Couriers

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Καλησπέρα από ΕΛΤΑ περιμένοντας δέμα από εξωτερικό και βλέποντας από τον αριθμό ότι είναι στο τοπικό κατάστημα παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω πότε θα γίνει παράδοση . (όλο αυτό Πέμπτη 12.00 π.μ) και η κορυφαία απάντηση πολε έλαβα: "Μιας και είναι προΠαρασκευή θα παραλάβετε λογικά από Δευτέρα" Προπαρασκευή παρακαλώ πας ή δεν πας από εκεί;
Η Δευτέρα πάλι είναι Προχριστούγεννα, οπότε για μεταΤετάρτη το βλέπω... :D
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ειναι ολα σχετικα. Τα ελτα κουριερ εχουν την καλυτερη τιμη απο ολους αν πας να παραλαβεις το δεμα απο το καταστημα. Εγω μονο ετσι εχω συνεργαστει μαζι τους οποτε δε μπορω να εχω εικονα για τη διανομη τους. Παντως ολες οι εταιρείες ειναι ακριβως οπως ειπε ο Ζιζικ. Εξαρταται σε ποιο υποκαταστημα θα πεσεις. Παντως αν δεν εχεις προβλημα να πας ο ιδιος να παραλαβεις τα Ελτα ειναι το πιο φτηνο κουριερ μακραν και απο χρονους μεταφορας ειναι μια χαρα.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Και εγώ έχω παρόμοιες εμπειρίες (μένω στην Αγία Παρασκευή:
Γενική Ταχυδρομική υποκατάστημα Αγίας Παρασκευής: "Αδυναμία παράδοσης - Παραμονή με συνεννόηση", το οποίο για την εταιρεία σήμαινε ότι έχει έρθει το δέμα αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο κούριερ για μεταφορά του στον παραλήπτη).
ΕΛΤΑ Κούριερ: Ήρθε το δέμα στο σπίτι (προφανώς γιατί άφησαν χαρτάκι). Πήρα τηλέφωνο για ραντεβού (10 πμ με 4 μμ μεθεπομένης). Δεν ήρθε ποτέ το κούριερ. Τηλεφωνώ και μου ζήτησαν να επαναπρογραμματίσω ραντεβού. Φυσικά αρνήθηκα για να μην κλειστώ και δεύτερη ημέρα στο σπίτι χωρίς λόγο και πήγα στο υποκατάστημα Πατήματος Χαλανδρίου (6 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι). Εκεί, αφού ανέμενα περισσότερο από 30 λεπτά να βρεθεί το πακέτο (!!!), τελικά το παρέλαβα. Ολόκληρη περιπέτεια...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
στα κανονικα ελτα παλι
χολαργος - δεν υπαρχει ποτε μονιμος διανομεας, πλεον οι ειδοποιησεις δεν ερχονται ποτε η καμια φορα αφου εχω παραλαβει το δεμα μου. στο καταστημα ομως η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη. η διευθυντρια οταν βγαινει εξω στα γκισε και βλεπει κοσμο με χαρτακι συστημενου (η επειδη παω μονο για συστημενα εκει 1-2 φορες το μηνα συγκεκριμενη ωρα) εξυπηρετει ανεξαρτητως ουρας

στον πειραια παλι το πιθανοτερο ειναι να μην παραλαβεις ποτε , ουτε γραμμα.

παντως για μεσα στην πολυ το καλυτερο ταχυτερο βολικοτερο και αξιοπιστοτερο κουριερ ειναι το ταξι ειδικα αν μιλαμε για υπηρεσια taxibeat (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει πλεον). το πολυ 25 ευρω απο τη μια ακρη της πολης στην αλλη , ακομα λιγοτερα για μικροτερη αποσταση, παραδοση εντος μιας ωρας το πολυ, ανεξαρτητως μεγεθους.

απο αθηνα/θεσσαλονικη σε επαρχια κτελ και τα μυαλα στα καγκελα. με μεγιστο πλεονεκτημα την παραλαβη ακομα και στις 12 το βραδυ και παραδοση νωρις το πρωι. πχ εστειλα σαββατο βραδυ ανταλλακτικο σε ενα παλικαρι απο το mazdaspeedclub στη θεσσαλονικη και κυριακη πρωι το ειχε στα χερια του με το τρομακτικο κοστος των 5 ευρω (ηταν σε φακελο)
 



S

sk4t4

Guest
Ακομα να συνελθω απο το σοκ,οταν η ACS μου ζητησε,πολυ προσφατα,14 ευρω για ενα φακελλακι απο Θεσσαλονικη,το οποιο παρελαβα 3 μερες μετα.Μερικες μερες πριν,ειχα στειλει ιδιο φακελλο,με το Ταχυδρομειο,το οποιο κοστισε 5,5 ευρω και την επομενη μερα παρεληφθη.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Επίσης, ισχύει και κάτι άλλο. Για παράδειγμα, η ACS βασίζεται στους εταιρικούς πελάτες και αυτούς προωθεί. Γι' αυτό το κόστος για τον ιδιώτη είναι μεγάλο και η εξυπηρέτηση μέτρια.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ACS η χειρότερη, ΤΕΛΟΣ!!!!
[DOUBLEPOST=1545380610][/DOUBLEPOST]Αυτό είναι και με αντικαταβολή, ήταν να έρθει χθες αλλά από ότι φαίνεται κάνανε μαλ@κία και το έστειλαν αλλού 'ντ' αλλού και το επαναδρομολόγησαν για σήμερα. Για να δούμε θα το φέρουν; Πάγια τακτική τους εδώ και χρόνια να στέλνουν sms ότι δεν με βρήκαν και να επικοινωνήσω μαζί τους και πάντα να πηγαίνω να το παίρνω.
DHL, FEDEX, UPS ακόμα και ΕΛΤΑ ότι παίρνω από amazon δηλαδή μου έρχεται κανονικά σπίτι.

Screenshot 2018-12-21 at 10.19.15.jpg



* δεν υπάρχει άλλη οδός σε όλη την Αθήνα με το όνομα της οδού που μένω!!!
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Δεν νομιζω ότι είναι απλα θεμα υποκαταστήματος. Σε μια εταιρεια υπαρχει η τουλάχιστον πρεπει συνολικος ελεγχος λειτουργιας και κοινη γραμμη. Αν δε υπαρχει η δυνατοτητα franchise αυτό θα επρεπε να κανει τον εν λογω επιχειρηματια ακομα πιο αποδοτικο μιας και δεν είναι υπάλληλος αλλα δουλευει την επενδυση του.

Εχω θετικη γνωμη για FedEx αλλα είναι πολύ ακριβοι και αν αφορα εκτελωνισμο σε γδερνουν σαν τσιντσιλα. Το ιδιο και η TNT. Επισης η DHL προσπαθει να είναι εξυπηρετικη αν και μια φορα βεβαια τριγυριζε ένα δεμα μου σε ολη την Ευρωπη πριν ερθει σε εμενα...μπορει να είναι και το πιο πολυταξιδεμενο δεμα!!. Εχω θετικη γνωμη και για την Orbit (ερχονται καφεδακια με αυτη) συνεχης ενημερωση στο κινητο...δεν ξερω τιμες ομως. Η ACS ειναι πανακριβη σε σημειο γελιου….. την Γενικη Ταχυδρομικη εχω κακη γνωμη κακη εξυπηρετηση όχι καλες τιμες ...Καποια άλλη δεν θυμαμαι express, fast η καπως ετσι, μου ηρθε κουριερ να υπογραψω συμβολαιο και να το παρει πισω και εμφανίζεται τυπος που νομιζες ότι είναι μεξικανος καταζητούμενος του FBI και οσο υπεγραφα κοιτουσε το σπιτι δεξια αριστερα και σκαναριζε λες και κατεγραφε από που θα μπει άλλη φορα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν περιμενω κανεναν , ουτε θελω να κατσω να περιμενω.Μολις δω στο site η μολις ερθει μηνυμα στο κινητο παω και το παραλαμβανω (βεβαια ολοι ειναι..σε 5 λεπτα αποσταση ) .Μια φορα ακουμπησα το χαρτακι οπου ειχα γραψει τον αριθμο δεματος στα ελτα και νομιζε οτι ειμουν..κωφαλαλος.Για να δω , τι γραφει το παιδι μου ειπε με συμπονια :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ACS η χειρότερη, ΤΕΛΟΣ!!!!
[DOUBLEPOST=1545380610][/DOUBLEPOST]Αυτό είναι και με αντικαταβολή, ήταν να έρθει χθες αλλά από ότι φαίνεται κάνανε μαλ@κία και το έστειλαν αλλού 'ντ' αλλού και το επαναδρομολόγησαν για σήμερα. Για να δούμε θα το φέρουν; Πάγια τακτική τους εδώ και χρόνια να στέλνουν sms ότι δεν με βρήκαν και να επικοινωνήσω μαζί τους και πάντα να πηγαίνω να το παίρνω.
DHL, FEDEX, UPS ακόμα και ΕΛΤΑ ότι παίρνω από amazon δηλαδή μου έρχεται κανονικά σπίτι.

View attachment 113528


* δεν υπάρχει άλλη οδός σε όλη την Αθήνα με το όνομα της οδού που μένω!!!
και ενώ τους πρήζει ο πωλητής από χθες είδα και αποείδα και πήγα στο κατάστημα σήμερα κατά τις 12 αφού δεν είχε έρθει ακόμα κάτι. Όταν μπήκα μέσα μετά από 1 λεπτό χτύπησε και το κινητό μου, να με ρωτήσουν, είπαν, αν θα είμαι σπίτι να μου φέρουν ένα δέμα :mad:

Κάντε μια χάρη στην ανθρωπότητα και στους εαυτούς σας, κλείστε το ρημάδι!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kαλα δεν βαριοζαστε να περιμενετε ? Εδω βαριεσαι να περιμενεις 15 λεπτα την πιτσα και εσεις κλεινετε..ραντεβου με τους κουριεραδες ? :D
Εμενα με παιρνει τηλ να το φερει σπιτι και του λεω μην φερεις τιποτα , θα περασω εγω να το παρω
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, οκ, αν είναι κοντά να πας, αλλά αν έχεις κι άλλες δουλειές και τα γραφεία κάποιων κούριερ είναι χιλιόμετρα μακριά στην άλλη άκρη της πόλης, δεν πρέπει να κάνεις και τη δουλειά τους, ούτε να ξοδεύεις βενζίνες, εισιτήρια, ταξί, κλπ... Γιατί τελικά σου κοστίζει ακριβά η μεταφορά και σε χρήμα και σε χρόνο...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Kαλα δεν βαριοζαστε να περιμενετε ? Εδω βαριεσαι να περιμενεις 15 λεπτα την πιτσα και εσεις κλεινετε..ραντεβου με τους κουριεραδες ? :D
Εμενα με παιρνει τηλ να το φερει σπιτι και του λεω μην φερεις τιποτα , θα περασω εγω να το παρω
Πες τους να σε προσλάβουν για courier. Είσαι πιο συνεπής από αυτούς που έχουν το όνομα. :p

Είχα την εντύπωση ότι το courier κάνει παράδοση κατ' οίκον. Μπορεί και να μην καταλαβαίνω σωστά. :whistling:
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Με acs ως εταιρικος και βαρύς μάλιστα πελάτης στο γραφείο που είμαστε Έχουμε άψογη εξυπηρέτηση από τα "παιδια". Και τιμες που ανταγωνιζονται το γραμματοσημο σε μικρου ογκου αντικειμενα και γραμματα.

Αλλά την τηλεόραση που μου την έστειλαν μετά τη black friday μέσω acs στο σπίτι... κατέληξα και την πήρα εγώ από αυτούς γιατί ακόμα θα περίμενα. Και μάλιστα ο αποθηκαριος στραβομουτσουνιασε που του ζήτησα βοήθεια να τη βάλουμε στο αμάξι.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
παίδες ανάλογα το υποκατάστημα είναι. Σε γνωστή εταιρία κούριερ που συνεργαζόμουν πολύ έτυχε να στείλω δέμα, να παραλάβει η πελάτισα και ο τοπικός κουριερίστας να το δηλώσει στο σύστημα 10 μέρες μετά! (μάλλον είχε μεγάλα επιτόκια και τόκιζε το χρήμα-χαχαχα)
Τα ελτά κούριερ δεν έχουν δίκτυο σε όλη την ελλάδα, οπότε η παράδοση κατ' οίκον δεν ισχύει σε περιοχές χωρίς υποκατάστημα και αναγκάζεται ο πελάτης να πάει στο τοπικό ταχυδρομείο να παραλάβει. Βέβαια η χρέωση παραμένει κουριερίστικη, δε σου κάνουν έκπτωση.
Επειδή στέλνω σε όλη την ελλάδα πράγματα, με ρωτάνε οι πελάτες με ποια κουριερ θα στείλω και ανάλογα...παραπονιούνται.
Θυμάμαι ότι κάποιος από κάποιο νησί μου είχε ζητήσει συγκεκριμένη εταιρία γιατί βιαζόταν να παραλάβει και ήξερε ο ίδιος κάθε πότε είχε αυτοκίνητο για το νησί αυτή η εταιρία.

Πάντως όπως πιστεύω...γενικά έτσι και σε αυτόν τον τομέα: Η φτήνια θα μας φάει.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Περιμενα πίνακα ζωγραφικής μεγάλο από acs 2 μέρες.
Η ευγενική κυρία μου είπε ελάτε να τον πάρετε.
Ακούει τα ωραία της ρωτάω το ονοματάκι της
Στέλνω mail στην acs και αναφέρω το γεγονός και ζητάω την νόμιμη αποζημίωση.
Πιστώθηκε ποσο στον αποστολέα που θα χρησιμοποιήσω στην επόμενη αγορά .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top