DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα


Μηνύματα
1
Reaction score
6
Στο διάστημα, που βρισκόμουν στην Αθήνα, στις 17 Μαρτίου, κατάφερα να ακούσω με πεντακάθαρο ήχο όλο το μπουκέτο της ΕΡΤ! Συγχαρητήρια κι ας άργησε! Φυσικά, η ισχύς ήταν πολύ χαμηλή και με μικρές μετακινήσεις το σήμα χανόταν, ιδίως σε εσωτερικά κτιρίων (Κουκάκι) και σε εξωτερικούς χώρους (πχ Βαρυπόμπη, που μάλλον εκεί θα εξυπηρετεί η Πάρνηθα και όχι ο Υμηττός). Τι να σου κάνουν 400 watt εκπομπής! Ας ελπίσουμε, ότι θα επεκταθούν οι εκπομπές και στην υπόλοιπη χώρα σύντομα. Υποθέτω, ότι η Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσει πριν τη ΔΕΘ. Δεν ξέρω, βέβαια,πώς μπορεί κανείς να επανασυντονίζεται σε ένα δίκτυο, αν βρίσκεται εν κινήσει και εξυπηρετείται από άλλη συχνότητα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του RDS -AF δηλαδή? Σημειωτέον η ακρόαση έγινε με φορητό δέκτη, που χρησιμοποιεί το καλώδιο ακουστικών για κεραία. Προφανώς επιτραπέζιοι δέκτες με τηλεσκοπική κεραία ή αυτοκινήτων θα έχουν καλύτερη λήψη...
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Καμμία εξέλιξη με τη μετάδοση του ψηφιακού ραδιοφώνου;
Οι φίλοι που διαθέτουν dab ραδιόφωνα έχουν δει κάτι να αλλάζει τον τελευταίο χρόνο; Για την Αττική τουλάχιστον.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Και ούτε πρόκειτε. Ασχολούμαστε με την δορυφορική εποχή τώρα (βλέπε εκτόξευση νέου "Ελληνικού" δορυφόρου), που καιρός για την ταπεινή μπάντα των DAB...
Γιάννης
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Αναρωτιόμουν τι ράδιο να πάρω μετά από κάποιο πρόβλημα που είχα στο ράδιο και τελικά αγόρασα ένα ράδιο μόνο ίντερνετικο, η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσα να κάνω, βαρέθηκα με το dab χρόνια τώρα τα ίδια και τα ίδια, το μέλλον είναι ίντερνετικο ραδιόφωνακι
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Παντως στο εξωτερικο το DAB προσφερει μεγαλη ποικιλια και εχει ικανοποιητικη απηχηση.

Στο Λονδινο για παραδειγμα, στα FM υπαρχουν περιπου 15 σταθμοι με μετριοτατο "γενικο" προγραμμα ενω η πλατφορμα DAB εχει 60+ σταθμους με θεματικο και στοχευμενο περιεχομενο, λειτουργωντας στην ουσια ως πυλη για το ιντερνετικο ραδιοφωνο οταν εισαι on the move.

Το ιντερνετικο ραδιοφωνο στην Ελλαδα θα παραμεινει "φυλακισμενο" στα σπιτια και τα γραφεια, οσο υπαρχουν οι απαραδεκτα υψηλες χρεωσεις mobile data.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Επαναφέρω το θέμα μιας και πάλι σκέφτομαι για ένα σύγχρονο tuner κομμάτι του ηχοσυστήματος μου.
Ψάχνοντας για τις εξελίξεις περί Dab δεν βρήκα κάποια εξέλιξη.Μου διαφεύγει κάτι;
Είναι τελικά το internet radio μονόδρομος;
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Επαναφέρω το θέμα μιας και πάλι σκέφτομαι για ένα σύγχρονο tuner κομμάτι του ηχοσυστήματος μου.
Ψάχνοντας για τις εξελίξεις περί Dab δεν βρήκα κάποια εξέλιξη.Μου διαφεύγει κάτι;
Είναι τελικά το internet radio μονόδρομος;
Πήρα ένα και έχω σταθμούς που δεν μπορούσα να φανταστώ, άσε δυνατότητες και ευκολία είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Πήρα ένα και έχω σταθμούς που δεν μπορούσα να φανταστώ, άσε δυνατότητες και ευκολία είναι μονόδρομος.
Ευχαριστώ για την απάντηση,αν θέλεις γράψε μου είτε εδώ είτε με πμ το μοντέλο και από που το πήρες.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Εβδομάδα,

Σήμερα έλαβα το σήμα σε DAB+ που βλέπετε στην επισυναπτόμενη εικόνα. Από την περιοχή της Λυκόβρυσης με εξωτερική κεραία. Είναι δοκιμές στο κανάλι 8B. Εάν λαμβάνει κανείς αυτό το σήμα απο τα Βόρεια Προάστεια, καλλύτερα με εξωτερική κεραία ας απαντήσει εδώ.

Ευχαριστώ.
DR473.jpg
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ευχαριστούμε πολύ περιμένουμε αναφορές λήψεις για τον DR473 στο κανάλι DAB+ 8B, ήδη τον άκουσαν χαλάνδρι και πετρούπολη.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Να δουμε ποτε θα φτασει το DAB χαλκιδα εχω 3 tuner harman με dab+ που καθονται και σιγοπεριμενουν.....
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
απο το 2021,υποχρεωτικο το dab+,σε ολα τα αυτοκινητα που παραγονται.......
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Μήπως έχει κανείς υπόψη του usb stick DAB+ για υπολογιστή με windows 10;
Post automatically merged:


 
Last edited:

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Ο.Κ. Θα παραγγείλω κάποιο από αυτά.
Προχωρώ και στη δεύτερη ερώτηση: τι καλώδιο επέκτασης χρειάζεται, προκειμένου η κεραία να τοποθετηθεί σε εξωτερικό, αλλά καλά προφυλαγμένο, χώρο;
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top