Dac για cd player

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πιο ifi να επιλέξω.
Κατα κύριο λόγο θέλω να συνδέω το λαπτοπ με dac μεσω usb και το dac με προενισχυτή.
Κατα δεύτερο λόγο αντι για λαπτοπ να συνδέω κινητο με dac και dac με προενισχυτή,όχι bluetooth, δε παίζει flac αρχεία στο μέγιστο αλλά σε cd quality.
αρα και κινητο (εστω λιγοτερο) και γιατι οχι μια ταμπλετα (με otg παλι δυνατοτητα)........νομιζω οτι το ifi nano BL ειναι η χρυση τομη (αφου δεν θελεις bluetooth και οπτικη-ομοαξονικη εισοδο). Μπορεις με μια ταμπλετα να μην βαλεις και καθολου στο παιχνιδι τον υπολογιστη (μιας και εχει μπαταρια το nano).Την χρησιμοποιεις σαν player και με μια εφαρμογη οπως το usb audio player ή την bubble upnp, στριμαρεις απο υλικο απο υπολογιστες στο ιδιο δικτυο ή απο nas δισκους. Φυσικα ακους και spotify,net radio.
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Ας ξεχάσω κινητό τότε και βλέπω iOne.
Μια χαζή ερώτηση. Στο i One έχει spdif input.Σε αυτή μπορώ να συνδέσω με καλώδιο κινητό από mini usb του κινητού με καλώδιο spdif στο dac. Γίνεται ή δεν ισχύει;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το έχω γράψει νομίζω αρκετές φορές σε διάφορα νήματα και ίσως αρχίζω να γίνομαι λίγο γραφικός. Όλα τα σπίτια πλέον έχουν τοπικό ασύρματο δίκτυο, δε χρειάζεται να συνδέουμε συσκευές πουθενά. Ένα raspberry pi στο dac μας και όλα τα streamαρουμε εκεί, και το pc και το tablet και το κινητό και το nas και το internet radio.
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Μου στείλανε απάντηση από ifi. Δείτε :

As the iOne is USB powered you will need to provide it with a power source. To be able to give power and data I recommend two options:
  • Buy a USB hub, this will allow power and data flow.
  • Purchase an iDefender3.0 (https://ifi-audio.com/products/idefender3-0/) and connect this to your source and the iOne and then use the Micro USB port on the side of the iDefender3.0 to provide power to the iOne as well
Ψιλομπερδεύτηκα
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Ας ξεχάσω κινητό τότε και βλέπω iOne.
Μια χαζή ερώτηση. Στο i One έχει spdif input.Σε αυτή μπορώ να συνδέσω με καλώδιο κινητό από mini usb του κινητού με καλώδιο spdif στο dac. Γίνεται ή δεν ισχύει;
οχι,το κινητο μονο στην usb το συνδεεις.
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Βρήκε λύση η ifi

View attachment 140093

Άρα γίνεται να συνδεθεί το κινητό με το i one.
και γιατι δεν κανεις το πρωτο που σου ειπαν,να παρεις ενα usb hub που θα σου ερθει πιο φτηνα? Eτσι οπως το βλεπω το iDefender3.0 ,θα χρειαστεις καλωδιο usb A (FEMALE ομως) σε usb B, αρα οχι αυτο που συνοδευει την συσκευη.
Απο την αλλη αφου δεν θελεις bluetooth και spdif γιατι δεν πας στο nano BL,που ειναι και καλυτερο και φυσικα ειναι και ενισχυτης ακουστικων (πολυ χρησιμο μελλοντικα).
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
και γιατι δεν κανεις το πρωτο που σου ειπαν,να παρεις ενα usb hub που θα σου ερθει πιο φτηνα? Eτσι οπως το βλεπω το iDefender3.0 ,θα χρειαστεις καλωδιο usb A (FEMALE ομως) σε usb B, αρα οχι αυτο που συνοδευει την συσκευη.
Απο την αλλη αφου δεν θελεις bluetooth και spdif γιατι δεν πας στο nano BL,που ειναι και καλυτερο και φυσικα ειναι και ενισχυτης ακουστικων (πολυ χρησιμο μελλοντικα).
Γιατί θα χρησιμοποιώ και το bluetooth ορισμένες φορές. Ίσως πάρω usb hub αλλά το σίγουρο είναι ότι θα πάρω αρχικά το i -one να το δοκιμάσω και μετά αποφασίζω για hub ή i defender.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.873
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top