CX7 - led upgrade ή αλλιώς όταν δίναμε τα φώτα του πολιτισμού...

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
τα matsushita εργοστασιακής τοποθέτησης δεν είναι
μάλιστα τοποθετούμενα στον πάτο του φαναριού , με την τρύπα γύρω από το πριζάκι υψηλής τάσης να μην σφραγίζει πουθενά , είναι ειδικά μελετημένα να καταπίνουν όλη την υγρασία που περνά στο φανάρι και στραγγίζει στον πάτο.

αποτέλεσμα σβήνει η λάμπα και νομίζεις οτι έκλασε.

αν δεν ξέρεις καταλλήγεις να σου χρεώνουν λάμπα και ballast.

αν όμως ξέρεις (γιατί το 2010 είχες πάρει έξτρα ballast προσπαθόντας να στριμώξεις δύο προβόλια e55 στο φανάρι - όχι ούτε για αστείο δεν μπαίνανε) το γυρνάς τούμπα , στραγγίζει , το ποτίζεις ισοπροπυλική , το κουνάς , το στραγγίζεις , το στεγνώνεις με πιστολάκι και voila έτοιμο σαν να μην έσβησε ποτε.
5 φορές το έχω κάνει αυτό - το πιο δύσκολο στην όλη διαδικασία ήταν να βγει ο προφυλακτήρας.

κάποια στιγμή που είχα βάλει αγγελεία διάφορα ανταλλακτικά με παίρνανε τηλέφωνα - φίλε έχεις ballast xenon;
4 ή 5 τα ζητήσανε , τους εξηγώ τι να κάνουν και αν δεν πετύχει πάρε με να στο στείλω.
2 ή 3 πήρανε "πωπω φίλε πόσο δίκιο είχες μια χαρά δούλεψε"

χωρίς ρητίνη και αθάνατα
Δεν ξέρω αν τα ματσουσιτα είναι έτσι σχεδιασμένα να τρώνε υγρασία, πάντως τα φανάρια του civic δεν έχουν ίχνος υγρασίας. Ποτέ δεν είχαν. Του ξάδελφου το prelude που έχει εργοστασιακά xenon το ballast δεν το έχει μέσα στο φανάρι αλλά στο πλάι του από πίσω. Ούτε σ΄¨αυτό περνάει καθόλου υγρασία. Τι να πω δεν ξέρω. Μάλλον άλλη σχεδίαση.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Γενικά σε πολλά φανάρια δεν περνά υγρασία για χρόνια .
Αν βέβαια έχεις βάλει χέρι πιο πριν και τα έχεις ανοίξει αυξάνεις τις πιθανότητες να συμβεί.

Παρόλα αυτά δεν ξέρω τι σκατα σκεφτόντουσαν στην koito όταν τοποθετούσαν το ballast με αυτόν τον "ευρηματικό" τρόπο στον πάτο του φαναριού. Το έχω δει βέβαια και σε άλλα φανάρια.
Μάλλον είναι κάποιος ιός βλακείας που κυκλοφορεί στους φαναράδες
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Καλούτσικα, δε λέω...


...τραβάνε όμως τόσο ρεύμα που κόβει το ράδιο φίλε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top