Dac για cd player

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
To iFi iONE είναι για desktop χρήση , για το κινητό σου ειναι ιδανικό το xDSD με δυνατό ενισχυτή ακουστικών και dac.
Συνδέεται και με υπολογιστή σωστά;
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Μην ασχοληθεις με το onkyo ή με οποιοδηποτε αλλο cd player,παρε ενα dac που να μπορει να λειτουργησει σαν usb dac (κυριως) αλλα να εχει και ομοαξονικη - οπτικη εισοδο,για να μπορεις να συνδεσεις συσκευες με ψηφιακη εξοδο.Παιξε κυριως με τον υπολογιστη σου ή βαλε και το κινητο σου (αρκει να εχει otg δυνατοτητα),συνδεσε και το onkyo ψηφιακα και δες αν βελτιωνεται ο ηχος του (ή τελος παντων αν σου αρεσει καλυτερα). Βεβαια αν ακους heavy metal και με ηχεια της Cerwin Vega.........πως να μαλακωσει ο ηχος? Αν δεν μαλακωνει με τα ενισχυτικα της nad μην περιμενεις να μαλακωσει με ενα dac. Μπορει ομως να μαλακωσει με την χρηση διαφορων "επιλογων" απο εναν software player (usb dac+υπολογιστης).
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
To iFi iONE είναι για desktop χρήση , για το κινητό σου ειναι ιδανικό το xDSD με δυνατό ενισχυτή ακουστικών και dac.
Και το θέλω και για λάπτοπ και για κινητό.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.809
Reaction score
2.224
to iFi iONE είναι στα 235 ευρώ με δωρεάν αποστολή.
Έχει και bluetooth και οπτική και coaxial και USB, δεν είναι συνολική λύση?

Και έχει υποστήριξη, εγγύηση στην χώρα μας και firmware updates από την iFI.

Ένα topping D50s με bluetooth και οπτική είσοδο στα 240Ε δε θα έδινε συνολική λύση ?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πολύ καλό εργαλείο φαίνεται αυτό το ifi.
Μια ερώτηση. Με υπολογιστή οκ το συνδέεις στην usb.
Αν θες να συνδέσεις το κινητό σου με αυτό ώστε μετά αυτό να συνδεθεί στο ηχητικό σου σύστημα πως γίνεται. Και θα έχεις μεγάλη ηχητική διαφορά με το ifi σε σχέση με τον τρόπο που το συνδέω τώρα; (απλό καλώδιο από jack κινητού σε προενισχυτή) flac αρχεία παίζω από κινητό.
Έχει bluetooth.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
to iFi iONE είναι στα 235 ευρώ με δωρεάν αποστολή.
Έχει και bluetooth και οπτική και coaxial και USB, δεν είναι συνολική λύση?

Και έχει υποστήριξη, εγγύηση στην χώρα μας και firmware updates από την iFI.
Βέβαια ναι είναι, απλά δεν ήξερα ότι τιμολογιακά βρίσκεται στην ίδια κατηγορία και υπάρχει και σεβαστή διαφορά στην απόδοση:

 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με bluetooth παίζουν τα flac του κινητού;
Tη σύνδεση bluetooth ,εγώ τη χρησιμοποιώ για να στριμάρω από κινητό spotify ,δεν έχω δοκιμάσει με φλακ αλλά δε βλέπω γιατί όχι.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Tη σύνδεση bluetooth ,εγώ τη χρησιμοποιώ για να στριμάρω από κινητό spotify ,δεν έχω δοκιμάσει με φλακ αλλά δε βλέπω γιατί όχι.
Απλά για τη φόρτιση του dac ione μιας που δεν έχει μπαταρία αν κατάλαβα καλά φορτίζεται μέσω του usb που είναι συνδεδεμένο πχ σε λαπτοπ.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.809
Reaction score
2.224
To ιΟΝΕ ως desktop θέλει συνεχη παροχή με τον φορτιστή που παρέχεται στην συσκευασία του ή μέσω του laptop .

Με BT μεταδίδεται το Flac , σύμφωνα με το aptX πρωτοκολλο "περνάει" μέχρι cd-quality.

The iOne has both aptX™ and AAC™ Bluetooth® for CD-like quality.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
To ιΟΝΕ ως desktop θέλει συνεχη παροχή με τον φορτιστή που παρέχεται στην συσκευασία του ή μέσω του laptop .

Με BT μεταδίδεται το Flac , σύμφωνα με το aptX πρωτοκολλο "περνάει" μέχρι cd-quality.

The iOne has both aptX™ and AAC™ Bluetooth® for CD-like quality.
Άρα όχι ποιότητα flac με bluetooth,λογικό το ακούω.
Post automatically merged:

Είμαι μεταξύ κάποιου ifi ή του Cambridge Audio DacMagic Plus.
Post automatically merged:
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Και το θέλω και για λάπτοπ και για κινητό.
αν δεν σε ενδιαφερει να ειναι και φορητο το dac δεν χρειαζεται να πας σε αυτο (το οποιο ειναι εξαιρετικο και πολυ θα ηθελα να εχω ενα,αλλα ειναι για οσους θελουν φορητο ή ευκολα μεταφερομενο dac-ενισχυτη ακουστικων),αλλα σε οποιοδηποτε dac αρκει να μην τροφοδοτειται (με ρευμα εννοω) απο την usb εισοδο,γιατι τοτε η μπαταρια του κινητου σου θα αδειαζει γρηγορα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είμαι μεταξύ κάποιου ifi ή του Cambridge Audio DacMagic Plus.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο, χωρίς το ifi να είναι πλέον κάτι το ιδιαίτερο το dacmagic είναι "προπολεμικό", αν κάποιος το έχει καλώς αν κάποιος το αγοράσει το 2020 κακώς.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
To ιΟΝΕ ως desktop θέλει συνεχη παροχή με τον φορτιστή που παρέχεται στην συσκευασία του ή μέσω του laptop
απλα αυτο ειναι λιγο σπαστικο,γιατι για να ακουσεις bluetooth ή καποια αλλη συσκευη συνδεμενη σε αυτο με ομοαξονικη ή οπτικη,το τροφοδοτεις απο τον φορτιστη του,αλλα αν θελεις να ακουσεις υλικο απο τον υπολογιστη βγαζεις την ακρη του καλωδιου που παει στον φορτιστη και την βαζεις στον υπολογιστη.Ενταξει αν τα εχεις τοποθετησει με τροπο που αυτο το βαλε βγαλε ειναι ευκολο ,αλλα αν τα εχεις σε καποιο ρακ?
Post automatically merged:

Ένα topping D50s με bluetooth και οπτική είσοδο στα 240Ε δε θα έδινε συνολική λύση ?
στα χαρτια φαινεται πολυ καλο και με προσιτη τιμη,αλλα αυτες οι αγορες ειναι λιγο.....τυφλες.Δεν το ακους (εστω λιγο) και φυσικα καμια υποστηριξη απο καποιον στην χωρα μας αλλα και σχεδον μηδενικη υποστηριξη με updates σε firmware κλπ απο την εταιρεια .
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο, χωρίς το ifi να είναι πλέον κάτι το ιδιαίτερο το dacmagic είναι "προπολεμικό", αν κάποιος το έχει καλώς αν κάποιος το αγοράσει το 2020 κακώς.
Το dacmagic plus είναι προπολεμικό;
Εγώ νόμιζα το dacmagic 100ήταν παλιό.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.809
Reaction score
2.224
Μπορεί να έχει μόνιμα συνδεδεμένη την ομαξονική ή οπτική με τον φορτιστή στο ρεύμα.
Και όταν θέλει να συνδέσει τον υπολογιστή, βγάζει το usb καλώδιο του φορτιστή και βάζει το usb καλώδιο για να συνδεθεί ο υπολογιστής.

Με μία συσκευή στα 235 ευρώ, είναι ένας μικρός συμβιβασμός για να τα έχεις όλα.

απλα αυτο ειναι λιγο σπαστικο,γιατι για να ακουσεις bluetooth ή καποια αλλη συσκευη συνδεμενη σε αυτο με ομοαξονικη ή οπτικη,το τροφοδοτεις απο τον φορτιστη του,αλλα αν θελεις να ακουσεις υλικο απο τον υπολογιστη βγαζεις την ακρη του καλωδιου που παει στον φορτιστη και την βαζεις στον υπολογιστη.Ενταξει αν τα εχεις τοποθετησει με τροπο που αυτο το βαλε βγαλε ειναι ευκολο ,αλλα αν τα εχεις σε καποιο ρακ?
Post automatically merged:
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Το dacmagic plus είναι προπολεμικό;
Εγώ νόμιζα το dacmagic 100ήταν παλιό.
εχουν διαφορα ενος ετους,το 100 βγηκε το 2012,το plus το 2013. Ηχητικα ειναι πολυ καλα,αλλα κακα τα ψεμματα το καθαρα ψηφιακο κομματι τους (το dac chip δηλαδη),ειναι πλεον παλιο,ενω δεν μπορουν να αναπαραγουν dsd αρχεια (native με πλαγιο τροπο ναι) ουτε mqa (με πλαγιο τροπο ή αμεσο).
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί πιο ifi να επιλέξω.
Κατα κύριο λόγο θέλω να συνδέω το λαπτοπ με dac μεσω usb και το dac με προενισχυτή.
Κατα δεύτερο λόγο αντι για λαπτοπ να συνδέω κινητο με dac και dac με προενισχυτή,όχι bluetooth, δε παίζει flac αρχεία στο μέγιστο αλλά σε cd quality.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.809
Reaction score
2.224
Αν δεν υπάρχει ο παράγων κινητό τότε το iONE ή iDAC2

Aν θέλετε KAI κινητό, μόνον μοντέλα με μπαρταρία οπως xDSD, Nano BL, Micro BL.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top