DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Θα σου πρότεινα με λίγα παρπάνω να πας στο one signature......που έχει και οπτική και ομοαξονική και bluetooth. Aπό ηχό, ο χαρακτηριστικός ήχος της εταιρείας ,που "αναλογικίζει". Με το σωστό ματσάρισμα ενισχυτή και ηχείων το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό (για την κατηγορία τιμής).
 
Last edited:

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Θα σου πρότεινα με λίγα παρπάνω να πας στο one signature......που έχει και οπτική και ομοαξονική και bluetooth. Aπό ηχό, ο χαρακτηριστικός ήχος της εταιρείας ,που "αναλογικίζει". Με το σωστό ματσάρισμα ενισχυτή και ηχείων το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό (για την κατηγορία τιμής).
Δε θα το παρω καινουργιο, υπαρχει αγγελια για μεταχειρισμενο. Δε μπορουσα να βρω κατατοπιστικα review γι αυτο ρωτησα αν γνωριζει καποιος. Συγκριτικα με τα topping και smsl κατηγοριας τιμης 150-200 ευρω, θεωρεις οτι ειναι καλυτερο το ifi? Με το σωστο ματσαρισμα τι εννοεις ενισχυτη-ηχειων τι εννοεις?
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Δε θα το παρω καινουργιο, υπαρχει αγγελια για μεταχειρισμενο. Δε μπορουσα να βρω κατατοπιστικα review γι αυτο ρωτησα αν γνωριζει καποιος. Συγκριτικα με τα topping και smsl κατηγοριας τιμης 150-200 ευρω, θεωρεις οτι ειναι καλυτερο το ifi? Με το σωστο ματσαρισμα τι εννοεις ενισχυτη-ηχειων τι εννοεις?
το Ifi έχει ζεστό ήχο,με λιγότερη ανάλυση από αντίστοιχα dac (σε τιμή εννοώ) των εταιρειών που ανέφερες.Αν το συνδυάσεις με έναν ενισχυτή και ηχεία με ανάλογο ήχο ,ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι καλό. Από την άλλη αν το συνδυάσεις με ενισχυτή - ηχεία με πιο λαμπρό ήχο,το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μια χαρά. Αυτά όμως είναι σχετικά και έχουν να κάνουν με τον χώρο που θα παίζει το σύστημα και με τις προτιμήσεις του καθενός. Επειδή έχω και ifi και smsl dac, αυτο που γράφω πιο πάνω το έχω δει με δικά μου μηχανήματα. Θα βοηθούσε πολύ αν το άκουγες στο σύστημα σου ή να πεις με τι συσκευές θα το συνδυάσεις.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
το Ifi έχει ζεστό ήχο,με λιγότερη ανάλυση από αντίστοιχα dac (σε τιμή εννοώ) των εταιρειών που ανέφερες.Αν το συνδυάσεις με έναν ενισχυτή και ηχεία με ανάλογο ήχο ,ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι καλό. Από την άλλη αν το συνδυάσεις με ενισχυτή - ηχεία με πιο λαμπρό ήχο,το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μια χαρά. Αυτά όμως είναι σχετικά και έχουν να κάνουν με τον χώρο που θα παίζει το σύστημα και με τις προτιμήσεις του καθενός. Επειδή έχω και ifi και smsl dac, αυτο που γράφω πιο πάνω το έχω δει με δικά μου μηχανήματα. Θα βοηθούσε πολύ αν το άκουγες στο σύστημα σου ή να πεις με τι συσκευές θα το συνδυάσεις.
Το συστημα που εχω ειναι πολυκαναλο. Ενισχυτης Yamaha RX-A2050 και front sp. klipsch RP280F αποτελουν το συστημα για μουσικη. Επισης σκεφτομαι να "ξεθαψω" και ενα δικαναλο στερεο ενισχυτη ONKYO A-RV 401. Αν καταλαβα καλα την εννοια "λαμπρος ηχος", τα klipsch πληρουν το κριτηριο αυτο. Εσυ τι πιστευεις?
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Nομίζω οτι το ifi θα ματσάρει πολύ καλά με τον ενισχυτή και τα ηχεία σου και θα τα "μαλακώσει" όσο χρειάζεται. Για τον Οnkyo,αν σκέφτεσαι να στήσεις και δεύτερο σύστημα σε κάποιο άλλο δωμάτιο,είναι μια χαρά επιλογή .Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς με το θαμμένος,αλλά ενισχυτές που έχουν χρόνια να λειτουργήσουν καλό είναι να περνούν από έναν έλεγχο πρώτα.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Οταν λεω θαμμενος εννοω οτι βρισκεται μαζι με τις υπολοιπες συσκευες αλλα δεν χρησιμοποιειται. Σκεφτομαι να τον αξιοποιησω με τα υπαρχοντα ηχεια για μουσικη, χρησιμοποιωντας ενα επιλογεα ενισχυτων (πχ dynavox amp-s). Ο onkyo εχει περασει γενικο ελεγχο, καθαρισμο, recapping κτλ πριν περιπου ενα χρονο απο γνωστο καταστημα service.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.762
Reaction score
2.187

IMG_3251.jpeg

IMG_3254.jpeg
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Προσιτό dac από την SMSL με hdmi arc.........

To έχω στα χέρια μου εδώ και λίγες μέρες (και ναι σωστά μαντέψατε,μετά από Οδύσσεια με την μεταφορική στην χώρα μας.....μέχρι να φύγει από Γαλλία,όλα ήταν γρήγορα). Το αγόρασα για να μπορώ να ρυθμίζω την ένταση μιας ηχομπάρας (που λόγω παλαιότητας δεν έχει δυνατότητα hdmi arc,αλλά από ήχο είναι πολύ καλή.......μια παλιά καλή Crystal Audio Teevy) από το χειριστήριο της τηλεόρασης. Δυστυχώς η ρύθμιση της έντασης, όταν συνδέεται στην δική μου τηλεόραση (Sony smart android, 4 ετών) γίνεται με μεγάλα βήματα (6 διαβαθμίσεις) και δεν είναι καθόλου πρακτικό και ουσιαστικά αχρηστεύει αυτή την δυνατότητα του dac. To εψαξα στο διαδίκτυο και έχουν και άλλοι θέμα με τηλεοράσεις smart της Sony, αλλά όχι σε παλιότερα μοντέλα της εταιρείας ή σε smart από LG ή Samsung (για άλλες εταιρείες δεν ξέρω,απλά αναφέρω ότι κατάφερα να βρω). Tις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω στο πατρικό μου, που υπάρχει μια Sony δεκαετίας με hdmi-arc δυνατότητα, άλλα όχι smart.Το σύνδεσα όμως σε έναν υπολογιστή,σαν usb dac και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Συγκριμόμενο με το SMSL SU-1 που έχω,υπολείπεται ηχητικά (αισθητά),αλλα μιλάμε για το 1/3 του κόστους (του πολύ προσιτού ήδη SU-1), αν και με τα μεταφορικά ,αυτή η αναλογία γίνεται 1/2. Πολύ βολικό και το bluetooth που έχει ,αν και λόγω έλλειψης εξωτερικής κεραίας,όχι με μεγάλη εμβέλεια.
Απλά για όποιον το θέλει σαν hdmi-arc dac,θα πρέπει να το ψάξει λίγο,γιατί μπορεί με την δική του τηλεόραση να μην συνεργάζεται καλά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top