηχεία).






Αργότερα πήρα και το πικάπ μου που προανέφερα:









Mεγάλη ιστορία η επιλογή του κάθε μηχανήματος ξεχωριστά και άλλη στιγμή θα γράψω λεπτομέρειες γι΄αυτά.
Ελπίζω να μην κουράζω.
 

Μηνύματα
128
Reaction score
1
Απάντηση: Classic HiFi

[/URL][/IMG]
αξία ανεκτίμητη..αυτή η Sansui έβγαλε διαμάντια. το ότι είναι σε μαύρο τον κάνει ακόμη πιο σπάνιο, οι περισσότεροι AU ήρθαν στην Ελλάδα από την ΕΛΙΝΑ σε ασημί πάνελ.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
125
Απάντηση: Classic HiFi

Το πρώτο μαγνητόφωνο που αγόρασα ήταν αυτό το AKAI GX - 620.
Το 1981 μου κόστησε 85.000 δρχ. Περίπου 4 μηνιάτικα!!! Αλλά όταν
το είδα στο ράφι του στο σπίτι τα ξέχασα όλα! Με συντρόφευσε από τότε
και βέβαια με συντροφεύει ακόμα, χαρίζοντάς μου μαγικές, αξεπέραστες
βραδυές! Στο πέρασμα του χρόνου, απέκτησε μερικά ακόμη αδέλφια, όμως
η αδυναμία μου σ' αυτό παραμένει αναλείωτη.



Εδώ εν δράσει :

http://www.youtube.com/watch?v=_4aXi_RR6SM&list=PL04CB89CA9E0A828F&index=23&feature=plpp_video
 

Μηνύματα
185
Reaction score
2
Απάντηση: Classic HiFi

Eye candy!

..... Δείξε μας και τα αδελφάκια του ..... please! :404:
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Απάντηση: Classic HiFi

Πανέμορφα.
Από τις μπομπίνες, τις φωτογραφίες στους τοίχους, τα βινύλια, bravo σε όλα.
Ζηλευτός χώρος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top