Cosmote: έως 1Gbps από το Φθινόπωρο

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Είσαι τέρμα κωλόφαρδος ρε :D
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως έγινε αυτό, αλλά τόσο γρήγορη δουλειά σκαψίματος, τοποθέτησης καμπίνων, πέρασμα ινών, και ενεργοποίηση τελικών πελατών σαν αυτό που γίνεται στο Μαρούσι δεν έχω ξανασυναντήσει.
Μιλάμε όλα γίνονται σε χρόνο "dt".

Άντε να την απολαύσεις την γραμμούλα σύντομα!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.044
Ας ρωτήσω εδώ, γιατί δεν ξέρω σε ποιο άλλο νήμα θα έπρεπε.
Η ερώτηση έχει να κάνει με το DATAMENOW της COSMOTE. 2 ώρες τον μήνα δωρεάν απεριόριστα DATA. Μήπως γνωρίζει με σιγουριά κανείς, πώς μετράει η COSMOTE την περιοδικότητα? Ανά ημερολογιακό μήνα ή ενδιάμεσο διάστημα ενός μηνός από ενεργοποίηση σε ενεργοποίηση?
Ευχαριστώ.
 


D

Deleted member 50795

Guest
Wow…,περισσεύει και για τους γείτονες ..:biggrin:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Πφφφ... ούτε 1 δε πιάνει! :biggrin:
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το ηλίθιο κλείδωμα του upload στις συνδέσεις στο 1:10.
Σύμφωνοι, από τα modem των 56k/33.6k, για λόγους βελτιστοποίησης της χρήσης του εύρους ζώνης που μεταδίδεται και τα κόλπα που έπρεπε να εφαρμόσουν οι μηχανικοί για να αυξήσουν το εύρος ζώνης που περνούσε από το καλώδιο δόθηκε προτεραιότητα στο download. Το trend συνεχίστηκε με το ADSL, αν και υπήρχε η επιλογή του SDSL ή του προφίλ με 2Mbit upload, ειδικά για εταιρείες, και το VDSL.
ΟΜΩΣ!!! Η μονότροπη οπτική ίνα που φτάνει σπίτι μπορεί εύκολα να μεταδώσει πάνω από 1(0)Gbps αμφίδρομα γιατί δεν επηρεάζεται η μια κατεύθυνση από την άλλη και η πολύτροπος ή όπως λέγεται του δικτύου μπορεί εύκολα να κουβαλήσει 100Gbps. Ο μόνος περιοριστικός παράγοντας είναι ο τερματικός εξοπλισμός (το κόστος του). Δεν υπάρχει όμως ΚΑΝΕΝΑ router/switch κοκ οπτικής ίνας που να επηρεάζεται το upload από το download ή να δικαιολογεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο το software lock της ταχύτητας upload.
Όπου και να κοιτάξεις, από την δυσθεώρητη Λετονία, τη δική μας Inalan ή και την ακριβή και συντηρητική Γαλλία οι οπτικές είναι συμμετρικές. Κάποια πακέτα, όπως της SFR το 2/0.7Gbps και το 8/1Gbps επαναφέρουν την ασυμμετρία, όμως εκεί υπάρχουν προβλήματα επεξεργαστικής ισχύος, αποβολής θερμότητας στις καμπίνες και άλλα τεχνικά προβλήματα στον εξοπλισμό, όπως ανακάλυψα στήνοντας 10Gbps LAN στο σπίτι… οτιδήποτε όμως κάτω από 1Gbps είναι πλέον προσιτό και τόσο κοινό ώστε να μην υπάρχει τεχνολογική δικαιολογία.
Μοιάζει σαν κάποιος πρώην ή ΝΥΝ ΔΥ στον πΟΤΕ να μην έχει καταλάβει ότι η οπτική ίνα δεν χρειάζεται τον απεχθή αυτόν περιορισμό στο upload.
Στην πολυκατοικία έχουμε FTTH και Inalan και πΟΤΕ αλλά εγώ επιμένω Inalan με 200/200
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μοιάζει σαν κάποιος πρώην ή ΝΥΝ ΔΥ στον πΟΤΕ να μην έχει καταλάβει ότι η οπτική ίνα δεν χρειάζεται τον απεχθή αυτόν περιορισμό στο upload.
Δεν είναι θέμα ΟΤΕ, αλλά πολιτικής της μαμάς DT. Έτσι είναι και στη Γερμανία τα πακέτα τους.

Βέβαια εκεί βλέπω πλέον το έχουν ανεβάσει στο 20% το upload (δηλαδή στα 1.000Mbps down δίνουν 200 up), ίσως λόγω ανταγωνισμού. Αλλά η ασυμμετρία παραμένει.
 

ika

News
Μηνύματα
14.041
Reaction score
13.003
Και γω Μαρούσι, έφερε ο ΟΤΕ τις αναμονές σε κάθε όροφο της πολυκατοικίας πριν 10 μέρες.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Βέβαια εκεί βλέπω πλέον το έχουν ανεβάσει στο 20% το upload (δηλαδή στα 1.000Mbps down δίνουν 200 up), ίσως λόγω ανταγωνισμού. Αλλά η ασυμμετρία παραμένει.
Δεν ισχύει όπως το λες γιατί στα 100Mbps δίνει 40Mbps up και στα 250Mbps δίνει 50Mbps που δεν το λες καλά αλλά δεν είναι το χάλι 100/10 200/20.
Μετά τα 200Mbps πέφτεις στον λάκο των εκθετικά μειούμενων ωφελειών.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.584
Και γω Μαρούσι, έφερε ο ΟΤΕ τις αναμονές σε κάθε όροφο της πολυκατοικίας πριν 10 μέρες.
Κι εμείς σήμερα τις βάλαμε (μετά από προτροπή και αίτημα δικά μου).
 

Μηνύματα
37
Reaction score
13
Στην πολυκατοικία έχουμε FTTH και Inalan και πΟΤΕ αλλά εγώ επιμένω Inalan με 200/200
Άσε να παλεύουν με τον οτε και απόλαυσε τον 200/200 σου (το οποίο παρεπιπτόντως μου δίνει 240/230 - δωράκι)
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
Πάνω που έκανα screenshot αυτό, με ταχύτητα download περιορισμένη στο μισό των δυνατοτήτων της γραμμής (κατεβάζει 24.4GB σε 8 λεπτά)

utorrent.png


είχα την πρώτη αποσύνδεση μετά από 36 ημέρες -από τις 5 Μαΐου.

Σε αντίθεση με την VDSL, που χρειάζονταν 1-3 λεπτά για να επανέλθει η γραμμή, στην fiber δεν πήρε πάνω από 15 δευτερόλεπτα.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
FYI εάν συνδεθείς πάνω στην 2.5Gbps θύρα του Fritz με 2.5Gbps θύρα στην δική σου πλευρά, θα πιάσεις λίγο μεγαλύτερη μεγιστη ταχύτητα.

Κατά τα άλλα, όσο αφορά στην ασυμμετρία, αξίζει να αναφερθεί ότι και οι GPON γραμμές είναι ασύμμετρες, αλλά με πολύ ανεκμετάλλευτο εύρος. Πχ η τρέχουσα τεχνολογία στην Ελλάδα επιτρέπει ταχύτητες down/up: 2.5/1.25Gbps ανά ίνα, οπότε θα μπορούσαν κάλλιστα να δίνουν πχ 1/1Gbps, αλλά όχι 2/2 Gbps.
Ο βασικός λόγος που δεν δίνουν περισσότερο είναι ότι ο αρχαίος κανονισμός της ΕΕΤΤ επιβάλει κατ' ελάχιστο αναλογία 10:1, και εφόσον δεν είναι υποχρεωμένοι, δεν κάνουν κάτι καλύτερο. Η Inalan που ζητάει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μια χαρά δίνει μεγαλύτερο upload, ακόμα και συμμετρικές γραμμές.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.404
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top