Dacmagic plus ή Pro-ject Pre Box S2 Digital

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Οι αποστάσεις είναι ελάχιστες, όμως σκεφτόμουν τις XLR έξοδους, επειδή αυτά τα παλιό-γιαμάχα HS5 έχουν XLR είσόδους.

Και επειδή περιμένω και τα αναδρομικά των συνταξιούχων και την 13η σύνταξη (που θα μας δώσουν όσονούπω), σκέφτομαι μέχρι τέλος του χρόνου να "χτυπήσω" τα Adam A7X, που έχουν και XLR και RCA εισόδους. (οπότε το Pro-ject είναι ΟΚ).

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:
Υπάρχει DAC με XLR και RCA εξόδους, ποτενσιόμετρο που να θυμάται την στάθμη, Optical, Coaxil & USB, on/off switch, σχετικά μικρό case, να αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα και να έχει όχι παράπανω από 400€ με ΦΠΑ;

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ:
Πάω να μαγειρέψω κάνα όσπριο, ακούγοντας "Καραγκούνα (Θεσσαλικός Χορός)" από το "Mimis Plessas 1967 Greece Goes Modern (WAV)"

:)
 


D

Dimkal

Guest
Καταρχην να μην ηλεκτριζονται καποιοι φίλοι όταν ακουν μια αποψη.
Για να τελειωνουμε με το θεμα dac magic plus.
Το wolfson 7840 εξακολουθει και ειναι ενα πολύ καλο τσιπ και μάλιστα υπάρχει ο διαδοχος 7841 που είναι μια καλη προταση.
Για αυτο και το ονομαζω killer, επειδη
με τα 13 ευρουδακια στο βιομηχανικο κοστος σου.δινει πιο πολλα σε σχεση με του 6ευρου κοστος των
9038q2m των project , καμμια σχεση με τα 9038pro με αξια 90 ευρω ανα τσιπ
Σημερα βρισκεις μεταχειρισμένο dacmagic plus με 200 ευρω, με 80 φτιάχνεις και ενα καλο τροφοδοτικο και τέλος.
Ολα είναι θέμα τιμής.
Δεν ειναι πανακεια το τσιπ, αλλα το ολο κυκλωμα και πάνω απ ολα ετσι πως καταντησαμε με τα ψηφιακά και το pc, μεγαλο ρόλονπαιζει το usb interface, βλέπε xmos amanero
Οσο και να ειμαι ευχαριστημένος με το AKM , παντα η Cambridge θα ειναι μια τιμια λυση στα λεφτα της.
Και μην ξεχναμε και την αλυσιδα.
Δεν αρκει ενα ενα σούπερ ντουπερ ντακ να φερει την ανοιξη.
Εστω και σου δινω το super wow sabre 9038, αν ο spotify σου στριμαρει χαμηλη αναλυση επειδη το adsl σου δεν αντεχει σε real time, δεν εχει νοημα και να το συζητάμε.
 
Last edited by a moderator:

D

Dimkal

Guest
Σε καμμια περιπτωση ξεπερασμενο!!
Βλεπε νεες υλοποιήσεις με το 7841.
Ειδικα απο Κινεζους.
Το 7841 ειναι τριτο σε πωλησεις μετα απο AKM ESS και δεν βλεπω πλέον τσιπ analogue devices, Burr brown που καποτε ηταν must
[DOUBLEPOST=1556725697][/DOUBLEPOST]Καλα μην νομιζεις οτι στα φθηνα dac το balanced ειναι και τελειως true.
Παντως συμφωνώ απολυτα στη χρηση xlr για ένα λόγο.
Συγχωρει τα μετρια καλωδια αν γίνεται σωατα ή ακύρωση του θορυβου.
Βλεπε επαγγελματικος outdoor ηχος.
Μονο εξωτικά καλωδια δεν χρησιμοποιούν και θορυβος μηδεν!!!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Το Dac magic plus είναι true balanced starting from the dac's
που λένε και στο χωριό μου.
 



D

Dimkal

Guest
Τα γνωστα, ενα opamp κυκλωμα κυκλωμα απομόνωσης και δυο στην εξοδο για +/-
 

P

panag 505

Guest
Είμαι ακριβώς στην ίδια αναζήτηση. Έχω το dac magic 100, και πήρα το plus για κάτι καλύτερο. Καμιά διαφορά. Τώρα βλέπω τοMusical Fidelidy V90-dac, με τιμή όσο ειχα πάρει το magic 100 καινούργιο βέβαια. Όσο για το pro- ject (το κατάστημα επέμενε πολύ σ' αυτό) εγώ όμως κατά τη σύνδεση αποσύνδεση δεν καταλάβαινα καμία διαφορά.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Τελικά - έτσι για να "αλλάξω" λίγο από την Cambridge - παρήγγειλα το PRO-JECT.

Πιστεύω ότι, για τον χώρο μου, τον υπολογιστή και τα ηχεία που έχω, πάνω-κάτω και τα δύο, το ίδιο θ' ακούγονται.

Φχαριστώ.
 

P

panag 505

Guest
Αν θέλεις γράφεις κάτι, όσο αφορά τα αποτελέσματα και την σύγκριση.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Γενικά για να δείς ουσιαστική διαφορά απο dac σε dac πρεπει να ανέβεις κατηγορίες τιμης. Μεταξυ συσκευων στο ιδιο price range δεν υπάρχουν παρά ελάχιστες διαφορές.
Επίσης σοβαρη αναβάθμιση για ένα dac μπορεί να είναι ένα εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό.
 

D

Dimkal

Guest
Παναγιωτη το 100 εχει ενα wolfson το plus εχει δυο.
Το αν ακους διάφορες ή όχι, εχει εχει να κανει
Α με αυτια και βεβαια με ειδος μουσικης
Β με πηγη αρχειων, ενα lowres αρχειο θα ακούγεται το ιδιο με dac των 3000 ,αν τα ηχεια και η αλυσιδα ως και τα καλωδια ειναι κατι απλο.
Αλλα θα ακουσεις στα martin Logan και αλλα σε ενα απλο μονιτορακι.
Δεν ασχολούμαι προσωπικα με project , οι Κινεζοι εχουν εξαιρετικες υλοποιησεις με διπλό ΑKM 4495/97 στα 400 ευρω.
με όλα τα καλούδια επανω τους.
Ομοιως και στα sabre 9038 pro
 

P

panag 505

Guest
Δεν κάνω προσωπικές αναφορές, μόνο γενικές όσο αφορά αυτά που γνωρίζω και αυτά που δεν. Συμμετέχω εδώ, φιλτράροντας πλέον τα ουσιαστικά από τα ανούσια. ακούω από τα quad esl 2905. Για τη μουσική που ακούω από σύμπτωση έχω ανεβάσει φώτο σε ένα άλλο post, μπορείς να δεις.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Τελικά - έτσι για να "αλλάξω" λίγο από την Cambridge - παρήγγειλα το PRO-JECT.

Πιστεύω ότι, για τον χώρο μου, τον υπολογιστή και τα ηχεία που έχω, πάνω-κάτω και τα δύο, το ίδιο θ' ακούγονται.

Φχαριστώ.
Πάντως βάλε στο παιχνίδι των ακροάσεων και το m2tech evo 2... φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και μελλοντικά μπορείς να το αναβαθμίσεις με το τροφοδοτικό του.
 

D

Dimkal

Guest
έχεις ποτε ανοιξει αυτο που λες;;;
ουτε opamps δεν αλλαζει, ολα smd.
Ποτε μου δεν θα το αγοραζα.
Το ειχε συμφορουμιτης και ειδε και επαθε να το δωσει.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
έχεις ποτε ανοιξει αυτο που λες;;;
ουτε opamps δεν αλλαζει, ολα smd.
Ποτε μου δεν θα το αγοραζα.
Το ειχε συμφορουμιτης και ειδε και επαθε να το δωσει.

???
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Ένας τυπικός χρήστης ως επί το πλείστον δεν έχει ανησυχίες αναβάθμισης και "σκαλίσματος¨στα ενδότερα του μηχανήματος και απλά θέλει να το κουμπώσει επάνω στο σύστημα του και να παίζει καλά, οπότε και δεν είναι κριτήριο αγοράς εάν η υλοποίηση είναι σε pcb επιφανειακής στήριξης , εύκολη ή δύσκολη στο "χεριασμα". Το evo 2 παραμένει διαχρονικά πολύ καλή πηγή.
 

D

Dimkal

Guest
Βεβαιως και εγω εγω μαζι σου.
Χιλιες φορες το Ayazi 2 ,με το Sabre 9028 τα τρελα υλικα που φοραει και κοστος απόκτησης χαμηλοτερο του m2teck που δεν ξέρεις απο τι αποτελειται.
Ελληνικοτατη εταιρεια η Ideon και τα προϊόντα της ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.
Οταν πληρωνεις 1000 και πανω πανω απαιτεις να ξερεις τι αγοραζεις και εκει οι ανθρωποι δεν κρυβονται
[DOUBLEPOST=1556976648][/DOUBLEPOST]Το m2tech λεμε, δεν ηταν για σενα!!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top